Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Szabad így kereskedni zöldségg...

Szabad így kereskedni zöldséggel, gyümölccsel, saját házban, bolt nélkül?

Figyelt kérdés

Van egy régi jó barátnőm. Egy kicsit aggódom, hogy megbüntethetik azért, amit csinál.

Családi házban él Pest közelében. A zöldséget és a gyümölcsöt nagyobb tételben megvásárolja és eladja kis mennyiségben.

Engedélye hivatalosan csak ahhoz van, hogy a nagykereskedelemben megvegye az árut és ezután kiszállítja a megrendelőknek, a zöldséges és élelmiszer boltokba. Számlát tud adni.


Ő viszont valami teljesen mást csinál: a megvásárolt árut otthon, a ház egyik szobájában válogatja, csomagolja. Majd meghirdeti a Facebook-on mindenféle csoportban és a Marketplace-n, hogy pl.: málna kedvező áron kapható, 3.000,- Ft/kg. Az érdeklődőket, magányszemélyeket a lakcímére hívja, az árut a saját házában vagy az udvarán adja el, kis tételben.

Szóval, a házát és az udvarát boltként használja, pedig nincs bejelentett boltja.

Legutóbb még nem volt hitelesített mérlege sem. Egy konyhai mérlegen mérte a vásárlóknak a gyümölcsöt és zöldséget. Nem tudom, ezen változtatott-e.


Amikor legutóbb nála voltam, láttam egy új terméket: házi lekvárnak nevezett lekvárt, befőttes üvegben, címke és adatok nélkül. Csak annyi volt ráírva, hogy: Barack vagy Szilva. Semmi más. Semmilyen adat nincs a gyümölcstartalomról, hogy hány százalék vagy adalékanyagokról és nincs arról sem információ, hogy ki főzte a lekvárt. És a szavatossági idő sem volt az üvegen.


Megjegyzem, hogy ő nem őstermelő!


A baráti társaság most összefogott, hogy lebeszélje erről a tevékenységről, mert félünk, hogy megbüntetik. Viszont, nem vagyunk szakemberek, nem ismerjük a jogszabályokat, mit szabad csinálni és mit nem. Megköszönném, ha itt egy hozzáértő kereskedő erről tájékoztatna.


Egyébként, milyen következményekkel járhat ez, amit csinál, ha valaki feljelenti?



2023. szept. 12. 20:19
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%
Nav, Nébih áztam majd ők kitalálják mennyi pénzre büntetik.
2023. szept. 12. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
44%
Hát nyilván nem szabad, mivel ez után biztos nem adózik, na meg az a lekvár egészségügyi kockázatot is jelenthet... Hogy milyen összegű büntetés jár ezért, azt nem tudom, de ha valaki felnyomja az adott szerveknél, nem fogja megúszni, az biztos.
2023. szept. 12. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Adózik, mert ad számlát vagy nyugtát. De ezekből kiderül, hogy kis tételekben értékesíti, amit szerintünk nem lenne szabad, de hiába mondjuk neki.

Nagyon feltűnő, ahogy a Facebook-on hirdeti, attól félünk, hogy ott esetleg figyeli a NAV, hogy ki mit értékesít.

A lekvárról feltételeztem, hogy így nem szabad eladni. Nem tudni, ki főzte és mit tett bele.

2023. szept. 12. 22:18
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Az nincs megszabva, hogy mekkora tételben értékesíthet.

Amíg számlát ad nagy baj nem lehet.

Ami gond lehet az a gyümölcs tárolása.

Illetve a mindenféle felirat nélküli lekvárok.

2023. szept. 12. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
6-os: A családi ház egyik szobájában tárolja a gyümölcsöt. Tisztaság van, ezzel nincs gond, csak nem tudjuk, hogy ehhez kell-e hivatalosan valamilyen engedély, hogy ott tárolja.
2023. szept. 12. 23:39
 6/11 anonim ***** válasza:
31%
A "tisztaság van" az nem egy élelmiszerbiztonsági kategória.
2023. szept. 13. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
58%

"Egyébként, milyen következményekkel járhat ez, amit csinál, ha valaki feljelenti?"

Kaphat a nyakába egy ellenőrzést, annak folyományaként pár százezres bírságot. Bilincsbe verni nem fogják érte, az biztos.

2023. szept. 13. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
0%
Nem.
2023. szept. 13. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
50%
Túl kevés lényegi információt osztottál meg, így csak találgatni tudnánk.
2023. szept. 13. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Szabad.

Törődj a saját dolgoddal.

2023. szept. 13. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!