Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Faipari vállalkozást szeretnék...

Faipari vállalkozást szeretnék indítani, megéri?

Figyelt kérdés
Jelenleg Magyarországon igen csak megnőtt a kereslet a tűzifa, illetve az egyéb tüzelőanyagok iránt, melyek kiválthatják a földgázt. Ez a tendencia valószínűleg folytatódik, ezért is szeretnék belevágni a következőkbe: egy kisebb területet szeretnék megvásárolni (kb.: 2 ha), majd ezen a területen gyorsan növő, nagy fűtőértékű (akáctól jobb), alacsony tápanyag igényű hazánkban eddig kevésbé ismert fafajtát kívánok rajta termelni. A gyors növekedés azt jelenti, hogy akár évente kivágható (ha brikettálni szeretném), vagy kb 4 év után úgymond betakarítható és tűzifaként árulható. A kérdésem az, hogy egy ilyen típusú vállalkozásba megéri e belekezdeni, illetve hogyan éri meg. Rögtön rámenni a fabrikett készítésre vagy a nagyobb befektetést egyenlőre hanyagolva a tűzifát preferáljam?

2013. szept. 22. 23:51
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
40%
Én a helyedben csak tűzifával kezdeném, és ez hosszútávú befektetés inkább, szóval ne kalkulálj azonnal nagy haszonnal. Én is azt látom a környezetemben, hogy az utóbbi pár évben szinte mindenki fával kezdett tüzelni, biztosan megérné.
2013. szept. 23. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
2 ha egy ilyen vállalkozáshoz nem sok, sőt kevés is! Főleg úgyhogy ilyenre csak úgy nem is kapsz engedélyt csak akkor ha tudod garantálni a folyamatos újratelepítéseket! Pár éve mi is gondolkoztunk egy hasonló vállalkozásba de azt túl sok papírt és jogszabályi gond miatt el lett felejtve a dolog! Ahhoz, hogy fabrikettel foglalkozz és be tudj kerülni erre a zsúfolt piacra minőségi 1osztályu termékkel eléggé bele kell majd nyúlnod a zsebedbe tehát nem pár 10milliós projectben gondolkodj!!!
2013. szept. 23. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! Az az igazság, hogy a brikettelést egyenlőre elvetem. Viszont a következőt tervezném: a megközelítőleg 2 hektáros terület (amekkorát sikerül szerezni) a következő képen szeretném kialakítani. Az említett fából ha termelésre fogom telepíteni, akkor azt 3x3 ültetési rend szerint kell elültetni, így hektáronként megközelítőleg 1000 fával számolhatok. Úgy akarom kialakítani, hogy évente telepítek 500 db-ot (kb 1 millió forint/év)és a 4. vagy 5. évtől kezdem betakarítani. A fa egyébként kivágás után újra hajt, így csak 5x1 - szeri telepítéssel kell számolni. Az árát sajnos pontosan nem tudom, hogy mennyi a fának, de úgy kell nézni, hogy mind bútoripai felhasználásra, mind brikettnek, a levelei takarmánynak felhasználhatók, fűtőértéke jobb, mint az akácé, a barnaszénéhez mérhető. 5 éves fák kb. 1 köbméter tüzelőanyagot adnak. A tűzifa köbméterenkénti árát kéne kiszámolni (nem tudom még, hogy mire számítsak, majd utánanézek) és akkor nagyjából éves szinten egy bruttó bevétellel tudnék is kalkulálni. Szerintem ez így nem olyan hosszútávú, szerintetek?
2013. szept. 23. 19:22
 4/25 anonim ***** válasza:
68%

A fa áránál kérdés milyen köbméter? Erdei, szórt, rakott köbméter?!

A másik dolog a barnakőszén nem igazán rendelkezik jó fűtő értékkel fele akkor értékei vannak mint egy kiszárított fának! Az akác sem a legjobb, cser, gyertyán, tölgy ezek amiknek a legmagasabb értékük van 15% víztartalom esetén.

Az alatt mit értesz, hogy vágás után újra hajt a fa??? Mert ilyenről még nem is igen hallottam persze ettől még lehet csak nem igazán értem.

5évente 20000m3 tűzifa az túró! Vagy ezt csak fizetés kiegészítésnek szánod? Mert főkeresetnek ez nagyon nagyon gyenge lenne!!Arról nem beszélve hogy jó pár milliót beletehetsz, terület, engedélyek, szállítás, telephely...

Leveleire lenne igény aki megvenné? Azt is be kell gyűjteni akkor. Azzal meg vigyázz hogy azt írjak, hogy ha valahol azt írják, hogy annak is lehet hasznosítani mert az csak egy dolog. Ha nincs piaca kitörölheted vele..

2013. szept. 24. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 A kérdező kommentje:

5 évente 20000 köbméter? Jó lenne! Akkor az éves bontásban 4000 köbméter. Szerintem nem rossz, de ennyire nem számítok:D

Egyébként úgy gondoltam, hogy 5 év után minden évben betakarítom az ötéves fákat, így évente, kb 500 darab fát tudok betakarítani, ami legalább 500 köbméter. Egyébként nem fő keresetnek szánnám egyenlőre. A fűtőértékről amit olvastam: egy rosszabb minősétű barnaszén egyenlő egy jól kiszárított keményfa fűtőértékével. Ennek a fának 4500 kcal az energiatartalma. Szerintem az nem rossz. Egyébként az újrahajtásról annyit, hogy 7-szer tud újranőni, szóval teljes értékű 5 éves fáim lesznek minden 5 évben egy telepítésből. Szerinted?

2013. szept. 24. 14:04
 6/25 anonim ***** válasza:
48%

Fűtőértéket félre olvastad a barnaszén az a friss vágott fával egyenértékű, míg a szárított fa majdnem a duplája...

2000m3 akartam írni de az is túró... nah mindegy ha sok pénzed van akkor fektesd bele de nem lesz olcsó mulatság az biztos és baromi sok munkát is kell beletenned így!!

Sok sikert hozzá!

2013. szept. 24. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 A kérdező kommentje:

Lehet, hogy félreolvastam, viszont a fa a következő:

[link]

Ennek a fának az égéshője a cser, tölgy és bükkfáénál is jobb. Ettől csak a nyír, juhar és lucfenyő jobb. Szerintem ezt figyelembe véve ez nem rossz befektetés.

2013. szept. 24. 18:11
 8/25 anonim ***** válasza:
84%

Lucfenyo az tuti nem jobb annak hasonlo erteke van minta barnakoszennek.

A masik teny amit nem vettel figyelembe a cikked alapjan, hogy 7-8eves korara eri el a fa a 0,6-1m3 faanyagot a torzs! Tehat ez messze nem ugy mukodik ahogy azt kepzelted vagy leirtad. En nem fikazni vagy lebeszelni akartalak rola hanem csak felhivni a hianyossagokra a figyelmedet.

Masik dolog sehol nem irnak arrol bar lehet csak en nem lattam, hogy ez ujra hajtana. Amugy is eleg abszurdnak tartanam, hogy kivagunk egy fat es az ujra hajt. Masik dolog a leveletsem egyszeru ujrahasznositani mert nincs egyenlore piaca. Persze aki fejleszti vagyis nemestii o allitja, hogy ez jo csak mig a piacot nem gyozi meg errol addig gixer a dolog.

Masik dolog akarmilyen fakat nem is ultethetsz akarhova, kell a helyi illetekes erdeszet engedelye, hogy miylen fajokat telepihetsz bizonyos helyekre, peldaul vizigenyes fakat vizszegeny teruletre kapasbol nem engednek. Vagy azfoldon fenyoket. Ezzel szamolni kell. Arra modntam, hogy nem biztos jo befektetes mivel megveszed az erdot bar pici erdot nehez venni szoval ez mar egy dolog. Megveszed az erdot kb 1millio 1ha plussz a jarulekos koltsegek. Aztan kell szerezned egy telephelyet ahol majd a fat apritod es tarolod mert ezekhez a futoertekekhez 15-20% viztartalom kell amihez bizony 1-2 ev szaradas kell. Ehez ugye szigoru tuzbiztonsagi eloirasoknak meg kell felelned meg egyeb engedelyek. Aztan beruhazol a csemetekre... Es akkor majd 7ev mulva lesz belolle fa. Viszont 7evig nem fog kitartani az a fa mennyiseg. 400m3 fa 1ha alatt ami terem 7ev alatt, 50-60m3 fat siman elhasznal 1 csalad 1 tel alatt, mondjuk mi 120m2en csak faval tuzelve a tavalyi telen 80m3 fa ment el ugy hogy errol ment a meleg viz is! De jol latszik hogy ez a mennyiseget akar Ti magatok is elfutenetek 1 tel alatt ha olyan a megoldasban laktok.

Ezzel szemben Befektetsz nem keves penzt, energiat, szabadidot a hozam pedig nem olyan magas, es azert nem ugy van hogy elulteted a csemetet aztan kesz... Nagyon sok munka van vele mire vagaserett lesz, akkor meg meg fuvaroztathatod is be ami megint nem kis penz ekkora mennyisegben! Ezeket mind-mind figyelembe kell venni!!

2013. szept. 24. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim válasza:

A fa fűtőértéke közel azonos, fajtától függetlenül. Persze kisebb nagyobb eltérések vannak, de nem számottevő. Pl. tévhittel ellentétben, a fenyő fűtőértéke magasabb, mint a keményfáké (köszönhető a gyantatartalmának)

Az pedig, hogy egy kivágott fa újrahajt, az nem meglepő. A legtöbb ezt csinálja. Pl. ezért nem kell az akácost egy tarvágás után újra telepíteni. Csak kb. két év után ritkítani.

A tüzifát mint intézményt nem tartom hosszú távon életképesnek. Se nem olcsó, se nem környezetbarát. Egyszóval hosszú távon nem fog működni... szerintem...

2013. szept. 24. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:

"A fa 7-8 éves korára gyakorlatilag már tarra vágató, és ekkorra kb. 0,6-1 m3 faanyagot ad egy törzs."---te 4 évet írtál, ezzel szemben 8 év! 1m3-rt mondasz holott 0,6-1, tehát 0,6m3 csak! Tehát elképzeléseddel ellentétben fele mennyiség, dupla annyi idő alatt. Tehát 1/4-e annak amit vársz!


A képek alapján nem derül ki, milyen törzsvastagságot, illetve magasságot érnek el a fák. Gondolom neked sincs róla semmi információd!


"A nagy energiatartalom miatt tehát a Smaragdfa® ideális szilárd tüzelőanyag (pellet) ill. ideális alapanyag a bioetanol ipar számára is, ahol szacharifikációval készíthető belőle bio-etanol. "---egy tűzifa vastagságú, illetve azt elviekben meghaladó rönköt mi értelme van porrá darálni, majd összepréselni? Mi értelme ennek az energiapazarlásnak? Nem lenne 1erübb és környezetbarátabb árammal fűteni?

A buta emberek környezetbarát anyaga: Pellet!!!

Ideális bioetanol anyag, akkor miért nem csinálnak fából nagyüzemileg etanolt? Megsúgom a választ gabonából könnyebb és olcsóbb!


" Egy hétéves fa mintegy 60 kg levéltömeget termel évente, ideálissá téve a növényt zöldtrágya és takarmány előállítási célokra."---ha letéped a leveleit egyrészt rengeteg munka, amit meg kell fizetni. Másrészről ha leszeded a leveleit, visszamarad a fejlődésben, ezáltal a 7-8 évből 12-15 lesz.

Mennyibe kerül a zöldtrágyázás elővetésként/ha = kb. 25-30eFt, mennyi zöldet jelent ez kb. 20-40t-át! Mennyiért tudnád ezek alapján 1 db fa leveleit eladni= 60-100Ft, mennyibe kerül leszedned, felaprítanod, elszállítanod, mennyi pénzkiesést jelent ez a csökkent fa növekedés miatt=???????


Takarmányként is jó? Van rá piac? Hol és mennyiért? Nevetnem kell, de nem tudok!

2013. szept. 26. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!