Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » 18 éves vagyok, hogyan fektess...

18 éves vagyok, hogyan fektessek be, és hogyan működik ez az egész pontosan?

Figyelt kérdés

Tegyük fel van érzékem az üzleteléshez, vannak jó elképzeléseim, de semmi háttérismeretem, van tegyük fel 20 millió forint tőkém. Hogyan lehet egyáltalán befektetni?

Ha nem internetes forexezésre gondolok, ahol devizával kereskedek, akkor hogyan lehet befektetni, mekkora összeg a minimális amivel befektethetek, hogyan dönthetem el, hogy aránylag mi az amibe érdemes fektetni, hogyan szerezzek a piaci változásokról rendkívül gyorsan információt, ha angolul nem beszélek? Komoly kérdés, előre is köszönöm a segítséget. Trollkodó kóstolgatós kommentekre nem válaszolok.



2015. szept. 11. 22:24
 1/9 anonim ***** válasza:
85%

20 millió forintból már lehet jól diverzifikált portfóliót csinálni. Mondjuk ennél kevesebből is. Esetleg a tőkepiacon kívül érdemes lenne elgondolkodni azon, hogy 2-4 milliót ingatlanba fektetsz. Pl garázst vagy parkolóhelyet veszel Budapesten, és ezt kiadod. Nyilván ennek is van kockázata, de messze nem olyan rizikós, mintha vennél a teljes tőkédből 2 panellakást. Ezenkívül ha nem sürgős a befektetés, érdemes olvasgatni, elmélyedni a témában. Itt nem a "hogyan legyünk milliomosok 2 hónap alatt" szintű weboldalakra gondolok, hanem releváns szakirodalomra. Olyanba fektess, aminek érted a működését. Ez nagyon fontos. Ha tőzsdézni akarsz, nyiss 1-2 értékpapírszámlát, megfelelő banki háttérrel rendelkező szolgáltatóknál (Erste, KBC, OTP) és állítsd össze a portfóliódat. Egyedi részvényt nem érdemes venni, mindenképpen ETF-ek között nézelődj. Ezek tőzsdén kereskedett befektetési alapok, amivel megvásárolhatod pl az Egyesült Államok 500 legnagyobb vállalatának részvényeit egyetlen tranzakcióval. Régió, deviza, iparág szerint is tudsz diverzifikálni. Két dolgot figyelj az ETF-nél, legyen alacsony költségű (ezzel általában nincs gond) és legyen minél likvidebb! Ha nem akarod túlbonyolítani és hosszútávra tervezel (10 év), akkor kötvény és részvényalapokat is vásárolj, körülbelül 40/60 vagy 50/50 arányban. Ha több kockázatot vagy hajlandó vállalni, a részvényarányt magasabbra veheted. Kb évente, az árfolyamváltozás okozta arányeltérést korrigáld a portfólióban. Felejtsd el a bankok által összeállított, nyílt vagy pláne a zárt végű befektetési alapokat, a unit-linked biztosítást, a forexet. Első kettőnek brutális költsége van, de legalább semmi olyat nem ad cserébe, amit te ne tudnál elérni, az utolsó meg egyszerűen túl kockázatos, évekig kell tanulni.


Ahogyan láttad a tőzsdén nem csak a spekulációnak van helye (rövid távon árfolyamnyereséget elérni) hanem a hosszútávú, stabil befektetésnek is. Hosszútávon magasan a betéti kamatok felett hoz majd a portfóliód, de nyilván kockázatosabb is. Alapvetően a nagyobb hozamért cserébe nagyobb kockázatot is vállalsz. Ha pl azt gondolod, hogy a forex/bináris opció jó biznisz, mert évente megduplázhatod vele a pénzed, akkor egyfelől igazad is lehet, de óriási kockázatot vállalsz, és ugyanolyan könnyen le is nullázhatod magad.


A kockázattűrő képességed kulcskérdés a befektetésnél, eköré kell építeni az egészet. 1-2-3 rossz év után mekkora buktát viselsz el? Mikor kezdesz pánikszerűen eladni? Ha medve piac van (áresésre számítanak) képes vagy-e széllel szemben hugyozni és tartani a pozíciód? Ezek a kérdések nem spekulációra, hanem hosszútávú befektetésre értendőek.


Másik kérdés, hogy mikor szállj be? Mikor alacsonyak eléggé az árak ahhoz, hogy megérje venni? Elárulom: szinte tökmind1. Arra figyelj, hogy időben elnyújtva nyiss pozíciókat, így rövid távon csökken az esélye, hogy csökkenő trendben vásárolsz be.


Persze a spekulációnál ez pont nem igaz. Ott vehetsz egyedi részvényt, nyithatsz mindössze néhány hétre pozíciókat, és igenis érdemes tisztában lenni a trend irányával. Ehhez sokkal több tudás is kell.


Röviden ez jutott eszembe, tényleg csak azt tudom ajánlani, hogy tanulj, tanulj és tanulj.

2015. szept. 11. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Hogy őszinte legyek az a bajom, hogyha 1 milliárd forintom lenne, akkor sem tudom egyáltalán hogyan jussak egyről a kettőre. Abszolult nem értek a témához, és elég tudatlan is vagyok gazdaság terén, és nem is tudom hogyan kell befektetni, hová kell elmenni, és hol lehet árakat nézni. Semmit nem tudok. Kis faluban lakom 18 éve, és most költöztem fel Pestre kollégiumba, és gondoltam ha összegyűjtök 1-2 millió forintot nagy nehezen, akkor azzal hogyan tudnék "mégtöbbet csinálni". Csak az alapgondolkodást nem tudom, hogy mit kellene tudnom ahhoz, hogy egyáltalán belevágjak, és hogy ezt az információt hogy szerezhetem meg. Most ha 1 milliárd forintom lenne, és egy idióta lennék aki poénból befektet random bármibe, akkor se tudnám hová kellene mennem, hogy "jónapot jöttem befektetni", és hogy egyáltalán mi a menete, hol látom a részvények árát, mennyi a minimális összeg amivel belehetne fektetni...
2015. szept. 11. 23:27
 3/9 A kérdező kommentje:
Egyébként nagyon szépen köszönöm a tanácsot! Nem akarok tolakodó lenni, de tudnál esetleg valami szakirodalmat ajánlani, amiket mindenképpen olvassak el? Amikkel tényleg képben lehetnék!? Előre is köszönöm a segítséget! :)
2015. szept. 11. 23:32
 4/9 anonim ***** válasza:
84%

1-2 millió forintnál érdemes mérlegelni a tőzsdei befektetés költségeit (pénz értékpapír számlára utalása, értékpapír vásárlás jutaléka külön vételkor és külön eladáskor, a pénz kivétele, tranzakciós illeték, számlavezetési díj, adózás). Ha az összekuporgatott 1-2 milliódat szeretnéd befektetni, lehet, hogy nem a részvénypiac a legjobb hely számodra. Igyekeztem pozitív képet kialakítani róla az első hozzászólásban, de attól ez még nagyon kockázatos. Senki nem garantálja a befektetésed értékét, a tőkéd (pénzed) egy részét vagy egészét is elvesztheted. Ez nem azt jelenti, hogy el is fogod, csupán azt, hogy egy bankbetéthez képest megvan az elvi lehetősége.


A befektetés technikai része annyira nem bonyolult. A részvények, kötvények, befektetési alapok jegyei, állampapírok összefoglaló néven értékpapírok. Mindegyik mást jelent, érdemes külön utánuk olvasni. A lényeg, hogy ilyen papírokat nem tudsz sima bankszámlán tartani, ehhez egy értékpapírszámlára van szükséged. Olyan bankoknál és befektetési szolgáltatóknál tudsz nyitni. Erősen ajánlom a KBC Equitast, a költségeik és a megbízhatóságuk miatt. Gyakorlatilag a nagyobb K&H bankfiókokba bemész, és nyithatsz ilyen számlát. Ezt interneten eléred, be tudsz jelentkezni, látod a piacokat (tőzsdéket), ahol vásárolni lehet és látod az értékpapírokat, amiket megvásárolhatsz. Az értékpapírszámládra kp-ban vagy banki utalással pénzt fizethetsz, a pénzegyenleged terhére ezekből értékpapírt (pl részvényt) vehetsz valamelyik tőzsdén. Ez lehet a budapesti, de akár a frankfurti vagy a new york-i tőzsde is (és még rengeteg másik). A külföldi tőzsdékhez külföldi pénzre van szükséged (deviza), ezért az értékpapírszámlán tudsz pl dollárt, svájci frankot, eurót vagy bármit váltani. Annyiféle dolgot annyiféle piacon tudsz venni, hogy simán elveszel a választékban. Ha tőzsdén vásárolsz valamit, arra mondják, hogy pozíciót nyitsz, mivel innentől egy értékpapírt birtokolsz. Ha az ára felfelé megy, akkor ún. nem realizált nyereséged keletkezik, ami egy elméleti nyereség, amíg "ki nem veszed a papírból a pénzed" addig nincs nálad, és változhat. Ugyanez igaz a veszteségre is. Fontos, hogy mielőtt megörülsz az áremelkedésnek és eladod a papírjaidat számolj. A pozíció nyitásnak és zárásnak a költségeit a realizált nyereségednek ki kell termelnie. Nincs értelme 2 dollár nyereséged "zsebre tenni" a papír eladásával, ha az eladásért 7 dollár jutalékot fizetsz a brókernek.


Más, 1-2 millió forinttal a Magyar Államkincstárat keresném fel, sok irodájuk van pesten. Itt teljesen költségmentesen tudsz számlát nyitni, és számlát vezetni, cserébe csak magyar állampapírt tudsz rá venni. Definíció szerint az állampapírok a legbiztonságosabb befektetések a bankbetétekkel együtt. Számos adózási és más költségelőnye van egy Államkincstári számlának, ami szintén egy értékpapírszámla. Amíg jobban képbe kerülsz a tőzsde világát illetően érdemes ide gyűjteni a pénzed. Hogy pontosan milyen papírokat vehetsz és hogy az mire jó, itt olvasható:

[link]

2015. szept. 12. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszi, ez így érthető! :) Én azt hittem, hogy csak devizakereskedelemnél kell pozíciókat felvenni, és brókercégekkel számolni. De akkor mivel biztonságosabb egy ETF, részvény, mint egy sima deviza kereskedelem?
2015. szept. 12. 01:28
 6/9 anonim ***** válasza:
79%

A részvény/kötvény esetében egy reálgazdasági folyamatba fektetsz, aminek mérhető teljesítménye van így értékálló a befektetés. A devizakereskedelemnél inkább rövid időre veszel fel pozíciót, ilyen időtávon pedig nehéz megítélni, hogy milyen hatások mozgatják az árfolyamot, így nehéz nyereséget elérni. A devizával spekulálni is nehezebb, hiszen egy cég esetében a részvények a cég teljesítményétől függnek de hosszútávon a gazdasági teljesítmény révén nőni szoktak, ez a devizánál nem igaz. Sokan esnek abba a hibába, hogy tőkeáttétel kereskednek devizát, ami azt jelenti, hogy nagyobb pozíciót nyitsz, mint amennyi pénzed ténylegesen van, nyilván a kettő különbözete hitel. Ha az árfolyam kedvezőtlen irányba megy, sokkal előbb "fogy el a pénzed", mintha nem lett volna tőkeáttétel. Persze nem kötelező így kereskedni, de enélkül rövid távon kiugró hozamot kapni nem lehet! A másik a devizánál az intézményi kockázat, pl a vételi megbízásod ki sem megy a piacra hanem a bróker házon belül próbálja meg párosítani adott deviza vételét/eladását. Vagy egyenesen ő áll az ügylet másik oldalán. Erre megoldás az ECN brókerek, de náluk nagy kezdőtőke kell.Aztán a forexes cégek szabályozása, megbízhatósága, ellenőrzése is olyan amilyen, én soha nem bíznék rájuk komoly összeget. Egyébként az is "forex" ha bemész a pénzváltóba és a forintért veszel pl eurót, amit elraksz a fiókba otthon, és várod, hogy az euróhoz képest gyengüljön a forint. Sokat kell várni kevés nyereségért, ha egyáltalán...


A részvény is nagyon kockázatos, csak ott a gazdaságba fektetsz, ellenőrzött környezetben.


Azt is látni kell, hogy 1-2 millióból nem fogsz osztalékban vagy árfolyamnyereségben annyi pénzt kapni, hogy az számottevő legyen. Úgymond nem a befektetéseid hozamából fogsz megélni. Az valahol 100-200 milliónál kezdődik...

2015. szept. 12. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:

Van egyáltalán egy filléred is??

Mert ez nem így müködik, szerintem, hogy nincs érzékem ha 1 milliárdom lenne se tudnám mit csináljak stb stb...

Mit szeretnél csinálni, mi az ami megy a környékeden, mi az amiből kevés van esetleg.

A mit akarsz, alatt pl: hosszútávú befektetés, vagy inkább egy saját cég gyorsabb profit nagyobb kockázat stb.

Ezeket gondold átt elösször szerintem.

Aztán utána már lehet tovább folytatni a gondolatmenetet, illetve, hogy mekkora tőkét fektetnél be.

2015. szept. 12. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Jelenleg semennyi tőkém nincs, de ha ezen múlik 5 év alatt összeszedek 2-3-4 milliót bármiféle úton módon, és utána befektetek akár. (csak előbb tudást kell szereznem )
2015. szept. 12. 19:15
 9/9 anonim válasza:

Addig gondold, ki mit szeretnél csinálni.

Aztán mérd fel a piacot!

Ha van igény rá akkor hajrá vágj bele, ennyi. nem kell túlagyalni a dolgot.

2015. szept. 19. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!