Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Üzlet nyitást tervezünk. Ev....

Üzlet nyitást tervezünk. Ev. Vagy bt? Kata vagy nem kata? Afas\afamentes? Tobbi lent.

Figyelt kérdés
KATA adózási formában gondolkodom,mert első körben valószínűleg nem lesznek oriasi bevételek. Nekem egyelore van foallasom (8oras),de gyeden vagyok meg egy evig. Mellekallasos Katas ev.forma kezdetnek szerintetek? Vagy inkabb bt? Alkalmazhatok egy nyugdijas munkavallalot ev kent magam mellett? En mennyit dolgozhatok? Lenne meg sok kerdesem,ha valaki jártas ebben...eddig én alkalmazott voltam,de nem fognak visszavenni. Ja es afa vagy afamentes? Melyiket javasoljatok? Keresek majd egy könyvelőt ,persze. Csak első körben informalodok,hogy ott mar konkretumokkal tudjak előállni :) koszi ha irtok
2016. máj. 24. 13:26
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Na, akkor bemásolom ide is, amit egy másik kérdésnél feltett, ugyanezen kérdésedre válaszoltam:

Ha Gyeden vagy, akkor jelenleg nem tudod megigényelni az álláskeresők vállalkozóvá válásának támogatását. Káérdés, meddig van Gyed-en?

Amit a kérdező írt, nem rossz ötlet, hiszen ha nem vesznek vissza, akkor valóban érdemesebb először beregisztrálni a munkaügyi központba - csak úgy kaphatod meg a támogatást.


És amit még fontos tudni:


Az ISMERTETETT 3 MILLIÓ FORINTIGTERJEDŐ TŐKEJUTTATÁS ESETÉBEN FELTÉTEL – a beruházás költségének LEGALÁBB 20 SZÁZALÉKÁT ELÉRŐ – SAJÁT FORRÁS, továbbá a támogatás visszatérítése, illetőleg kötelezettségszegés miatt történő visszafizetése esetére anyagi biztosíték megléte is.


A TÁMOGATÁSBAN RÉSZESÜLŐ KÖTELES a) a vállalkozási vagy a mezőgazdasági őstermelői tevékenységének megszűnését öt napon belül a támogatást folyósító szervnek bejelenteni, valamint b) a kérdőíves nyomon követéses vizsgálatban részt venni.


Ha úgy gondolod, támogatás nélkül is meg tudod nyitni azt az üzletet ( beleszámolva a pénztárgép 100 ezres kiadását, a havi 25 ezer vagy 50 ezer ft adó kifizetését + az alkalmazott fizetését és az utána fizetendő járulékokat), akkor tényleg fordulj könyvelőhöz, mert a GYED - KATA - nyugdíjas kombó már olyan bonyolult adózásilag, hogy azt én már nem tudom.

(első vagyok)


Közben látom, hogy még 1 évig vagy GYED-en, tehát akkor a vállalkozóvá válási támogatás kiesett, akkor saját erőből kell nyitnod.

A költségek meghatározásához nem mindegy az sem, milyen boltot szeretnél nyitni?

Remélem, azt a másik kérdést nem Te tetted fel, hogy bolt nyitása - fekete folt... ? Mert 3 felé nem tudok válaszolni :D


Egyenlőre egyet tudok biztosra mondani: Alanyi adómentesnek, azaz ÁFA mentesnek érdemes indulni, ha nem lesz nagy forgalmad...

2016. máj. 24. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen! Nagyjabol egy ev van meg a gyedbol,sajnos ugy nez ki,nem lesz hova visszamennem.De legalabb idoben tudom es addig tudok lépni. Egy gyermek cipő bolt lenne egyebkent.
2016. máj. 24. 18:20
 3/13 A kérdező kommentje:
Es valoban én irtam egy masik kerdesnel.😊
2016. máj. 24. 18:21
 4/13 anonim ***** válasza:
Na jó, akkor ne írjunk már 3 kérdésnél - bemásolom ide a másikból, amit írtál és akkor itt "beszélgessünk, kérlek a másik kérdező kérdésénél már ne írj, mert egyszerre 3 kérdésnél nem tudok válaszolni és nincs is időm 3 felé írogatni ugyanarról - ráadásul szétesik az egész :-(
2016. máj. 24. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

"Koszonom szepen! Igen,még van egy évem a gyedbol,de mar most tudom,hogy nem lesz helyem sajnos a regi munkahelyen.Igy idoben szeretnek lépni.Azert utánajárok ennek a támogatásnak.Lehet erdemes kivárni.:) Egyebkent egy gyermek cipoboltrol van szo. Könyvelőt mindenképp keresek majd.Egyebkent te mar elinditottad a vállalkozást,kerdezo?



Alkalmazottam egyebkent anyukám lenne,aki nyugdijas mar. Ez a gyed dolog is picit bonyolítja,mert ugye Elvileg mar dolgozhatok a gyed extra végett,viszont ugye ez akkor csak masodallas lenne...?!"


Gyerek cipőbolt? Hááát, nem tudom.... ma, amikor már az emberek nagy része a netről vásárol fillérekért...

Rengeteg kiadás (árukészlet, pénztárgép, járulékok, adó) és a bevétel meg bizonytalan. Nagyon jó beszerzési forrás kellene hozzá (olcsón de jó minőségű áru).

Mindenképpen beszélj könyvelővel, mert Ő tudja a pontos fizetnivalókat, mert mint írtam, a GYED+ KATA + nyugdíjas az nem egyszerű ehhez már alapos ismeretek kellenek. Megmondom őszintén, én nem tudom, hogy gyed mellett lehetsz-e MELLÉKfoglalkozásban vállalkozó úgy, hogy még alkalmazottad is van, aki ráadásul nyugdíjas...

Meg, mint írtam, csak maga a pénztárgép 100 ezer körüli kiadás.

2016. máj. 24. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Valoban igy van,de itt nalunk eleg nagy a kereslet jo minosegu cipők iránt ,viszont városunkban az nincs. 40-50 km utaznak normalis cipőért. Ezert is gondoltunk erre. Ha mar annyi maradna belole,amennyit kerestem,nekem az mar jo! :),Vannak egyéb otleteink is,de az nagyobb befektetés lenne,ez meg talan kivitelezhető...persze van bennem nemi kétség...de valamit mindenkeppen lepnem kell. 😊
2016. máj. 24. 18:59
 7/13 A kérdező kommentje:
Kata könyveléssel kapcsolatban tudsz irni nekem? Milyen kiadások merulhetnek fel,ami mondjuk nekem nem jut eszembe? Járulék,alkalmazott,rezsi,arubeszerzesen kivul? Iparűzési adó? Üzemanyag koltseget pl el tudok számolni valahogy? Vagy ez hogy van ebben az esetben?
2016. máj. 24. 19:05
 8/13 anonim ***** válasza:

KATA adózásban SEMMILYEN költséget nem tudsz elszámolni - viszont évi 6 millió ft-ig ugyanannyi az adód, és nem vagy köteles külön vállalkozói számlát nyitni, stb.

Sőt, könyvelő sem kötelező - de jó, ha van :-)

Havi 500 ezer ft bevételig (most ez csak egy átlag) csak 50 ezer ft adót kell fizetned (vagy 75 ezret, választható, de ne bonyolítsuk :-) )


Ha költséget is akarsz elszámolni, akkor viszont nem lehetsz KATA-s, magasabb lesz az adód és akkor muszáj könyvelőnek lennie, ugyanis akkor havonta kell leadni az adóbevallást, tételesen minden bevételt - kiadást. Érdemes azért mérlegelni, hogy megéri-e a havi + 10-12 ezer ft plusz, ráadásul a rengeteg papírt számon tartani, stb. Ha KATA-s vagy, akkor csak a bevételt kell gyűjteni - jelentős időt spórolsz meg vele...

De valóban, először le kell ülni egy könyvelővel, mert ha nincs meg a megfelelő pénzed a nyitásra, árukészletre, akkor felesleges ábrándozni.

Az meg, hogy mi lesz 1 év múlva... nos erről felesleges most tájékozódnod, ilyen piaci környezetben, ahol egyik napról a másikra, "ad hoc" hoznak döntéseket.

2016. máj. 24. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Akkor ha jol ertem,évente egyszer bevallok,a beveteleimrol vezetek egy nyilvántartást,befizetem az 50ezret,a többivel meg ugy gazdalkodok ahogy akarok?
2016. máj. 25. 09:23
 10/13 anonim ***** válasza:

Így van, kb. így néz ki :-)

De azért mindenképpen javasolt egy könyvelő... Nekem pl. úgy van, hogy az éves bevallást Ő csinálja, év közben pedig - mivel nem is egyszer beleütközök olyan dologba, amire inkább csak egy könyvelő tud válaszolni, ezért x időközönként (nem havonta, hanem inkább negyed vagy fél évente) adok neki x összeget, ezért cserébe, ha szükségem van rá, felhívom és telefonos tanácsadást ad :-)

Ez így mindkettőnk megelégedésére jól működik :-) Én ilyenkor többet fizetek , mint amennyi munkát adok neki, cserébe ő "eltűri", hogy nem egész évben rendszeresen kap tőlem pénzt, hanem csak egyszer-egyszer :-)

2016. máj. 25. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!