Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » A kistermelő NÉBIH kategória...

A kistermelő NÉBIH kategória az őstermelő pedig NAV? És akkor a családi gazdaság?

Figyelt kérdés
És ha két kistermelő családtag "összeáll" (családi gazdaság?) akkor duplázódnak a kistermelőként termelhető maximális mennyiségek? Pl. heti 500 tojás helyett heti 2x500?

2016. nov. 26. 20:38
 1/5 anonim ***** válasza:
40%

Semmi köze a Nébihnek a Navhoz.


Mindkettőhöz kell mindkettő.


Navtól 7-es adószám, Nébihtől a termékek forgalmazásához, esetleg feldolgozó kisüzemre - őstermelőként ez lehet saját konyhád is - az engedély.


+ Ekáer, ha szállítod is. 40 km-en belül nem tudom azt kérik-e?


Falugazdászt kérdezd meg, de szerintem nincs így maximalizálva, hanem bevételi korláthoz és üzemmérethez Eume egységhez kötött, meg persze termőterülethez is - kis területen egyszerre mindent termelni, ami irreális már szemet szúrhat-, amit be kell írni az őstermelői igazolványba és igazolni kell, hogy milyen művelési ágú és miként is termelhetsz ott (saját, vagy szerződéssel bérelt terület).

2016. nov. 27. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
28%

Az adókedvezmények összeadódhatnak éves 600.000 Ft összegig adómentesen adhatsz el őstermelőivel 40km-en belül, illetve ugyanez érvényes lehet a család többi tagjára is fejenként.


Amivel számolni kell költség:

kamarai tagsági díj évente 3-5000 Ft

betétlap 3 évre 3000 Ft

Tb-t fizetned kell magad után, ha nincs biztosított jogviszonyod mellette havi 7000 FT.


SZJA-ba csak az éves 600.000 Ft feletti értékesítést kell beírni, ha túllépted.


De a falugazdász elmond mindent, terület alapú támogatáshoz meg MVH regisztráció kell.

2016. nov. 27. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A kistermelő az az őstermelő, akinek az éves árbevétele 8millió Ft alatt van.

Szja törvény szabályozza, sok egyéb őstermelői dologgal egyetemben.

A családi gazdaságot be kell jelenteni, feltételei vannak.

Itt olvashatsz róla: [link] (A családi gazdaságok nyilvántartásba vétele...)

Egyszerűbb közös őstermelői igazolványt váltani.


Norbi, ne adj tanácsot őstermelőivel kapcsolatban, mert sok téves dolgot írsz.


"kamarai tagsági díj évente 3-5000 Ft"

Árbevételtől függően tagdíjfizetési osztályonként 2 - 5 -10 - 15 - 30 ezer forint (www.nak.hu)


"Tb-t fizetned kell magad után, ha nincs biztosított jogviszonyod mellette havi 7000 FT."

Azon őstermelők 99%-a, akinek nincs biztosítási jogviszonya, biztosított őstermelővé válik a törvények alapján és maga után kell fizetnie a nyugdíj- és eb.járulékot.

Nav 06. füzetében megtalálod.


"SZJA-ba csak az éves 600.000 Ft feletti értékesítést kell beírni, ha túllépted."

Ezzel szemben a törvény:

"23. §287 A mezőgazdasági őstermelőnek (ideértve az átalányadózást alkalmazó mezőgazdasági kistermelőt is), ha az e tevékenységéből származó bevétele az évi 600 ezer forintot nem haladja meg, akkor ezen bevételéből jövedelmet nem kell figyelembe vennie, ha meghaladja, akkor ezt a bevételt is beszámítva kell a jövedelmét meghatároznia."


"De a falugazdász elmond mindent"

Ezt meg végképp ne képzeld. Elmond dolgokat, főleg ha rákérdezel. De vannak olyan dolgok, amiket nem, vagy rosszul/tévesen mond el (főleg adózással és járulék fizetéssel kapcsolatban)

Bármit mond, érdemes leellenőrizni a neten a törvényekben, jogszabályokban.

2016. nov. 27. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
28%

Abszolút jó amit írsz, én csak a legalalapabb dolgokkal számoltam, illetve ugye olyan optimalizálási lehetőségek, hogy nem kell a 99%-nak annyit fizetni maga után amennyiben nincs biztosított jogviszonya, ha pl. december közepén váltja ki az őstermelőit, ami után a következő évben, csak ezeket az alapokat fizeti, majd második évtől az általad írtakat.


Legalábbis, amíg én az volt az egy évben így oldottam meg.

2016. nov. 27. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm! Tehát az őstermelő is és a családi gazdaság is egy-egy adózási forma. És köszönöm a sok plusz infót is. Ezeknek egy része megvolt, de jó így összefüggésében látni!

Már csak az nem értem, hogy akkor mi van a "kistermelőn túl"? Aki bizonyos termékkategóriából többet szeretne termelni, mint ami kistermelőként termelhető. Pl. 101 kg gombát vagy 201 liter tejet?

2016. nov. 30. 13:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!