Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Végzettség nélkülit alkalmazni...

Végzettség nélkülit alkalmazni felsőfokú képzettséget igénylő foglalkozásban?

Figyelt kérdés
Ha én - mint egyéni vállalkozó - egyszerűsített foglalkoztatás keretén belül szeretnék alkalmazni egy alapfokú iskolai végzettséggel rendelkező személyt, egy olyan munkakörben ami a FEOR-08 besorolás szerint FELSŐFOKÚ KÉPZETTSÉG ÖNÁLLÓ ALKALMAZÁSÁT IGÉNYLŐ FOGLALKOZÁS, akkor ezt megtehetem-e legálisan? Úgy is kérdezhetném, hogy a FEOR-08 besorolás (vagy bármilyen jogszabály) kötelezővé teszi-e a munkáltatók számára a megfelelő végzettségű munkavállaló alkalmazását, vagy attól szabadon eltérve akár végzettség nélküli alkalmazott is betölthet egy felsőfokú tudást igénylő állást, ha amúgy autodidakta módon profin megtanulta az adott témakört. Pl. egy papírok nélküli "orvos" nyilván nem alkalmazható így, de esetemben webfejlesztésről lenne szó (FEOR 2143), ami más tésztának tűnik. NAV nem tudja, 1818 nem tudja, Járási Hivatal nem tudja, Nemzetgazdasági Minisztérium Munkaügyi Ügyfélszolgálata nem tudja, már azt se tudom kihez forduljak.

2017. jún. 30. 11:25
 1/4 A kérdező kommentje:

Közben beszéltem a KSH-val és a munkaügyisekkel is. Úgy tűnik nyugodtan alkalmazhatok végzettség nélkülit egy olyan foglalkozásban ami a FEOR szerint felsőfokú képzettséget igényel. Legalábbis ebben a webfejlesztős esetben valószínű. De ha orvosról van szó akkor semmiképp. Mi van a többi foglalkozással, hol a határ? A legközelebbi választ egy rendelet adja meg:


1/2010. (V. 14.) NFGM rendelet

az egyes ipari és kereskedelmi tevékenységek gyakorlásához szükséges képesítésekről


Ez itt érhető el a hozzászólásom pillanatában:


[link]

2017. jún. 30. 12:43
 2/4 A kérdező kommentje:
Amit viszont érdemes megjegyezni, hogy ami felsőfokú képzettséget igénylő állás, ott a munkaadó köteles a magasabb fizetést adni. Nem tudom pontosan ezeknek a nevét, de valami olyasmi a lényeg hogy 2 féle minimálbér van, a magasabb képzettségűeknek, vagy magasabb képzettségű állást betöltőknek a magasabb bérminimum jár. Tehát ha nincsen papírja a webfejlesztőmnek, a fizetés szempontjából akkor is úgy kezelendő, mint aki felsőfokú képzettséggel rendelkezik, mert az állás amit betölt az ilyen szintű.
2017. jún. 30. 12:46
 3/4 anonim ***** válasza:
Alkamazhatod, de nem elég neki a minimálbér, gbm kell legalább, mert nem az nem meglevő képesítéshez van kötve.
2017. jún. 30. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Sarah Connor ***** válasza:
Alkalmazhatod, viszont min. a garantált bérminimum napi összegét ki kell neki fizetned. S jól értelmezted, mert pl. egy középfokú végzettséget igénylő ács munkakör esetében nem jelenthetsz be ács végzettséggel nem rendelkező tetőfedőt tetőfedő munkakörbe, legfeljebb segédmunkára. Itt vannak visszás dolgok, ez tény. A tetőfedőnek sem adhatsz minimálbért, csak a garantált bérminimumot. Kérdés még, hogy a te egyéni vállalkozásod engedélyköteles tevékenységet folytat, akkor neked azzal rendelkezned kell. Ha nincs, akkor határozatban munkaszerződéssel kell olyat alkalmaznod, akinek ez van.
2017. júl. 1. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!