Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Céges alkalmazottként egy...

Céges alkalmazottként egy külsős szellemmi tulajdon kit illet pontosan?

Figyelt kérdés

Adott egy találmány, amit egy külsős fejlesztgetett és hozott be a céghez megmutatni. Itt tesztelgettük, és adtunk hozzá némi szellemi pluszt. Nekem is lett pár ötletem hozzá, és szeretnék beszállni... viszont céges alkalmazottként ez konfliktusforrás lehet. Főleg, hogy utalás van rá, hogy a cégem felhasználni/forgalmazni szeretné a terméket a jövőben.


Védessük le mielőbb és üljünk le tárgyalni a cégemmel? Azt tudom, hogy egy hasonló esetben, egy konkurens cégtől simán kirúgtak két mérnököt emiatt, mert %-t akartak a termékből. Igaz ők fizetett alkalmazottként találták ki az ötletet. Nekem semmi ilyen nincs a munkaszerződésemben, sőt még titoktartásit sem kellett aláírjak.

Annyi, hogy a cég eszközeit is használtuk (a cég tudtával) mondjuk 10%-ban. Ezért veszik triviálisnak, hogy majd ők forgalmazzák. 90%-ban a külsős, szerződés nélküli fejlesztőé az ötlet és az anyagi költség is.


Szóval mi lehet a megoldás, hogy én is jól járjak, ne rúgjanak ki?



2017. dec. 2. 18:39
 1/4 anonim ***** válasza:

A cég be a Te szellemi részedet knowhowkent apportálhatód. Attól még marad a munkaviszonyod, az apport mértékének erejéig viszont a cég profitjából vagy épp veszteségéből is reszt kell vállalnod. Most azt irod 90%a külsős. Ő szintén eladhatja a cégnek a knowhowt , vagy apportként beviheti, ha ezáltal tulajdonossá akarna válni.Viszont tulajdoni viszonyotok max a A knowhow-k névértéke/törzstőke aránya lenne "csak". Amit alapból csak igazságügyi könyvvizsgáló tudna meghatározni.


Ezzel viszont vallalsz egy rizikót is, hiszen extrém esetben a cég vesztesége nagyobb lehet adott évben mint a fizetésed. vagy pont firditva, és osztalék firmajaban a tulajdonrészednek megfelelő arányban osztalékot vehetsz ki akár a fizetesed többszörösét is megkeresve így. Illetve ez igaz arra is, ha a munkaviszonyod megszűnne. Akkor is jogosult maradsz a cég hasznait élvezni /a terheit viselni.


Első lépésben azt kéne mérlegelni hogy mennyit is ér a knowhow, azon belül ki mennyit tett bele, mennyi a ráeső rész és azt eladni vagy inkább apportálni akarja és tulajdonjogot szerezni a cégben.

2017. dec. 3. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!


Igazából nehéz megmondani mennyit ér, mivel relatíve szűk piac. A másik cég által gyártott (olykor nyögvenyelősen használható) darabokat szinte mintaként adják el, 30-50M Ft-ért. Nekünk is van egy, és egy kalap sz.r, ahogy a supportja is.

Feltehetőleg csak pár darabot lehetne eladni évente expókon, vagy rendelésre technológiai cégeknek. Viszont egy jól működő rendszerért bármennyit kifizetnek, ez tapasztalat és minimális a gyártási költség. Emiatt érdekes a helyzet, mert csak pár cég van a piacon és nagyon lassan fejlődnek a dolgok. A mi cégünk mérnökeinek arra sem lenne ideje, hogy lemásolják, inkább forgalmazási szerződésben gondoloztak egy másik hasonló (de sokkal fejletlenebb eszköz esetén)... viszont a cég egyik nagy jövőbeli projectjéhez szükség van egy hasonló gépre, igazából ezért is kezdtünk dumálgatni a külsőssel. Bele sem gondoltunk, hogy ezt el lehet adni bárkinek is a jövőben, egészen mostanáig.


Igazából a mostani cégemmel semmiképp nem mérnék bármilyen közösséget is vállalni, mert elég instabil tech piacon vagyunk...


Az milyen megoldás lenne, ha még időben levédetné valahogy a külsős fejlesztő... és magánszemélyként, vagy valami más formában kezdene kollaborációba a céggel?


Mindezt úgy, hogy nekem semmi közöm nem lenne a külsős ügyekhez, így nem is rúghatnak ki. Lényegében eddig is csak csavarhúzót használt bent, meg bejött párszor beszélgetni, kipróbálgattuk a dolgot... ezért inkább azt mondom 100%-ban övé a cucc, mi csak néhány iránymutatást adtunk (ebből is többen diákok vagy nem is a cégnél dolgozók voltak)

2017. dec. 3. 10:45
 3/4 A kérdező kommentje:

Azért gondoltam ezt, mert sok ilyen kis forgalmazási szerződés van, különféle külsős gyártók eszközeire.


Igaz, azokban az esetekben nem is volt "inkubátora" a találmánynaj a cég. Itt nehéz bármit is kiszámokni, de azért valamilyen %-ban inkubátor volt. Kicsit emiatt félek, mert a főnökségnek már burkolt utalásai voltak, hogy ez céges szellemi tulajdon lenne. Első körben ezt kéne letisztázni.

2017. dec. 3. 10:55
 4/4 anonim ***** válasza:

Levédetheti, ha egyáltalán engedik neki 100%-ban levédetni, épp az általad elmondottak miatt.


Ha más is részt vett benne, az vétózhatja ezt, emellett még ha engedik is több éves procedúra a levédetés és nem globális lesz az sem, hanem hazai, vagy jó esetben eu-s, amit mondjuk egy magánszemély tudna "zsebből finanszírozni".


Értéket meg meghatározni, épp a fentiek miatt max igazságügyi könyvvizsgáló tudna, ha még pl. reprodukcióra való képesség sem biztosított és nincs kimutatható bevételi eredménye a dolognak.

2017. dec. 3. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!