Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Hosszabb betegség esetén KATA...

Hosszabb betegség esetén KATA szüneteltetéssel vagy táppénzzel járok jobban?

Figyelt kérdés

Főállású KATÁ-s vállalkozó vagyok és hamarosan egy komoly műtéten fogok átesni. Várhatóan 2-3 hónapig tart majd a felépülésem mire visszatérhetek majd dolgozni.


Ebben az esetben melyik megoldás a célszerűbb, ha egyszerűen táppénzen leszek ezen időszak alatt, vagy ha teljesen szüneteltetem a vállalkozásomat erre az időszakra? Melyikkel járok jobban (pontosabban kevésbé rosszul) anyagilag? Az egy havi táppénz vajon fedezné a havonta befizetendő 50 ezret, vagy ráfizetnék vele?



2018. jan. 4. 09:33
 1/5 anonim ***** válasza:
50%

Hát igen, többek között ezért kellene a KATA-snak is könyvelő, hogy ezekre a kérdésekre PONTOS választ adjon.

De ha egy kicsit utánanéznél, akkor Te magad is megtalálhatnád a választ: nav 61.sz füzet

Nem kioktatni akarlak, csak magam is KATA-s vagyok és jól tudom, miért fontos egy könyvelő.


Nos, amennyiben Teljes hónapot betegállományban vagy, következő hónap 12.-ig be kell jelenteni a NAV-nak és a ebben az esetben arra a hónapra nem kell adót fizetni.

pl. márc. 18-án műtenek, akkor március hónapra ápr. 12-ig be kell fizetni az 50 ezret, , de ha áprilisban egész hónapban betegállományban vagy, akkor máj. 12-ig ezt be kell jelenteni és akkor nem kell ápr hónapra máj. 12-ig megfizetni az adót. A betegállományos papírt meg leadod, amikor megkapod - egyben is lehet, azt hiszem max 6 hónapon belül.

2018. jan. 4. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Azért azt megvizsgálnám emellé,mi van akkor ha találsz olyan embert,aki pl. álláskereső, vagy gyesen van mondjuk és mellette tudna havi 15 napot neked dolgozni. Hozna e annyi bevételt a vállalkozás és tevékenység,hogy a havi 50-ed meg az ő havi 15 ezrét járulékban és napi béreit kifedezi-e, míg te lábadozol?!
2018. jan. 4. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Hát, ahhoz nagyon jól kell, hogy menjen a vállalkozás, Norbi:

50 ezer ft a havi adó, az általad javasolt napi bejelentéssel + 15 ezer ft, az eddig 64 ezer ft + az egyszerűsített foglalkoztatásban a napi bér 5.398 ft, az 15 x= 80.970 ft, tehát összesen kb. 146 ezret kellene kifizetnie, s akkor is csak fél hónapra van biztosítva a munkavégzés - hivatalosan.

Vállalkozás függő, de egyáltalán nem biztos, hogy megéri.

Ha betegállományt jelent, akkor meg adót sem kell fizetni+ táppénzt - még ha kevés is, de kap.

2018. jan. 4. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Ez valóban vállalkozás és tevékenység függő, de ha van neki havi 8-900.000 ft bevétel egy kisebb üzletnek akkor teljesen reális is lehet.Legalább annyira, hogy hónapokra ne kelljen bezárnia.


Ugyanakkor már egy egyszemélyes kis szolgáltató vállalkozásnak ahol van havi 150-200.000 bevétel nyilván már nem feltétlen éri meg.

2018. jan. 4. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Alkalmazottam nincs, nem is lehet, mert olyan speciális tevékenységet végzek, amit csak személyesen tudok csinálni.

2018. jan. 4. 18:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!