Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Egyéni vállalkozás (KATA)...

Egyéni vállalkozás (KATA) felfüggesztését csinálta valaki mostanában, milyen ügymenettel számoljak?

Figyelt kérdés

Fel szeretném hamarosan mondani a KATA vállalkozást, ismételten alkalmazotti lesz a munkaviszonyom egy cégnél.

Gondolom az ügymenet az, hogy bemegyek az okmányirodába az egyéni vállalkozási csoporthoz, felmondom, majd átmegyek az adócsoporthoz, gondolom ott is egy halom iratot kell majd kitöltenem. Az iparűzési adót már letudtam az első félévre, a kereskedelmi kamarát már kifizettem erre az évre, leginkább a következő kérdések foglalkoztatnak:

- Mennyi időn belül mehet le az ügymenet? Mondjuk ha a hónap közepén elindítom, akkor sanszos-e hogy a következő havi KATÁt már ne kelljen befizetnem.

- Ha mondjuk május 1.-i nappal sikerül lemondanom, de munkába például csak május 14.-én állok, akkor két hétre be kell jelentkeznem a munkaügyi központba is? Gondolom valami kell ezekre a napokra, különben nem lesz TB.

- Van-e esetleg az okmányirda vállalkozási részlegén és az adócsoporton kívül olyan hely ahova el kell mennem, esetleg kijelentkeznem valahonnan? Hirtelen ezeken kívül más nem jutott eszembe, de könyvelőt azért még meg fogok kérdezni.



2018. ápr. 9. 11:45
 1/4 anonim ***** válasza:
Milyen halom iratot? Én semmit sem csináltam, a könyvelő dolga volt intézkedni.
2018. ápr. 9. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Akkor neked szerencséd volt, vagy nem tudom hogy csináltad.

Nekem amikor KATÁra jelentkeztem be, személyesen kellett bemennem, a papírokat kitölteni, ügyfélkaput létrehozni, stb. nem beszélve arról, hogy az ún. hatósági ellenőrzést (ami egy személyes megjelenést tartalmazott gyakorlatilag) is csak én intézhettem.

2018. ápr. 9. 12:39
 3/4 Sarah Connor ***** válasza:

Ezeket a könyvelő is megcsinálja. Természetesen díjazás ellenében.


A vállalkozás a bejelentést követő naptól szünetel. Kata esetében érdemes a hónap utolsó napján bejelenteni, mert a kata fix, s akkor is ki kell fizetned a kata összegét, ha egy napig működött a vállalkozásod. Tehát akkor egész hónapban legyen biztosításod.

Ne felejtsd el, hogy a KATA-t, mint minden adót, járulékot, utólag fizeted. Tehát ha most szüneteltetsz, akkor május 12-ig van fizetnivalód.

Azt, hogy hova kell jelentened, hogy szünetelsz, az attól is függ, hogy milyen tevékenységet folytatsz. Alapesetben helyi önkormányzat, iparkamara, s nav. A szünetelés tényét a NAV részére havonta el kell küldeni, ellenkező esetben nagy meglepiben lehet részed!

Munkaügyi központba nem kell feltétlenül bejelentkezned. Viszont szüneteltetett vállalkozással nem vesznek álláskeresőnek. Ahhoz meg kell szüntetni a vállalkozást.

2018. ápr. 15. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszi a választ, nagyon hasznos volt. Főleg az utólag fizetés, erre már nem ia emlékeztem, hirtelen azt hittem már nem kell egy részletet befizetni.

Egyébként megjártam már az okmányirodát, lemondani, szüneteltetni ügyfélkapun lehet. Elkövettem azt a hibát, hogy nem a hónap utolsó napjával mondtam fel, de az egeszségbiztosítási osztály megnyugtatott, hogy ilyenkor még 45 napig TB biztosított vagyok, nem kell külön befizetnem. Az adócsoport felé pedig egy változásbejelentőt kell beadnom valamint egy bevallást az idei évről ill. iparűzési adóbevallást is. A változástól számított 45 napon belül kell ezt is megtenni.

Gondoltam leírom, hátha valakinek hasznos lehet.

2018. ápr. 29. 09:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!