Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Milyen jogaik vannak A diákokn...

Milyen jogaik vannak A diákoknak az iskolaorvosi vizsgálatokon?

Figyelt kérdés
Többen kérték, hogy indítsak erről a témáról külön topikot és írjam le amit több hasonló témájú topikba beírtam.

2010. ápr. 24. 11:30
❮❮ ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... ❯❯
 121/1151 anonim ***** válasza:
88%
Hát most örülök igazán,hogy nem vagyok középiskolás,bár amilyen nagy pofájú voltam akkoriban,nem kellett volna félteni.Nem értem ezt az egészet,nem voltak ilyen nemiszervr fejlettségére vonatkozó vizsgálatok és mindenkiből egészséges felnőtt lett,az biztos ha akkoriban ilyeneket csináltak volna 12-18 éves fejemmel,most orvos gyűlölő lennék.
2010. ápr. 26. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 122/1151 anonim ***** válasza:
93%

Fruzsina vagyok. EZ NEM A VESZEKEDÉS HELYE.

nálunk bekellett dőlni és úgy vizsgálta meg a doki a gerincünket.súlyt ruhában magasságot cipő nélkül mértek

mellet is ruhában mértek meg csipőt illetve derekat is.

szerintem ez így nem az igazi érték, de szerintem tudja azt egy 15 éves lány hogy, egyáltalán nincs melle, orvoshoz kell menni, meg látszik az kíyvülről is,a súlyt meg a magasságot hangosan kimondták de nem érdekelt senkit hogy meghallja más ... ennyi lenne :)

2010. ápr. 26. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 123/1151 anonim ***** válasza:
93%
Fruzsi,a te dokid korrekt volt,de azért hogy meztelenre vetköztesenek és a bugyidba tapizanak miközben lát még pár osztálytárs,az minden csak nem korrekt,nagyon durva.Nálunk is az a módszer volt,amit te is leírtál.Eszti
2010. ápr. 26. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 124/1151 anonim ***** válasza:
92%
Eszti vagyok!Fruszi,ha még itt vagy a 10-11 oldal kommentjét olvasd el,én azokra gonolok.Engem sem zavar,ha a magasságom,súlyom hangosan mondják,de a többi az nagyon gáz.
2010. ápr. 26. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 125/1151 anonim ***** válasza:
91%

ez gusztustalan, felháborító és vérlázító! Nálunk anno a lányoknak bugyi+melltartó kombó, fiúknak alsónadrágig kellett vetkőzni. Ezt is úgy, hogy két ember volt benn egy kis szobában, az egyiket vizsgálták, a másik egy paraván mögött vetkőzött/öltözött. Nem is nyavalygott senki a vizsgálat miatt (ennyit a kényes, magát minden alól kivonni akaró fiatalság sztereotípiáról). Az említett védőnő, aki azzal védte az egészet, hogy az orvos "látott már olyat", kíváncsi lennék mit szólna, ha őt vizsgálnák meg ilyen körülmények között. Kötve hiszem, hogy repesne az örömtől.


Ami engem illett, én be sem mentem volna. Gyerekem nincs (odébb van az még), de ha lenne és így járna, azt hiszem lenne egy-két keresetlen szavam az orvoshoz. Azt a dokit, amelyik negyed óráig kérdezgeti a meztelen lányt, pedig addig cibálnám a bíróságra, míg ki nem rúgják. Öntelt majmok, nekik mindent lehet?!


Arról nem is beszélve, hogy pont hogy lejáratják a normális, tisztességes kollégáikat. És a közegészségügynek sem használ: nem lenne meglepő, ha egy így megalázott tini később legfeljebb akkor menne nőgyógyászhoz/urológushoz, ha az élete múlna rajta (vagy akkor sem). Nekem anno kisgyerekként hajszál híján felszúrták a fülem. (A végén a doki még egyszer megnézett, aztán rájött, hogy tévedett, mégsem olyan nagy a gond.) Mindmáig a félek és gyűlölök fülészhez menni, maximum akkor megyek, ha annyira begyullad a fülem, hogy elviselhetetlen már. Pedig nem vagyok egy gyáva ember. És ez még egy sokkal kulturáltabb, normálisabb eset volt.


Nem, nem azt mondom, hogy ne legyenek ilyen vizsgálatok. Hasznosak. De nem így!


1) Egyszerre egy embert vizsgáljanak!

2) Csak addig vetkőztessék le a pácienseket, amíg feltétlenül muszáj!

3) A védőnő tartson előzőleg órát arról, hogy mit vizsgálnak meg, miért és milyen következményei lehetnek, ha nem derül ki időben egy-egy rendellenesség! győzzék meg a gyerekeket, ne kényszerítsék!

4) Nemi szervek vizsgálata legyen beutalós: a gyerek (vagy szülei) válasszon magának orvost és a leletet mutassa be!

5) Szóljanak előre mikor lesz, hogy a gyerek felkészülhessen (ne húzzon olyan alsóruhát, ami kínos lehet például).

6) Legyen egységes: ne az, hogy gyakorlatilag az iskolaorvosra bízva mit és hogyan néz!

7) A diákokat megalázó, bunkó orvosokat rúgják ki a kamarából, illetve indítsanak ellenük eljárást! (Aki nem tud emberséges magatartást mutatni, ne menjen orvosnak!)


Ha így lenne, akkor biztos vagyok benne, hogy elenyésző számban lennének direkt lógók és visszautasítók. Illetve nem plántálnának bele egy rakás fiatalba ösztönös viszolygást és utálatot az orvosok felé. Megérné. Azokat az "orvosokat", aki fennakadnának a rostán, pedig a legkevésbé sem tudnám sajnálni.

2010. ápr. 26. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 126/1151 anonim ***** válasza:
94%
Jah, 20/f és legyen mondjuk a GYK-s nickem, Durlag.
2010. ápr. 26. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 127/1151 anonim ***** válasza:
72%

GYK!

Tök igazad van,engem sem érint a téma már,de ilyen vizsgálatok és ilyen módszerek nálunk sem voltak,de érdekesen senki sem parázot pont emiatt,míg itt egy csomó helyen mindenki már előre félve kérdezgeti mennyire kell levetközni,mi lesz.


Személy szerint az intim vizsgálatot én túlzásnak tartom,szerintem mindenki ha eljön az ideje úgy érzi elmegy rá,11-15 éves lányoknak meg tényleg ne nyúlkájanak a búgyijukban,ovis,kisiskolás fiúknál meg mi az hogy anyukája tudta nélkül csinálják,utálom amikor kisgyerekekkel is így bánnak,ott ott van még a helye a szülőnek.

A meztelenre vetkőztetést felejtsék el de azonnal!Tami

2010. ápr. 26. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 128/1151 anonim ***** válasza:
85%

A meztelenre vetkőztetést sűrgősen felejtse el mindenki,régebben alap vizsgálatok voltak és nem volt se rinya,se beteg gyerek,se fusztráció,az ember nem egy termék,hanem élőlény!Szóval hanyagoljátok a nemi fejlettségre vonatkozó vizsgálatokat is,hisz nem egy ütemben fejlődnek eleve a gyerekek,van aki csak 16 évesen fejlődik,régebben semmi ilyen vizsgálat nem volt és mégis egészséges felnőtt lett mindenkiből.Én is úgy látom ez az a vizsgálat fajta amibe más ember ne szóljon bele.Én kiakadtam volna ha nyúlkálni akartak volna az alsómban,de tudtam mikor van itt az ideje nőgyógysászhoz menni és nem tetszett volna,ha ebbe bárki is bele szól,hogy mikor és kihez megyek,ezek a vizsgálatok teljesen a gyerkekre,fiatalokra kellene hogy tartozon,hisz a szülője is tudni fogja,hogy mi az a kor amikor meg kell ezzel is ismerkedni.


A másik meg hogy olyat is olvastam,hogy úgy fogdosták a fiúk fütyijét hogy nem volt kesztyű csere és a többi is ott volt,sőt oviban meg nem is válaszották a vizsgálat alatt külön a 2 nemet,azért egy 5-6 évesnek is van már szégyenérzete és mi az hogy nem kapnak a szülők,diákok tájékoztatást.

A kesztyű csere nélküli tapitól akár fogorvosnál,akár intim vizsgálatnál,sőt ott főképp bármit elkaphat a gyerek.

2010. ápr. 26. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 129/1151 anonim ***** válasza:
93%

OFF:


Tami, GYK arra vonatkozott, hogy a Gyakorkérdéseken a felhasználónevem a Durlag. Nem maga a GYK a becenév. :) De mindegy végül is. Bocs az offért.


OFF/

2010. ápr. 26. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 130/1151 A kérdező kommentje:

Kedves Durlag!


Előszöris örülök, hogy férfiak is hozzászólnak a témához.

A véleményed nagyrészével is egyetértek.

Talán csak 2 dolog van amiben kicsit vitatkoznék veled.


AZ EGYIK:

Arra gondolok amit te 4-essel jelöltél meg vagyis:

Idézem:

" 4) Nemi szervek vizsgálata legyen beutalós: a gyerek (vagy szülei) válasszon magának orvost és a leletet mutassa be! "


A nemi szervek vizsgálatával kapcsolatban ugyan MIÉRT kellene bemutatni bármilyen leletet az iskolaorvosnak?! Miért kéne az iskolaorvosnak tudni arról ha pl (esetleg) mondjuk hüvelyi folyása van valakinek?! Még ha így is van, erről ugyan MIÉRT kéne tudni az iskolaorvosnak?!

Ez abszolút a MAGÁNÜGY kategória!


A "papír bemutatás" más esetekre vonatkozik.

Az olyan esetekre vonatkozik, hogy ha a diák SEMMIFÉLE vizsgálatnak nem hajlandó alávetni magát az iskolaorvos által. Még belgyógyászati rutinra sem hajlandó.Ehhez is JOGA van, de EBBEN az esetben kell bemutatni egy olyan papírt amiben a háziorvosa vagy más általa választott orvos igazolja, hogy az illetőnek NINCS semmi fertőző betegsége, vagyis járhat közösségbe.


A gerincvizsgálat és az intimvizsgálat fontosságát is el kell magyarázni mindenkinek és azt is, hogy mindenkinek a saját érdeke, hogy megvizsgáltassa magát.....de ha valamilyen oknál fogva úgy dönt a diák, hogy nem akar ilyen vizsgálatot....az már az ő ügye! Az iskolának EZ ELLEN nem lehet kifogása, hiszen, sem a gerincbetegség, sem az esetleges intim részekkel való problémának nincs köze az iskolábajáráshoz.......


A MÁSIK:


A JOGOK ISMERTETÉSE!


Nem tudom, hogy melyik fórumban volt....ahol pl egy 8. osztályos lány mesálte, hogy nekik is teljesen meztelenre kellett levetkőzni, ráadásul egymás előtt!

Nagyon megalázónak érezte....de muszáj volt megtenni mert "aki nem vetkőzött az az igazgatói irodában kötött ki"....


Na tudod engem az ilyen esetek tudnak BAROMIRA DÜHÍTENI!!!!

Amikot felnőtt emberek visszaélnek a gyerekek/tinik tudatlanságával/tájékozatlanságával.

Egy 13-14 éves lány még nyílván nem rendelkezik olyan mély jogi ismeretekkel, hogy tisztában lenne azzal, hogy ezt JOGA VAN MEGTAGADNI!!

Az orvost és az iskolaigazgatót pedig felelősségre lehet vonni ha nem ismertették a jogait a diákkal!


Az igazgató pedig egy rettenetesen tudatlan ember lehet ha egy ilyen szituációban még ő merészel intővel fenyegetni valakit?

Egy iskolaigazgató ennyire nincs tisztában a szabályokkal?


Minden vizsgálatról ELŐRE kell tájékoztatni az általános iskolások szüleit.


Irásos beleegyezést kell kérni a szülőktől a vizsgálatok elvégzéséhez.


Ha csak olyan papírt írattak alá a szülövel ami a tanuló "egészségügyi szűrővizsgálatára " vonatkozik, ez önmagában NEM JOGOSÍTJA fel az orvost arra, hogy meztelenre vetkőztetheti (pláne mások előtt) és intim vizsgálatot is végezhet!


Ha pl ezt az igazgatót feljelentené a szülő, az igazgatónak ezekre a kérdésekre kellene a TÖRVÉNY ELŐTT FELELNI!


Tájékoztatták a tanuló szüleit írásban arról, hogy MEZTELENRE fogják vetkőztetni a gyerekét?

A szülő ebbe beleegyezett?


Fel tudja mutatni a szülő írásos beleegyező nyilatkozatát?


Arról tájékoztatták a tanuló szüleit, hogy MÁSOK ELŐTT fogják őt vizsgálni?

A szülő ebbe beleegyezett?

Fel tudja mutatni a szülő írásos beleegyező nyilatkozatát arról?


Tájékoztatták a szülőt írásban arról, hogy ez nem egy sima belgyógyászati rutin vizsgálat lesz hanem a nemiszervüket is vizsgálni akarják?

A szülők beleegyeztek ebbe?

Fel tudja mutatni erről az írásos beleegyező nyilatkozatot?


Tehát a lényeg az, hogy ha az igazgató NEM tud felmutatni egy olyan dokumentumot amiben a vizsgálat menete és mibenléte le van írva, (vagyis a TELJESEN MEZTELENRE vetkőztetés ténye, a CSOPORTOS EGYMÁS ELŐTTI vizsgálat és NEMI SZERVEK vizsgálata) és a szülő NEM adott erre írásbeli engedélyt, ezesetben az iskola igazgató TÖBB okból is vét a törvény ellen, ami miatt akár bíróság előtt kell felelnie, ha a szülő feljelenti és a fentebb említett beleegyező nyilatkozatokat NEM tudja bemutatni!


14. életévét betöltött tanuló esetében még erre sincs szükség. Aki 14 éves elmúlt az azt tagad meg amit akar.....feltéve ha valaki tájékoztatja a jogairól, hogy ne járjon úgy mint sok középiskolás lány és fiú, akik csak azért mentek bele a számukra megalázó vizsgálatba mert AZT HITTÉK, hogy ez "kötelező".....vagyis nem ismerték a JOGAIKAT.....

2010. ápr. 27. 04:26
❮❮ ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!