Kezdőoldal » Állatok » Állatvédelem » Hogyan lehet vagy egyáltalán...

Iuscogens kérdése:

Hogyan lehet vagy egyáltalán lehet-e jelenteni, ha valaki felelőtlenül kutyákat szaporít?

Figyelt kérdés
Történt az az eset, hogy 5 évvel ezelőtt egy nyaralásunk alkalmával kilátogattunk a pécsi vásárba, ahol van egy állatos részleg. Vásároltunk egy yorkit a másik yorkink mellé. Egy aprócska kisfiúra esett a választásunk. Az ember, aki egy piros autóból árulta, elmondta, hogy kiváló szülőktől származó, jó idegrendszerű, garantáltan extramini yorki mindhárom kutyus, akik a kocsijában voltak. Természetesen a szülőket nem láttuk. A legkisebb kutyust választottuk a három közül, ki is fizettük és megkaptuk az oltási könyvét (ami azóta is rejtély, hogy valóban megkapta-e az oltásokat vagy hogy egyáltalán doki látta-e). Még ott a helyszínen észrevettük, hogy a fülén elég hiányos a szőr, de azt mondta, az ember, hogy nem kell törődni vele, az anyja harapdálta neki, hogy már ne szopjon. Aztán néhány napra rá mentünk haza. Hazafelé a kiskutya rosszul lett, sokkot kapott, éjszaka jött hozzá az állatorvos infúziózni. Ekkor észrevette ő is a hiányos fülszőrzetét, majd miután elmondtuk neki, hogy az ember, akitől vettük mit mondott, felvilágosított, hogy a kutya atkás, az anyja pedig nem harapdálja a fülét, legalábbis nem ilyen módon. A kutyus az infúzióktól rendbe jött, illetve az atkák is le lettek kezelve, teljesen rendbe jött a kis husifalat. Természetesen minden oltást megismételtünk, azt is amit az oltási könyve alapján megkapott. Egyik ilyen oltás alkalmával felfedezte az állatorvos, hogy nem nőtt a kiskutya feje és elmondta, hogy fokozottan kell figyelni rá, mert így hajlamos lesz az epilepsziára. Szerencsére ez nem következett be (bár ki tudja, még mi mindent nem befolyásolt még). Aztán sorra jöttek elő a problémák, többet között az is kiderült, hogy a heréi nem szálltak le, a hasfalában maradtak, így erősen javasolták 4-5 éves korában az ivartalanítást, mert elrákosodhatott volna. Aztán a legutolsó probléma egy asztmás jellegű fulladás volt, amit aztán szerencsére sikerült kezelni. A kezelések alkalmával lebeszéltem az állatorvossal, hogy ha már semmilyen tüntet nem mutat, akkor viszem ivartalaníttatni. Kb 2 hét telt el tünetmentesen, már időpontot is egyeztettem, de sajnos nem volt rá szükség, mert a kiskutya június 20-án reggelre meghalt. Az konkrét okát nem tudjuk, de olyan édesen feküdt, mintha aludna, továbbá a boncolás óriási költségeire figyelemmel nem boncoltattuk fel. Az állatorvosok 90% valószínűséggel állítják, hogy genetika probléma (pl. vérferzőzéses). Azzal tisztában vagyok, hogy az én kicsikém már nem jön vissza, de szeretném megakadályozni, hogy egy ilyen aljas ember további hibás kiskutyákat „alkosson”, szaporítson (akik valószínűleg szenvednek is). Szeretném megkérdezni, hogy a fenti történettel kihez kell fordulni? Vagy be lehet ezt egyáltalán valahová jelenteni? Vagy felesleges? Az oltási könyvéből nagyjából kiolvasható a szaporító neve, illetve a település neve, de azon kívül semmi más adata nincs feltüntetve (mivel korábban is megkerestem volna már, hogy egy aljas hazug ember). Akinek bármilyen információja lenne, kérem ossza meg velem, nem szeretném ennyiben hagyni a dolgot.

2014. jún. 25. 19:43
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
95%
Hát nem azért de itt te is elég hibás vagy. Miért kell ilyen kutyát megvenni? Ráadásul a legkisebbet, ráadásul észreveszed a helyszínen a hibáit, de még akkor sem lépsz vissza. Kiskutyát nem sajnálat/cukiság alapján kell választani, ez alapszabály. Ha nem lenne rá kereslet, nem csinálná.
2014. jún. 25. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
93%

Mégis mit szeretnél bejelenteni, hogy felelőtlenül választottál kutyát és hogy az ilyen vásárlók miatt léteznek a szaporítók?


Mert kutyát szaporítani és a kölyköket eladni egyelőre nem illegális.

2014. jún. 25. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
79%

először keresd meg facebookon stb helyen, hogy valóban az illető neve és cime szerepel az oltási könyvben, majd feljelentheted mind a Navnál, mind a rendőrsége, (vagy jobb az állatvédőrségnek jelezni)


az ilyen szaporíók sose állnak le egy alom után, az is biztos hogy több kutyája van, így még ha nem is tudod bizonyítani hogy tőle volt a kutya, a helyszini szemlén a többi állat miatt élni fog a vád.


de ajánlom hogy előtte egy nagy állatvédő szervezettel egyeztess, ők hamarabb intézkednek mint a rendőrség

2014. jún. 25. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a harmadik válaszolónak, az első kettőnek meg üzenném, hogy nem a kérdésre válaszoltak. Talán jobb lett volna a kiskutyának, ha olyan helyre kerül, ahol a sokkját le sem kezelik és pár napra a megvétel után hal meg? Vagy ha nem viszik el, akkor jobb lett volna, ha szaporító öli meg? Azért kapjatok már észhez. Ha kötözködni akartok, akkor menjetek át a szomszédba és kössetek abba bele. Leírtam érthetően, hogy észlelve lett a füle még ott a helyszínen és mivel soha nem született kiskutyánk, így egyértelműen elfogadtuk a válaszát, hogy az anyja csinálta vele. Mellesleg ezerszer rosszabb állapotú kutyákat is árultak ott, egyértelműen nem azok lettek választva. Azért rá esett a választás, mert a három kiskutya közül kettő csak aludt, ő pedig ott ugrált, meg konkrétan ő választott, nem mi. Szóval a kötözködés helyett, belegondolhatnátok, hogy mi lett volna a sorsa, ha nem jó helyre kerül. Én is nagyon jól tudom, hogy el lett rontva, de azért örülök is neki, mert így jó sorsa volt a kis drágának a rövidke élete alatt.
2014. jún. 25. 20:09
 5/22 A kérdező kommentje:
Illetve a harmadik válaszolónak üzenném, a nagy hévben kimaradt, hogy én már korábban is kerestem az embert, facebookon is, tudakozóban is. Facebookon nincs fenn, tudakozóban pedig azt mondták, hogy titkosított minden adata, így csak annyit tudok, hogy Bátaszéken lakik. Illetve a neve körülbelül kiolvasható.
2014. jún. 25. 20:12
 6/22 anonim ***** válasza:
87%
Te meg belegondolhatnál, hogy mi lett a sorsa azoknak a kiskutyáknak akiket nem ti vettetek meg, de a szaporító megcsinálta őket, mondván, hát ezt az egyet is elvitték, majd elviszik azokat is! Kicsit tovább kéne gondolkozni a jövőben, mint ez az egy kiskutya. Amúgy meg olyan nincs, hogy a kiskutya választ, először is, te vagy az ember, a felelős, neked kell dönteni, másodszor egy egészséges kiskutya mindenkivel barátságos, ugyanennyi erővel "kiválaszthatta" volna a következő arrajárót is.
2014. jún. 25. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
100%

A harmadik válaszoló vagyok:


Kérdező, én elhiszem hogy segíteni akartál a kiskutyán, de a szaporítónak tettél vele jót. Ő ugyanis nem azt nézi hogy te most azért viszed el a kutyát mert sajnálod vagy nem, hanem azt hogy neki pénze van belőle: ha pénz van belőle akkor legközelebb is lesz belőle, és megint lehoz egy almot.


És tudom hogy rossz ilyen sorsot kívánni egy kutynak, de ha senki se venne ezektől az emberektől akkor ők se csinálnák.


Ha legközelebb ilyen útszéli kutyaárussal találkozol, hívd ki a rendőrséget rá.

2014. jún. 25. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
89%

Azóta remélem tudod, hogy nincs "extra-mini" yorki, csak fejlődésben visszamaradt. :(

Számlát nyilván nem adott, szerződés se volt gondolom, csak mondott egy összeget és kifizettétek - így a NAV-nál szerintem jelenteni lehetne. Állatvédő oldalakon mindenképp.


Felmerült egy kérdés ezzel kapcsolatban.

Nincs olyan internetes oldal, ahogy kifejezetten szaporítókról ami infó lehetséges (lakhely, név, cím, rendszám, bármi), szépen felpakolja mindenki, aki befürdött náluk? Illetve a sok aprós szaporítót is "tesztelni" lehetne, álvásárlónak jelentkezni, a helyszínen persze mégse venni meg, esetleg az egészről hangfelvételt készíteni, aztán amikor kiderül, hogy ugye adásvételi szerződés, számla semmi, mehet rájuk a NAV. Talán szépen összejöhetne pár név/helyszín/adat ezekről, amit ki lehetne pakolni prevenciós céllal, stb, széles körben terjeszteni.


Csak ötlet (kicsit tolvajkergetők alapján, nyilván itt max a feketézéssel fürdenének be, a többi sajnos legális), de ha még nincs ilyen, mindenképp kéne egy ilyen kezdeményezés.

2014. jún. 25. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
90%

Meg abba, hogy egyátalán miért kellett megszületniük... Ugyanis ha senki nem venne ilyen helyről kutyát, akkor nem is hoznák létre őket. Ki lehet forgatni a szavakat, de a piacot a vásárlók tartják fenn és te is egy vagy közülük.


Ahoz már nem is nagyon mit hozzászólni, hogy írtad, hogy talán jobb lett volna, ha más veszi meg és nem kezelteti... Szerintem van elég najelentős felhozatal olyan, már megszületett és gazdára váró kutyából, amikkel lehet "jógazdiskodni", a menheyeken és a gyepiken. Persze azok nem mini yorkik, igaz?


Nem kell álszenteskedni, közvetve a te felelősséged is, hogy az a kiskutya élt egy pár hetet és szenvedett. A legjobb nem az volt neki, hogy ti kezeltettétek. A legjobb az lett volna, ha meg sem születik.

2014. jún. 25. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy téged még sose választott ki egy kutya sem, valószínűleg indokkal. De mindegy, az értelmetlen fecsegésre nincs időm, illetve nem is akarom, hogy legyen. Normális problémát vetettem fel, normális választ várok rá. És az nem én hibámból vannak felelőtlen szaporítók, hanem az olyan mentalitású emberek miatt, mint pl te is, akik félvállról veszik és elintézik azzal, hogy ne vegyél kutyát ilyen embertől. Mégis milyentől? Egy normális, talpraesett, kommunikatív eladónak tűnt az ember, szemben a sok másik eladóval, akik tényleg csak rád akarták sózni a kutyát. Mellesleg, ha házhoz mész a kutyáért, akkor is minden további nélkül tapasztalható az ilyen, ott is kölcsön lehet kérni a harmadik szomszéd kutyáját és be tudja állítani szülőknek. Annyira azért én sem vagyok hülye, nem az első szembejövő kiskutyát vettem meg, amit éppen utánam dobtak. Normális eladót kerestünk és látszólag találtunk is. Én meg sajnos nem vagyok állatorvos, hogy rögtön elkezdem tapogatni a fejét, hogy az vajon benőtt-e neki vagy nem állapítom meg ott a helyszínen, hogy a kutya atkás vagy éppen asztmás lesz. Azt néztem, hogy a kutya négylábú, egy farokkal, kinézetre és viselkedésre egészséges. Fél órát töltöttünk ott, az alatt teljesen normálisa viselkedett, az eladó meg normálisnak tűnt. Én arról marhára nem tehetek, hogy egy egyébként egy paraszt volt, csak cseszett jó volt a póker arca.
2014. jún. 25. 20:51
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!