Kezdőoldal » Állatok » Állatvédelem » Hogyan lehet vagy egyáltalán...

Iuscogens kérdése:

Hogyan lehet vagy egyáltalán lehet-e jelenteni, ha valaki felelőtlenül kutyákat szaporít?

Figyelt kérdés
Történt az az eset, hogy 5 évvel ezelőtt egy nyaralásunk alkalmával kilátogattunk a pécsi vásárba, ahol van egy állatos részleg. Vásároltunk egy yorkit a másik yorkink mellé. Egy aprócska kisfiúra esett a választásunk. Az ember, aki egy piros autóból árulta, elmondta, hogy kiváló szülőktől származó, jó idegrendszerű, garantáltan extramini yorki mindhárom kutyus, akik a kocsijában voltak. Természetesen a szülőket nem láttuk. A legkisebb kutyust választottuk a három közül, ki is fizettük és megkaptuk az oltási könyvét (ami azóta is rejtély, hogy valóban megkapta-e az oltásokat vagy hogy egyáltalán doki látta-e). Még ott a helyszínen észrevettük, hogy a fülén elég hiányos a szőr, de azt mondta, az ember, hogy nem kell törődni vele, az anyja harapdálta neki, hogy már ne szopjon. Aztán néhány napra rá mentünk haza. Hazafelé a kiskutya rosszul lett, sokkot kapott, éjszaka jött hozzá az állatorvos infúziózni. Ekkor észrevette ő is a hiányos fülszőrzetét, majd miután elmondtuk neki, hogy az ember, akitől vettük mit mondott, felvilágosított, hogy a kutya atkás, az anyja pedig nem harapdálja a fülét, legalábbis nem ilyen módon. A kutyus az infúzióktól rendbe jött, illetve az atkák is le lettek kezelve, teljesen rendbe jött a kis husifalat. Természetesen minden oltást megismételtünk, azt is amit az oltási könyve alapján megkapott. Egyik ilyen oltás alkalmával felfedezte az állatorvos, hogy nem nőtt a kiskutya feje és elmondta, hogy fokozottan kell figyelni rá, mert így hajlamos lesz az epilepsziára. Szerencsére ez nem következett be (bár ki tudja, még mi mindent nem befolyásolt még). Aztán sorra jöttek elő a problémák, többet között az is kiderült, hogy a heréi nem szálltak le, a hasfalában maradtak, így erősen javasolták 4-5 éves korában az ivartalanítást, mert elrákosodhatott volna. Aztán a legutolsó probléma egy asztmás jellegű fulladás volt, amit aztán szerencsére sikerült kezelni. A kezelések alkalmával lebeszéltem az állatorvossal, hogy ha már semmilyen tüntet nem mutat, akkor viszem ivartalaníttatni. Kb 2 hét telt el tünetmentesen, már időpontot is egyeztettem, de sajnos nem volt rá szükség, mert a kiskutya június 20-án reggelre meghalt. Az konkrét okát nem tudjuk, de olyan édesen feküdt, mintha aludna, továbbá a boncolás óriási költségeire figyelemmel nem boncoltattuk fel. Az állatorvosok 90% valószínűséggel állítják, hogy genetika probléma (pl. vérferzőzéses). Azzal tisztában vagyok, hogy az én kicsikém már nem jön vissza, de szeretném megakadályozni, hogy egy ilyen aljas ember további hibás kiskutyákat „alkosson”, szaporítson (akik valószínűleg szenvednek is). Szeretném megkérdezni, hogy a fenti történettel kihez kell fordulni? Vagy be lehet ezt egyáltalán valahová jelenteni? Vagy felesleges? Az oltási könyvéből nagyjából kiolvasható a szaporító neve, illetve a település neve, de azon kívül semmi más adata nincs feltüntetve (mivel korábban is megkerestem volna már, hogy egy aljas hazug ember). Akinek bármilyen információja lenne, kérem ossza meg velem, nem szeretném ennyiben hagyni a dolgot.

2014. jún. 25. 19:43
1 2 3
 11/22 A kérdező kommentje:
Nem volt semmi hozzá, egy zacskóban valami tápot adott hozzá. Egyébként legálisan vannak kinn Pécsen a vásárban az ilyen emberek, azt nem tudom, hogy 5 éve kötelező volt-e számlát adni egy kutyáról vagy sem. A legalitásból pedig szerintem minimum annyi ered, hogy felelős tenyésztők vannak ott. Nem az útszélén kinn álló embertől vettem a kutyát. A menhellyel meg egyebekkel nem kell dobálózni, onnan veszem a kutyát ahonnan akarom és olyan fajtát amilyent én akarok. Ezúttal rossz embert fogtam ki, ez van. De továbbra sem azt szeretném megvitatni, hogy én hibáztam-e vagy sem, hanem azt, hogy az ilyent hol lehet bejelenteni.
2014. jún. 25. 20:56
 12/22 anonim ***** válasza:
94%

Persze, hogy engem még nem választott ki kutya. Mert én konyítok is hozzájuk valamennyit, ellentétben veled, és nincs szükségem arra, hogy ilyen romantikus tündérmesét csináljak az állatokból. Az 4 kutya pedig akiket ÉN választottam, köszönik szépen jól vannak, soha életben nem láttak még orvost az oltásokon kívül, és még a 13 éves is 100x életrevalóbb mint a tiéd. :D Szóval szerintem még mindig én állok jobban.

Ha meg onnan veszel kutyát ahonnan akarsz, és nem érdekel azok véleménye akik értenek is hozzá, akkor maradj csöndben szépen edd meg amit főztél!

2014. jún. 25. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
96%

ne haragudj kérdező de attól hogy pécsen a vásárba vetted a kutyád az még nem megbizható hely, és igen, lehet odahaza is kölcsön kérni a szomszéd kutyáját és azt beállítani szülőnek, csak éppenséggel akkor látod a kutyák környezetét is és abból le tudod szűrni hogy hogy bánnak velük. (Pl gondolom azért beláttod, hogy egy olyan helyről te se vennél kutyát ahol a garázsban tartja az udvar meg egy szemét domb)


és számlát mindenért kell adni amiért fizetve van, ugyanis ÁFÁ-t minden eladás után fizetni kell

2014. jún. 25. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
90%

"Nem az útszélén kinn álló embertől vettem a kutyát. A menhellyel meg egyebekkel nem kell dobálózni, onnan veszem a kutyát ahonnan akarom és olyan fajtát amilyent én akarok"


Akkor egészségedre! Remélem, legalább jó sokat fizettél érte ahhoz, hogy ha abból nem is értesz, amit mi itt pofázunk neked, legalább azon elgondolkodsz, hogy mennyire éri meg csomagtartóból kutyát venni.


Továbbra is azt mondom, jobban járt az a szegény kutyus, hogy már nem él, egyrészt mert nem szenvedett sokáig, esetleg évekig valamilyen kínos betegségtől, másrészt mert ilyen embernek nem szívesen lennék a kutyája.

2014. jún. 25. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
87%

"Lehet, hogy téged még sose választott ki egy kutya sem"

Nem, mert én magam választom meg azt a kutyát, amit elvállaok, azt, ami illik hozzám és aminek a legnagyobb segítséget tudom nyújtani, akár ideiglenesbe, akár sajátként. De érdekes, hogy az a kb. 20 koszos, menhelyes ideiglenes, - ahonnan ugye te nem hoznál kutyát soha, mert azok jellemzően nem exra mini yorkikák - ami eddig volt nálam, nem panaszkodott még rám, sőt, nem is pusztult el rövid időn belül egyik sem.


"És az nem én hibámból vannak felelőtlen szaporítók, hanem az olyan mentalitású emberek miatt, mint pl te is, akik félvállról veszik és elintézik azzal, hogy ne vegyél kutyát ilyen embertől"

Jaaa, hogy miattam vannak szaporítók? Miért is? Mert én vagyok az, aki pénzét, idejét az olyan anyakutyák ellátásra fordítja, amilyenből a te kölyköd is kipottyant? Amik tele vannak sebekkel, olyan hosszú a karmuk, hogy járni sem tudnak? Amik hasán ott a regeteg császár nyoma? Amiket vakon dobtak ki az út szélére? Amiknek az emlői tele vannak daganatokkal? Mind megtörtént, nem kitaláció. Nyilván én, aki ezeket a kutyákat ellátja, akkor, amikor már képtelenek több olyan kölykök kitolni magukból, hogy aztán te megvehesd őket egy piacon a csomagtartóból, én vagyok az oka a szaporításnak. Nyilvánvaló.

2014. jún. 25. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
100%

Felelős tenyésztő nem vásárban árul csomagtartóból.

Van kiváltott kennelneve, előjegyzés van a kiskutyáira, be tudja mutatni a szülei szűréseit és eredményeit, TK-ját, minden kiskutyának alapból van törzskönyve, chipje, 8 hetesnél előbb nem adja oda, megválogatja kinek ad el, mert a legjobbat akarja a kutyáinak, és egészségügyi garanciát ad, valamit adásvételi szerződés is köttetik.


"onnan veszem a kutyát ahonnan akarom és olyan fajtát amilyent én akarok"


Ebben igazad van, DE

- Be kéne ismerni, hogy hibáztál. Mivel nincs szerződés, garanciát nem adott, se elérhetőséget, csak a számla nélküli fekete eladás amit ráhúzhatsz -> NAV.

- Ebből IS és a kutyád gyötrelmes betegségeiből IS tanulni kéne. Utánanézni a fajtastandardnak, a fajtának alaposan, ha fajtakutyához ragaszkodsz, akkor pl. tudtad volna hogy nincs mini yorki. NEM SZABAD támogatni a szaporítókat. Azért csinálják, mert van kereslet. Sajnos akit tudatlanságból vertek át, az is támogatja őket. Ha senki se akar majd szaporítósat venni (bár eljönne ez az idő), megszűnik a kínálat is.

- Vehetsz tenyésztőtől (igazitól - keress rá, könnyen kiszúrható valaki tenyésztő vagy csak szaporító-e), hozhatsz el menhelyről, fajtamentőtől, befogadhatsz útszéli kóbort, illetve sok (felelőtlenségből besikerült) kiskutyát elajándékoznak ingyen. Szaporítótól venni elvi okokból, a kutyák érdekeiben (és saját magad védelmében is pl ilyen esetekre) nem szabad kutyát venni!


Nem kell rögtön átmenni ilyen arrogánsan defenzívbe, csak mert rámutatnak a hozzászólók, hogy te is hibáztál - esetedben annyiban, hogy nagyon tudatlanul, felkészületlenül pusztán jóhiszeműségből vettél kutyát. Ezt kérlek, ne kövesd el újra. Szerintem itt minden hozzászóló a kutyák érdekeit nézi, és azért írnak, hogy tanulj ebből.

2014. jún. 25. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 A kérdező kommentje:
Én elhiszem, hogy nekik is valami igazuk a dologban, de közel sem annyi, amennyit ők gondolnak. És véleményem szerint, még így is enyhén reagáltam le a dolgot. Ha nem tudnak a kérdésre válaszolni, akkor inkább ne is szóljanak hozzá. Én elhiszem, hogy sok a szabadidejük és valakit cseszegetni akarnak, de akkor legalább valami más témát választanának. Szerintem bőven elég tanulópénz volt már ez az eset, nem kell még itt csámcsogni is rajta (különösen azért, mert nem erre terjedt ki a kérdés). Illetve normálisan is meg lehet fogalmazni egy kritikát, ahogy te is tetted (utolsó válaszoló), nem pedig rögtön, provokatívan és bunkó módon visszakérdezni, hogy azt akarom-e jelenteni, hogy én csesztem el a dolgot. Annyiban hibáztam, hogy megvettem a kutyát, minden másban pedig a szaporítója. Ha én nem veszem meg a kutyát, akkor más úgy is megveszi, a továbbiakat meg már részleteztem. Az meg ahogy már megírtam, az én dolgom, hogy honnan veszek kutyát. Ha egyszer a yorkik szerelmese vagyok, akkor nem fogok a menhelyről kihozni egy kutyát. Szerintem ez abszolút érthető. Az alapvető probléma pontosan ez volt, hogy egy szóval nem sikerült a kérdésre válaszolni és mellé még azért is számon kérnek, hogy miért miért nem menhelyről hozom ki. Sajnos én nem az az ember vagyok, akinek holmi ismeretlenek dirigálhatnak. Arról pedig végképp nem tehetek, hogy nekik még egy kutyával sem sikerült szorosabbra fűzni a viszonyt, mert hogy ugye olyan nincsen, hogy a kutya választ...
2014. jún. 26. 08:21
 18/22 anonim ***** válasza:
100%
Ha a yorkik szerelmese vagy, akkor talán yorkit kellett volna vásárolnod, nem keveréket, nem?
2014. jún. 26. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
Eleve nem hiszem,hogy öt év után bármit csinálhatsz.
2014. jún. 26. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
100%

Mikor értik már meg az emberek, hogy ha kutyát akarnak, igenis gyűjtsék össze a pénzt egy FAJTISZTA, TÖRZSKÖNYVES egyedre (amiről számla, szerződés van, a tenyésztő pedig hosszas elbeszélgetés után adja ki a kutyáit, és utána is megfigyeli az életüket), VAGY vigyen haza egy menhelyről egy árva "fajtiszta" kutyát. (természetesen törzskönyv nélkül egyik kutya sem fajtiszta).

Ha minden ember megértené ezt a 2 dolgot, és ilyen felelősségteljes lenne, akkor nem lenne szaporító. A vicc az, hogy sok országban az elmondott információk tudatában sikerült visszaszorítani a szaporítókat, itthon pedig csak a panaszkodás megy..

2014. jún. 27. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!