Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Miért nem szabad fotót készíte...

Miért nem szabad fotót készíteni (vaku nélkül sem) az állatkereskedésben?

Figyelt kérdés
Nem megfelelően tartják az állatokat, és tartanak tőle, hogy kiderül? Vagy mi lehet az oka?

2014. okt. 20. 08:47
 1/8 anonim ***** válasza:
27%
persze hogy nem lehet nem állatkert!
2014. okt. 20. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
49%

Valószínűleg azért mert

a) vaku nélkül a fényképezőgépek és a fotósok 99%-a alkalmatlan arra, hogy éles, értékelhető képet készítsen az állatokról,

b) volt valaki aki bemászkált "csak fotózni" amivel zavarta az állatokat, a bolt személyzetét és a többi vásárlót is ezért kellett rá egy szabály.

2014. okt. 20. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
69%
A fentieken kívül: Semmilyen üzletben nem illik fotózni.
2014. okt. 20. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Szinte sehol nem engedik a fotózást, nem csak az állatkereskedésekben.

A te felvetésed is helytálló sajnos nagyon sok esetben.

2014. okt. 20. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Én kameráztam már állatkereskedésben egy akváriumot és megengedték.
2014. okt. 22. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:

Miért kéne mindenkinek megengedni, hogy fotózhasson? Nem csak állatkereskedések, hanem szinte minden bolt, pláza, stb, de még sok szórakozóhely és koncert szervező is tiltja a fotózást. Lehet, hogy mindenki más okból tilt/enged vagy éppen szorgalmaz valamit, de leginkább azért, mert joga és lehetősége van rá.


Minden magánterület tulajdonosa/működtetője maga dönti el, hogy az ő területén kinek mit enged meg és mit nem. Egyébként attól, hogy nem írják ki, hogy tilos vagy szabad fényképezni (vagy épp kutyát bevinni, dohányozni, alkoholt fogyasztani, padlóra köpni, beköltözni, tüzet gyújtani), még sehol nem szabad, ha nincs rá engedélyed a tulajdonostól. Ha valamiről kiírják, hogy tilos/szabad, az általában azért van, mert gyakran előkerül kérdésként és egyszerűbb kiírni, mint minden alkalommal leállni vitatkozni róla, hogy szabad vagy tilos. Ha valami nincs kiírva, hogy tilos/szabad, az nem jelenti egyiket sem, csak azt, hogy még nem vetődött fel annyiszor a kérdés, hogy emiatt külön kiírásra legyen szükség, majd eldöntik akkor, ha épp előfordul.

Az általános tiltás csak azt jelenti, hogy általánosságban nem csinálhatod, ennek ellenére ők megengedhetik annak, akinek akarják. Aki fényképezni akar, az mondja el, hogy miért akar ott fényképezni, mi a célja a képekkel és kérdezze meg, hogy engedik-e neki, ők meg majd eldöntik, hogy megengedik-e, vagy sem.


Valószínűleg elsősorban eladni akarják az állatokat, nem azt, hogy fényképezzék őket az emberek. Ha segíti az üzletüket (pl. azért akarod lefényképezni, hogy a cuki képpel győzd meg a szüleid, hogy megvehesd), akkor lehet, hogy megengedik azt is, hogy lefényképezd, ha nem segíti, hogy eladják az állatot (pl. csak valami cukit akarsz megosztani), akkor meg miért lenne nekik jó, hogy fényképezgeted őket? Lehet, hogy attól is tartanak, hogy a képek miatt éri őket támadás és ehhez még csak nem is kell rosszat tenniük. Pl. egy ketrecben levő állatra mindig rá lehet mondani, hogy szenved és ezzel lehet ártani a boltnak, az állatok mocorognak, kihullhat a forgács, emiatt valaki mondhatja, hogy micsoda szemét van. De akár egy tök ártalmatlan képen is lehet olyasmi, amibe valamelyik állatvédő, vagy egy hatóság beleköthet és kellemetlenkedhet - akár alaptalanul is. Nem kell, hogy valaki tényleg rosszat csináljon, attól még kellemetlen lehet, ha valahol valótlan dolgokat állítva osztják meg a képet.


Egyébként az állatokat zavarhatják a villogó fények és a kattogó hangok is, az emberek egy jelentős része meg nem tudja, hogyan kell kikapcsolni a vakut/hangot a fényképezőgépén/telefonján (a hangot sok gépen nem is lehet kikapcsolni, mert a tükörreflexesek pl. mechanikusan kattognak és az a gép működéséhez tarotzik, de még ha tudja, akkor is elfelejti. Az állatokat meg zavarhatják ezek. Sőt sok gépen akkor is villog valamilyen fény (felvételt jelző lámpa, AF segédfény, stb), ha nem vakuzol vele és sokan ezt sem tudják kikapcsolni (pedig általában lehet). És nekik sokkal egyszerűbb általánosságban megtiltani a fotózást, mint csak a vakut megtiltani, aztán tovább szenvedni azokkal, akik csak hiszik, hogy nem vakuznak, közben meg elfelejtik. És vissza az elejére: miért is kéne megengedni bárkinek/mindenkinek? Akinek oka van és azt ők is akarják, annak adnak egyedi engedélyt és fényképezhet, más meg miért fényképezhessen, nekik az miért lenne jó?


Az emberek (pl. vásárlók egy állatkereskedésben, akiket szintén zavarhat, ha fotóznak ott) fotózásáról meg itt írtam egy pár gondolatot:

[link]

2014. okt. 24. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Igazad van, közben utánanéztem, mindenhol azt írják, hogy a tulaj rendelkezhet ilyesmiről, hiszen magánterületnek minősül az üzlet.

Ezt írod a blogodban: „Az egyik oldalon a fotósok joga alkotói szabadsághoz, véleménynyilvánításhoz és a szólás- illetve tájékoztatás szabadságához. Sokan úgy gondolják, hogy aki közterületen megjelenik, annak vállalnia kellene, hogy mások látják és ezzel együtt a fotózást is szükségszerűen tűrnie kellene.”

Viszont ezesetben mi van akkor, ha egy üzlet tulaja engedi a fotózást, és engem (vagy más vásárlót) fotóz le valaki a boltban? Hiszen az nem közterület, hanem magánterület, amelynek tulaja engedélyezte a fotózást. (És ez a helyzet vajon egyenrangú azzal, mint ha a nagymamám lakásában lennék, aki követeli a családi fotót, de én tiltakozom, mert rühellem a fotókat? :)


Az üzletekkel kapcsolatban még annyit: rájöttem, az a gond, hogy magamból indultam ki, és én se fotózni nem szeretek, se „fotózódni” (pláne nem telefonnal), így eddig csak olyan esetben tettem ilyet, ha valamiért szükségét éreztem egy termék megörökítésének, pl. megtetszett és utána akartam nézni a neten, de lusta voltam felírogatni a termékszámot, vagy hasonló. Ám itt is igazad van, rengeteg szelfizős-cukimukizós őrült császkál, aki nem is ért a fényképezőjéhez/telefonjához, csak kattingat naphosszat, így bizonyára ezzel a tiltással védekeznek ellenük.

2014. okt. 25. 13:57
 8/8 anonim válasza:

A kérdésed jó és jogos. Alap esetben a bolt csak a területén történő fotózásra adhat engedélyt, arra nem vonatkozik, hogy téged, vagy mást lehet-e ott fotózni, így azt az érintettektől külön meg kell kérdezni (vagy benyelni a pert, ha erre nem volt hajlandó az ember). Körültekintő helyeken ezt az engedélyben ki is szokták kötni (már ahol az engedélyt egyáltalán leírják ugye), hogy a vendégek/vásárlók személyiségi jogait tiszteletben kell tartanod, illetve az ő engedélyeikről neked külön gondoskodnod kell. Ami ennél is érdekesebb azok a dolgozók, mert elveben az ő személyiségi jogaikról sem nyilatkozhat a munkavállaló, viszont az is furcsa, ha cég engedélyezi, de az alkalmazottai meg nem akarnak szerepelni.


A fentiek alól kivételt jelent, ha az intézmény házirendje rendelkezik a fotózás engedélyezéséről és azt minden belépő automatikusan elfogadja, mint ahogy az a sporteseményeken, koncerteken és a legtöbb rendezvényen is történik. Ehhez persze kell egy átgondolt házirend, azt közzé kell tenni a bejáratnál és a honlapon, illetve nem árt a belépőn is feltüntetni, ha van olyan. Erről bővebben itt írok:

[link]


A boltoknál többnyire elegendő általános elrettentésnek, hogy kint van a fotózni tilos felhívás, aztán ha egy árcédulát vagy valamit lefotózol, akkor meg a pillanatnyi hangulatuk eldönti, hogy foglalkoznak-e vele, vagy nem. Igazából ezek a kérdések általában akkor számítanak igazán, ha utólag perelhetővé válik az a kép és érdemes is nekik perelni. Egy látogató, aki FB-ra/Instagramra, vagy magának fényképez ritkán számít bármilyen szempontból, de egy újság pl. már érdekes lehet, hogy miért és hova fényképez.

2014. nov. 3. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!