Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Genetika, öröklődés, biosz....

Genetika, öröklődés, biosz. Valaki el tudná magyarázni?

Figyelt kérdés
Egy kariogram alapján hogyan tudom eldönteni, hogy egy kromoszómakészlet testi/ivarsejtből származik?

2017. nov. 26. 15:21
 1/2 anonim válasza:
100%

A szomatikus (tesi) sejtek diploid (2n) kromoszómakészlettel rendelkezik, ez pedig a karigramon is jól látszódik, míg a gaméták (ivarsejtek) haploid (n) kromoszómakészlettel rendelkeznek, hiszen a meiózis során megfeleződés a kromoszómák száma is (pontosabban szétválnak). Persze vannak kivételek: a növények fertilizáción (megtermékenyítés) átesett központi sejtje triploid (3n) krom.készlettel rendelkezik. Sajnos embernél is van ilyen (természetesen az rendellenesség). Pl. a Down-szindrómát a 21-es kromoszóma triszómiája okozza.

Egyébiránt van, ahol nincs gaméta, ott természetesen minden sejt teljes krom.készlettel rendelkezik, hiszen nincs meiotikus sejtosztódás. Ezek az aszexuálisan szaporodó fajok.

Mellékelek egy kariogramot, melyen jól látszódik a szomatikus- és testi sejt krom.készletei közti különbség:

[link]

2017. nov. 26. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Sejtettem, hogy ez a különbség, de nem voltam benne biztos, túl friss volt még az információ:D Köszönöm szépen:)
2017. nov. 29. 15:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!