Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Az olyan állatok amelyek csak...

Az olyan állatok amelyek csak és kizárólag egyféle táplálékot fogyasztanak, hogyan tesznek szert a szervezetük fenntartásához szükséges vitaminokra, ásványi anyagokra, satöbbi?

Figyelt kérdés
Talán túlbecsülöm a különböző, a szervezet fenntartásához szükséges anyagok számát, de sose értettem, hogy például egy koala, ami az emberhez hasonlóan szintén emlős, honnan szerzi be ezeket az anyagokat, mikor ha jól tudom, csak eukaliptusz-levelet eszik.
2018. okt. 26. 15:23
 1/3 anonim ***** válasza:
A C vitamin (aszkorbinsav) például csak nekünk, meg a tengerimalacnak vitamin. A kutya vagy a tigris elő tudja állítani...
2018. okt. 26. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nem vagyok szakértő, de tudom, hogy még az ember is máshogyan hasznosítja a tápanyagokat egészen más étrenden, az egyes emlős állatfajok között jóval nagyobb különbség van.

A C-vitamin speciális dolog, mert azt szinte minden emlős tudja termelni, de ugye, az atommagot nem tudja semmilyen állat átalakítani, szóval pl. nitrogénbevitel nélkül nem fog működni, az valahonnan kell, kálcium is...etc.

Így pl. a kolibri (ami ugyan madár, de ez most mindegy) nyilván nem csak nektáron él, hiszen fehérjére is szüksége van. Eszik mást is, csak a hatalmas kalóriaigényének a zöme cukorból jön.


A csak leveleken élő állatoknál a levélben bizonyára megvan minden, ami kell, csak nagy mennyiségben kell fogyasztani, megfelelő feldolgozóüzemmel a testben. Az ember nem sokat tud kezdeni kemény levelekkel, de az ezen élő állatok mások.

De még jó hasznosulás sem kell. Az óriáspanda nagyon megszívta, mivel ő ugye medve lenne. A medve alapvetően mindenevő, bár mintha a ragadozók csoportjába tartozna evolúciósan? Most hadd ne nézzek utána. Az óriáspanda pocsékül emészti a leveleket, de az az egyetlen tápláléka szerencsétlennek. Ez a szaporodáskor különösen durva, képtelen kellő energiát biztosítani a bocs rendes tempójú fejlődésének, így az nagyon lassan nő. Nem sok időt jósolok neki, az ember által okozott kihalási esemény másokhoz is kemény, de egy ilyen hátrányos állatnak brutális.

De még ő is megszerzi a szükséges mikro- és makrotápanyagokat. Muszáj, az alap építőkockák nélkül nem megy. Utána már lehet átalakításokat végezni, van egy csomó fontos, de nem esszenciális anyag, amit a test legyárt magának. Ilyen sok aminosav és a szénhidrát is és szinte minden emlősnél a C-vitamin, mi a gyümölcsevő múltunk miatt vagyunk ilyen függők, ha jól tudom, de nem bánom, mert ezért van remek színlátásunk is :D.


Csodálatos a természet és a test. Még az ember is elvan sokféle étrenden, egyetlen ételcsoport nincs, ami kötelező lenne. Csak az a kismillió mikrotápanyag, amihez az ember tudtommal nem képes hozzájutni egyetlen ételből... Leszámítva a húst, azon el lehet élni nagyon sok évig, ilyenkor a C-vitamin igény kvázi megszűnik az embernél, egyszerűen más veszi át a C-vitamin szerepét, ha igaz a cikk, amit olvastam. De a tapasztalatok egyértelműek: csak húson élve sem kap skorbutot az ember, sok év alatt sem.

A rost sem esszenciális az ember számára.

Nyilván az állatoknál is vannak ilyen alternatív dolgok.

2018. okt. 29. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
2, az óriáspanda majdnem kihalt már, az ember tett ellene, hogy ne úgy legyen, ragadozók közé tartozik mellesleg.Az óriáspandák azok közé a medvék közé tartoznak, amelyek kifejezetten növényevők, de a közvélekedéssel szemben nem csak bambuszt fogyasztanak. Szabadban ez a fő táplálékuk, a fiatal hajtásokat részesítik előnyben, idősebb hajtásokat csak ritkábban esznek. Mivel a bambusz nem túl tápláló és az óriáspandák emésztése sem állt be úgy a növényevésre, mint a származástanilag régebb óta növényevő emlősöké, sokat esznek belőle: napi szükségletük 10-20 kilogramm bambusz. Tápnövényei között találunk még tárnics-, nőszirom-, sáfrány- és ördögcérnafajokat is. Elvétve fogyasztanak apróbb gerinces állatokat is, mint például kis rágcsálókat, pocoknyúlféléket (Ochotonidae) és halakat is.
2022. szept. 23. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!