Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Van egy 70l akváriumom és pár...

Van egy 70l akváriumom és pár hete megjelent a barna alga. Mitől lehet illetve mit csináljak?

Figyelt kérdés
Sziasztok! 70 literes az akváriumom és kb. 2-3 hete megjelent benne a barna alga. Azt olvastam, hogy ez a kevés fénytől lehet így vettem bele még egyet és csináltam egy 30% vízcserét. Pár nap után már nagyon durva lett a helyzet így az egész akváriumot kipucoltam. Az elkövetkező pár nap jól telt majd utána visszajött a barna alga illetve megjelent a zöld alga is. :(

2020. júl. 13. 08:41
 1/10 anonim válasza:
22%
Vegyél olyan lámpát ami bevilagitja az akváriumot. Rakj kavicsokat az akváriumba. Ha ez se segít szerintem menj be allatboltba és az eladó biztos tud segíteni ez ügybe.
2020. júl. 13. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez sajna nem így megy. A világítás csak EGY tényező az alga létében/nemlétében. Mennyi/milyen hal van az akváriumban? Milyen a szűrésed? Tápozol? Mivel? Milyen és mennyi élő növényed van? Ezek mind tényezők az algásodásban, és talán a legfontosabb a szűrés, meg az élő növények.

Ha kipucoltad az egész akváriumot, azzal tönkre is vágtad, az alga ellen nem így kell védekezni. Valami nem jó az akváriumod egyensúlyában, és ez a fenti tényezők bármelyike lehet. Ha erről nem adsz több információt, lehetetlen megmondani, miért algásodik.

2020. júl. 13. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Ja, bocs a világítást kihagytam. "Vettél bele még egyet", de még egy mit? Addig milyen világításod volt, és milyen van most? (előző voltam)
2020. júl. 13. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Juwel 70 literes szettem van, amiben egy 300l/óra kapacitású szivattyú és egy 8w-os led világítás volt gyárilag.

Van 5 kisebb és 2 nagyobb élő növényem, egy kis gömbmoha és néhány műnövény. A növényeknek 7ml easy-life profito növénytápot adok hetente egyszer. A halaknak (csupa apróhal: guppyk, plattik, neonok) szúnyoglárvát és granulátumot adok, illetve a kicsik panzi növendék haltápot kapnak naponta egyszer. Az aljzat kizárólag kavicsos.

Kb. 2 hete jelent meg először a barna alga, ami sajnos néhány halacska elpusztulásával is járt (miután pár napig távol voltunk). Ekkor teljes vízcserét csináltunk. Beszereztünk közben egy második led fenycsovet, ugyanúgy 8w teljesítménnyel. A csapvizet mindig elokezeljuk easy life klortalanitoval és csere után adunk hozzá baktériumkultúrát. A szűrő szivacsait mindig a használt vízben nyomkodjuk ki. Az akváriumban van egy db cserépből, és 2 db műanyagból készült műtárgy. Az aksi viszonylag sötét helyiségben áll, napi 11-12 órát van bevilágítva a fénycsövekkel. Mi lehet a baj? Esetleg csináljunk valamilyen gyorstesztet?

2020. júl. 13. 20:37
 5/10 A kérdező kommentje:
Még annyi plusz infó, hogy az aksit kb. 1,5 hónapja telepítettük.
2020. júl. 13. 21:14
 6/10 Zöldfülű Törpe ***** válasza:
100%

1. A szettekben lévő szűrő mindig alulméretezett, pláne, ha kevés a növény és sok a hal.

2. Az 5 kisebb és 2 nagyobb növény nem pontos megnevezés. Nem visz közelebb a megoldáshoz.

3. A növénytáp adagolását milyen szempont szerint állítottad így be?

4. Pontosan hány darab hal van ebben a medencében? Tudom, hogy a kicsiket nehéz megszámolni, de...végülis mindegy, mert tuti túl vagy telepítve. Ekkora helyen 2 elevenszülő faj könnyen túlszaporodik, még akkor is ha a körülmények nem a legmegfelelőbbek.

5. Egyébként a társítás sem jó. Nézz utána a halaid tartási körülményeinek.

6. Megesznek mindent rövid időn belül? A túletetés is okozhat algabajt.

7. Az aljzat milyen szemcseméretű? Csinálsz aljzat porszívózást vízcserekor?

8. Nem az alga okozza a halak pusztulását....hány hal pusztult el?

9. Teljes vïzcserét sosem csinálunk. Apropó! Hogyan csinálod a vízcseréket?

10. Világítás: LED -nél a lument kellene megadni.

11. A szűrő szivacsait nem mindig kell kimosni. Mit jelent az a "mindig"?

12. A műanyag ""műtárgyat"" szerintem vedd ki.

13. A 11-12 óra világítás sok.

14. Gyorsteszt: no3, po4 első körben jó lenne.

2020. júl. 13. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Kedves Zöldfülű törpe!

Töltöttem fel fotót a medencéről, nem tudom, mukodik-e a link, vagy esetleg milyen más módon lehet képet csatolni... Ha a kép megtekinthető, akkor látszik rajta a zöld növények volumene.

A lényeg, hogy 4 db kb.10 cm és 2db kb. 20 cm élőnövényem van.

Az easy life profito növénytáp mennyiségét csak a flakonon lévő útmutató alapján tudtuk belőni: 10ml /100l. Így jött ki nálunk a 7ml.


Jelenleg kb.20 apróhal van az aksiban az említett fajtákból, plusz 6 db növendék, akiket egy medencén belüli medencében nevelgetek. Betelepítéskor összesen mintegy 30 kifejlett halam volt, szóval az elmúlt hetekben összesen kb. 7 kifejlett egyed pusztult el, és 6 db kishalat sikerült megmenteni a nagyoktól. Amit még nem említettem, hogy van 2 db algázó gébem, akik teszik szépen a dolgukat, de a rendkívül gyorsan terjedő barna algával ok sem bírnak elbánni.

Az aljzat kicsi kavicsokból áll amik max. fél centisek.

A kéthetente esedékes 30%-os vizcserenel szoktam porszívózni az aljzatot, (Juwel porszívóval), ami viszont nem szed fel minden ülédeket. Lehet, hogy még nem megfelelően csinálom, mert a 30% víz nagyon gyorsan lejön, miközben sok üledék ott marad. Ezt követően 24 óraja előkezelt vízzel töltöm fel az akit. A 'teljes vizcsere' esetében fordított volt az arany: kb 30%-ot hagytam meg a korábbi vízből, miközben 70% új vizet használtam fel. Át kellett mosnom kavicsagyat, tárgyakat, novenyeket, mert pár nap alatt úgy bevont mindent a rozsdabarna réteg.

A szivacsok kinyomkodását, használt vízben való kiöbljlítelését a két hetente esedékes takarítások alkalmával szoktam elvégezni.

A gyári szett 625 lumen fényerejű volt, így most, miutan megdupláztuk, 1250 lumen fényt kapnak a halacskák.

Köszi a tesztekre vonatkozó tippeket, holnap beszerzem (sziliátot nem kellene néznem?), és első körben leveszem a világítást napi 10 órára. A szűrő teljesítménye nem elégséges?

2020. júl. 14. 09:08
 8/10 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Hadd szóljak hozza én is, tehát:

Túl van telepítve, emellett a 2 heti vízcsere kevés + gyenge fény sokáig megy és egyszerre töltesz túl sok növénytápot. Így hirtelen ennyi ami eszembe jutott.


Amit tehetsz:

-megemeled a vízcserék gyakoriságát, ez a te esetedben heti 2x 20-30% legyen aljzatporszívózással. Ha rendeződik a telepítettség kérdés akkor fokozatosan átállhatsz a heti 1x 30%-ra


-csökkentsd a halállományt, azt írod guppik, plattik s neonok vannak. Ha mindegyikből megvan a minimális létszám (guppi/ platti 4 vagy 5 hal, neon 8-10 hal) akkor máris túl vagy telepítve. Jobb lenne kiválasztani egy, max kettő fajt s azokat tartani (szettes szűrés mellett 6-8 hím guppi lenne a legjobb)


-a fényed elég gyenge (az az 1250 lumen 70 literre az ~17 lm/l ami nem sok), olyan növényeket válogass amik árnyéktűrők, azokból minél többet


-a növénytápot jobb lenne napokra felosztva adagolni. A mostani módszerrel egyszerre bedobsz egy csomó tápanyagot aminek a nagyját nem tudják felvenni azonnal a növények (pláne ilyen világítás mellett) s a többi marad az algáknak


-a szűrőt csak akkor tisztítsd ha muszáj. Ha ez 2 hetente esedékes akkor ez is mutatja a túltelepítettséget. Belső szűrőknél 4-5 hét lenne a normális.


-a halak nem az algáktól pusztulnak. A túlzott alga egy amolyan “tünete” annak ,hogy valami nincs rendben a rendszerrel. A halak valószínüleg a túltelepítettség+gyenge szűrés kombó okozta ammóniamérgezés miatt hullanak, az algák ezen a plusz ammónián (is) élnek.


Amúgy ez nem a tiéd ? Kísérteties a hasonlóság: https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__..

2020. júl. 14. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Zöldfülű Törpe ***** válasza:
100%

A képet én nem láttam, de nem csak az a lényeg hogy az akvárium hányad részét teszik ki a növények. Azért fontos a növény fajtája, mert vannak gyorsan illetve lassan növő növények. (Más szempont szerint is osztályozhatjuk őket, de nekem most a tápanyagfelvétel miatt érdekes, hogy milyen növény) A gyorsan növő növények adott idő alatt több tápanyagot vesznek fel. A halállomány telepítettsége ezen növények szempontjából azért érdekes, mert a sok hal sok trágyát "gyárt", amit a gyorsan növekvő növények gyorsan felvesznek -megfelelő világítás mellett- így nem terhelik annyira a vizet. Mármost, ha neked van egy túltelepített akváriumod nem túl sok, ráadásul nem gyorsan fejlődő növénnyel, ráadásul tápot is adagolsz és a fény is gyengusz, az olyan mérgezést fog okozni, mint a ház. A gyenge szűrés pedig rátesz egy lapáttal. A mulm is azért sok, mert sok a hal, és gyenge a szűrés (és ki tudja, talán még túl is etetsz). Ezek összessége okozza nálad a pusztulást és az algát. Ja, majdnem kifejtettem a ritka vízcseréket.

Én megfogadnám Tevenyereggyártó tanácsait, plusz amit Salx Narval írt a belinkelt kérdéshez. (Egyébként nekem is gyanús, hogy az is te voltál)

Én cserélném a szűrőt is, főleg akkor, ha marad ez a gyenge fény.

2020. júl. 16. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Igen, a másik kérdés is az enyém volt, de az már megoldódott.

Vettem tesztet, easy-life 6in1 strips.

Nem tudom, mennyire megbízható, de a következő eredmények születtek:

PH 8,5

KH 16,8

GH 16,8

TC 0-0,6

NO2 0

NO3 0-20

Mit gondoltok, ez alapján mi a diagnózis a barna algával kapcsolatban?

Egy kereskedésben azt javasolták, hogy cseréljük le az apró kavicsos aljzatot homokra, mert a kavicsba belesüllyed a mull, a homok tetejéről pedig ezzel szemben könnyedén felporszívózható lenne. Szerintetek igaz ez?

Igyekszünk beállítani az egyensúlyt, mostmár hetente 2× csinálunk 30% vízcserét, túletetés nem áll fenn, növénytápot pedig több kisebb részletben adagolunk/hét. Valamint keresünk árnyéktűrő növényeket. Tudtok ajánlani ilyeneket?

2020. júl. 18. 09:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!