Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mit csinálok rosszul a szőlőtő...

Mpecsa kérdése:

Mit csinálok rosszul a szőlőtőkével?

Figyelt kérdés

Két napig áztattam rézgálicban, majd egy hétig tiszta, naponta cserélt vízben. Ezután mechanikai tisztítás, majd 30 percig forraltam. Miután betettem az akváriumba két nap után elkezdett nőni rajta a penész(?. Szerintem legalábbis az volt. 2-3 cm átmérőjű fehér telepek, pont mint a kenyéren, amikor megpenészedik.

Van valakinek jobb ötlete ?

Mi lehet ez egyáltalán ?

A halak nem ették, nem is lett bajuk, a vízkémia sem romlott tőle.



2012. szept. 17. 08:59
 1/8 anonim ***** válasza:

Rézgálic?! Csoda, hogy nem pusztult el az összes halat, a legdurvább hiba, amit elkövethettél. Nem értem, hogy maradhattak életben, nagyon nagy szerencséd volt, de azonnal vedd ki és dobd el ezt a tőkét, mert lehet, hogy lassan engedi ki a mérget és csak később öli meg a halaidat.


A penész azért nőtt, mert még élt a tőke, nem volt rendesen kiszárítva. Csontra kell szárítani, legalább 2 évig vegyszermentesnek kell lennie, majd egy hónapig áztatni. Ha esetleg utána is penészedik, azt le kell mosni, vagy békén hagyni, ha elfogy a szerves tápanyag, eltűnnek.

2012. szept. 17. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

A tőkét harmadnap vettem ki, amikor észrevettem a penészesedést.

A rézgáliccal nekem soha nem volt gondom. Van egy vegyész haverom, és az áztatóvízből naponta küldtem neki mintát. Amikor azt mondta, hogy már nincs benne kimutatható mennyiség akkor jött a forralás. Majd be a medencébe, ahogy írtam.


De leírtam azt is, hogy a vízkémia nem romlott tőle nem véletlenül !

2012. szept. 17. 09:39
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Értem, csak a réz a legerősebb méreg a vízi élőlényekre nézve. Lehet, hogy már nem volt aktív a tőke, ezért nem raktározta. A kertből bevitt, rendszeresen permetezett tőkék évekig engedik ki a mérget és okoznak pusztulást az akváriumban.


De akkor ha tényleg így eltűnt, akkor annyi a dolgod, hogy vagy kinn áztatod még néhány hétig, vagy kiveszed az akváriumból, lemosod és visszateszed. El fog múlni a penészedés, az akváriumra nézve nem veszélyes.

2012. szept. 17. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
A tőke megbízható helyről származott, és már vagy három éve nem hozott levelet. Ezért kivágtam, és olyan helyre tettem, hogy gyakorlatilag egész nyáron sütötte a nap, az esőről pedig mindig bevette valaki. Tehát csak tavasztól száradt. Ez lehetett a gond.
2012. szept. 17. 09:54
 5/8 Platypus ***** válasza:

Egyébként mi a szöszt akartál elérni a rézgáliccal? Akváriumban nem túl gyakori betegség a peronoszpóra. Az akváriumi kórokozók meg nem élnek meg egy szőlőskertben, így általános fertőtlenítés sem szükséges. Nem ártana, ha vennél egy réztesztet, tengeri akvarisztikával foglalkozó boltok tartanak, de normál halasoknál is lehet rendelni.

Ki tudja, hogy mennyit szívott be a tőke, és ha nem naponta cseréled a vizet, akkor simán kiengedhet annyit, hogy gáz legyen. A réz hosszú távon eléggé megviseli a halakat, de még a növényeket is. Sok gyógyszerben van rézgálic, és az általános tapasztalat az, hogy nagyon óvatosan kell vele bánni, mert könnyen bajt okoz.

Ha azt a tőkét valaha is használni akarod, mindenképpen adagolj vízelőkészítőt és aktív szenet együtt. A penész teljesen normális jelenség és nem árt semminek. Akárhogy szárítod, egy csomó bomlékony szerves anyag marad a cellulózrostok között, amin a mikroorganizmusok szaporodni fognak. Ez csak hónapokig tartó áztatással kerülhető el.

2012. szept. 17. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 YourDestiny ***** válasza:
Én úgy tudom néhány hét alatt teljesen lebomlanak a méreganyagok (amiben persze a szőlőtőkének is szerepe van), nem véletlenül szokás évi tíz vagy ennél is több alakalommal permetezni. Lehet, hogy tévedek, de úgy gondolom néhány hét áztatást követő kifőzés után nem rejt veszélyt a dolog.
2012. szept. 17. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Platypus ***** válasza:
Amennyiben feltételezzük, hogy nem zajlanak nukleáris reakciók a szőlőtőkében, akkor a rézatomok nem fognak lebomlani. Legfeljebb oxidálódni, de attól sem lesz jobb a helyzet.
2012. szept. 17. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Platypus !


Természetesen nem a peronoszpora ellen akartam használni, mint általános gombaellenes szert használtam. A víz kémiai változásáról már leírtam a részleteket egy korábbi kommentemben.

De egy hónap után is küldtem mintát, abban sem volt réz.

2012. szept. 17. 17:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!