Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mit csinálok rosszul, hogy...

Mit csinálok rosszul, hogy meghalnak a halaim?

Figyelt kérdés

Kaptam 2 hete egy akváriumot ajándékba, volt benne kevés kő, egy műanyag növény és 4 neonhal, meg 4 algaevő.

Vettem bele követ még, amit átmostam, beletettem, kidobtam a műanyag növényt, vettem bele 5 élő növényt, és vettem még

4 kék guppit

4 sárgát

4 pirosat

6 neont.

Azóta minden látható ok nélkül meghalt 1 sárga, 2 kék (az egyiknek volt egy elég nagy seb a fején, szóval nála látszott a baj), 1 piros és most úgy nézem, hogy olyan furán áll az egyik piros, mintha ő is haldokolna.

Visszamentem a kereskedésbe, hogy mi lehet a baj, azt mondták, hogy ez még normális, hogy ennyiből ennyi meghal.

Engem meg nagyon bánt, mert nem ezért hoztam őket, és nem tudom, mit csinálok rosszul (totál kezdő vagyok, soha nem volt halam).

A világítás megy kb. fél 8-tól este 9-10-ig.

A szűrő megy non stop.

A levegőztető buborékfújó megy 16-22-ig.

Egyszer etetek egy nap, amit megesznek.

Eddig kétszer volt vízcsere, a tetejét leszívtam és ment bele helyette csapvíz.

A növényeket úgy nézem, hogy mintha nem olyan tiszták és szépek lennének, mint amikor hoztam és amilyenek az üzletben az akváriumban, hanem több levelük is barnul.


Nagyon megköszönöm a segítséget, nagyon bánt, ha én csinálok valamit rosszul.

Kérlek, segítsetek.


2012. jún. 20. 17:54
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Hány literes az akvárium? Ha 50 liter alatti, akkor az a gond.
2012. jún. 20. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 kzs ***** válasza:

Egyrészt az akvárium mérete ami gond lehet - ahogy az 1. válaszoló írta, 50 liter alatt szinte mindig problémás - másrészt a vízcsere sem jó. Azt írod, hogy "ment bele csapvíz". Ez mi akar lenni? Folyó csapvíz, vagy előkészített, levegőztetett scapvízről van szó? Mert nagyon nem mindegy. A folyó csapvíz klóros, és van benne sok olyan vegyület, ami kikezdi a halak érzékeny nyálkahártyáját, szóval kampec nekik. Ezért kell előkészített, levegőztetett csapvizet önteni.

És milyen a fénycsöved? Mert ha nem megfelelő, akkor hiába égeted...

Milyen növényeid vannak? Mert pl. a hínárvélék nagyon igényesek... vannak kifejezetten igényes növények (általában ilyenek a piros levelűek), míg mások kevesebb fénnyel is beérik (viszont jobban megtelepszik rajtuk az alga). Ez utóbbiak az Anubias-ok.

-------------

Szóval ezek lehetnek a fő okok, amik kérdésesek...

2012. jún. 20. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

De bejárattad az akváriumot?

2 hete kaptad, kell vagy 3 hét üresjárat, elvileg 1 hét múlva tudnád megvenni az első adag halat, mert egyszerre még úgysem teheted bele az összeset...

2012. jún. 20. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Az akváriumot úgy kaptam, hogy a kezdő halak benne voltak, évek óta megvolt annak, aki adta. Úgy hoztam haza, hogy fele vízzel, és mondták, hogy ha hazaérek, akkor csapvízzel töltsem fel. Úgyhogy feltöltöttem.

60 literes az akvárium.

Zöld növények vannak benne, egyik vékony szálú fűféle, másik mohaféle, a maradék 3 meg olyan lándzsa szerű, meg hosszúkás, mint a hínár, egyik sem piros.

Azt mondták, hogy ha vizet cserélek, akkor szívjam le kb. a felét, aztán töltsem fel csapvízzel, és van hozzá kétféle csepp, azt kell bele csöpögtetni a klór ellen.

Az akváriumos üzletben meg azt mondták, hogy a felső réteg, amit leszívok, mehet vissza bele, csak takarítsam ki az alját az ürüléktől és kaja maradéktól, vetettek vele egy erre való szivattyú-félét.

A lámpával elvileg nem lehet baj, mert az akvárium évekig megvolt annál, akitől kaptam.

Ja, és azt miért csinálta az egyik kék, aki meghalt, hogy a szűrőből ellentétesen úszott, de egész nap, és az akváriumos szerint azért halt meg, mert kifárasztotta magát? Ma elkezdte megint egy kék, akkor egy kicsit lekapcsoltam neki a szűrőt, és abbahagyta.

Ezt miért csinálják??

2012. jún. 20. 21:18
 5/13 anonim ***** válasza:

Mindent rosszul csinálsz, úgy, ahogy van.

Megkaptad az akváriumot mindenféle felkészülés nélkül, erre most kapod a rosszabbnál rosszabb tanácsokat.

Idejössz, mi is megpróbálunk segíteni, de mi sem tudunk minden információt átadni, csak csepegtetjük őket, ezzel nem leszel előrébb.

Ezért megoldást most nem is írnék, csak a legfontosabbat, hogy életben maradjon néhány: hetente cserélj le 20 litert a vízből, de a cserevizet egy napig pihentesd tiszta vödörben.

Regisztrálj akvarista.hu-n és kezdd el olvasni a kezdeti lépések és a betegségekre vonatkozó e-bookokat. A főoldalon megtalálod őket teljesen ingyen.

2012. jún. 20. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

A halak általában a sodrással szemben úsznak, mert akkor azt hiszik hogy sokat úsztak. Ezzel nincs gond, akkor van gond ha olyan erős a sodrás, hogy a falhoz csapja őket, vagy ha elsodorja őket és látszik hogy kínlódnak. Akkor tényleg kifáradhatnak.


A világítással azt imitáld, mintha egy tó lenne a természetben, tehát napi 8-10 órát kéne világítani a növényeknek, (reggeltől estig) különben megbarnulnak és kidöglenek. Tehát amikor kint süt a nap, menjen a lámpa (kivéve ha nagyon világos helyen van az ablak alatt).


Tudni kéne mennyire fényigényesek a növények, amik benne vannak és azt hogy te meg mennyi lámpát használsz, mert az se mindegy. Ha olyan növény kell, ami nem kíván sok fényt, akkor vegyél gömbmohát, vagy anubiast.


Szerintem a vízcserét csinálhatnád löttyök nélkül úgy, hogy egy napra egy vödörbe félreteszel vizet állni, és másnap azt öntöd bele. Az sem baj ha 2 napot áll a víz. Tehát ne friss vizet használj. Ez azért is jó így, mert a víz hőmérséklete is így ugyanolyan lesz, mint az akváriumé, tehát szobahőmérsékletű. Nem 2 fokkal hidegebb. A halak nem bírják a hirtelen hőingadozást.


A levegőztetőt vagy ne használd egyáltalán, vagy használd mindig, de ne kapcsolgasd ki-be, mert azzal rosszat teszel a halaknak, hogy az oxigéntartalom is ingadozik. Ha utálod hogy zúg a levegőpumpa, akkor ne használd. Tedd a szűrő fújókáját a vízfelszín alá 1 centivel, épphogy ne csobogjon, de a víz felszínét mozgassa meg jól.


Nyáron ha van teteje az akváriumnak, azt inkább szedd le, hogy tudjon párologni, hűlni a víz, mert nagyon meleg van. Gondolj bele, hogy egy tóba soha nem melegszik fel 30 fokosra a víz, csak egy akváriumban, tehát ez nekik már döglesztő. Jobb lenne ha 24-28 fok között tudnád tartani a hőmérsékletet. Ha hűteni kell, akkor egy ventilátort ráirányíthatsz hogy a víz tetejét fújja.

2012. jún. 20. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Az áramlással csak játszanak, nem végkimerülésben haltak meg a halak.

Ez rengeteg hal ekkora akváriumba. Annyi halad fog maradni, amit elbír a víz, meg a szűrő, valószínűleg további elhullások várhatóak.

Guppit alapból nem szerencsés ekkora akváriumba tenni, mert rövidesen olyan szaporodásba kezdenek, hogy nem fogsz vele tudni mit kezdeni.

Túlterhelt a vized, mérgezésbe halnak meg a halaid. Nem bír el a szűrő ennyi bomlástermékkel, amit ennyi hal termel.

A növények még észhez térhetnek, lehet csak az ültetés viselte meg őket. Pontosan nem tudom, milyenek a növényeid, de gondolom 15W világít fölöttük ami elég kevés, az árnyéktűrők megmaradnak, a többi nem valószínű.

A halakkal nem tudom, mit lehetne kezdeni. A guppikkal lesz gondod, akármennyi marad, mindig lesz annyi szaporulat, ami túlterheli a vizet.

Ez általános gyengeséghez vezet, ezért ha nem a mérgezésbe halnak bele, akkor jönnek a kórokozók.


Igazából a 10 neon simán elég lenne ekkora akváriumba, nagyobba illenének, de végül is megoldható. (ha jó a szűrésed)

Az algaevők gondolom ancik, azok is hatalmasok ekkora helyre, ráadásul territoriálisak, ebből is lesz gondod. Algaevőkből törpe szívóharcsa férne el nálad, abból lehetne is 4-et tartani. Meg a 10 neon, kb ennyit bír el az akváriumod.

De egyébként ahogy írtam a neon is kompromisszumos megoldás, sokkal egészségesebb lenne mondjuk 12 db 2-3 cm-es nano hal (amanda lazac) 4 törpe szívóharcsa, vagy 4-5 törpe páncélos harcsa, meg mondjuk egy törpe gurámi pár.

A jelenlegi társítás halálra van ítélve, ezzel csak szenvedni fog az akvárium.


Vízcserénél elég sok 50%-ot cserélni, általában elég heti 30%. Ezt legalább minden második alkalommal aljzatporszívózással érdemes egybekötni. (klórtalanító fölösleges, fél napig áll a cserevíz, és tökéletes, minden lötty nélkül)

Ehhez semmiféle szivattyú nem kell, csak egy gumicső, tölcsérrel a végén, hogy az aljzatot ne szívd le.

[link]

Ráadásul 2féle cseppről beszéltél, ha valamelyik kék, vagy zöld, akkor azzal nyírtad ki a halakat, semmi ilyet nem szabad használni, akárki akármit is mond. (kivéve betegségnél, mert ezek gyógyszerek).

2012. jún. 20. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat!!!!

Akkor azt nem értem, miért mondta az akváriumos, hogy hozzam csak a halakat, mert így milyen jó lesz? Mutattam neki, hogy mekkora az akvárium, és hogy mennyi hal van benne. :(

Akkor megpróbáljam azt, hogy holnap folyatok csapvizet és hagyom állni egy napig, és pénteken leszívom a víz felét, kitakarítom az alját, és feltöltöm az állott vízzel??

Ne tegyek bele semelyik cseppből? A növényeket benne hagyhatom a vízcserekor, ugye?

A halakat Ti kiveszitek vízcserekor vagy nem? Maradhatnak benne, ugye?

2012. jún. 20. 22:39
 9/13 anonim ***** válasza:

Nem érted, miért mondta az eladó, hogy vegyél halakat?!

Mondjuk ezért van ott, hogy eladjon. Csak örül, ha betér egy felkészületlen vevő, akire minden szart rá lehet sózni...

A vízcserét úgy, ahogy írtam, ismétlésképpen, remélhetőleg utoljára: nem 50%, hanem 30, nem kell kitakarítani az aljzatot, csak az aljzat fölött leszívni a vizet, hogy összeszedd a dzsuvát, nem kell kiszedni semmit, nem kell használni semmilyen löttyöt.

2012. jún. 20. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
A maradék guppit meg elkezdhetnéd elajándékozgatni, mielőtt ők is meghalnak, meg a többi halat is veszélybe sodorják.
2012. jún. 20. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!