Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Milyen külső szűrőt csináljak?...

Reptoid kérdése:

Milyen külső szűrőt csináljak? (360+90l)

Figyelt kérdés

Van egy díszakváriumom, ami 360l-es, illetve egy szűrőakvárium, ami fel van parcellázva üveglapokkal, így kb egy olyan 90 liter tud benne lenni. A nagy akvárium hátsó fala ki van fúrva, ahonnan lefolyik a víz a kicsibe, ahonnan egy pumpa tolta vissza a vizet régen fentre. Édesvízi akváriumom még sosem volt, de most kedvet kaptam hozzá.

Szeretnék egy jó magy csapat neonhalat, karbantartó állatokat, illetve növényeket. Szeretném megtartani az aljó szűrőalváriumot is, hiszen így felül semmilyen berendezés nem látszódna ki, meg gondolom az is jó, ha növeljük a víztömeget.


Ha lehet, szeretném magamnak megcsinálni a szűrőt, de ennyi vízhez, élőlényhez nagyjából mekkora kellene, mit rakjak bele, mekkora motorral?

Világításra valami ötletetek van? Az a baj, hogy viszonylag magas az azkvárium, 50-60 centi, ami bevilágításához gondolom nagy teljesítmény kell, ami igazából nem gond, a tengeri felett is több száz watt volt, de ahogy olvasgattam a sok fény annyira itt nem hasznos főleg az algák miatt.


Szóval tudnátok tippeket adni, hogy mit meg hogyan csináljak?


Köszi szépen!


2013. okt. 2. 12:15
1 2 3 4 5
 11/43 anonim ***** válasza:
jó persze
2013. okt. 2. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/43 anonim ***** válasza:

A lehabzó nem működik édesvízbe, édesvízbe ha levegőt porlasztasz az nem fog habzani, tehát ott úgy nincs értelme és hab nélkül nem csapja ki a fehérjét, így az felejtős.


Nem tudom, hogy a reaktort mire lehetne használni édesvizibe, gondolkozom, hát ha neonhalakhoz egy amazonasz biotópot csinálsz, esetleg Apistogramma halakat is raksz bele, akkor egy kis tőzeget lehetne beletenni, amitől barnás lesz a vized, de csak neonoknak nem szükséges igazából, anélkül is elvannak.


Aktívszenet, zeolitot ne használj.

2013. okt. 2. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/43 anonim ***** válasza:

szal akkor ilyesmi lenne

https://www.youtube.com/watch?v=KnamvJaW0sc

vitorláshalat is lehet beletenni, csak hát nem tudom, a blackwater víz mennyire szép. Mondjuk a halak szeretik elvileg, de azért nem kell túl sötét víz nekik szerintem.

2013. okt. 2. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/43 anonim ***** válasza:

itt is van ilyen neonos blackwater

https://www.youtube.com/watch?v=KnamvJaW0sc

2013. okt. 2. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/43 A kérdező kommentje:

Köszi szépen a linkeket!


A lehabzóval tisztában vagyok, hogy csak sós vízben működik, magára a plexire gondoltam, hogy valamit lehetne esetleg kezdeni vele.


Hogy milyen legyen berendezve, azt még annyira nem tudom.

A neonhalak nem szerelmeim, ennyi fix :D

Egy világos hátterű, szellős elrendezés mondjuk szimpatikus, de egy egyszínű sötét háttér előtt szép zöld növényekkel lehet jobban kijön a szépségük.


Mondjuk látott ez az akvárium volt már egymagában murénának, volt tűzhalas ragadozósnak, korallszirtesnek is beállítva, szóval egy tőzeges süllőhínáros verziótól sem biztos, hogy elzárkózom :D


Világításra ötletetek nincs? Tudom, persze, növényektől függ, de ha esetleg lesz ilyen aljzati növény is, akkor ezzel az 50-60 centis vízmélységgel mire kalkuláljak?


Köszönök szépen mindent!

2013. okt. 2. 14:39
 16/43 A kérdező kommentje:

Leltem még most itthon biolabdát is, ez a fekete kis golyó tüskékkel. Van egy pár liter belőlük, bár nem sok.

Lávakövek közé, vagy inkább hasznosabb a csak lávakő? Csak mert nem fog beleférni az összes lávakő a kis "lapos" akváriumba. Annak mekkora legyen az átfolyási sebessége? Csepegjen vagy csordogáljon? Illetve a szűrt vizet kapja vagy a "piszkos", lefolytból vigyek oda vizet?

2013. okt. 2. 15:34
 17/43 A kérdező kommentje:
Gondolom jobb a tápanyagdúsabb, de egy mechanikai szűrés annak sem árt, ne dzsuvásodjon ott be.
2013. okt. 2. 15:37
 18/43 Pendulum92 ***** válasza:
Be állíthatod a 30 literest is, de szerintem az áramlásgenerátorokkal meg lehetne oldani a vízforgatást, a 90 literes szűrőakvárium meg elbír mindennel. De ha ragaszkodsz hozzá, utánakötheted, káros nem lesz, maximum fölösleges.
2013. okt. 2. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/43 A kérdező kommentje:

Értem, szerintem be fogom kötni, mert a nagy felnyomónak túl nagy a teljesítménye, a 2 kifolyó a nagyakvárium hátulján nem mindig bírta el. Biztonság kedvéért rá volt kötve a felnyomó egy ilyen úszó vízszintkapcsolóhoz. És ha már úgyis rakok egy Y elágazást a felnyomóba, hogy fojtsam, akkor hasznos helyre is mehet az a víz.

A fojtással viszont most bajban vagyok, mert bár nem tudom pontosan, de abban elég biztos vagyok, hogy túl sok víz fog átfolyni túl hamar a rekeszeken. Mert most nézegetem itt, hogy mi az ideális áramlási sebesség, 10 centi/perc... Ettől sokkal gyorsabban folyt a víz benne.

Szóval a baktériumoknak nem lesz-e túl gyors.


Itt egy kép róla: [link]

A rekeszek 8-10 centi szélesek, befelé pedig 40 centi az akvárium, szóval egy ilyen 400 cm^2-en folyik a víz.


Mennyi vizet engedjek én ezen át óránként?

2013. okt. 2. 17:14
 20/43 Pendulum92 ***** válasza:

Ezt az Y elágazást hirtelen nem tudom elképzelni, és hogy hogyan akaros bekötni a rendszerbe a 30 literest.


Igen, 10 cm/perc a maximum áramlás a szűrőanyagokban(!). Tehát lehet számolgatni, de a szűrőanyag belsejében lévő áramlás számít, amit meg baromi nehéz számolni. Amúgy keresztmetszetre ki lehet számolni, de véleményem szerint még ha gyors is az áramlás, a szűrőanyagban lelassul, a sok kis üregben, csatornácskában. Pl.: a házi szűrőakváriumomat, ami 12 literes, egy 700l/h-s pumpa hajtja, ami egy belső szűrő, erre rá van téve egy szűrőrekesz(mert ugye ilyen 3 rekeszes), és múlt héten takarítottam, és abban az egyetlen egy rekeszben lévő szivacs dugig volt ilyen barna pehelyszerű iszappal, ami tudtommal a szűrőbaktériumokra utal(amúgy az egész szűrőakváriumban itt-ott halmokban van ilyen,ahol fel tudott halmozódni). Igaz, vagy 1 hónapja nem takarítottam ki. De a lényeg az, hogy elvileg a 700 l/h túl gyors lett volna annak a maroknyi szivacsnak, még is találtam baktériumra utaló nyomot... szerintem azért lehetett, mert a szűrőanyagban(szivacs) ugye nem tud egyenesen áramolni a víz... beleütközik a szerkezeti elemekbe, ami miatt energiát veszít, és lassul kicsit, vagy esetleg néhány gyorsabb csatorna mellett kialakul jónéhány lassab áramlási zóna is. Persze ezt nem lehet a végtelenségig fokozni. Ezt támasztja alá az is, hogy a szivacs "fojt", ha kipróbálsz egy pumpát szivaccsal és szivacs nélkül, a szivacsos verzióban lassabban fog áramolni a víz. És ez csak szivacs volt, elképzelheted, hogy a pl. a siporax sok milliónyi kis csatornájában mennyire fojtódik le az áramlási sebesség, holott a szűrőanyagon kívül pedig süvít a víz. Viszont nem lassítja az áramlást, mert gyűrű alakú, a víz taélál utat a gyűrűk között, ezért is baromi jó anyag. Közben meg a gyűrű belsejében valószínűleg sokkal lassabb az áramlási sebesség.



Persze ennek biztos van egy matematikailag meghatározható értéke, de én azt mondom, hogy engedd rá azt a szivattyút, és majd méresd be a vized ammnium ügyileg. Nekem az a tippem, hogy nem lesz gond.

2013. okt. 2. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!