Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hogyan tartsunk aranyhalat?

Hogyan tartsunk aranyhalat?

Figyelt kérdés
Kaptam egy 25L-es akvariumot.Kaptam hozza vizszurot is meg koveket, dekoraciot.Aranyhalat szeretnenk beletenni.Mit kell meg beszereznunk?Aranyhal melle meg milyen hal javasolt?vagy 25L es akvariumba egy db halnal tobb ne legyen?A viztisztito es a levegozteto az ugyan az?A viztisztitot magat az egesszet a viz ala kell tenni, vagy ahol a vezetek befut az legyen kint a vizbol?Bocs, tudom, hogy butak a kerdeseim, de ez lesz az elso akvariumunk.

2017. szept. 25. 23:51
1 2 3
 11/30 anonim ***** válasza:
Mit nem értesz rajta hogy ebben nem tarthatsz halat? Több aprót se.
2017. szept. 26. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 anonim ***** válasza:
0%
kit kövezzünk meg? gondolom ,h ha kutyát veszel akkor sem olvasod el a kutya igényeit és bernáthegyit veszel garzonba. vagy tévedek? a halak is pont olyan élőlények, az akvarista felelősséggel tartozik értük, ha már börtönben tartja őket. szóval ne háríts nem a boltos a hibás. 25 literbe pedig esetleg 3 hím endler mehet.
2017. szept. 26. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/30 anonim ***** válasza:
100%

" ennel joval kisebb akvariumban 2 hal is volt."

Azt nem láttad, hogy mennyi időnként dobják ki az elpusztult halakat, és pótolják másikkal. Szerintük jól néz ki, egy reklámfogás, ennyi.

" Valoszinuleg nem aranyhalunk lesz, hanem tobb apro hal."

Miből gondolod, hogy az apró hal jobb 25 literbe?

Az akvarisztika egy egymásra épülő összetett rendszer, a rossz vízminőség, kevés szűk hely, nem megfelelő társítás, mind befolyásolja a halak élettartamát.

25 literes akváriumban, halak mellett kezdőként művészet egy működő biológiai egyensúlyt kialakítani, és fenntartani. Az "apró halak" normális tartási körülmények mellett, elélnek 3-5 évig. Ez 25 literben, nem fog menni.

Ebbe az akváriumba garnélát tudsz rakni, nekik is fontos a vízminőség, és a megfelelő tartás, viszont nem terhelik annyira a vizet, mint a halak. Persze a garnélákhoz is nélkülözhetetlen, az utána olvasás.

2017. szept. 26. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/30 anonim ***** válasza:
100%

"Ebbe az akváriumba garnélát tudsz rakni, nekik is fontos a vízminőség, és a megfelelő tartás, viszont nem terhelik annyira a vizet, mint a halak. Persze a garnélákhoz is nélkülözhetetlen, az utána olvasás."


Szerintem a Kérdező garnélát se akarjon tartani 25 literben, sőt..növényeket se nagyon. Még pedig ezért:


"A viztisztito es a levegozteto az ugyan az?A viztisztitot magat az egesszet a viz ala kell tenni, vagy ahol a vezetek befut az legyen kint a vizbol?Bocs, tudom, hogy butak a kerdeseim, de ez lesz az elso akvariumunk."


Ebből látszik, hogy SEMMIT sem konyít az akvarisztikához. Az ilyen ne akarjon nano akváriumban garnélát tartani.


Kedves Kérdező!

Ha valóban érdekel az akvarisztika, akkor első legfontosabb lépésed a TANULÁS. Ahogy az előttem író válaszoló is írta, az akvarisztika egy egymásra épülő tudományagakból összeálló dolog. Ichtiológia (víziállattan/haltan), vízkémia, vízfizika, vízbiológia, mikrobiológia, botanika, műszaki dolgok, fénytan... stb.

Ez nem úgy működik, hogy fogunk egy üvegküblit, öntünk bele vizet, rakunk bele szűrőt és - a hozzá nem értők szavaival élve :D - bugyborékoltatót, hajóroncs dekorációt utána pedig beleba-sszuk a halakat.

Minden halnak más-más igénye van a víz hőmérsékletére, pH-jára, vízkeménységére, az úszástérre, vannak melyek csak rajban tartható, van amelyik agresszív, egyik ilyen kaját eszik a másik pedig más fajtát...stb. Kismillió dologra kell odafigyelni.

Amikor régebben 1 évet dolgoztam díszállatkereskedésben eladóként, ott is sokan úgy akartak halat tartani, hogy csak spontán megtetszett nekik valami, és akkor rámutattak, hogy ezt a halat kérik.


Volt olyan eset, hogy bejött a család, gyerkőcnek szülinapja volt, kapott egy 54 literes akváriumszettet, vesznek bele mindent. Vettek hupikék színű dekorkövet aljzatnak (már itt fogtam a fejemet), kiválasztottak egy olyan élő növényt (Pogostemon stellata) aminek brutál fény, co2, táptalaj és folyékony tápozás kell.Nehezen lebeszéltem róla őket, mutattam nekik igénytelenebb növényt. Nem kellett nekik, vettek műnövényt. Persze a kisrácnak milyen halak tetszettek, naná, hogy a gombafejű aranyhal és a kék vitorláshal. Persze mindegyikből 3-3 darab. Mikor közöltem velük udvariasan és finoman, hogy együtt nem tarthatóak, mert nagyobb akvárium kell, és külön akvárium, más hőmérsékleten kell tartani őket. Apuka röhögve kijelenti, hogy ellesznek azok, ha pedig megdöglenek, akkor majd vesznek újakat. Mondtan nekik, hogy ezeket a fajtákat nem adhatom oda ilyen kis akváriumba való tartásra. Mutattam nekik a neonhalakat, endler guppikat, kolibrihalat. Természetesen egyik sem tetszett senkinek sem. Aztán megkaptam a beszólást, hogy elrontom a gyereknek a szülinapját, lett egy kisebb vita. Szűlők beírtak a panaszkönyvbe, hát odaadtam nekik halat, nem volt mit tenni, másnap kaptam a tulajtól telefonba a leb-aszást.


Olyan helyen dolgoztam, ahol tengeri akvarisztikával is foglalkoztak. Karácsonykor, mindenki Némót akart (bohóchalat)..guppi, platty és zebradánió mellé. Gondolhatjátok, hogy mennyire foghattam a fejemet. Meg amikor 40 literes akváriumban akartak axolotl-t tartani texas sügérrel. Meg amikor jöttek okoskodni, hogy a kedves vásárló hölgy már évek óta tart 72 literes akváriumban mézgurámit, fátyolfarkú aranyhallal és guppikkal és, hogy ÉN ne akarjam megmondani neki, hogy mit hogyan kell tartani, mert nála tök jól elvannak a halak, és igenis szolgáljam ki őt 6 db neonhallal. Aztán abba a kis 72 literes befőttesüvegében van, aranyhal, gurámi, 5-6 guppi (és azon kívül a kis guppik is, amit a kedves hölgy vásárló nagy büszkén mesélt, hogy nála leellettek a guppik) és még a 6 db neon.


A legrosszabb az volt, amikor holdfény doktorhalat szeretett volna venni egy idős ürge, diszkoszos és vitorláshalas akváriumba. Hiába mondtam neki, hogy TENGERI HAL. Ő szerinte én rosszul tudom, mert ha jobban megnézném - mármint én :D - akkor a doktorhal formája hasonló a diszkoszhaléhoz, tuti rokonfaj a kettő. Nem adtam neki oda, hiába tartottam kiselőadást a tengeri akváriumokról. Egyik fülén be, másikon ki. Mondta, hogy szégyeljem magamat, amiért nem szolgáltam ki. Annyit még megtudtam a bácsikától, hogy nagy akváriumban tartja a diszkoszt a vitorlásokkal, 140 literben. De ezt a 140 litert úgy mondta, mint ha a Csendes-óceánt tartaná a nappalijában, szóval...qrva nagy akvárium. XD


Volt egy csávó kaméleont szerettett volna tartani meg gyöngygurámikat. Úgy akarta megoldani hapsikám, hogy az akváriumot egy üveglappal megfelezné. Szilikonnal beragasztana egy üveglapot középre. Egyik fele akvárium lenne, másik fele terrárium. És akkor spórólna nem venne külön akváriumot és külön terráriumot kettő az egyben. :)

Akartak már cukormókust tartani zebrapinttyel együtt egy ketrecben, mondván hogy az erdőben is lehet ugyanazon a fán mókus is és pinty is.


HETENTE minimum 2-3 alkalommal bejöttek olyanok akik aranyhalat akartak vitorláshallal tartani. Én elhiszem, hogy sok embernek tetszik az aranyhal mellett a vitorláshal is, ezzel nincs is gond. Lehet tartani mindkettőt, egyiknek nagy akvárium, másiknak külön akvárium vagy inkább kerti tó.


Tudom, tudom... mindig az eladó a hülye a kisállat boltban. Megszoktuk. XD

Az utolsó 2 hónapban már azon gondolkodtam a boltban, hogy milyen nyugtatót szedjek. :)

2017. szept. 26. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 anonim ***** válasza:
2017. szept. 26. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 anonim ***** válasza:
0%
Úristen 72%-os ezen akkorát szörnyülködtem, respect amiért meg merted mondani nekik eladóként a frankót, nemcsoda hogy csak egy évig bírtad ilyen helyen. Nekem is lett volna lehetőségem kisállat kereskedésben dolgozni, de többek között ezért se vállaltam el. De ami bunkó paraszt vagyok amikor ott vásárolok és jönnek az okos delikvensek itt is hogy az 54-es akváriumba ő viszi a sziámi harcost meg az aranyhalat, az eladó bőszen helyesel hogy perszeee tarthatóak együtt, én meg benyögöm neki hogy két óra alatt döglik meg a sziámi, az arany meg valszeg két hét alatt, hát nem néznek rám szépen. :D
2017. szept. 26. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/30 anonim ***** válasza:
100%

Óhh... nekem is volt már olyan vásárlóm, aki sziámi harcoshalat vitt és mellé kék akara-t, hiába akartam lebeszélni róla. Csak nem engedett, azt mondta nekem: Ő A VÁSÁRLÓ és én pedig az ELADÓ. Ő fizet, nekem pedig oda kell adnom neki. Okoskodók nálam is volt. Emlékszem volt egy ilyen kis önjelölt tengerbiológus fazon. Rámutat az egyik akváriumra, hogy hogy merem édesvízben tartani a palettás doktorhalat, meghogy én eladó nem értek hozzá. A csávónak finom közöltem, hogy az nem egy palettás doktorhal, hanem egy blue diamond diszkoszhal és bármilyen meglepő édesvízi. Nem hitte el, odakísértem az egyik bemutató tengeri akváriumhoz, és megmutattam neki, azt a palettás doktorhalat. Aztán mondta, hogy ő nem így tudja... :D


Volt olyan is, ezt soha sem felejtem el, ekkor röhögtem a legnagyobbat. Bejött egy műkörmös szilikoncsöcsű plázacica és pasija (tipikus kopasz, kigyúrt, tetovált).

Ugye az akváriumokra ki volt írva, milyen fajta halak vannak benne. A csajszi kérdezi: "Elnézést, ezt az édesvízi ráját tengeri akváriumba kell tartani és megeszi a Némót?"

Mondom neki: "Mivel az a neve, hogy édesvízi rája, ezért nem tengeri akváriumban kell tartani. A bohóchalat pedig nem lehet édesvízben tartani."

Erre a pasija kérdezi: "Há' de a ráják a tengerben élnek,nem?"

Mondtam neki, hogy a legtöbb rájafaj igen, de EZ SPECIEL ÉDESVÍZI.

Aztán a csajszi nem értette a dolgot, megkérdezte: "Hogy-hogy édesvízben kell tartani? Milyen az az édesvíz, só helyett cukrot kell a vízbe tenni? Sima vízben nem lehet ilyet tartani?"


Majdnem elküldtem őket a k****a anyjukba. Nem tettem, mély levegőt vettem és el kellett magyaráznom nekik, hogy a csapvíz - azaz a "sima" víz - is édesvíz. És ezek jöttek drága sport Mercivel.


Sok helyen olvasom, hogy fikázzák a díszállatkereskedőket, hogy nem értenek semmihez sem, és csak arra mennek, hogy eladjanak mindent. Tény, hogy vannak olyan kisállat-eladók akik síkhülyék a témához, nekem is voltak ilyen kollégáim. De elhihetitek nekem, hogy sokkal több az ostoba vásárló. Sok eladó ért amúgy az állatokhoz, csak sajnos belefáradnak abba, hogy a hülyéknek tanácsokat adjanak. Minek adjanak jó tanácsokat, ha úgy sem fogadják meg. A másik ok pedig a tulajdonosok, legtöbb állatkereskedésnek a tulaja nem ért a témához, és a hozzáértő eladókat is kötelezi arra, hogy bármilyen állatot, bárhogy eladjanak.


Beszéltem le szülőket az ilyen "fantasztikus" tervezésű

babaház feelingű rágcsálós ketrec-szettekről. ÉS NEM LEHETETT! Mert a tündéri, éppen 8. születésnapját ünneplő Szandikának a rózsaszín színű cuki ketrec tetszett, a kedves apuka és anyuka akik Szandikának a szülinapját nem akarják elrontani, ám a hörcsög életét - még ha akaratlanul is - elfogják. Arról nem beszélve, hogy sok gyártó ezeket a rágcsálós ketrecszetteket úgy gyártja, hogy dizájnos legyen, gagyi fröccsöntött műanyagból vannak (amik könnyen törnek/repednek, vagy az állat rágja szét ELŐBB-utóbb), és szinte kivétel nélkül mindegyik csúnyán alul van méretezve. Nyúlketrecként gyártanak/forgalmaznak olyan ketreceket, amikbe degut sem tartanék. Voltam pár nagykereskedésnél, fogtam is a fejemet.

Ha valaki össze szeretne rakni, egy normális méretű ketrecet, az csak külön-külön vegyen mindent, kezdve a házikótól, keréktől, itatótól kezdve...egyszóval MINDENT. Igaz, van hogy drágább lesz...de legalább megfelelő lesz az állat tartásához.

Az a baj, hogy a szülők, olcsón akarják megúszni azt, hogy a gyereknek le tudják az ajándékot, ám ennek kárát a kisállat fogja elszenvedni. Hány olyan eset volt már, hogy legszívesebben oda sem adtam volna az állatot. De akkor meg engem rúgtak volna ki a munkahelyről. Szemét egy dolog a díszállatkereskedés.

2017. szept. 26. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/30 A kérdező kommentje:
En pont nem a hulye vevo vagyok, mert en odamentem az eladohoz, mondtam neki, hogy min van, es , hogy ezelott meg halat nem tartottam. Kerdezte, hogy mekkora az akvarium. Ramutattam az egyikre a boltban, mert gondoltam az kb akkora mint az enyem. O egybol az aranyhalat ajanlotra, egyet, vagy tobb picit. Es mondta, hogy mielott odaadja a halat, 3 napig kell a vizet tisztitani mielotta hal belekerulne. Es azt is mondta, hogy majd adja a tobbi dolgot ha vissza megyek. Gondolom nem a dekoraciora gondolt. Szerintem egyedul nagyon maganyos lenne az a halacska. Ezert szeretnek tobbet. De nem ertem, hogy akkor minek arulnak ici pici akvariumokat, ha a 25l esbe sem ajanlott semmi.
2017. szept. 26. 23:13
 19/30 anonim ***** válasza:

Hát bocs de te pont a hülye vevő vagy. :D A nem hülye vevő neten utána olvas annak amit tartani akar.


Minek árulják? Mert megtehetik és mert a hülye vevők mint te megveszik. Ennyi a titok. Két oldalnyi fejtegetés után se fogtad fel hogy kétszáz liter a minimum hozzájuk.

2017. szept. 26. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 anonim ***** válasza:
100%

Kis akváriumokat azért árulnak, mert ugyan 30 liter alatt gerinces állatot (pl: halat) tilos tartani a törvény szerint, gerinctelen állatot (pl: csiga, garnéla) és növényeket lehet benne tartani. Továbbá IDEIGLENESEN lehet használni KISEBB halak esetén karantén vagy éppen ivadék nevelő akváriumnak.

Pl: egy beteg sziámi harcoshalat vagy 3-4 neonhalat a gyógyszeres kezelés alatt lehet tartani 25 literesben RÖVID IDEIG. Vagy ha mondjuk lefialt a nőstény guppid akkor az ivadék halakat ki lehet menteni az ilyen kicsi akváriumba, hogy a szűlők ne egyék meg őket.


Afféle ideiglenes kisegítő akváriumnak jók az ilyenek. Én egy 30 literes akváriumot pl: anemona szoktatónak használok bohóchalaknak. Pár órára beteszem az anemonát és a bohóchalakat a kis akváriumba, ha már látom, hogy tartósan az anemona tapogatói között bujkálnak a halak, akkor visszateszem őket az eredeti nagy akváriumba.


Kérdező ha teljesen kezdő vagy és megszeretnéd tanulni az akvarisztikát, akkor ne ilyen kicsi akváriummal kezdj. A nano akvarisztika nem kezdőknek való. Kezdj egy 100 literes akváriummal, és elevenszülőkkel pl: guppi.

2017. szept. 27. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!