Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Betta szaporodása/tartása?

Dinuchan kérdése:

Betta szaporodása/tartása?

Figyelt kérdés

Kaptam egy nőstény és egy hím Bettát tegnap próbáltam utána nézni kicsit a dolgoknak, de mindenhol mást írnak/mondanak.

A hím előkészült az íváshoz és a nőstény ivarérett, de annak ellenére hogy a hím "udvarolgat" neki, csak bújkál az egyik növényben. Már pár órája nem jött ki onnan, a hím meg csak köröz körülötte és feszegeti azt a cuccot a fején. És néha odamegy a fészekhez is. Úgy érzem valami baj van de nem tudom mit csináljak.

Továbbá aggódom az akvárium mérete miatt is. 25L-es, szerintetek próbáljak szerezni egy nagyobbat? 50L-eset olvastam pár helyes, de a boltban állítólag azt mondták ez jó lesz nekik. Szeretnék még venni hozzájuk neonhalakat. Csak pár darabot. Próbálkozzak még nőstény Bettával is? Félek hogy a hím halálra szekálja a nőstényt.



2017. dec. 25. 15:35
 1/6 anonim ***** válasza:
52%
Nem jó a 25 literes akvárium. 30 liter a minimum, abban is max 1 bettát, törvény szerint ennél kisebben nem tarthatsz semmilyen halat! És még neonokat akarsz bele? Mikor fognak tájékozódni az emberek vásárlás előtt? Még jó, hogy a boltban azt mondják, hogy jó, mivel őket csak az érdekli, hogy túladjanak a halakon, hogy jó helyre kerüljenek, az már nem. Eladóra soha nem hallgatunk, hanem szakirodalomból utánanézünk a halak helyes tartásának.
2017. dec. 25. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Hidd el ha tudtam volna róla, hogy lesznek halaim, és nem ajándékba kapom őket akkor mindenképp utána olvastam volna a dolognak.:) Az más kérdés hogy a szüleim nem értenek az internethez és az eladó tanácsát kérik akinek tudnia kéne segítséget adni, nem pedig rábeszélni a vásárlókat arra ami nem jó. Nem keresek kifogásokat. Tudom hogy nem jó ez így. Csak tudod nem kell ennyire nagyképűen válaszolni. Ezt például egész értelmesen is elmagyarázhattad volna. De tudom hogy ezen a helyen van pár olyan ember aki nem tud kedvesen válaszolni.
2017. dec. 25. 15:59
 3/6 anonim ***** válasza:
66%
Hát bocsi, valahogy nem tudok már kedvesen válaszolni, amikor napi minimum 2 hasonló kérdést látok...
2017. dec. 25. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
58%
Az elsőt miért kellet lepontozni?
2017. dec. 25. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
70%

Na kezdjük az elején és menjünk végig minden ponton.


1. 30 liter alatt tilos gerinces állatot tartani. Ha veszel egy 30 literest, abban tarthatsz egy darab hím bettát szűrővel, fűtővel és fedett tetővel.


2. Ha a hímet nőstényekkel akarod tartani akkor 100 liter felett kell gondolkozni és minimum 2-3 nőstény jusson egy hímre, de akkor sem biztos hogy eltűrik egymást mert a faj nőstényei is elég agresszívak, elég ha csak az egyik csipkelődős, képes kinyírni az összeset. Dúsan kell növényesíteni az akváriumot hogy elbújhassanak.


3. Aki szaporítani szeretné a bettákat soha nem tartja őket együtt. Minden halnak megvan a maga külön (megfelelő méretű) akváriuma, és csak ívás idejére rakják be a nőstényt a hímhez, miután lerakta az ikrákat el is távolítják mert a hím bántani fogja, így ebben nem érdemes nagyon gondolkoznod hogy együtt tartod őket és szaporodnak, mert a többi nőstény bántani fogja az irkákat és az ivadékokat.


4. Neonhalat 80 litertől lehet tartani, de náluk fontos a hosszú kiúszótér, ami kb 80 cmnél ideális. A neonhal és a betta NEM tartható együtt, mert a neon a kevésbé meleg 22-24 fokos vizet szereti, a betta pedig a meleg 27-28 fokos vizet, így nem lehet őket együtt tartani mert az egyik szenvedni fog, és lassan legyengül majd a legkisebb betegség elviszi.


5. Neonhalakat rajban kell tartani, és elég nagy rajban, tehát nem elég hogy kb 80 liter a minimum, kell tartani belőlük kb 10-12-őt hogy biztonságban érezzék egymást.



Szóval amit így összességében ajánlani tudok hogy minél hamarabb szerezz be egy minimum 50, de leginkább 100 literes akváriumot. Még ez esetben sem tarthatsz neonokat a bettákkal, de mondjuk más hallal már társíthatod ha megegyeznek az igényeik (a molli hasonlóan meleg vizet szeret pl).


Az egyik válaszodból azt szűrtem le hogy ajándékba kaptad az akváriumot (javíts ki ha tévedek). Ez esetben az a baj hogy nem lett bejáratva, a halak könnyen ammóniamérgezést kapnak benne. Nem tudom milyen szűrő van benne, hogy van-e melegítő és fedél, ha nincs ezeknek mindenképp utána kell járni és beszerezni, de akkor érdemes már akkorát venni ami jó lesz a nagyobb akváriumnak. Annak is kellene mennie igazság szerint 2-3 hetet üresen, de ha csak ezt a két halat telepíted bele akkor talán nem lesz gond, de semmiképp ne hozz még melléjük mást.


Pár hasznos link a bettákról és az akvarisztika alapjairól, jó olvasgatást!

[link]

[link]

[link]

2017. dec. 25. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ :)
2017. dec. 25. 20:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!