Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Tömöges halhullás, mi lehet...

Tömöges halhullás, mi lehet az oka? Egy lassan fél éve működő, Tetra 800-as külső szűrős, afrikai sügéres akiról van szó.

Figyelt kérdés
Tegnap csináltam a szokásos 20%-os vízcserét (1 napos állott vízzel) és talajporszívózást. Teljesen rendben volt akkor minden, lelkesen úszkáltak a halaim. Reggelre 2 kivételével (ami fent pipált) az összeset holtan találtam az aljazaton. Gyönyörű halak voltak, mindegyik egy külön egyéniség, nagyon sajnálom őket, a szívemhez nőttek, ráadásul úgy tűnt az egyik pár párzásra készülődött a napokba.Vegyszeres tisztítás nem volt, szűrőt nem kapcsoltam le, betegek nem voltak a halak.Szűrő tisztítást 2 hét múlva akartam eszközölni. Minőségi, bejáratott szűrőanyagok vannak a szűrőben (purigen, siporax). Élő növényes aki, a friss hajtásokat a növények hetente hozzák. Két dolgora gyanakszom, hogy a szűrben lévő aktív szén (3 hetes)feltelítődött és a méreganyagokat visszanyomta a vízbe. Amire még gondoltam, hogy Co2 mérgezés lehet. A növényekkel egy másfél hónapja küzdöttem, barnásak voltak a leveleik és lyukacsosak. Folyékony Co2 adagolást javasoltak a boltban. Én Tetrásat vettem, a kiírt mennyiséget alkalmaztam hetente és szemmel láthatóan javult a helyzet. Lehet az, hogy annyira beindult a friss hajtásokkal a Co2 termelés az akiban, hogy sok lett a heti löttyel együtt az adag?Két halacska életét próbálom megmenteni, reggel munka előtt gyorsan benyomtam egy levegőztetőt pluszba az akiba, de lehete már az is késő.

#co2 #aktív szén #halhullás
2018. márc. 7. 13:32
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Hány litere akvárium, hány lakóval. Ezt még ne írtad.
2018. márc. 7. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Nem valoszinubb inkabb az hogy ejjel valaki kikapcsolta a lelegezto gepuket es reggel visszakapcsolta?
2018. márc. 7. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
190 literes aksiról és 6 malawai sügérről és egy baby anciról van szó. A sügérek olyan 4,5 hónaposak lehettek most, kisebb mint 4cmesek. Kényszerhelyzetből kerültek hozzám. A tesómtól hoztam őket, aki nem tudta hová kimenteni őket a többi felnőtt sügér elől, akik elkezdték a piciket levadászni. Külső szűrő elég jól fodrozza a vizet,nem szoktam mellette levegőpumpát alkalmazni. Arra figyelünk, hogy a szűrőt sosem kapcsoljuk ki, mert különben meghalnának a vízben a szűrőbacik. Áramszűnet nem volt az éjjel...tényleg nem tudom mi okozhatta a gondot, főképp, hogy 4,5 hónapig semmi probléma nem volt előtte. Nem víztesztezek már egy ideje, mivel bejáratott aksiról van szó, úgy gondoltam most már nem szükséges, de lehet hogy veszek most, hogy kiderüljön, hol borult fel az egyensúly.
2018. márc. 7. 15:12
 4/11 anonim ***** válasza:
Mérgezés gyanús, a folyékony szén forrást mióta használod?
2018. márc. 7. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Kb másfél hónapja használom. Ha aktív szén van az aksiban nincs gond a növényeimmel, viszont valaki azt tanácsolta, hogy hagyjak szünetet a használatában. Mihelyst kikerült a szürőből a szén a virágok barnulni kezdtek és kilyukadt a levelük. Kb 3 hete raktam vissza az aktív szenet, a folyékony Co2-t pedig másfél hónapja alkalmazom 5 ml/60liter arányban.
2018. márc. 7. 16:44
 6/11 Skid05 ***** válasza:

Az aktív szén és a purigen kémiai szűrést szolgálnak (miért mind2?), utóbbi szelekciója révén „intelligensebb”, növényes medencékben aktív szenet nem használnak, csúnyán belepiszkál a nitrifikációba hosszú távon, gyakorlatilag kiéhezteti a bacikultúrát azzal, hogy az ammónia felszabadulását is gátolja.

Nem először hallom, hogy visszanyomja az adszorbeált vegyületeket, ez egy félreértésen alapszik. Hirtelen pusztuláskor valami kritikus értéket ér el a vízben, igen gyanús, hogy a szén miatt leépült a lebontó kultúra, majd amikor telítődött, a keletkező ammónia bacik nélkül igen gyorsan elérte a fatális szintet. Kemény vízben az ammóniából minimális is elég, a pipálás jellemző tünete az általa okozott légszomjnak . Érdemes lenne a nitrittel együtt beméretni ha van rá mód.

A tetra féle szénforrást nem ismertem, de érdekes cucc, a többi kb 6 óra alatt bomlik és napi adagolású viszont túladagolásuk kategorikusan tiltott, ebben nyilván más van, de a szént, mint erőforrást stabilan és folyamatosan szokás adagolni, és fényerő is kell hozzá elég rendesen, hogy felhasználhassa a növényzet, különben csak egy fölösleges vegyszer, ami nem odavaló.

Bármit is ír a tetra, én a napi adagolást preferálnám ennél is, és mindenképp a lámpa kapcsolásánál (ugye nem estére adagoltad a vízcsere után?), a szén beépülése a sötét szakaszban, az meg a fényszakasszal egyetemben nappal zajlik, tehát éjjelre nincs szükség a fölös vegyületekre.

2018. márc. 7. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Salx Narval ***** válasza:
Mennyi időközönként csinálod a részleges vízcserét? Csak, hogy tiszta legyen a kép. Én is mérgezést gyanítok csak furcsa, hogy pont vízcsere után történt. Nagyon is elképzelhető, hogy biológiai szűrés nincs a kémiai szűrőanyagok miatt és CO2-is okozhat mérgezést, javasolnám én is a napi adagolást és az adag csökkentését is. Reggel érdemes lenne még egy részleges vízcserét csinálni, hogy híguljon a víz, bármi is mérgez.
2018. márc. 8. 04:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
51%
Eleve ezeknek a löttyöknek nincs létjogosultsága afrikai sügéres akváriumba, leviszi a ph-t, főleg h ha egyszerre sokat öntöttélbele, vagy növényezel vagy sügérezel.
2018. márc. 8. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Hát köszönöm a válaszokat.A maradék két halacska megúszta, életbe maradt és úgy tűnik már jól vannak.Nem csináltam újabb vízcserét,mert féltem még jobban sokkot kapnak. Már sejtem mi lehetett a gond...Hülye voltam és nem ellenőriztem le, hogy az esőztető cső, hogy van beállítva takarítás után. Már máskor is előfordult, hogy pont ellepte a vízcsere után a vízszint, viszont eddig mindig fodrozta a felszínt. Most biztos elmozdítottam a takarítás közben, és sajnos annyira lefelé volt állítva, hogy egyáltalán nem fodrozta a felszínt, semmi áramlást nem csinált.Elképzelhető hogy a vízcsere és hogy nem kaptak oxigént egy éjszakán keresztül,plusz még vízcsere után benyomtam nekik éjjelre a CO2-t betett szegényeknek. Hát sajnáláom nagyon, hogy ilyen áron kellett megtanulnom, hogy erre figyeljek legközelebb. Köszönöm a válaszokat!
2018. márc. 9. 12:02
 10/11 anonim ***** válasza:
Ja, esélyes h több tenyezős, figyelj máskor jobban! 🙂
2018. márc. 9. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!