Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Pickup belső szűrő miért...

Pickup belső szűrő miért csinálta ezt? Víz ph értéke mitől változott meg? Bővebben lent.

Figyelt kérdés

Üdvözlet mindenkinek!


4 hónapja indítottam el Eheim aquastar 54 Literes LED-es akváriumomat. Benne a következő halak vannak: 2 páncélos harcsa, 4 felnőtt + 4 kis platti, 2 szívóharcsa. Nem túl sok növény beültetve + némi dekor.

2-3 hetente végeztem 30%-os részleges vízcserét, egész eddig csapvízből.

JBL EasyTest 6 in 1 tesztcsíkkal nézegettem mindig a víz tulajdonságait és rendben is voltak egészen a legutóbbi vízcseréig, azaz múlt szombatig.

Akkor ugyanis 50-50%-ban csapvíz-RO víz kombinációval végzem el a cserét. Ezt azért csináltam, mert 8 napja vettem a 2 db szívóharcsát, akiknek túl kemény a tatabányai csapvíz.

Cserét követő napon végeztem egy tesztet, és a víz ph értéke 9 fölé tolódott! :( Miközben az eddigi 4 hónap alatt mindig 7-8 között volt!

Az első kérdésem, hogy mi okozhatta a ph ilyen mértékű eltolódását?


A legutóbbi vízcseréhez tartozik a másik kérdésem is, miszerint a csere alkalmával a pickup szűrőt is kitakarítottam, mert már nagyon koszos volt. A szivacsot csak kinyomkodtam. Az akváriumba való visszahelyezés és bekapcsolás után azonban a még benne maradt koszt visszanyomta az akváriumba! :(

Erre irányul a második kérdésem: hogyan kerülhettem volna el ezt a szörnyűséget?


Nem tudom, hogy emiatt, vagy a ph növekedése miatt, esetleg valamilyen fertőzéstől, de sajnos másnapra meghalt 1 felnőtt platti és 1 szívóharcsa is. :( Igaz, a platti már a vízcsere előtti napokban is elég passzív volt.


Kérem, aki tud, segítsen/okosítson! :)



2019. ápr. 23. 16:01
1 2 3 4 5 6
 41/54 Skid05 ***** válasza:

hello újfent,

Próbálj egy képet lőni az algával borított partíciókról. Esetleg egy-két közelit a különböző növények állapotáról, meg pár sorban részletezheted is. Felszín mozog? Hártya nincs?

A fonal alga az algák királya, olyan szinten egybeesnek igényei az összetettebb növényzetével, hogy gyakran csak velük együtt tudják kiirtani, a finomabb levelű növényzetet teljesen megfojtja. Egzakt, konkrét receptet, okokat még senkitől nem láttam vagy hallottam. Vas, nitrát-foszfát arányok, áramlás, gyengébb gázcsere…valszeg adott feltételek kombinációja hozza elő, ezért nem is lehet egy minden akvára illeszkedő recepttel előállni.

Az algák elleni harcban a legkézenfekvőbb és legősibb módszer a vízcsere. Ez abból fakad, hogy egyszerű felépítésük révén nem tudnak raktározni a makrofitákkal ellentétben, ez egyszerre előnyük és hátrányuk is.

+1 extra vízcsere hetente és fogkefés manuális irtás, illetve a növényzet állapotát, fejlődését átvizsgálni.

2019. szept. 8. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/54 A kérdező kommentje:

Örülök, hogy írtál!


Az előző kommentemben rosszul írtam, mert nem fonal, hanem zöld szőr algám van! A felszín mozog mindenhol, hártya nincs a vízen.

Lőttem pár képet is a növényekről.

Ezen jól látszik, hogy még a növény ágaira is rátelepedett a szőr alga:

[link]


Az Anubias levelein is van szőr alga, de ez a levél láthatóan beteg:

[link]


Az Anubias többi levele is betegeskedik sajnos. Ráadásul azokra vastagon rakódik a barna alga (de szőr alga is van):

[link]


Megpróbálkoztam a Ludwigia palustris-szal, de esélye sem volt fejlődni. Zöld szőr alga itt is vastagon a leveleken. A mögötte lévő Hygrophyla polyspermával ugyanez a helyzet:

[link]


Ennek a növénynek nem tudom a nevét, de kb. 9 hónapja megvan és eddig nem lepte így el az alga:

[link]

[link]


Végül egy kép a teljes akváról. A dekorokat most kiszedtem algátlanítás céljából:

[link]


Szóval elég súlyosnak tűnik a növények állapota, napi 1 ml Neptun növénytápsó használata mellett is. :(

Ki lehet találni erre valami okosat? :)


Nem mellesleg vele érdemes lehet próbálkozni?

[link]

2019. szept. 10. 23:02
 43/54 Skid05 ***** válasza:

Igen…növényeknél a bundásodás kimondottan rendellenes ;)

Milyen vízcserékkel működött az elmúlt hónapokban?

„beszerzem Dennerle-t, ami ugyan drága, de egyszer már elindult tőle valami.”

ebből a határozott kijelentésből arra következtettem, hogy ez meg fog történni. igaz, írtam akkor, hogy a Dennerle drága, de írtad, hogy elindult tőle valami és nem ok nélkül, kiegészítő mikroelemeket tisztes mennyiségben tartalmaz, ami nélkül csak vmilyen alga nő. A neptunt ideiglenes megoldásnak szántam vmi észszerű táp startjáig, ez a szándék vhol elveszett az éterben.

A jelenlegi helyzetet úgy képzeld el, hogy a főétel - most már - drasztikus mennyiségben tálalva van, viszont fűszert, ami fogyaszthatóvá teszi nem adtak hozzá. Ha ezt be kell termelni, akkor az ember besárgul, a növény meg kiszőrösödik. ;) Az alább említett tápokban van az elérhető fűszermix.

Állj le a neptun táppal, 30-30% vízcserét megejtenék (a halmozódások csökkentésére) köztük 3 napos szünettel és vmi érdemi növénytápot (dennerle, tf planter esetleg jbl ferrotabs) bevetnék lehetőleg mihamarabb.

A rendszer mindenáron egyensúlyra törekszik, ehhez most alga kell. Az algára tekints barátként egyelőre, megkötik a vízből, ami nem odavaló. Látni kell növényi életjeleket, ha megvan, onnantól fokozatosan lehet ellenségként kezelni. Ha megjelennek friss hajtások akkor pár centire hagyod nőni és a friss, szőrtelent leülteted, a bundásaktól pedig fokozatosan megválsz.

A densát meg lehet próbálni, csak ne a greenaquaból, minden sarki üzletbe visznek be belőle.

Milyen vizet használsz most (kH, GH)?

Szűrő takarítás milyen időközönként történt?

A halak napi szinten kajáznak? MI a menü?

2019. szept. 11. 06:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/54 A kérdező kommentje:

Heti 20-25% vízcserével megy a dolog az első itteni beszélgetésünk óta, ezt szigorúan betartom azóta is. Két alkalommal tolódott ki 10 napos ciklusra nyaralás miatt.

Dennerle növénytápot azóta sem vettem, mert még van bőven a Neptunból. Ezt félreérthettem, de akkor mielőbb váltok a Dennerle-re.

Víz: csapvizet használok, ami meglehetősen kemény nálunk (Tatabánya). Biztosra megyek, 1 napig hagyom állni, és Aquasafet is keverek bele feltöltés előtt.


Szűrő takarítás: 4-6 hetente van "gányolás". De Tőled tanulva először a leengedett vízben járatom, így nem koszol visszahelyezés után.


Halak napi 1x kapnak enni 1/3 kocka fehér szúnyoglárvát. Tudom, hogy ez egyoldalú táplálkozás, és próbáltam beszerezni Malawi mixet, de a helyi üzletben nem kapható. Vörös tápokat pedig nem akartam venni. Ja, vasárnaponként böjtölnek.


Dekoráció: a műfa, amit egyszer már takarítottam, megint algás lett, de már nem teszem vissza, mert nagyon ronda. Ezenkívül volt egy kisebb kő, ami ecetes kifőzés, majd tisztítás után darabjaira hullott. :) Így az is kilőve.. Talán a dekorról még nem beszéltünk sokat: van olyan kő, vagy fa dekoráció, amit preferálsz? Mert most be kellene szereznem újakat. Jelenleg csak 1 db dekor került vissza az akvába, ami tök szép algamentes lett. Persze visszahelyezés előtt rengetegszer lemostam, több napig szárítottam, eltűnt az ecetszag.


Vasárnap viszont elutazom, és csak 2 hét múlva jövök haza. Ne kapkodjak, és érdemben már ne foglalkozzak se a növénytáppal, se a dekoráció pótlásával?

Enni persze kapnak majd a halak, de ezeket + a vízcserét inkább én intézném.

2019. szept. 11. 19:48
 45/54 Skid05 ***** válasza:

Tatabányáról elég horror keménységű vizekről is hallottam, 40 GH körül, az már nem evilági szint, konkrétan emberre káros. persze helyileg is nagyok az eltérések a vezetékrendszer korától függően.

Amiket leírtál az oké, a plattik is kaphatnak sera vipachipset, tetra wafer mixet időközönként, tartalmaz növényi származékokat, illetve a malawi mellett a tengeri mix is jó abban is van egy jó keverék (cyclops, plankton, mysis…etc)

Dekor: mopani/vasfa, szavannafa/gyökér, red moor, utóbbi nem színezi a vizet, de drága, a kövek közül ami átmegy az ecetpróbán, nem pezseg, jellemzően vulkáni kőzetek (tüzépes bazalt, lávakő…), kókusz is szóba jön, hajatlanítva, kibelezve, leforrázva.

Ami a 2 hetet illeti, egy 50%os vízcserét megejtenék előtte, a halak meg jobb ha ritkábban(minden 2. vagy 3. nap) kapnak enni és lehetőleg akkor is úgy, hogy már előre kiadagolod (amennyiben laikus kezekbe kerülne) a beugró gondozónak. (Keringenek rémtörténetek dédnagymamákra bízott akváriumokról…) Utána meg egy normál vízcserével indítanék.

2019. szept. 12. 06:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/54 A kérdező kommentje:

Tény, hogy nagyon kemény az itteni víz, ami biztos nem jó a növények fejlődése szempontjából. De a halak - hála az égnek lassan fél éve - továbbra is jó egészségnek örvendenek!


Ami még továbbra is nagy ellenség, az az alga!

Elkezdtem a Dennerle növénytáp előírás szerinti adagolását. 10 ml hetente, de én két részre osztom: szerdán 5 ml és szombaton 5 ml.


Sajnos azonban még rosszabb a helyzet, mint a Neptun növénytápsó után: sokkal gyorsabban terjed a zöld fonalalga + szőralga. :( Fullosan zöldek lesznek a dekorok is már egy hét alatt. A növények egyet kivéve nem kezdtek el hajtani. Az Anubias levelei rohadnak, algásodnak, bár viszonylag hamar nőnek a helyükre újak.


Van még ötlet a tarsolyodban? :)

Reseteljem a növény szekciót? Hozzak újakat a mostaniak helyére?

2019. nov. 5. 10:21
 47/54 Skid05 ***** válasza:

A következők a meglátásaim:

1.: ami nagyon algás azt vágd ki, amit lehet visszaültetsz és be kéne telepíteni némi egyszerűbb algamentes nomád tartású alacsony fényigényű túlélő fajt (valiznéria, vízicsillag, ambúlia, ezek egyben mind nitrát-indikátorok), ha az új növények sem mutatnak életjeleket lásd a 3. pontot

2.: mérd be a víz keménységét (GH, kH), az egy dolog, hogy kemény, de egy adott szint felett már tolerálhatatlan a növényzet számára, a kalcium blokkolja a foszfátot (mint tápanyagot), a magas kH meg a vasat (meg sok mást is),

3.: a ledes szettekben nem bízom, az áruk túl kedvező ahhoz, hogy magas hatásfokú ledeket feltételezzek bennük (nem véletlenül nem szerepel lumen a leírásokban), a diszkrét fényáram előbb-utóbb a növények stagnálásában köszön vissza, tápozhatsz te akárhogy, csak az alga fog nőni

4.: a Dennerle összetételét nem találtam meg, de a gyári adagja (10ml/hét) neked most biztosan sok volt hasonló vízben ezzel az eleve algás flórával, függeszd fel + 2 extra hétközi vízcsere, az alga a vas túladagja miatt burjánzik ennyire, a tápozásra még visszatérünk ha az 1-2. pontot letudtad

+1.: idővel egy (sera) nitrát teszt sem lenne hülyeség, úgy általában véve a leghasznosabb vízteszt, nem olcsó, de sokáig elég, hasznos infóval szolgál, a növénytápozás origója is a nitrát, meg a nitrifikáció működését is hűen tükrözi, kvázi előre jelzi ha veszélyben a fauna.

Így mérések nélkül summázva, sok a vas, vélhetően igen kemény a vized, na meg a fény is nagy kérdőjel, ha utóbbi kettő egyszerre problémás az egész projekt csak a pénzt nyeli jelen formájában.

2019. nov. 23. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/54 A kérdező kommentje:

Szia ismét!


Hosszú leszek. :)

A múlt héten szerettem volna néhány gyönyörű képet küldeni, mert nagyon biztatók voltak a jelek, egészen péntekig...

A teljesen algás növényeket kiszedtem, és a helyükre ültettem alacsony igényű növényeket. A beültetést követő 1 hónap alatt nem csak, hogy eltűnt az alga (oké, nagyon miminális volt az anubiason és a többi nagy levélen), de az új növények is elkezdtek baromi gyorsan nőni!


Nagyon jól alakult minden az utolsó 1 hónapban, majd múlt pénteken az egyik platti lebetegedett :( Először azt hittem nem is fog sokáig élni, 1 helyben lebegett a talaj közelében, lefogyott és a farokúszójából hiányzik egy darab. Aztán vasárnap lekezeltem az akvát Sera Omnipurral, hátha segít... 1-2 nap után határozottan jobban lett, úszik ugyanúgy, mint a többiek, viszont továbbra is le van fogyva. Etetéskor jön a kajára, elkezdi enni, majd kiköpi! Fehér szúnyoglárva továbbra is, amit kapnak. A hátán egy ponton van valami fehér vattaszerű is (szerintem gomba), az mára kisebb lett neki.

Mutatok képet, a piros feketéről van szó:

[link]


Szerinted van esélye teljesen felépülni?


Az omnipuros kezelés miatt pár nap alatt durván algásak lettek a növények:

[link]

[link]

[link]


Szerinted egy gyógyszeres kezeléstől miért szaporodhat el az alga?


Nem mértem meg a víz keménységét (mert ezt tanácsoltad ugyan, de közben tök jól alakult a helyzet), de holnap ezt megteszem!

2019. dec. 13. 18:32
 49/54 A kérdező kommentje:
Megmérettem a keménységét a víznek. 16 Nk, ami magas, de nem extrémen,
2019. dec. 14. 18:46
 50/54 Skid05 ***** válasza:

A linkelt halnak eutanáziát javasolnék, fél literes palack mélyhűtő, mielőtt jéggé fagy kiönt, hal bele és vége. Belső problémái is vannak a látható jeleken kívül, nem szokott jó vége lenni.

Az alga azért szaporodott el, mert a malachit tartalmú omnipur végzett a hasznos (ammónia-fogyasztó) bacik nagy részével a szűrőben, megugrott az ammónia szint, ergo az algatömeg amit most látsz végeredményben megmenti a halakat a fulladástól (beépítik az ammóniát mielőtt bekerülne a halak véráramába). Tehát az alga a kisebb gond, a gyógyszer maradványait kellene eltüntetni a vízből (vízcserék + aktív szén belógatva).

A 16 nk-ról pedig fontos lenne tudni, hogy kH vagy GH, mást jelent a kettő, viszont együtt értékelendők.

2019. dec. 15. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!