Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Heló, nemsokára fogok venni...

Heló, nemsokára fogok venni 2db Dzsungáriai törpehörcsögöt, ezeket a kisállatokat hogy szokták tartani mit kell neki adni enni, a tutulajdonságai mi? És a tanácsotokat szeretném kérni!

Figyelt kérdés

2015. jún. 29. 23:46
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Egyedül szokták őket tartani, magányos állatok. Ha együtt szeretnél tartani kettőt akkor inkább roborovszki törpehörcsögöt vegyél.
2015. jún. 29. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
A Dzsungáriait nem is lehet többesével tartani? Pedig én nagyon olyant szerettem volna!
2015. jún. 29. 23:53
 3/16 anonim ***** válasza:
Ha egyneműeket tartasz összeverekednek, ha különneműeket akkor meg lesz millió kis hörcsögöd és párzási időszakon kívül meg verekednek.
2015. jún. 30. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim válasza:

Dzsungáriait is ugyanúgy lehet párban tartani, ha nem egyneműek. Magokat (napraforgó, mogyoró, dió, kukorica), zöldségeket esznek (krumplin kívül szinte minden adható nekik). Fontos, hogy többfélét kapjanak enni, ne egyoldalú táplálkozásúak legyenek, ugyanis úgy könnyen megbetegszenek.

Méretük miatt a terrárium szerintem alkalmasabb, mint a ketrec, de így figyelni kell arra, hogy amikor játszani szeretnénk velük, akkor felülről érik őket csak az ingerek, így nehezebben szoknak kézhez. Ennek ellenére biztonságosabb mint a ketrec, különösen, ha szeretnénk kishöriket. Víz mindig legyen előttük. Most így hirtelen ennyi jutott eszembe.

2015. jún. 30. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm az eddigi segitségeket! És ha roborvszki törpehörcsögöt veszek akkor abból milyen neműek az ajánlotttak? 2 lány vagy 2 fiú vagy 1 lány és 1 fiú?
2015. jún. 30. 00:27
 6/16 A kérdező kommentje:
Én mindenképpen 2db szeretnék venni
2015. jún. 30. 00:28
 7/16 anonim válasza:

Nem a fajtától függ a párbantartás. Semmilyen törpehörcsögöt nem tudsz a saját nemével együtt tartani, ahogy azt az előző válaszomban is írtam (köszönöm a figyelmes elolvasást).

A roborowskit én személy szerint nem ajánlom, mivel jóval mozgékonyabb és élénkebb, mint a dzsungáriai, ami könnyeben kézhez szoktatható.

2015. jún. 30. 05:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Értem, és köszönö!
2015. jún. 30. 09:22
 9/16 anonim ***** válasza:

A párban tartásról:

Noha külföldi fórumokon lehet olyanról olvasni, hogy a törpehörcsögöket lehet párban / csoportban tartani, a magyar források mind arra hívják fel a figyelmet, hogy a hörcsögök magányos állatok, és NEM JÓ NEKIK, ha fajtárssal zárjuk össze őket. Azok, amiknél meg lehet próbálni a párban tartást, az a Roborovszki és Campbell törpehörcsög, a dzsungáriai szigorúan magányos állat!!!

A Roboroszki meglehetősen gyors mozgású, ezért nehezebb kézhez szoktatni, a Campbell pedig nagyon területvédő, ezért ha benyúlsz a terráriumába / ketrecébe, könnyen megharap.

Amit a csoportokról tudni kell:

- 2 vagy 4 darabot szoktak ajánlani, nincs bizonyítva, de azt tartják, a páros számú egyedekből álló csoportok stabilabbak. DE! hierarciaarcok így is lehetnek, akkor is, ha stabil a csoport, de az egyik legyengül / megöregszik / elpusztul, akkor újra indul a verekedés

- egy alomból való egynemű testvérekkel a legjobb próbálkozni úgy, hogy soha ne legyenek elválasztva, állítólag már egy nap különlét alatt is elfelejtik a másik szagmintáját

- különneműeket csak akkor válassz, ha tenyészteni akarsz: de azt jól gondold meg!!! (Akkor viszont nagyon körültekintően kell a szülőket kiválasztani és összeszoktatni

- a külföldi fórumokon rendszeresen vannak bejegyzések, hogy a pár egyik tagját hazamenve / reggel felébredve holtan találták (épp a napokban olvastam egy olyan bejegyzést, hogy a Roborovszki fél arca hiányzott) - a te döntésed, de én ezt nem kockáztatnám!!!

Végülis nem állhatsz ott a ketrec mellett egész nap és egész éjjel, hogy nézd, mikor robban ki a csetepaté...


A helyéről: egy állat számára világszerte rengeteg minimum ketrecméretet határoztak meg, 1200 és 4000 cm2 között:S - én tapasztalati alapon min. 3000cm2-t ajánlanék, ami úgy 85*35-nek felel meg: ez az a méret, ami elfér egy 90 cm széles, 38 cm mély bútor polcán.

Nagyon érdekesnek tartom, hogy a fórumokon (itt is) inkább a ketrecet javasolják, viszont a tenyésztők szinte kivétel nélkül a terráriumot választják. A ketrec melletti egyetlen érv a jobb szellőzés. A terráriumból viszont nem szóródik ki a forgács, és (ha vannak), a kölyköknek is ez a jó, mert a ketrec rácsain könnyen kieshetnek. Emellett halkabb és szagtalanabb terráriumban tartani (itt most elsősorban a faforgács szagára gondolok, ami nem kellemetlen, de nem szeretem, ha a szobám olyan illatú, mint egy állatkereskedés vagy egy fatelep - mert takarítás mellett egyéb szag nem lesz) Szerintem az a baj, hogy sokan terrárium alatt akváriumot értenek, holott egy igazi terráriumban vannak megfelelő szellőzők, így ez a probléma is megoldott + oldalról nyílik, így sokkal jobban lehet kapcsolatot tartani a hörcsöggel. (Ha felülről nyúlsz hozzá, könnyebben megijed, hiszen prédaállat) Én méretre készíttettem terráriumot, nem volt drágább, mint egy kész akvárium, és olcsóbb volt, mint egy ketrec + így én határozhattam meg a méretet és szellőzők helyét és méretét.


Ha mindenképp párt / csoportot akarsz, akkor próbálkozz Roborovszkival vagy Campbellel, egynemű párokkal ugyanabból az alomból (ezeknek a fajoknak a viselkedési hátrányait írtam már, ha többet akarz egy helyen, akkor meg kell kötnöd ezt a kompromisszumot, és vállalnod kell a kockázatát, hogy az egyik esetleg megöli a másikat. (Ha így döntesz, akkor is kell póthely, hogyha észreveszed a veszekedést, külön tehesd őket - ha észreveszed időben:( )

Ha kettőt tartasz

- semmiképp sem legyen emelettel bővített (ez is vitaforrás)

- legyen minden állatnak külön háza, itatója, etetője és futókereke (ezeken is összevesznek)


Én mindenesetre azt ajánlom, maradj a dzsunginál, de egy helyen csak egyet tarts! Esetleg azt megtehetnéd, hogy két dzsungit tegyél egy dróthálóval biztonságosan kettéválasztott, minimum 120*60-as ketrecbe (ekkora méretben már túl nehéz és nehezen mozgatható lenne egy terrárium). Így a dróthálón keresztül érintkezhetnének, de nem lennének összeeresztve - bár még így is lehet, hogy stresszelnék egymást.


Nekem amúgy 2 dzsungim van, de a szoba 2 külön pontján tartom őket.


A kérdésedből ítélve túl sok tapasztalatod a hörcsögökkel még nincs, ahhoz semmiképp sem elég, hogy tenyésztésben gondolkozz, ezért feltétlenül egyneműekben gondolkozz!!!


Enni én Varsele-Laga magkeveréket adok nekik. Ezen kívül kapnak egészen kis mennyiségben néha sajtot, túrót, dinnyét. (A megfelelő gyümölcsök és zöldségek listájára a neten rákereshetsz.) Csak a magkeveréket hagyd előttük, a többit külön tálban add (inkább csak desszertnek), és legfeljebb egy óra múlva vedd ki (bár ezeket csak kézből adom, ha nem eszi, nem kapja meg, nem akarom, hogy elássa valahol és ott romoljon valahol:(


Rengeteget tudnék még írni a tartásról, de most már nincs több időm, ha lesz konkrét kérdésed, írj!

2015. jún. 30. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm ezt a rengeteg ifót amit le írtál :)

Akkor majd úgy csinálom hogy kettő terrárium és akkor mind a kettő külön helyen lessz! :)

Még annyi kérdésem lenne hogy a szobában milyen helyre rakjam, árnyékos, napos, hidegebb vagy melegebb hejre, milyen hőmérséglet kell neki? :)

2015. jún. 30. 13:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!