Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért csinálja így sok tenyész...

Miért csinálja így sok tenyésztő? (Hozzáértők válaszait várom! )

Figyelt kérdés

Az szeretett fajtámban figyeltem meg, de nem tudom, más fajtáknál hogy van. A lényeg, hogy a legtöbb tenyésztő a kutyáit úgy szerzi be, mindegy, hogy külföldről vagy belföldről, de azok szinte kivétel egyazon kennelből vagy egyazon kennel-re ill. vérvonalra vezethetők vissza. Azt értem, hogy a tenyészcéljukhoz megfelelő típusú kutyát keresnek. De csak egy-két vérvonalból van olyan típusú kutya? És hiába raknak pl. a szukájukhoz akár másik de közeli vagy rokon vérvonalú kant, gyakorlatilag aztán elárasztják az országot teljesen azonos vérvonalú kutyákkal. Ergo hiába a kennel alapításakor a behozott új vonalak, vagy új tenyészállatok beszerzése, pár év után tele lesz az ország azokkal a vonalú kutyákkal,mert ugye azok kölykeivel is tenyésztenek esetenként és azok viszik ezt tovább.

Szóval a kérdés lényege az lenne, hogy miért így csinálják? Hasonló típust adott tenyészcél érdekében csak egyazon ill. rokon vonalakkal lehet tenyészteni?


2010. júl. 29. 11:10
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nem mindenki csinálja így. Ahonnan én vettem a kutyámat, azok hoztak már kölyköt oroszországból, dániából, svédországból, németországból és persze magyarországról is, és saját tenyésztésű kutyájuk is van. Én inkább azt látom, hogy bizonyos vérvonalakat inkább kerülnek, hogy még véletlenül se kerüljün be a "családba".
2010. júl. 29. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
(Bocsi a fogalmazásbeli hibákért, csak kapkodtam. Remélem azért érthető amit írtam.) :D
2010. júl. 29. 11:21
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Foglalkozom kutyákkal, sajnos én még nem tehetem meg hogy idegen vérvonalat vigyek be a tenyészetembe, de terveimbe vannak. Az idegen vérvonalat Mo-on belül nem tudod elérni, mert nem sok van, így külföldről kell kutyát vásárolni. Ez sok utána járás, sok keresés, és végül sok pénz. Én oroszországból szeretnék majd kutyát vásárolni, de 10-15 szerese a magyar áraknak, így még gyüjtögetni kell. Úgyhogy itt a válasz, van aki foglalkozik vele és szeretne is új vérvonalat (lehet hogy hoz is, vagy még csak gyűjtöget) és vannak olyan tenyésztők akik megelégednek azzal ami van és nem foglalkoznak vele hogy pár év múlva már beltenyészet lesz egész Mo-on.
2010. júl. 29. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Hát igazából elég sok tenyésztőnél látom, hogy 4-5 tenyészállata is van külföldről és mind a 4-5 kutya ugyanabból a két kennelből van adott tenyésztőnél. És ráadásul az adott két külföldi kennelből származó kutyák is rokon vérvonalakból vannak. Ezért nem értem a dolgot. :O És több tenyésztőnél is ezt látom, hogy jó pár kutyáját ugyanazon kinti kennelekből vette és rokonságban vannak a kutyái. :O

Akkor ennek csupán anyagi okai lennének? Vagy a tenyészcéljaikat csak egyazon vonalakból tudják kitenyészteni?

2010. júl. 29. 11:43
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Itt van egy hosszabb cikk, ami ugyan konkrétan a Pumiról szól, de szerintem pár kérdésedre választ kaphatsz belőle: [link]
2010. júl. 29. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

11:52 ez nagyon hasznos volt, köszönöm!

Természetesen azért még továbbra is várok véleményeket, tapasztalatokat, meglátásokat. :)

2010. júl. 29. 12:19
 7/9 anonim ***** válasza:

Én ugyan ezt tapasztaltam az angol cocker spánielnél. Nagyon nagy divat most a csokoládé, csokoládé-cser, és fekete-cser szín, és minden kis kennel, ami mostanában alapult (kb3-4 évre visszamenőleg) mind ezekkel a színekkel akar foglalkozni, és egy bizonyos kennelre (a kezdőbetűi A P, de nem írom ki) alapozik ez az összes kis kennel. Ezek a semmire nem való kennelek nyakló nélkül tenyésztenek vissza akár testvéreket is, csak hogy ezeket a színeket kinyerjék (a csoki spanik ára 120000Ft egy rosszabb kennelben, holott a világgyőztes, exkluzív kennelből a feketéket 80-ért árulják). De van olyan tenyésztő is, aki most ezekre a színekre állt rá, mert ugye ez megy...


Szóval a semmit nem tudó csokicsinálók telerakták most ilyennel a piacot, és az országot. És mivel nincs a szukákhoz más vonalú kan, majd használják a testvéreket, unokatestvéreket, stb...


Előre sajnálom ezeket a kutyákat, a spániel egyébként is labilis a visszatenyésztésre (ebből lesznek az idegroncs egyedek), és csak a színek miatt...


Nem vagyok tenyésztő egy kutyusom van, akit csak hobbira tartok, szóval engem nem kell komolyan venni :D

2010. júl. 29. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Ezek régi, nagyon jó vonalak általában, ezt hívják vonaltenyésztésnek, de nem mindenki csinálja így, ez a könnyebb, aki profibb az már képes kigondolni mi lesz ha két külön vonalat összehoz, de akinek nincs nagy tapasztalata inkább a rég bevált vonalakra hagyatkozik.
2010. júl. 29. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Az utolsó hozzászólóról még eszembe jutott, hogy a kedvenc fajtámban úgy látom, egyre nagyobb divat a vonaltenyésztés. Ami baj, mármint hogy divat. Nem hiszek abban, hogy ezt divatból kéne csinálni... Ehhez szerintem baromi nagy fokú hozzáértés kell. Ehhez képest többszörös vonaltenyésztéseket látok, és meggyőződésem, hogy sokszor a hozzáértés kevés. Az egyik tenyésztő honlapján sincs megindokolva, hogy mely az a tulajdonság, amit a vonaltenyésztés révén rögzíteni kíván az utódokban, sem az, hogy ezt milyen szakmai megfontolásból tette, s mit vár el ettől. Minek eredménye egy halom meseszép, de rossz idegrendszerű utód. Elhiszem, hogy nekik fontosak a jó kiállítási eredmények, de mit ér mindez, ha egyébként a kutyák betegesek, gyenge immunrendszerűek vagy ideggyengék lesznek és a hétköznapi életben csak a problémát okozza a túlzott félelem vagy agresszióra való hajlam? Hol van itt a fajta nemesítése?
2010. júl. 29. 13:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!