Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Létezhet ilyen tenyésztő?...

Létezhet ilyen tenyésztő? Egyáltalán lenne rá igény?

Figyelt kérdés
Kedvenc fajtám a Labrador Retriever, és majd ha megtehetem, mindenképpen szeretnék egyet (már volt/van). Nézegettem a tenyésztőket, és általában van show meg munka vonalú tenyészet. Megfordult a fejemben, hogy miért nincs olyan vonal, ami kifejezetten nyugodt, családi kutyákat tenyésztene. Nagyon sokan szaporítják őket, mert a leggyermekszeretőbb/családbarátabb fajták egyike, ezzel pedig rontva a genetikájukon, sokszor beteg/agresszív kutyákat létrehozva. Ha viszont lenne egy olyan tenyészvonal, ami kifejezetten a nyugodtságot, és az empátiát célozná, abból kiváló családi kutyák (akár vakvezetők stb.) lehetnének, olcsóbban, mintha tökéletes show vagy munkakutyákat tenyésztenének. Vajon lenne az ilyenre igény? Az elképzelés persze csak elméleti, de kíváncsi vagyok a véleményekre :)
2011. okt. 13. 20:55
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%
A munkakutya szerintem tartalmazza a vakvezetést is, szóval nyugodtabb, türelmesebb kutyát is. Szerintem lenne igény amúgy rá:) Én biztos keresném.
2011. okt. 13. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
51%
Kutya nevelés kérdése. Kölyök kutyakorában kezdődik. Ha a gyerekkel nem foglalkozik az is neveletlen kis vérszívó lesz. :) N E V E L É S K É R D É S E ! ! !
2011. okt. 13. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat :)


ma 21:07


Nem teljesen értek egyet. Azzal persze igen, hogy a nevelés nagyon nagyon fontos, és a legjobb vérmérsékletű kutyát is el lehet vele rontani. Viszont genetikailag vannak kicsit vehemensebb/erőszakosabb/makacsabb/hirtelenebb kutyák (ezért nem alkalmas pl. minden labi a vakvezetésre, mert hiába a jó nevelés, belé van kódolva az figyelmetlenség/izgatottság stb.), amiket jó pároztatással ki lehetne szűrni. Egy kisgyermekes családnak pl. fontos lehet, hogy nyugodt/könnyen nevelhető legyen a kutyus már az elejétől fogva.

2011. okt. 13. 21:12
 4/20 anonim ***** válasza:
73%
A tenyésztés célja a fajta nemesítése. Tehát vagy a küllem vagy a munka irányába (persze a legjobb a kettő együtt lenne) mindenféleképp el kéne menni különben nem lennének jobb kutyák. Ilyen formán meg alig lennél jobb mint a szaporítók hisz csak gyártod az (senki NE sértődjön meg) átlagos kutyákat, attól nem lesz jobb a fajta. Aki nyugodt kutyát akar az talál magának olyan fajtát, vagy keveréket, minden kutyának más a jelleme de elég jól be lehet határolni hogy milyen lesz, ha tudjuk a fajtát. Ne egy meglevő fajta tulajdonságait akarjuk átlakítani, mert akkor már nem az a fajta. Akinek így ahogy van, nem elég nyugodt és barátságos a labi, az már elég finnyás.
2011. okt. 13. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:
Kinek mi a jobb. Szerintem az, ha nyugodtabb/engedelmesebb/családcentrikusabb kutyusokat szeretnénk tenyészteni belefér a "nemesítés" fogalmába, hiszen a Labradorokban pl. általában megvannak ezek a tulajdonságok fajtajellegből adódóan, csak eszerint kéne szelektálni. Tehát a show/munka mellett megjelenhetne a 3. vonal "hobbi" címen, így aki Labradort szeretne venni, de nem akar vele kiállításra stb.-re járni, annak tökéletes lenne, és nem kellene szaporítókat támogatni. Természetesen bármelyik fajtából lehet ennek a célnak megfelelő kutyát találni, de az ember szereti tudni milyen tulajdonságokra számíthat, főleg, ha kisgyerek van a családban. Viszont megint felhívnám a figyelmet arra, hogy a kérdés puszta elméleti filozofálás, nem áll szándékomban megvalósítani. :)
2011. okt. 13. 21:50
 6/20 anonim ***** válasza:
100%

A retrieverek alapból ember centrikusak, 99%-ban a nevelésen múlik, hogy mennyire lesz jó "családi kutya"

Azért nem lehet minden fajtánál minden jó tulajdonságra egy tenyész-vonalat létrehozni:)

2011. okt. 13. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
78%
Ez nem tenyésztés, hanem szaporítás lenne. A labrador vadászkutya. A fajtának van egy standardja, ami kimondja, hogy milyennek kell lennie küllemben és jellemben is. Aki ennek az ideális leírásnak megfelelő kutyákat igyekszik létrehozni, az nemesíti a fajtát. Ha neked ez a jellem nem felel meg, akkor nem erre a fajtára van szükséged! De az igényeidből ítélve neked tökéletesen megfelelne az "ideálsi labrador", amire a tenyésztők ma is törekednek. Az más kérdés, hogy egy almon belül is vannak egymástól jócskán eltérő jellemű kutyák, de ezt semmilyen szelekcióval nem tudod elkerülni, akkor sem, ha a küllemet másodlagosnak veszed. Mint ahogy egy almon belül is lehet egy világgyőztes küllemű kutya, miközben a többi csak a "futottak még" kategóriát üti meg. Soha nem fog sem küllemben, sem jellemben teljesen homogén alom születni akkor sem, ha a fejed tetejére állsz (hacsak nem klónozással csinálod). A jó tenyésztő ismeri a kiskutyáit és tudja, hogy melyik gazdinak, milyen célra melyik kiskutyát ajánlja! Sőt, léteznek kölyök tesztek, amivel jó eséllyel megjósolható a kutyák későbbi jelleme. Persze azt se feledjük el, hogy utána már a gazdin múlik, hogy mit hoz ki belőle vagy hogy él-e a kutyában rejlő lehetőségekkel! Szóval értem én, hogy Te mit szeretnél, csak sajnos annak nincs semmi értelme.
2011. okt. 13. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm a véleményt :)
2011. okt. 13. 22:37
 9/20 anonim ***** válasza:
De nem értem mit akarsz... Hisz a labrador tökéletes családi kutya. Vannak hibás, neveletlen, beteg egyedek, de ez nem általános. Minden más divatos fajtát is szaporítanak, azoknak is vannak hibáik. A családi kutyáid között is lenne sok "hibás". A legtöbb kutya nem lesz annyira kiemelkedő a sportban vagy a tenyésztésben, azokat nyugodtan elvihetik a családi kutyára vágyók. Egy jó tenyésztő erre is figyel.
2011. okt. 14. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
100%
Én értem, hogy mit akar. Ő azt hitte, hogy ha a jellemre szelektál, akkor előbb-utóbb az alom összes kicsije tökéletes jellemű lesz. Ezt persze mi tudjuk, hogy nem így van. Valószínűleg azt is gondolhatta, hogy a hibás jellemű kutyák a küllem/munka vonalú szelekció miatt születnek, ami szintén nem így van.
2011. okt. 14. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!