Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Örököltem egy kutyát, de...

Örököltem egy kutyát, de kiidegel?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Van egy belga juhászom, 2 macskám, szóval mondhatni kötélből vannak az idegeim. :D


Örököltem 2 hete egy 7 éves yorkshire terriert, extrémen durva szeparációs szorongással. Az hagyján, hogy nem szobatiszta (ezzel nagyon lassan, de haladunk), de kb 2 percre nem lehet egyedül hagyni. Nyilván én is dolgozom, így 24 órában nem lehetek a seggében, de mire hazaérek vagy összeszarja a lakást és széthordja, vagy darabokra tép valamit.


A szobatisztaság is működik 2 napig, aztán utána megint össze van szarva minden, meg lepisili a kanapét.


Az én kutyáim világ életükben jól voltak nevelve, egy mozdulatból megértik, hogy mit akarok, de ezzel meg olyan szinten nem volt foglalkozva, hogy néha olyan, mintha teljesen fogyi lenne.


Adok neki még 1 esélyt mert sajnálom, de már azon gondolkoztam, hogy felkeresem a tenyésztőjét és visszaadom neki ha van rá lehetőség. Sétálni nem szeret, a futtatóban nem találja fel magát, a kertben sincs el hosszútávon (max amíg labdázunk), a kutyával nem foglalkozik. A macskákat szekálja néha, de ők meg odacsapnak neki ha sok, így azokkal sem bandázik.


Türelmes vagyok, de egyre inkabb fogy a türelmem, nem tudom mit csináljak vele. Hiába fárasztom, foglalkozok vele, mintha plüsskutyát nevelnék, annyi haszna van az egésznek.


Próbálom alkalmazni a kutyasuliban tanultakat, de nála sz.rt sem ér, már ha elmegyek itthonról, akkor bezárom a vécébe (kaja, víz, fekhely van), mert ott nem tud semmit szétkapni.


Minden hasznos tanácsnak örülnék.


2020. szept. 4. 09:10
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
30%

Szobakennelt ajànlok én is.


Mindjuk nálam sportkutyák vannak, de amikor van új kölyök, ő is kennelbe megy. Felelőtlenség együtt hagyni őket. Én a belgával alapból se hagynám együtt ( ès nem azért zárnám el, hogy ne romboljon), mert egy rossz mozdulat, vagy játék és nyekk a kispatkány méretű "kutyucinak". Tedd kennelbe, jobb a békesség.

2020. szept. 4. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
39%

"tudja is, hogy rossz amit csinált, mert sosem kapott ki (nalam), de már bújik el amikor hazaérek mert tudja, hogy bűnös." Egy nagy büdös lópikulát tudja. Olvassa a testbeszédedet, tudja, hogy a plafonon vagy csitító jelzéseket küld (ezt szokták összekeverni azzal, hogy "bűnösen néz"), menekül.


Ha nagy kutyákhoz vagy szokva, ráadásul viszonylag jól szocializáltakhoz, 99% biztosra mondom, hogy a vacak testbeszéded és kifejezetten rémísztő a picinek. Onnan lentről rengeteg minden félelmetes. Klasszikus példa: ha az ember fölé hajol, de akár az is, ha behajolva, a térdét csapkodva hívja. Ja igen, az ingerek is séta közben, de akár futtatóban is.

(Ha nem hiszed el, akkor legalább otthon feküdj a padlóra, nézz szét onnan, kérj meg valakit, hogy simogasson meg, ahogy a kutyát szoktad stb)


Szobatisztaság:

Ha pelenkára volt szoktatva (szó szerint) szar ügy, nehezebb lesz szobatisztaságra szoktatni. Viszont magad alatt vágod a fát azzal, hogy csak kirakod a kertbe: séta közben a mozgás hatására hamarabb megjön az inger meg a szagok hatására is.

Ha nem szobatiszta, akkor a napi 3 eü séta + 1 nagy séta kevés is neki, hogy megértse, mi az elvárás. Ugyanúgy érdemes szobatisztaságra szoktatni, mint a kölyköket.


Taníthatatlanság:

Bármit meg tudnak csinálni, amit a nagyok. Itt az lesz a gond, hogy senki nem pallérozta az elméjét ergo nem tanult meg koncentrálni úgy, mint a saját kutyáid. Megint csak úgy érdemes kezelni, mint a kölyköket: egyszerű feladatokkal, nagy értékű jutalommal (majd fokozatosan leszoktatod), napi több, rövid szeánsszal, mindig pozitív végkicsengéssel és úgy, hogy ne fáradjon még el. A kora miatt lehet, hogy a megvezetés könnyebb neki, mint a szabad idomítás. Kezdj "nézz rám!"-mal, a nevével, a behívással...


Szeparációs szorongás:

Ezek szerint traumatizált kutya, nem bízik abban, hogy visszajössz. Segít:

- gyakorlás: rázárod az ajtót, visszanyitod, ha ez megy, akkor pár másodpercre ott hagyod, úgy nyitod vissza stb.

- rituálék megtörése: pl. felveszed a cipődet, visszaülsz a fotelba újságot olvasni, felveszed a kulcscsomót, zsebre rakod, csinálsz egy teát (így nem fog ráizgulni, hogy most lesz ott hagyva)

- ha a tanulásban eljuttok oda: szabályos marad. Tehát elsétálsz a kutyától majd mindig-mindig-mindig visszasétálsz. Így azt tanulja, hogy neki az a dolga, hogy nyugton várjon, amíg te visszajösz (ellentétben azzal, hogy mikor rongyolhat utánad, ha behívod).


Szobakennel: ezzel vigyázz! A nyugati szakirodalom, ahonnan ez elterjedt, max 2-3 órára ajánlja. Ha fizikailag képtelen tartani, akkor visszavetheti a fejlődését, hogy maga alá csinál. Ha stressz miatt ürít, szintén.


Többi kutya:

Az emberi, munyizós hülyeség, hogy a kutyának a többi kutyával játszania kell. Ha illedelmesen elvan velük, mellettük (ücsörögnek, egymás mellett sétálnak, közösen szaglásznak egy fűcsomót) az untig elég szociális interakció :)


Nyilván, mindehhez idő, türelem és kitartás kell, meg némi rehabilitációs szaktudás. Ha neked nem megy, én is azt javaslom, vedd fel a kapcsolatot a tenyésztőjével, keressetek neki megfelelő gazdit.

2020. szept. 4. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
88%
A szobakennelt biztosan bevezetném azokra az időkre, amikor otthon hagyod.
2020. szept. 4. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:

A szobakennelt màr megrendeltem, kipróbáljuk. A belgától féltem a legkevésbé, a macskák azok akik inkább veszélyesebbek.


Nem hiszem egyébként, hogy bántották. Találkoztam azelőtt is párszor vele, én inkább túlzott kényeztetést meg gügyögést láttam. Plusz ha ugrál, akkor "jajdecuki, felveszem" stb.


Azt tudom, hogy anno 150.000 forint volt, van szerződés, törzskönyv, volt rá eü garancia, minden. Elvileg rendben kellene lennie az idegrendszerének.

Labdázni lehet vele egyébként, de akkor meg annyira túlpörög, hogy már el kell vennem tőle, mert nem érzi mikor fáradt. Sétára abszolút semmi ingere, ha rákerül a hám akkor lemerevedik és semmi nem használ. Se hívás se labda se jutalomfalat. Akkor indul meg, amikor húzom egy kicsit, akkor sétál pár métert az utcában.

2020. szept. 5. 14:17
 15/18 anonim ***** válasza:
81%

A hámot rakd rá, amikor otthon vagy és hagyd rajta egy ideig, előbb-utóbb el fog indulni. Ne könyörögj neki, ne a séta legyen rögtön a cél, csak, hogy "létezzen" benne, mint amikor nincs rajta semmi. Ha a póráz is zavarja, akkor azzal is megpróbálhatod ezt.

Én minden reggel megpróbálnám labdázással lefárasztani és utánna menne a kennelbe, hátha úgy nem rombol.

2020. szept. 5. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
12%
Nem gondolod, hogy ha ennyire nem megy akkor kutya suliba kellene vinni? A nagy kutyáidon tanult módszer nem vezet sehová, szakember tudna segíteni abban, hogy hogyan viszonyulj hozzá,hogyan tanítsd őt. Egy kutya sem egyforma, neki meg ráadásul van egy kis szorongása is.Sokat vársz tőle hirtelen, idegen vagy még neki.
2020. szept. 5. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
12%
Illetve kiegészítve a mondani valóm szocializálni is ott tudnád a legjobban ők már rengeteg Yorkival foglalkoztak,tudják hogyan szagolj hozzá, egy terrier messze nem olyan könnyű feladat mint egy juhász munkakutya.
2020. szept. 5. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
2020. szept. 6. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!