Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy lehet a kutyát megtanítan...

Hogy lehet a kutyát megtanítani arra, hogy csak akkor egyen, ha mondom neki?

Figyelt kérdés
Tehát, hogy pl. ne fogadjon el idegenektől kaját csak úgy, ne egyen fel mindent az utcán, stb.?

2020. szept. 13. 07:45
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
53%

Kétféle módszer van, vagy jutalmazod a helyes viselkedést vagy bünteted a helytelent, a kutya érzékenységétől függ, hogy melyik válik be jobban. A 7+8-as válaszoló nagyjából leírta, hogy hogyan csináld, ha büntetni akarod a nem kívánt viselkedést, annyit azért hozzátennék, hogy itt is fokozatosan kell növelni az elvárásokat, egy olyan kutya, aki életében nem találkozott még ezzel a feladattal, főleg ha kölyök és még szétszórt és minden IS érdekli nem fog órákig ott ülni teljesen közömbösen a falat mellett, de ez felépíthető. Illetve nagyon oda kell figyelni, hogy semmi esetre se tudja megszerezni a falatot, mert akkor lényegében megjutalmazza saját magát és a nem kívánt viselkedést, szóval ha még nincs elég határozott tiltásod, akkor először pórázon gyakoroljatok, hogy egészen biztosan meg tudd akadályozni, hogy felegye a falatot.

Én egyébként azért nem vagyok ennek a módszernek a híve, mert egy nem elég öntudatos, magabiztos kutyát nagyon könnyű összetörni vele, ha túl nagy terhelést raksz rá és ez rombolja a kutya-gazda kapcsolatot. A vizslámnak tanítottam úgy élelemmegtagadást embertől, hogy egy idegen nyújtotta a falatot és ha megpróbálta elvenni akkor az rákoppintott az orrára. Persze megértette így is, de ez neki sok volt, onnantól iszonyú bizalmatlan lett a többi emberrel szemben is, az előtte nagyon szociális kutya elkezdett félni az idegenektől és évekbe telt mire ki tudtam szedni ezt belőle. Szóval ez nem egy egzakt tudomány, ismerni kell a kutyát, hogy mire hogyan reagál és aszerint tanítani.

A pozitív megerősítést azért szeretem jobban, mert egy határozottabb személyiségű kutyával is működik, ha jól van kezelve. Itt az a lényeg, hogy neked érdekesebbnek kell lenned a földön lévő kajánál, ezt elérheted játékkal, simogatással, dicsérettel, de jutalomfalattal is, ha nem eszi fel akkor azonnal jön a jutalom, aminek értékesebbnek kell lennie a kutya számára, mint a földön lévő/felkínált falat. A kutya ezáltal megtanulja, hogy sokkal nagyobb jutalmat kap, ha nem eszi fel a falatot, ezért egy idő után közömbös lesz rá. Fontos, hogy itt is növelni kell az elvárásokat, tehát ha a kutya már biztosan tudja, hogy nem eheti fel a földről és mégis megpróbálja, akkor ugyanúgy tiltani kell, rászólni mielőtt megszerezhetné és ha ennek ellenére is hozzányúl, akkor büntetni kell. Nekem ez a módszer egy nagyon makacs, önfejű, de rendkívül érzékeny kutyával is bevált, valószínűleg ha másképp kezdem el tanítani, akkor mindig azon lenne, hogy valahogy sunyi módon a figyelmemet kijátszva megszerezze a földön lévő kaját, így viszont nem is érdekli.

Ebben a feladatban egyébként az a legnehezebb, hogy a kutyában nagyon erős ösztön az élelemszerzés, így külön meg kell tanítani arra is, hogy ha nincs a gazda kontrollja alatt akkor is ellen tudjon állni ennek. Ezt először olyan helyen gyakoroljátok, ahol már az "engedélyre evés" alapvető szabály, tehát mondjuk ha otthon már tudja, hogy addig nem nyúl a táljához, amíg ezt nem engeded neki és a ti ételetekhez sem nyúlhat hozzá. Itt nagyon fontos a következetesség, ha vannak "lepottyanó falatok" amit a kutya azonnal beporszívózhat, akkor sose fogja ezt megtanulni. Szóval ha otthon ez már jól megy (tál engedélyhez kötéséhez nagyon hasznos ha pozitív megerősítéssel akarod erre is tanítani, ha tanítasz neki külön egy szemkontaktust, mondjuk, hogy a figyel vezényszóra a szemedbe nézzen, akkor ezt kéred tőle, amikor elé rakod a tálját is és ha szépen fent tudja tartani a szemkontaktust, akkor kvázi ezt jutalmazva eheti meg a vacsoráját) akkor ott kezd el csökkenteni a kontrollt, először csak lépj el a táljától, majd ha ez is megvan akkor menj ki a szobából és fokozatosan növeld az időt, amíg magára hagyod a táljával. Ha már ez is megvan akkor lehet ezt ingergazdagabb környezetben tanítani.


Úgy gondolom, hogy a kutyanevelés alapja a türelem, a fokozatosság és az, hogy megismerd a kutyád személyiségét, tudd, hogy milyen helyzetre hogyan reagál. Csak így lehet egy jól nevelt kutyát és egy harmonikus kutya-gazda kapcsolatot építeni, annak a kutyának, amelyik csak félelemből dolgozik sosem lesz olyan biztos a tudása, mint amelyiket a gazda iránti megfelelési vágy motiválja. Ettől függetlenül ne érts félre, nem azt mondom, hogy az előző válaszoló módszere rossz lenne, de nagyon fontos, hogy hogyan kommunikálsz a kutyával, egy erősebb jellemű kutya valóban erősebb kommunikációt igényel, amelyik abból ért, hogy feszültségbe rakod azzal úgy is kell bánni, viszont egy érzékenyebb kutyával ez csak elkerülő viselkedést eredményez és csak azt éred el vele, hogy elveszti a bizalmát benned. Tehát ismerd meg a kutyádat és az ő igényeinek megfelelően válassz a módszerek közül, mert nagyon fontos, hogy ez nem egzakt tudomány, a módszert kell igazítani a kutyához és nem fordítva, ezt még sok kutyakiképző is elrontja, amikor ugyanúgy próbálja tanítani a törékeny border collie-ját, mint a temperamentumos németjuhászát, aztán csodálkozik, amikor éles helyzetben a pályán a collie inkább kimenekül a feladatból, vagy éppen fordítva és az nj sz.rik a fejére.

2020. szept. 13. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
48%

Én olyat hallottam hogy ismeretlen embereket, távoli ismerősöket kért meg a gazda hogy egy szelet párizsit adjanak neki séta közben. A párizsi közepe meg tele volt nyomva borssal, amikor felkínálták a kutyának a gazda letiltotta, de ha felette akkor pórul járt. Néhány alkalom után már eszében sem volt felenni. Az én kutyám "félelmetesen" néz ki meg eleve bizalmatlan az idegenekkel szemben szóval szerencsére nincs ilyen jellegű problémám, de ha lenne tuti ezt próbálnám ki.


Meg ugye este én úgy etetek hogy előbb leültetem a kutyát, leteszem a tálat és "ehetsz" parancsra eszik. Ehhez csak türelem kell, eleinte idegőrlő le-fel hajolgatni, de muszáj hpgy legalább egy kicsit lenyugodjon mielőtt eszik

2020. szept. 13. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
45%
Jo 30 eves munkakutya es rendorkutya oktatoi tapasztalatommal mondhatom, hogy a 7-es valaszolo egesz jol leirta mit kell csinalni.
2020. szept. 13. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Szólj rá, hogy nem szabad.

Ha van családtag gyakoroljtok.ha te nyújtod hagyd, hogy elvegye, ha más szólj rá, hogy nem.

Ha nem veszi el jutalmazd meg.


Földön lévő kaja ugyan ez. Ha leesik valami szólj rá, hogy nem. Vedd fel, dobd ki, ha nem nyúlt hozzá jutalmazd.

Ha van elég türelmed majd megjegyzi.

2020. szept. 13. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!