Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Egy kutya lehet manipulatív?

Egy kutya lehet manipulatív?

Figyelt kérdés

2020. okt. 25. 07:34
 1/7 anonim ***** válasza:
15%
Csak ha engeded magad.
2020. okt. 25. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
93%
Lehet
2020. okt. 25. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
92%
De még mennyire
2020. okt. 25. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
85%
Persze.
2020. okt. 25. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 vantel ***** válasza:
85%
Igen.
2020. okt. 25. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
53%
Mind próbálkozik valamivel. 😄
2020. okt. 25. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
89%

Persze, hogy lehet. A kutya úgy tanul, hogy megfigyeli, hogy milyen viselkedésre milyen válaszreakciót kap és mi sokszor elfelejtjük, hogy ezeket a dolgokat nemcsak a kutyaiskolában, tréningeken tanulja, hanem folyamatosan, minden együtt töltött pillanatban és ezt mi sokszor észre sem vesszük.

Néha egészen extrém dolgokat meg tudnak figyelni és össze tudnak kötni a pozitív válaszreakcióval, a legáltalánosabb talán a kunyerálás, arra nyilván senki nem tanítja tudatosan a kutyát, de a kutya megtanulja, hogyha nagy kerek szemekkel néz, akkor kap a vasárnapi ebédből (már ha adunk neki és ezzel nem szándékosan azt erősítjük benne, hogy kunyerálni jó dolog). De több olyan kutyát is ismerek, akik a sérülést kötötték össze a szeretgetéssel, foglalkozással, figyelemmel és ezért ha éppen szeretetre vágynak emelik a lábukat, mutatva, hogy fáj nekik, annak ellenére, hogy nem sérült meg.

Egészen friss személyes tapasztalatom is van manipulációval, egy bonyolultabb kombinációt tanítok épp a kutyámnak, aminek minden elemét külön tanítottam, külön jutalmaztam neki és mikor összekötöttem még akkor is 1-2 elemenként lejutalmaztam. Most próbáltam a teljes kombinációt jutalom nélkül és a 2. elem után mindig rontott, pontatlan lett, amikor utána nem kapott jutalmat, annak ellenére, hogy amúgy tényleg tudja, hónapok óta gyakoroljuk, csak rájött, hogy ha ront, akkor én visszalépek a tanításban és újra kap minden egyes elemért jutalmat, ami neki nyilván jobban megéri, szóval úgy döntött, hogy úgy csinál, mintha nem tudná mi a feladat.

Szóval olyan értelemben ők is manipulálnak minket, hogy nemcsak mi tanuljuk meg, hogy egy kutya hogyan reagál az adott helyzetben, hanem ők is megtanulják, hogy mi hogyan reagálunk és ezt képesek felhasználni a saját érdekükben, ha úgy tetszik ők is "kondicionálnak" minket és szerintem ez már kimeríti a manipuláció fogalmát. Egyébként én azt tapasztalom, hogy a makacsabb, öntörvényűbb kutyák hajlamosabbak rá, jobban észreveszik ezeket a "kiskapukat" és próbálják alternatív eszközökkel megszerezni a dicséretet, jutalmat, mint azok a kutyák, akik ösztönösen együttműködnek a gazdával és folyamatosan szeretnének megfelelni nekik, mert az ilyen kutyák úgy vannak vele, hogy az a legegyszerűbb, ha úgy kapnak jutalmat/dicséretet, hogy teljesítik a gazdi elvárásait, míg a makacsabbak keresik a "könnyebb" utat. De ez már tényleg csak személyes tapasztalat, lehet, hogy nagy általánosságban nem így van.

2020. okt. 25. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!