Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Lehetséges, hogy valaki azt...

Lehetséges, hogy valaki azt hiszi magáról, hogy szereti a kutyákat, közben nem?

Figyelt kérdés

Egy ismerősöm hatalmas kutyásnak, kutyaszakértőnek gondolja magát, miközben folyton csak azért volt kutyája, mert neki kellett vmihez.

Pl első menhelyes kutyája, mert szeretett sétálni, kellett valaki, akivel sétálhat. Csakhogy a kutyát akkor is vonszolta maga után, mikor kövér, ízületes és öreg volt már és láthatóan nem akart sehova menni. Napi 6-8 órát ment vele, megállni luxus volt, ez egészen 14 éves koráig, míg a kutya úgy lerobbant, hogy ölben kellett a fűbe kivinni dolgát végezni, felállni sem bírt.

Második örökölt kutya, először nem akarta megtartani, csak ideiglenesen, de rájött, hogy lehet vele futni. A kutya egy foxi méretű 10 éves keverék volt, akit egész addig kint tartottak, nem volt vele semmit foglalkozva, ő pedig egyből 5-15km-eket futott vele. 2 évig húzta, míg egy nap feladta a kis szíve.

Közben egy rokonának a németjuhászát hordta kutyasulizni, de most, hogy saját nj-a lett, már telibe lekakilja a másikat. Vele is úgy bánik, hogy fáj nézni, semmi simogatás, játék, csak a keménykedés megy, meg a neten villogás, napi szinten posztok róla mindig a teljes tk-es nevével, plusz egy kutyához nem engedi játszani, kizárólag a kutyasulis haverokhoz, mindenki mást lenéz, ráparancsol, hogy ugassa meg a többieket, aztán a netre meg kiteszi, hogy milyen okos, meg félni kell tőle ...

Szóval nem értem én ezt, hosszú lett, de tényleg nem értem, csak én imádok beszélgetni a kutyáimmal, arra menni néha, amerre ők szeretnének, mókázni velük, filmezés közben az ágyra engedni őket és kétórás film alatt végig simizni őket stb? Vagy én vagyok rosszul kirakva?

Mindenkit meghallgatok, nem pontozok lefele senkit, csak legyetek őszinték.

Köszönöm, ha végolvastad és segítesz, vagy próbálsz.



#Kutyával az élet
2020. nov. 2. 11:39
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
68%
Mondjuk ebben igazad van, mert ez minden, csak nem szeretet.
2020. nov. 2. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
100%

A közös futás szerintem önmagában még nem probléma, sok olyan ismerősöm van, aki futópartnernek vett kutyát és ettől még szeretik a kutyájukat, gondoskodnak róluk. Hozzáteszem ezeknek az ismerőseimnek aktív kutyáik vannak, vizsla, mudi, de van egészen kistestű, jack russel is, ami szintén élvezi a 10km-es futást is. Szerintem ők ettől még nem rossz gazdák, sőt azt sokkal jobban elítélném, ha ilyen nagy mozgásigényű fajtákat negyedórás bandukolós sétára vinnének csak el. Nyilván itt összetettebb a helyzet, bármilyen sportnál nemcsak az embernek, a kutyának is fel kell építeni a fizikumát, kondícióját, teherbírását, de ezt viszonylag kevés gazdi teszi meg.

A németjuhász történethez csak annyit fűznék hozzá, hogy az igazán eredményes munkakutyások sem tartják másképp a kutyájukat, sőt általában még ennél is "ridegebben" bánnak velük. Ha érdekel részletesebben ezzel kapcsolatban az én véleményem/kétségeim már régebben írtam ki erről kérdést: https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__10640989-mie.. De röviden csak annyit erről, hogy az általam ismert nemzetközi szinten is elismert oktatók kutyái szinte az egész életüket boxban töltik, csak munkára vannak előszedve, nem sétálnak, nem játszanak más kutyákkal, hogy tréningen a maximumot tudják nyújtani és azt élvezzék a legjobban, az legyen a napjuk fénypontja. Nekem ez is nagyon idegen, nem tudnám megtenni, hogy "csak úgy" indok nélkül ne simogassam mondjuk a kutyám, ne vigyem sétálni, de az vitathatatlan, hogy sokkal hatékonyabb lenne. Szóval a munkakutyások egészen máshogy kezelik a kutyájukat, egészen máshogy tekintenek rájuk, kvázi csak "munkaeszközként," hogy ebben hol van az állatszeretet, arról lehet vitatkozni, de nem hiszem, hogy két ennyire különböző hozzáállás valaha közös nevezőre juthatna. Illetve még annyit erről, hogy egy malira vagy munka nj-ra lehet azt mondani, hogy ők szinte erre vannak kódolva genetikailag, nekik erre van igényük, de sokan dolgoznak más fajtákkal is, pl. az egyik ilyen kiképzőnek labradorjai vannak és a fajtáról köztudott, hogy mennyire embercentrikus, mennyire szeret a gazdája közelében lenni.


És akkor a saját kutyám tartásáról. Ha nagyon szigorúan nézem én is a magam szórakoztatására, a saját boldogságom miatt tartok kutyát. Szeretem simogatni, imádom, amikor hozzám bújik, azért szeretgetem, mert szeretem azt az érzést és valahol ez ugyanúgy önzés. Ennek fordítottjára tök jó példa, hogy mondjuk egy elég kozmetikaigényes fajta, naponta kéne fésülni, de nem szeretem fésülni (és ezt ő is érzi és ezért ő sem szereti), ezért ezt elég gyakran el is szoktam hanyagolni, pedig tudom, hogy szüksége lenne rá.

A sétával kapcsolatban: imádok sétálni, teljesen kikapcsol és feltölt ha néhány órát csak a természetben bolyongva töltök a kutyámmal, nálam ez a fajtaválasztásnál szempont volt, kifejezetten nagy mozgásigényű kutyám van, nyilván egy mopszot nem kínoznék ezzel. Viszont futni utálok, pedig olyan napokon, amikor mások a rossz idő miatt nem jönnek sétálni és ezért a kutyám nem tud senkivel egy jót kergetőzni nagyon hasznos lenne, ha rá tudnám magam venni.

A képzésről: még mielőtt kutyát vettem utánaolvastam mindennek, és úgy ítéltem meg, hogy a kutya kiegyensúlyozottságához szükség van mentális és fizikai fárasztásra egyaránt. Elkezdtem tanítgatni, oviba hordani, trükköket tanítani és borzasztóan IMÁDTAM. Egy csomó teljesen felesleges trükköt tud, csak azért mert engem boldoggá tesz az a sikerélmény, amikor megcsinálja az adott trükköt. Egyébként egy show vonalas, abszolút hobbi célra tenyésztett kutyáról van szó, és most lassan 3 év után kezdem belátni (főleg a tesóit látva), hogy neki erre igazából annyira nincs is szüksége. Élvezi a közös munkát, egyrészt mert csak pozitív megerősítéssel dolgozunk és a lehető legfinomabb falatokat kapja érte és nyilván szereti, hogy én nagyon örülök neki, ez motiválja, de ő attól is boldog, ha csak labdázunk, ha szimatolgat, ha más kutyákkal játszik. Ettől függetlenül hiszek benne, hogy fontos a kutya mentális fejlesztése, egészen más szintű kapcsolatot lehet kialakítani egy olyan kutyával, akivel napi rendszerességgel gyakorolsz, de nem tudom eldönteni, hogy ez mennyire öncélú és mennyire a kutya érdeke.

Aztán a harmadik dolog, ami miatt én nem tartom magam igazi állatbarátnak, vérbeli kutyásnak, hogy nekem egy törzskönyves, nekem megfelelő habitusú kutyám van, azért választottam ezt a fajtát, mert tudtam, hogy egy simulékony, alkalmazkodó természetű kutyával sokkal könnyebb lesz harmonikus kapcsolatot kialakítanom, együtt élnem vele. Persze ez egy kicsit sarkítás, de ha ezt is szigorúan nézem, akkor ha kizárólag a kutyák szeretetéről szólna ez a részemről, akkor kihoztam volna a legesélytelenebb kutyát a menhelyről.

Mindezzel csak azt akarom mondani, hogy sok esetben nehéz meghúzni a határt "öncélú" és a kutya érdekét szolgáló tartás között, ilyen esetekben nem is szeretek állást foglalni. Az én életem rengeteget változott mióta lett kutyám, a kutyám érdekében. Nem járok moziba, nem nézek sorozatokat, mert az egy csomó értékes szabadidőt venne el a kutyázástól, hétvégén kirándulni járunk meg kutyasuliba, a szórakozóhelyek helyett, a nyaralás az kempingezés egy kutyás strand közelében, nem a pár csillagos szálloda vagy egy apartman kibérlése a haverokkal, ahol aztán jól berúgunk (azt hiszem nekem a kutyázás jelentette az egyetemista bulizások végét), vegetáriánusként az év végi prémiumomból fagyasztóládát vettem a kutya BARF étrendjéhez.

Szóval rengeteg dologban megváltoztam, mióta lett kutyám, egy csomó dologban az ő érdekét nézem, amikor döntök, de mégsem tudom, hogy ez mennyire az én boldogságom vagy a kutya boldogságának érdekében történik. Főleg a képzéses példánál jön ki, hogy amit a kutya érdekének gondolunk nem feltétlenül az minden esetben. Lehet az ismerősödnek is csak annyi kéne, hogy erről valaki jobban elbeszélgessen vele, hogy gondolja végig, hogy vajon öncélú-e, amit csinál, mert simán lehet, hogy meg van győződve róla, hogy ez a legjobb, amit tehet és ez tényleg a kutyáért történik. Ilyen helyzetben, amikor valaki tényleg szívesen foglalkozik a kutyájával és jó sokat, kitartóan, nehéz azt mondani, hogy rossz gazdi vagy hogy csak saját maga miatt csinálja. Meg kell vele ezt beszélni, mert lehet, hogy tényleg meggyőződése, hogy ez így jó (elvégre a csapból is az folyik, hogy fuss, tréningezz a kutyáddal, attól lesz boldog) és csak az a baj, hogy nem gondolja végig a kutyái egyéni szükségleteit.

2020. nov. 2. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:
Tisztán megmondta: Nekem többet nem lesz menhelyes kutyám. Nekem németjuhász kell, mert vele tudok azt csinálni, amit akarok.
2020. nov. 3. 10:31
 14/16 A kérdező kommentje:

Tökmindegy.

Változtatni úgyse tudok a múlton, hogy a két keveréknek szebb élete lehetett volna.

Most az idősebb nj is csak addig volt az állítólagos szeme fénye, míg megöregedett, nem tud vele semmit csinálni, semmi baj, ott az új. Kicsit sem a saját igényeire tartja, biztos azért szarja le az öreg kutyáit és visz helyettük(nem melléjük) újat, fiatalt, mert úgy gondolja, hogy az a jó nekik, nem azért, mert már nem tud velük villogni stb és az öreg kutya nem menő.

Tökmindegy, kiveséztük, ez van.

Köszi, hogy írtatok.

Én meg gyászolom helyette is a szerencsétlen kutyákat ...

2020. nov. 3. 10:35
 15/16 anonim ***** válasza:
Nem gondolom hogy azzal lenne baj, hogy határozott célja lett arrameg bizonyos kutyafajta a jó. Tessék felfogni, mem mindenkinek jó/kell menhelyi kutya
2020. nov. 3. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

"Nekem németjuhász kell, mert vele tudok azt csinálni, amit akarok."

még jó hogy hajlamosak artritiszre...

2020. nov. 3. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!