Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen gyorsan nő a Border...

Milyen gyorsan nő a Border Colliek bundája? Milyen nehéz röviden tartani?

Figyelt kérdés

Kutya vásárlás előtt állok, és már nagyon régóta szemezek a Border Collieval, mivel gyönyörű és nagyon inteligens, viszont nem biztos, hogy mindig lesz kapacitásom a bundáját ápolni. Ezért arra gondoltam, hogy valamennyire röviden tartanám,tehát kisebb-nagyobb időközönként megnyírnám, (vagy megnyíratnám). A kérdés az, hogy ez kivitelezhető-e?


Első sorban a Border Collie tulajdonosokat kérdezem, de persze ha hosszú bundájú kutyád van, nyugodtan megoszthatod a tapasztalatodat te is :).

Nem feltétlen a nyírásról, hanem alapvetően az ápolásról.



2020. nov. 3. 15:32
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
46%

A border az nehezen kontrollalhato nyajterelo kutya. Megtanitasz vmit es nagy nehezseg aran csinalja meg. Nem arra van kitenyesztve,h parancsokat teljesitsen.


Vegyel inkabb egy rotit vagy dobbermannt. De a bordert megnyirni termeszetellenes.

2020. nov. 4. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:

11-es veled nem igazán értek egyet. A Border Colliet a leginteligensebb fajták közé sorolják a taníthatósága miatt többek közt. Szerintem egyáltalán nem esik nehezére végrehajtani egy parancsot. Sőt... hamar felfogja, és megtanulja. Aztán onnantól meg megcsinálja ha mondják neki. Legalábbis ez az én információm erről a kutyáról.


Az, hogy mire van kitenyésztve egy kutyafajta lényegében mindegy SZERINTEM. Csak rajtad múlik, hogy mit tanítasz a kutyádnak, legyen szó akármilyen fajtáról.


Én most nem tényeket közlök, hanem a véleméynemet mondom.

Ha tévedek úgyis lesz valaki aki kijavít.


A bundaápolás (nyírás) meg másodlagos kérdés, természetesen nem ez lesz a perdöntő. Csak gondoltam informálódok, hogy lehet-e ilyenben gondolkodni, vagy egyszerűbb elfogadni, és ezzel élni. Nem fogok belerokkani, ha törődni kell vele. Meg amúgy is.. sosem baj, ha van mit simogatni egy kutyán.

2020. nov. 4. 23:45
 13/19 anonim ***** válasza:
68%
Nem könnyű tanítani. Az a baj vele, hogy nagyon nehéz elérni, hogy elfogadjon vezetőnek. De a kamaszkor után (8 hónap) ha jól csináltad, akkor tényleg nagyon hamar tanul. Egy hét alatt belehet kellően gyakorolni vele egy trükköt. Azonban ehhez az kell, hogy több terepen is gyakoroljatok. Az, hogy juhász kutya nagyon látszik rajta. Egyrészt, pont hogy mindig figyel a gazdára, ugyanis a border collie eredetileg is a gazdájával eggyüttműködve terelt. Másodszor mindent megpróbál terelni (pl. kocsikat) Ezt tiltással lehet korrigálni, de nem könnyű. Harmadszor, mindig a gazda közelében marad. Nem egy szökős kutya.
2020. nov. 5. 06:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
A Border Collie okos, de önfejű, felülbírál, még a mentett keverék is, pont emiatt jó terelő, tud önállóan dolgozni.
2020. nov. 5. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
Ha foglalkoznak vele megfelelően, nem szökős, de ha unatkozik, akkor igen, erre a két fajtamentés is felhívja a figyelmet.
2020. nov. 5. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
100%
Hát, azért nagyon nem mindegy, mire lett az adott kutya kitenyésztve és te mire képzed ki. Az előbbi pl. Meghatározza az utóbbiak lehetőségeit is.
2020. nov. 5. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:

Mielőtt ezt a fajtát választod, olvasgass pár történetet itt:

[link]

Ha még így is kitartasz, menthetsz is. Nekem tőlük van kutyám, tudom őket ajánlani, korrektek, de a kutya igényeit mindenképpen figyelembe veszik, ha ezt biztosítani tudod, és a kutya is kiválaszt, nem kérdezősködnek, nem járnak a nyakadra.

2020. nov. 5. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

Nem értek egyet az előttem szólókkal, hogy nehezen tanítható, nem fogad el falkavezérnek, stb. A bordernek lételeme a gazdával együtt való munka, sport, bármi, ami a nagyon magas szellemi igényeit lefoglalja. Ki lehet fogni makacs, önfejű példányokat is, de ha egy jó tenyésztővel (ami itthon sajnos kevés van) megbeszéled, hogy milyen kutyát keresel, hogy első bordered lenne, elmondod a terveid vele, akkor fog tudni neked olyan kölyköt javasolni, akivel nem lesz túl problémás az együttélés. Feltéve, ha te is odateszed magad, mint gazdi, következetes vagy, és van egy jó tréneretek. Pont az intelligenciájuk miatt tudnak olyan dolgokat kitalálni, amitől még tapaszalt kutyásoknak is égnek áll a hajuk. :D

Hajlamosak viselkedésproblémákra, mint az autók, biciklisek és gyerekek terelése, zajérzékenység, stb, erről nagyon ajánlom Szarvas Petra szakdolgozatát, ezt a témát dolgozza fel. Ő egyébként munkavonalas kutyákat tenyészt itthon. Ha gondolod tudok linket küldeni. :)


Említették, hogy van rövid szőrű border collie, meg rövid szőrű collie, de a két fajta nem ugyan az. A rövid szőrű border collie nyilván border, rövid szőrrel. Ők munkavonalas kutyák, nem ajánlottak kezdőknek, és tenyésztők nem is nagyon adnak el hobbira. A rövid szőrű collie ellenben rövid szőrű skótjuhászt takar, szintén egy nagyon intelligens juhászkutya fajta.


Egyébként személyes tapasztalatom az, hogy hiába van rengeteg szőre az átlag showbordernek, az ápolásuk nem egy bonyolult művelet. A fürdetés egyszerű, nyírni nem kell, sőt, ártalmas a bundára nézve, a kosz viszonylag egyszerűen kipereg a szőrükből, úgynevezett "öntisztuló" típus. Az én kutyám kevert vonalú, de a showvonalas apukájától rengeteg szőrt örökölt, másfél havonta fürdetem, teszek rá kondicionálót, így nem csomósodik, könnyen kezelhető. A fenekénél kellett csak lenyírni egy kicsit mikor hasmenése volt, mert az viszont beleragadt a szőrébe és nem volt túl higiénikus.


Még annyi, hogy írtad, a fajta lényegtelen abból a szempontból, mit tanítasz a kutyának. Ez részben igaz, egy makacs huskyval is lehet agilityzni, de nem fog versenyeket nyerni, mert egy kategóriában indul borderekkel és malikkal, akik sokkal könnyebben képezhetőek, a gazdájukkal jobban együttműködnek. Viszont míg egy határozott, hozzáértő gazda elbír egy huskyval, egy kezdő, aki nem tud annyira "kutyául", na neki a fejére nőhet nagyon egyszerűen. A megfelelő fajtaválasztásnak nagyon fontos szerepe van abban, hogy a későbbiekben harmonikusan tudj együtt élni a kutyával, és a border nem az a faja, aki mindenkinek való, akivel könnyű az együttélés, pont azért mert baromi okos, és nagyon pörög. Konkrétan mint akin nincs kikapcsológomb. Szokták mondani, hogy meg kell őket tanítani pihenni, na ez tökéletesen találó.


Én azt javaslom, ha nagyon szerelembe estél a fajtával, akkor keress egy megbízható show vonalas tenyésztőt, pl LeClway, Forestry Farm, Wendigo's Wind (mondjuk neki temperamentumosabb, aktívabb showkutyái vannak), Dashing Dawn, Lucky for You, Love of Scotland, Pieces of a Dream, de ha belépsz facebookon a Bordercollie-club nevű csoportba, ott is fogsz ajánlásokat kapni, és kérj egy kezdő gazdinak való nyugodtabb, könnyebben kezelhető kutyát. De számíts rá, hogy igényelni fogja a közös sportot, legyen az agility, frizbi, flyball, terelés, dog dancing, bikejöring, canicross stb., mert úgy boldog és kiegyensúlyozott, ha sportolhat vagy dolgozhat. Nem hobbikutya, nem családi kedvenc.

2021. máj. 14. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
Ja és pont a lényeget hagytam ki, hogy dupla rétegű bundája van, ami azt jelenti, hogy egy fedőszörből és egy aljszőrből áll. Az aljszőr puhább, szigeteli a kutyát, a fedőször keményebb, csillogóbb, vastagabb, a külső hatásoktól véd, lepergeti a vizet. Évente kétszer vedlik, a legegyszerűbben egy tükrös kefével tudod kifésülni pl egy Moser, Champions, Show Tech vagy Artero márkájúval, nem kell se Furminátor, se Coat King. A két vedlés között elég csak néha átfésülni, de mivel én másfél havonta fürdetem (lakáskutya) csak olyankor szoktam a szőrével foglalkozni. De nem néz ki ápolatlanul.
2021. máj. 14. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!