Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan reagáljunk, ha más...

Hogyan reagáljunk, ha más kutyákkal domináns?

Figyelt kérdés

Van egy kis 12 kilós terrier jellegű kutyusunk, aki jelenleg 13 hónapos és mostanában vettük észre, hogy elkezdett dominánsabban fellépni más kutyákkal szemben. Ami a legszembetűnőbb jel, hogy ha valamelyik kutya pisil általában odamegy és ő is lepisili, emellett van egy nála kisebb tacsi barátja, aki állandóan ellopja a labdáját, az én kutyám ekkor még igazából nem csinál semmit, max ha szeretné a labdáját odamegy a tacsihoz és nézi ahogy a tacsi rágcsálja a labdát (a kis tacsi sajnos elég neveletlen, nem adja vissza a labdát csak ha már nem érdekli), és ha a kutyám túl közel megy hozzá elkezd morogni és akár csipkelődni is, ezt viszont már az én kutyám se hagyja és ilyenkor elkezdenek "összebalhézni", amiből persze az lesz, hogy a tacsi kerül alulra és sír. (Sérülés sosem történt.) Ez általában pár másodperc eredménye, ha rászólok a kutyámra akkor eljön onnan, de ettől függetlenül ez a viselkedés nagyon nem helyén való.

Emellett néha előfordul, hogy megpróbál "meghágni" más kutyákat, tehát így próbálja ledominálni őket (ez eddig kb három-négy alkalommal fordult elő), ilyenkor ha rászólok abbahagyja. Általában nála kisebb testű, vagy maximum akkora kutyákkal veszek észre dominánsabb megmozdulásokat. Illetve ami még fontos lehet, hogy szinte mindig durván játszik, csipkelődik, mutogatja a fogait. Ezt is tiltsam már?

Hogyan tudnám leszoktatni ezekről? Már az alapokat is tiltsam? (pl. más kutya pisijének lepisilése)

Van bármi módja, hogy elérjem, hogy akkor ha az a tacsi éppen szétrágja a fülét, akkor se támadjon vissza? (persze túlzok, de értitek)

Jártunk vele kutyaoviba és egy alaptanfolyamot is elvégeztünk már, mióta megkapta az oltásait napi szinten járunk kutyák közé, de mostanában egyre több az ilyen "összemorgás" más kutyákkal.

Menjünk el valamilyen szocializációs tréningre?


Ja igen, 6 hónapos kora óta ivartalan kan kutyus. Velünk szemben sosem volt domináns (jó voltak egy-két pillanat a szőrszálhasogató kamasz korában 7-8 hónaposan), 11 hetesen került hozzánk, az első perctől csak akkor ehet ha mi azt mondjuk, az ajtón csak akkor jön ki/be, ha mi azt mondjuk stbstb.. Természetesen van még hova fejlődnünk azért tanulás téren, februárban kezdjük a közép tanfolyamot, de a velünk való kapcsolatán nem panaszkodom, szuper kutyus. Csak azt szeretném elérni, hogy a kutyákkal is normális legyen.


Ha tudtok ajánlani esetleg jó trénert, Budapesten, vagy Pest megyében, aki tudna ezeken a problémákon segíteni, kérlek ne tartsátok magatokban!



És kérlek ne kezdjétek a tacsit szidni, hogy miért nincs megnevelve, ő nem az én kutyám, az hogy a gazdái mennyire nevelik őt az az ő dolguk, viszont az hogy erre az én kutyám, hogy reagál az én felelősségem.


2021. jan. 15. 11:45
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

Kutyaval valo foglalkozas (foleg fiatal kutyaknal) nem azt jelenti, hogy megtanul valamit a kutya es azzal mar tobbet nem kell foglalkozni. A kutyat folyamatosan treningben kell tartani, foglalkozni kell vele, hogy a megszerzett tudas meg is maradjon.


Idosebb kutyanal persze mar minden konnyebb, de fiatal kutyanal mindig resen kell lenni.

2021. jan. 15. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
0%
Minden hetvegen a szentendrei kutyasuli melletti retre jarok setaltatni (amugy mi is oda jarunk suliba, csak egyeni foglalkozasokra) ... szoval en ugy latom, hogy tiszta erobol duborognek a tanfolyamok. Ovi is van, rendes iskola is van, munkakutya kepzes is van, egyeni oktatas is van es nagy valoszinuseggel napkozi is van (covid elso hullamanal zart be minden atmenetileg, de azota mukodnek a kutyaiskolak).
2021. jan. 15. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

A labdas jelenetnel a tacsi a hibas.


Le van mozgatva a kutyad? Magas energiaszintu kutat valasztottal.

Betartod a sorrendisegi szabalyokat? Ugy tunik,nem ismer el fonoknek.

2021. jan. 15. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

Ha a tacsika ragja a te kutyad fulet,az faj es ne csodalkozz,ha jogosan megvedi magat a kutyad. A tacskok az en kutyammal is pofstlanok es tiszteletlenek. A tacsika gazdaja nevelje meg a tacsikajat, mert mas kutya fulet se fogja ragcsalni buntetlenul.


A kutyad nem terspias kutya,h a tamadasra ne reagaljon.


Ha verekszik a kutyad egy masikkal,nektek gazdiknak kell tudni elhivni vagy odamyulni es szethuzni oket. Ha felsz szethuzni,nem valo neked kutya csak pluss.

2021. jan. 15. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 A kérdező kommentje:

[link]

Megtaláltam a posztot, itt március első hétvégéjét írják a falkára.


Köszönöm egyébként, de Adriennel (másik oktató) pár napja is beszéltem és ő mondta, hogy februárban indul a tanfolyam, illetve mikor novemberben befejeztük az alapfokot, ott is mondták, hogy télen szünet van.

2021. jan. 15. 12:33
 16/21 A kérdező kommentje:

Na jó, úgy érzem picit támadóan reagáltok, aminek nem igazán értem az okát. Nem való nekem csak plüss? Ne haragudj, de nem kell széthúznom a kutyákat, mert ha rászólok a sajátomra egyből jön. Őszintén megmondom rosszul esik ha így reagáltok, mert rengeteg időm/energiám/pénzem van a kutya nevelésében, és csak tovább szeretnék tanulni, azt gondoltam lesz olyan akinek volt hasonló kutyája és tud tanácsot adni.

Leírtam azt is, hogy minden fajta sorrendiségi szabályt betartunk az első pillanattól kezdve, velünk szemben sosem volt domináns megmozdulása, sőt kifejezetten megadó a legtöbb esetben.


Tisztában vagyok azzal, hogy a tacsis esetben elsősorban a tacsi a hibás, de azt szeretném elérni, hogy a kutyám ebben az esetben hagyja ott őt, ne foglalkozzon vele.


Durván nagy mozgásigénye van, minden hétvégén kirándulni járunk (15-25 km), napi szinten kb 3 órát vagyunk lent vele futni/labdázni/más kutyákkal játszani, heti 2 alkalommal napköziben van, ahol egész nap játszik a többi kutyával. A közép tanfolyam után szeretnénk elkezdeni majd valamilyen kutyás edzésre is járni, de azt akarom, hogy előtte tökéletesen működjenek az alapok (plusz ugye másfél éves kor előtt még annyira nem ajánlják).

2021. jan. 15. 12:44
 17/21 anonim ***** válasza:

13,24-es vagyok. Nem tudtam,h betartod a sorrendiseget. Meg,h mozgas megvan. Ennel tobbet nem lehet tenni. Innentol kovetkezik a kutyaval veleszuletett energiaszint,ami miatt dominans. (Kar volt ivartalanitani es tonkretenni a kutya normalis hormonmukodeset.)


A dominancia: neked kell megtanulnod,mar latasbol megallapitani,melyik kurya fog orulni neki(az ellenkezo nemu mindig,ha nem annyira dominans a kutyad. Kan maximum olyan,aki nem dominans. De az ritka lesz.)

Teljesen jol nevelt a kutyad. A dominancian nem kell es nem szabad valtoztatni. Az oktato se fog valtoztatni ezen.


A dominans kutyak kozt a kutyad kiemelten jol nevelt. Nincs szukseged tovabbi iskolara.


A bunko tacsikaval ne engedd ossze tobbet.

2021. jan. 15. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:

Ha latod,h mas kutyaja konnyebben engedelmeskedik,az nem az oktato erenye!!!! Az a vele szuletett alacsonyabb energiaszintnek koszonheto vagy a gyakoribb edzeseknek.

Barmeddig bordhatod kutyaiskolaba,az oktato nem fogja megvaltoztatni az energiaszintjet.


Nagyon sok mozgast biztositasz a kutyadnak,de neki ezek szerint a futtatonal joval nagyobb szabad fuves terulet kell,h lefaradjon. Magasabb intenzatasu mozgas. Bicajozz vele/rollerezz. Az farasztobb,mint a legtobb lassu kutya kergetozese.



Legkozelebb alacsony energiaszintu nagyobb testu faradekonyabb kutyat valassz,ha nem tetszik a mostani kutyad porgese.(A sportfuggo gazdi szereti,masok nem.) Azokat is kell mozgstni,futtatmi,de azok hamarabb lefaradnak.

2021. jan. 15. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 A kérdező kommentje:

A magas energiaszint miatt lehet domináns? Erről még nem is hallottam.


Alapvetően ha csak mondjuk kirándulunk és ott jön más kutya, aki nincs pórázon és a gazdi is engedi, hogy ismerkedjenek, akkor csak megszagolja a másikat és jön tovább velünk, tehát azért ne úgy képzeljétek el a kis vakarcsot, mint aki mindenkire támad. Általában a játék hevében kezd el durvulni, főleg kistestű kutyákkal, de azért ez sem történik meg minden esetben, sőt van egy yorki barátja, akire első pillanattól fogva 'felnéz', ha csak csúnyán néz rá a kis yorki akkor rögtön tudja az én kutyám, hogy tipli van. Azért gondoltam, hogy ez már inkább domináns viselkedés, mert feltűnően elkezdte lepisilni más kutyák pisijét, tehát előtte pisil egy kutya, már megy is oda és pisil, ez volt az első gyanús jele.


Még azért van hova fejlődnünk, bőven ránk fér a középtanfolyam, szeretnénk ha minden körülmények között tökéletesen működne. Alapvetően nincs bajom az engedelmességével, nagyon ügyes kutya, ez a más kutyákkal való játék az egyetlen problémám vele, amit azért sem értek, mert tényleg 14 hetesen már oviban voltunk vele és folyamatosan szoktattuk a kutyákhoz, korábban sosem volt probléma, mostanában kezdődött ez.


A mozgásigénye tényleg durva, de mostanra azért megtanultuk ügyesen kezelni, plusz elkezdtünk labdázás helyett labdát kerestetni vele, így mozog is, de az agya is jár, ez durván fárasztja.

2021. jan. 15. 13:59
 20/21 anonim ***** válasza:

Valóban durván játszik, vagy csak neked tűnik durvának? Az aktuális játszópajtás menekül előle, lemorogja, sír?


A pisi rájelölést nehogy tiltsd, az egy teljesen normális dolog.


A hágásnak pedig hála a viselkedéskutatóknak, ma már tudjuk, hogy ezer oka lehet azonkívül, hogy dominancia.


A domináns kutya nem bűn, és nem hiba! De nem vagyok arról meggyőződve hogy a tiéd valóban az volna.

2021. jan. 15. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!