Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Valaki felvilágosít a vizsgákról?

Valaki felvilágosít a vizsgákról?

Figyelt kérdés

Kezdő kutyás vagyok, ezért minden információ arany számomra.


Ahol én lakom ott a kutyaiskolában a következőkre van tanfolyam:


* IGP

* BH

* IBGH


Ezek között mi a különbség? Az IGP az őrző-védő, a BH pedig engedelmességi ágazat, jól tudom?


Mi az az IBGH? Ugyanazt írják róla, mint a BH-ról, így nem igazán értem mi a különbség közöttük? Melyiket jobb letenni?


És mi a különbség egy BH vizsga és egy obedience tanfolyam között? A közeli iskolákban (megyén belül) még találtam ilyeneket, hogy "jól nevelt kutya tanfolyam", "kísérő kutya képzés", "szótfogadó eb tanfolyam"... Ezek is hivatalos tanfolyamok, amikből lehet vizsgát tenni és utána kapunk papírt is róla? Vagy mi a bánat lehet ez?


És milyen nemzetközi vizsgák vannak még ezeken kívül? Érdekelne még a terelés és az agility is, de honnan tudom a tanfolyamról, hogy elismert-e nemzetközileg?


Bocsi, de akárhány iskola honlapját nézem meg, annál nagyobb káosz lesz a fejemben, mert mindenhol másnak nevezik a tanfolyamokat és nem értem az egész rendszert hogyan van....



2021. febr. 3. 16:25
1 2
 1/20 A kérdező kommentje:
Azt elfelejtettem leírni hogy még csak tervezem a kutyát. Meg akarom várni a járvány végét. Légyszi ne kövezettek meg hogy ilyen tudatlan vagyok de tényleg csak most álltam neki tisztázni ezeket!
2021. febr. 3. 16:27
 2/20 A kérdező kommentje:
Az IGP egyébként magában foglalja a nyomkövetést is?
2021. febr. 3. 16:28
 3/20 anonim ***** válasza:
100%

Az IBGH 1. és a BH lényegében ugyan az. De az IBGH csak pályamunkát tartalmaz, míg a BH városi részt is. (Ez versenyeken lényeges.)

Az IGP 3 külön ágazatból áll (nyom, engedelmes és őv, ágazatonként 100-100 pont), mindegyik sikeres teljesítése szükséges ugyan azon rendezvényen a sikeres eredményhez.

Az obedience egy külön sport, kifejezetten az engedelmes munkáról szól, annak a legmagasabb szintje. Bár engedelmes, de teljesen más, mint a BH vagy IGP engedelmes munkája.


Mind a három nemzetközileg (FCI által) elismert, ahogy a terelő munkavizsga, terelő versenyek és az agility is. És még sok más sport.


Azt kétlem, hogy IGP-ből csinálnának tanfolyamot. Obedből szoktak, de az is csak alapozó. Ahhoz, hogy obed kezdő szinten elindulj, 1-1,5 év munka kell. IGP I. vizsgára felkészüléshez 2-3 év szokott kelleni.

A tanfolyamok elvégzése magában nem ad semmilyen papírt. Kapsz egy oklevelet, de az nem hivatalos, sem államilag, sem nemzetközileg nem elismert. Csak a sikeres vizsgák után kapsz valódi, elismert papírt.


A nevelős tanfolyamok nem sportra készítenek fel, csak az alap szabályokra és mindennapi dolgokra.


Leginkább azt javaslom, ha érdekelnek a kutyás sportok, munkák, nézz videókat.

2021. febr. 3. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.


"Az obedience egy külön sport"


Ezzel a részével tisztában vagyok. Ami nem világos, hogy obedience-hez (és ugyanígy más sportághoz, pl. tereléshez) kell valamilyen vizsgát tenni, hogy indulhassunk versenyen? BH vizsgát vagy mást? Vagy elég, ha van egy oklevelünk egy elvégzett akármilyen engedelmességi tanfolyamról?


"Azt kétlem, hogy IGP-ből csinálnának tanfolyamot."


A jelentkezési lapon be kell jelölni, hogy szeretnénk-e vizsgát tenni és ha igen, milyet: IGP, BH, IBGH. Tehát gondolom, akkor a tanfolyamon is erre fogunk készülni, ha beiratkozunk.


"A nevelős tanfolyamok nem sportra készítenek fel, csak az alap szabályokra és mindennapi dolgokra."


Ha jól értem, akkor munkakutyásoknak ezekre a tanfolyamokra nincsen szükségük? Hiszen nem vizsgára készítenek fel? Vagy a nevelős tanfolyam az maga a kutyaovit, szocializálást takarja és emiatt szükséges alapozónak IGP, BH vagy akármilyen munkás tanfolyam előtt?

2021. febr. 3. 17:29
 5/20 anonim ***** válasza:
100%

Az elvégzett tanfolyami oklevél semmire sem jó. Ugyan annyit ér, mintha magának nyomtatna az ember otthon egy oklevelet.


Obedience kezdőhöz és terelés kezdő szinthez, vagy a BH-hoz, agility A1-hez nem kell semmilyen előfeltétel, hogy indulhass.


A nevelős tanfolyamok akkor fontosak, ha családi kutyáról vagy laikus, kezdő gazdáról van szó. Amíg a kutya nem jól nevelt, addig a sportvonalon sem fog fejlődni a páros.

Ha te elmész agility, terelő, obed, engedelmes, őv stb. tréningre és a kutyád együttműködését nem tudod megszerezni, ott nem fognak neked ebben segíteni, mert annak a tréningnek nem ez a célja. Hanem rendszerint elküldenek, hogy akkor menj vissza, ha már a nevelés, kapcsolat rendben van.

De versenykutyások, rutinos gazdák nem szoktak ilyen tanfolyamokra járni, mert nincs rá szükségük. A nevelést, szocializációt megoldják maguk. (Sőt, sokszor kifejezetten sokat árthat a túl sok leszabályozás vagy az idegen ember általi kontroll, büntetés.)


Hidd el, hogy a fenti említett tanfolyamok nem IGP-re készítenek fel. Mint írtam az 3 ágazat magas szintű művelése, összetett feladatok tanítása, évek munkája. Itt a módszereket is az adott kutyára kell szabni. Ezt egyetlen tanfolyamon sem fogják neked átadni, csak egyénileg. ezek a kérdések inkább csak informálódás jellegűek lehetnek ott.

2021. febr. 3. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%

"Ami nem világos, hogy obedience-hez (és ugyanígy más sportághoz, pl. tereléshez) kell valamilyen vizsgát tenni, hogy indulhassunk versenyen? BH vizsgát vagy mást? Vagy elég, ha van egy oklevelünk egy elvégzett akármilyen engedelmességi tanfolyamról?"


BH-ról és az IGP-ről tudok érdemben nyilatkozni. Itt először megcsinálod a vizsgát, majd mehetsz versenyre. A vizsgához igazolt tanfolyam nem kell, de laikusként esélytelen vagy nélküle. Továbbá a BH vizsga előfeltétele az IGP-nek.


"Ha jól értem, akkor munkakutyásoknak ezekre a tanfolyamokra nincsen szükségük? Hiszen nem vizsgára készítenek fel? Vagy a nevelős tanfolyam az maga a kutyaovit, szocializálást takarja és emiatt szükséges alapozónak IGP, BH vagy akármilyen munkás tanfolyam előtt?"


A munkakutyás (főképp IGP szinttől) nem tanfolyamra jár, hanem saját maga edz, vagy edzőhöz jár. Attól függően, hogy mennyire veszi komolyan a dolgot, sok esetben nincs a szó hobbikutyás értelmében socializálva a kutyája, nincs is rá szüksége. Aki nem vér-komolyan veszi a dolgot, az kölyöknek elhordja oviba/közösségbe és csak utána vágnak bele jobban a képzésbe. De ha megnézel egy gyülekezést egy munkavonalas suli haladó csoportjában, a kutyák egymástól elkülönítve várakoznak, mert egy rakás domináns kutya pihenőben egymás hegyére hátára téve nettó életveszély. Utána a pályán munkában egymás szájába is pakolhatod őket, akkor sem lesz gond. Ez a különbség a hobbi és a munkakutyás szemlélet között. Én csak úgy bohóckodni soha nem engedhetem be a kutyám egy futtatóba ha vannak ott (kis helyen sok kutya...) de egy erdőben/mezőn nem számít neki ki jön-megy, mert teljesen hidegen hagyja a többi kutya (már ha nem kötnek bele).

2021. febr. 3. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:
Azt írjátok munkakutyás egyénileg edz vagy edzőhöz jár. De azt is írtátok, hogy nincs kifejezetten tanfolyam. Akkor hogyan találok edzőt magamnak? Veterán versenyzőket kéne megkeresnem ezzel?
2021. febr. 3. 21:47
 8/20 anonim ***** válasza:
100%

Csapatok vannak vagy edzők. Ha IGP, akkor Kell találnod egy jó segédet és egy (vagy két) jó oktatót, aki az engedelmes és nyom ágazatra felkészít. Olyat keress, aki maga is aktívan versenyez vagy készít fel eredményes versenyzőket. Ilyen segéd és oktató elég kevés van az egész országban.


Ugyan ez igaz a többi sportra, de oda rendszerint alapvetően elég lehet egy oktató is.


'Veterán' versenyzőkkel azért ne akarj dolgozni, mert a sportok hihetetlen gyorsan változnak és fejlődnek. Az IGP-ben a bírálati szemlélet évről-évre változik. (Bár ez a versenyzőket érinti főleg.) És nagyon könnyen maradnak le az emberek, ha nem csinálják aktívan az adott munkát.

2021. febr. 3. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:
Ez nagyon érdekesen hangzik. Ezek szerint, ha nincs a közelemben agility-s sportegyesület (csapat), akkor esélyem sincs verseny szinten művelni? :D Én nem tudom elképzelni, hogy hetente többször több száz kilométereket utazik valaki egy edzés miatt (lehet, hogy nem is hetente van az edzés, ezt sem tudom).
2021. febr. 3. 22:39
 10/20 anonim ***** válasza:
100%

Pedig így van. És bizony akik komolyan gondolják, elutaznak hetente, akár heti kétszer-háromszor is egyik megyéből a másikba vagy az ország egyik végéből a másikba. Egyedül egyetlen sportra sem tud felkészülni senki. Rutinos versenyzők tudnak egyedül tréningezni (nyilván nem őv-re), de a külső szem oda is kell rendszeresen.

De kezdőként egyedül nem lehet elindulni.

2021. febr. 4. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!