Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Egy másfél éves kutyát el...

Egy másfél éves kutyát el lehet kezdeni tanítani klikkerrel taníítani? Mennyiérzt jutok hozzá egy klikkerhez?

Figyelt kérdés
Van egy keverék kutyusom nemrég hoztuk menhelyről másfél éves és valamelyik nap láttam a dunaparton egy nőt ahogy klikerrel tanítja a kutyáját és bámulatos volt:)
2010. aug. 16. 12:56
1 2 3 4
 1/34 A kérdező kommentje:
Bocsi hogy kétszer írtam azt hogy tanítani:D
2010. aug. 16. 12:58
 2/34 anonim ***** válasza:
Egy klikker kb 500 Ft. És bármikor el lehet kezdeni.
2010. aug. 16. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 anonim ***** válasza:
100%

A klikkerezés lényege nem az eszköz, hanem a technika ahogy használod az eszközt. Maga a klikker kb. 500 ft, de mindenképpen vegyél vele együtt könyvet is! Én Vámosi-Nagy Nóri Klikk - ahogy a kutyák szeretnek tanulni című könyvét ajánlom, de van egy másik is, amit Nóri fordított, szerintem a sajátja jobb, mint a fordítás.


És olvasgasd végig a www.klikker.hu-t, ott nagyon sok hasznos infó van fent.


Ha nem világos teljesen, vagy nem érzed a kutyádon, hogy bámulatosan fejlődnek, akkor érdemes elmenni egy elméleti tanfolyamra, legközelebb októberben lesz és 8000 Ft.


Minden életkorban el lehet kezdeni, csak ha nem kölyökkel kezded, akkor keresztképzett a kutya, és kicsit nehezebb eljutni odáig, hogy puszta formálással tudj tanítani.


Mi két és fél évesen kezdtük, és az én kutyám is bámulatosat fejlődött tőle.

2010. aug. 16. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 A kérdező kommentje:
nagyonszépen köszönöm a válaszokat és még annyit szeretném kérdezni hogy bármelyik állatosboltban lehet kapni?
2010. aug. 16. 13:03
 5/34 Bozsikrisz ***** válasza:
100%

Én nem szeretem a klikkert.

Miért más az a kattanás, mintha én azt mondanám a kutyámnak, hogy ügyes vagy! (?)

2010. aug. 16. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 anonim ***** válasza:
100%

Azért más, mert te nem tudod mindig ugyanolyan hangon mondani, nem különül el élesen a többi környezeti zajtól, és nem tudod annyira impulzusszerűen megjelölni a neked tetsző pillanatot. Teljesen más módon tanítasz klikkerrel, mint anélkül. Tehát annak nincs értelme, hogy hagyományosan tanítod a kutyádat, de az okos kutya helyett klikkelsz, ebben igazad van.


Nekem is csak ennyit jelentett, míg iskolában meg nem tanultam jól használni, de még ott is sokat hibáztam, aztán elméleti tanfolyamon eléggé megvilágosodtam klikker ügyben, de még most is sokat hibázok.


Könyvből nekem is csak annyi jött le, hogy körülményesebb lett tőle az egész tanulás, és én se értettem, hogy mivel jobb, mint az okos kutya. Nem olyan egyszerű eszköz, legalábbis jól használni baromi nehéz.

2010. aug. 16. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 anonim ***** válasza:

Azért más, mert a klikker hangja mindig TELJESEN ugyanolyan. A te hangod és a hangsúlyod meg nem. És a kutya jobban meg tud jegyezni egy ilyen klikkelő hangot, mint azt, hogy "üüügyeeees kutyus", amit mindig különbözően mondasz.

Kérdező: Fressnapfban például lehet kapni, és van ott könyv is a használatáról.

2010. aug. 16. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm
2010. aug. 16. 14:40
 9/34 Bozsikrisz ***** válasza:

És ha otthon felejtem véletlenül, akkor majd nem tudom megdícsérni a kutyámat?

Nem kukacoskodni akarok, de tőlem annyira távol áll, hogy a kutyámat egy kattogó bigyóval dícsérjem:D

Lehet, hogy napont 100x elmondom a kutyámnak, hogy "ügyes vagy", és "jól van" de látom, hogy azonnal megérti, pedig van, amikor nagyon halkan mondom, szinte suttogva. Ő ilyenkor rám néz, és rögtön elkezd csóválni.


Nem lebeszélni akarom a kedves kérdezőt, csak én úgy érzem, hogy a saját hangommal is sikerült egy hihetetlenül jól nevelt kutyát felnevelnem.

Ja és, ha kell, akkor naponta 70x leguggolok a dícséret mellé, hogy csak egy picit megsimogassam.

Amúgy yorkiról van szó, de nem ér nevetni:) Tényleg sok gazdi teszi szóvá, hogy mennyire jól nevelt a kutyám.

2010. aug. 16. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 anonim ***** válasza:
100%

A klikker nem helyettesíti a dícséretet, sőt attól még ugyanúgy kell a szóbeli dícséret is! Akkor van nagyon nagy szerepe, mikor apró lépésekből raksz össze egy viselkedést. Vegyük pl. a pacsit (mindig ezt a pacsis példát hozom). Normálisan úgy tanítod, hogy leülteted a kutyát, mondod, hogy pacsi (fogalma nincs mit jelent) a kezedbe teszed a mancsát (tiltakozik) majd nagyon megdícséred (nem nagyon érti, de annak örül, hogy te örülsz). Klikkerrel ezt úgy csinálod, hogy ül előtted a kutya és vársz. Előbb utóbb valamennyit mozdul, átteszi a súlyát egyik lábáról a másikra. Ilyenkor klikk, és jön a kaja. Ha kölyökről beszélünk, kb. a harmadik ilyen után, látványos billegésbe kezd, mert rájön, hogy attól kattant. Na akkor ritkítod, és már csak azokra a billegésekre kattintasz, amikor elemelkedik a mancs a földről. Aztán csak ha magasabbra emelkedik. Így kiformálod apró lépésekben a viselkedést, és utána, amikor már érti mit akarsz, akkor iktatod be a viselkedés elé a parancsszót. Tehát ő emelni kezdi a mancsot, te mondod, hogy pacsiiiii, okooooos, és mikor a kezedbeérsz, megy a klikk+kaja. Ettől lesznek a kutyák idővel hihetetlenül kreatívak, hogy nekik kell rájönniük mit akarsz tőlük, és ettől figyelnek rád sokkal inkább. Ha egy viselkedés már kész van, akkor szépen fokozatosan kiveszed a klikkert, és marad az okos kutya.


Ha tanítani akarsz, de nincs nálad klikker, arra van a klikkelőszó. Ez nálunk pl. a bravó, van akinél az úgy, van akinél a klikk, teljesen mindegy. Ugyanúgy be van kondícionálva, mint a klikker, és csak akkor mondom ki, ha jön utána a kaja. Érezhetően pontatlanabb amúgy, kevésbé egyértelmű a kutyának, mint a klikker hangja.


Tehát a klikkert mindig egy neked tetsző pillanat megerősítésére használod, és elsősorban a tanításhoz,a már ismert feladatoknál pedig ugyanúgy dícséred, simized, mintha hagyományosan képeznéd. Csak a dolog eleje más. Remélem így már kicsit tisztább a kép, de ha van még kérdés, nyugodtan tedd fel, mostmár egyre jobban értem én is ezt a klikker dolgot, úgyhogy szívesen segítek :)

2010. aug. 16. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!