Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért nem kap egy kutya...

Miért nem kap egy kutya törzskönyvet,ha számlával árulják?

Figyelt kérdés

Egyszerűen én ezt nem értem.

Törzskönyv nélkül,de számlával,adás vételivel árulnak egy kiskutyát,illetve többet.

Jártam náluk,csodaszépek a kutyák. Azthittem törzskönyvesek,de kiderült,hogy nem,csak hülye voltam és nem kérdeztem meg,hogy miért nem.


Mi kellene hozzá? Mert hogy láttam papírokat,hogy az állatorvos 2 hetente látta őket,barfoznak már most a kicsik. Olyan jónak tűnt minden,kifaggattak,h hova fog kerülni a kutya,illetve elmondták,hogy véletlenül sem adják oda,ha nem volt kutyám,meg hogy makacsok,egy gazdások stb. Nem rá akartak beszélni,hanem inkább le. (Egyébként le is tettem róla).


Tehát annyira jó helynek tűnt,barátságos "tenyésztőkkel",jó helyük volt. Öröm volt oda menni. Na de ezt akkor sem értem. Ráadásul a kiskutyák 190000ft-ok. Ha számlaképes,akkor miért nem tenyésztő? Mert a tenyésztő kap és ad is törzskönyvet nem? Nem értem.


2021. febr. 7. 15:25
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
73%

Mert a kettő nem függ össze, a törzskönyvet a MEOESZ állítja ki, míg a számla azért kell, hogy a tenyésztés, mint vállalkozás, mint pénzbevételi forrás jogilag tiszta legyen.

Nagyon bugyuta példa: ha pórázokat készítesz és árulsz vállalkozóként ezt bejelented a NAV-nál, a bevételed után adózol valamennyit, de ahhoz, hogy az Országos Pórázkészítők Társaságához (ha létezne ilyen) tartozz és ráírd az ő garanciájukat tagnak kellene lenned ennél a társaságnál és be kéne mutatnod az általad készített pórázokat, hogy azok tényleg megfelelnek a fent említett "társaság" elvárásainak, hozzák azt a minőséget, amit ők képviselnek, elvárnak a tagjaiktól.

Ugyanígy, ha valaki tenyésztő, de ő úgy dönt, hogy a kölyköket ingyen, ajándékba szeretné adni, akkor adhatja törzskönyvvel, de számla nem kell, hiszen ebből nincs bevétele, ami után adóznia kéne.


A törzskönyv lényegében minőségi garancia, azt igazolja, hogy a kutyák felmenői megfeleltek a MEOESZ által meghatározott elvárásoknak, mind küllemben, mind jellemben és mentesek a fajtára jellemző betegségektől. Ezért kell egy tenyésztésbe vont kutyát tenyészszemlére vinni, illetve megcsinálni a MEOESZ által előírt egészségügyi szűréseket, mert ezzel tudják igazolni a szervezet (és a vásárlók) felé, hogy az ő kutyájuk az a "minőség" amit a MEOESZ elvár, amit ők fajtatisztaként ismernek el. Ezért van az is, hogy hiába van egy a fajtastandardnak tökéletesen megfelelő kutyád, jellemben és küllemben is, az hivatalosan nem lesz fajtatiszta, mert ez még nem elég ahhoz, hogy megfeleljen a MEOESZ által képviselt elvárásoknak.


Az hogy ez az ember ad számlát, de törzskönyvet nem, semmi mást nem jelent csak azt, hogy az adóhatósággal szemben nem akarja megütni a bokáját, ami érthető, főleg, ha ilyen magas összeget kér el a kölykökért. A tk hiánya viszont minden esetben azt jelenti, hogy a kutyák nem felelnek meg a fajtastandard elvárásainak. Lehet, hogy a pároztatott kutyák küllemben, jellemben is megfelelnek a fajtastandarnak, de a kölykeik már nem biztos, lehet örökítenek egy csomó eü. betegséget, az is lehet, hogy ők maguk is betegek, csak ez nem látszik, egy C-s csípő dp is olyan, hogy ha nem mozgatod agyon a kutyát simán együtt lehet vele élni, lehet tünete sem lesz egészen sokáig, de a kölykének már annyira deformált lesz a csípője, hogy sokkal kisebb mozgatástól is előjön a sántítás és ezer meg egy ilyen dolog van.

Aztán tenyésztő és tenyésztő között is van különbség, náluk is előfordul olyan, hogy a szűrt, tenyészszemlén megfelelt kutyáknak olyan kölykeik lesznek, amik már nem felelnek meg a fajtastandardnek, mondjuk előjön valamilyen ízületi probléma, vagy nem lesz olyan a fejformájuk, mint az előírt, vagy esetleg álló fülű fajtáknál nem áll meg szépen a fül, munkakutyáknál nincsenek meg szükséges ösztönök, bármi, egy jó tenyésztő az ilyen párosításokat mellőzi, saját felelősségből kivonja a tenyésztésből azokat a kutyákat, amelyikeknek "hibás" kölykei születtek, főleg, ha ez visszatérő probléma, mert a célja az, hogy minél jobb minőségű kutyák szülessenek nála, nem pedig az, hogy minél több alma legyen. Szóval még az is sokszor előfordul, hogy egy kiállításokon díjnyertes, minden elvárásnak megfelelő kutyát ki kell venni a tenyésztésből, de ez már tényleg csak a tenyésztő hozzáállásán múlik, ezért nem mindegy az sem, hogy melyik tenyésztőt választod, aki meg még arra sem képes, hogy a fajtastandarndak megfelelő kutyákat pároztasson ezeket szinte biztosan nem veszi figyelembe, akkor sem, ha alapvetően jót akar a kölyköknek is.

2021. febr. 7. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
85%

A törzskönyveztetéshez sok feltételnek kell megfelelni.

- Kapásból ha a szülők nem tk-esek (nem fajtatiszták), már a kölykök sem lehetnek azok.

- Ha a szülőknek nincsenek meg a tenyésztési feltételei (tenyészszemle, wesenteszt, egészségügyi szűrések, stb.) nem lehet tenyészteni a kutyákkal. Innentől indul a szaporítók munkája.

- Ha a kutyának meg is vannak a szükséges dolgai, de van örökletes betegsége, akkor szintén nem lehet tenyészteni vele.

- Ha a gazda nem váltja ki a kennelnevet (nem egy nagy dolog), nem kérhet ki tk-et.

- Ha a gazda nem papírozza le az almot, nincs fedeztetési jegy, alombejelentő, stb. szintén nem kaphatnak tk-et a kölykök.

- Ha a gazda túl gyakran hoz le almot a szukától (évente vagy évente kétszer) szintén nem adnak ki tk-et.


Ezek közül volt csúszás valahol a szaporítónál.

2021. febr. 7. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!