Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan tanítsam pihenésre?...

Hogyan tanítsam pihenésre? Border collie kölyök

Figyelt kérdés

Nemrég vettem egy kölyök border collie-t, 2 és fél hónapos. Utcára még nem mehet az oltási programja végéig, addig a társasház belső udvarán tanuljuk a szobatisztaságot és amennyire lehet, sétálunk pár kört pórázon. Ezen kívül a lakásban apportírozós, huzavona játékkal igyekszem fárasztani valamint ismerkedünk a klikkerrel, és alap vezényszavakkal (ül, marad, rám figyel).

A reggeli kb 1-2 órás foglalkozás viszont úgy tűnik nem elég, pedig nekem el kéne kezdeni dolgozni (home office). Az előszobában van a helye, ha nem zárom ki oda, nem tud leállni, pl folyamatosan rágja, cipeli továbbra is a játékát, amivel zavarja a koncentrációmat, ill. pl egy meeting alatt se túl jó, ha behallatszódik a szöszölése vagy a lábamat kezdi el rágni. Ha kizárom, akkor viszont pár perc után elalszik.

Mivel lehet megtanítani neki, hogy ha vége a játéknak, feküdjön le szépen, amikor leülök dolgozni? Nem akarom állandóan kizárni, neki is az a jó, ha a közelemben lehet.

Természetesen amint meglesznek az oltásai és már mehet közösségbe, azonnal beiratkozunk egy kutyaoviba, de addig még legalabb van 3 hét, itthon a négy fal között kell megoldanom a fárasztását.


A hasznos tippeket előre is köszönöm, a kioktatast kérem mellőzzük, azzal nem jut előrébb senki :)



2021. szept. 28. 09:14
1 2
 11/19 Hovarju ***** válasza:
100%

Vegyél neki egy szobakennelt, akkor maradhat veled a szobában.

Ha a reggeli játéknak vége zárd be. Amikor szüneted van a munkában engedd ki, foglalkozz vele egy keveset, vidd ki egy pisire és zárd vissza.

Meg fogja tanulni, hogy a kennelben pihenni kell. Ráadásul később is hasznos lehet, ha autóval utaztatod, illetve ha programokra viszed. A kennel lesz a biztos pont, ahol pihenhet.

Ha elvonja a figyelmed a mozgolódás, takard le a kennel egy részét egy takaróval.

2021. szept. 28. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:

11# Köszönöm a hasznos választ :) Tenyésztő is és mások is javasolták már a kennelt (egy border ismerős mondta csak, hogy az övé nagyon nem szereti).


Azt hiszem a következő hetekben be is fogok szerezni egyet, addig pedig az előszobát szokja, mint "kennel" pihenésnek.

2021. szept. 28. 10:31
 13/19 anonim ***** válasza:
100%

"Meg picit tartottam attól is, hogy a lelkére veszi, hogy el van zárva, mivel nagyon embercentrikusak a borderek, az én kutyám pedig különösen, mindenkinek is örül."

Az, hogy embercentrikus egy kutya, nem azt jelenti, hogy nem szabad egyedül hagyni. Nekem is embercentrikus kutyám van, mégis tudatosan önállóságra is neveltem, mert se a kutyának, se az embernek nem jó, ha nincs egyedüllét. Te sem fogsz feltétlen mindig otthonról dolgozni. Ha túl sokat vagy vele, szeparációs szorongás alakulhat ki nála, ennek már alapból elég nagy melegágya az, hogy home office-ban dolgozol, így kb folyton vele vagy. Zárd ki amíg pici, később, mikor már komolyodott, akár be is engedheted. Azt írtad, ha kizárod, nyugodtan alszik. Alkalmazkodik, nem hisztizik, nem kaparja az ajtót, nem sír. Pihen. Bírd ki nélküle addig, amíg dolgozol.

2021. szept. 28. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:
13# Teljesen jogos észrevétel, neki is jobb, ha azt a rendszert szokja, hogy vannak időszakok, amikor egyedül van/lesz. Szerencsére a hazahozatalt és az első éjszakát is jól tűrte, jobb ha nem rontom el, hogy folyton együtt vagyunk. Valószínűleg én jobban aggódom miatta, mint amennyire őt megviselné a helyzet :)
2021. szept. 28. 11:31
 15/19 anonim ***** válasza:
35%

"A legnagyobb tévhit pedig, hogy a bordernek kertes ház kell. Kérdezzétek meg bármilyen border tulajt, aki kertes házban él (igen, ismerek jó párat), a kutya egész nao a lakásban van velük, nem rohangál a kertben."

Azért elég nagy különbség van aközött, hogy amúgy a kertes házba bemegy, de gazdi bármikor kiengedheti gond nélkül egy igen nagy kertbe lemozogni az energiákat. Minthogy egy kis lakásban az előszobában próbálja magát "lefoglalni", aztán egyszer majd leviszik "sétálni", amikor gazdi rászánja az időt, de előbb a gazdi felöltözik, oké... akkor kell a póráz hám/nyakörv... oké. Akkor míg leértek az X-edik emeletről, aztán ott sem mozog még, mert a rendkívül nagy és színvonalas "futihoz" még ki kell érni.

Nem azt mondom, hogy nem lehet csak lakásban bordert tartani, mert biztos lehet. Ha kb. egész nap kint vagytok és dolgozol vele, és szinte csak enni és aludni jártok haza. Csak az emberek túlnyomó részének nem ez az életvitele.

2021. szept. 28. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:

"gazdi bármikor kiengedheti gond nélkül egy igen nagy kertbe lemozogni az energiákat."


Pontosan ez a tévhit. Egy bordernek nem attól nagy a mozgásigénye, hogy kicsapom a kertbe és fusson 10 kört amíg én elnézem a teraszról. Nekik feladat kell, amit tartalmas sétákkal, változatos helyekkel és ha valakinek igénye, kedve van rá kutyás sportokkal, tereléssel lehet kielégíteni.

Akinek teher, hogy lemenjen a kutyájával sétálni, az ne tartson kertes házban se ilyen fajtát, mert ezzel a "mozgatással" csak annyit lehet elérni, hogy ugyanúgy unni fogja magát, csak nem épp a cipőket rágja majd szét, hanem a virágágyást rendezi át. A szükséges szellemi foglalkozást pedig ugyanúgy meg lehet és kell adni a kertben is, ahogy egy parkban is simán megoldható. Az a pár perc pedig, amíg elérnek egy ideális parkig nehogy probléma legyen egy ilyen fajtát választónak. Az olyan tényleg ne bordert valasszon kertes házba se...


"egy kis lakásban az előszobában próbálja magát "lefoglalni"

Örülök, hogy csak ez maradt meg, az nem, hogy egy oltások nélküli kölyökkutyáról van szó, akit későbbi önállóságra próbálok neveleni...

2021. szept. 28. 12:33
 17/19 anonim ***** válasza:
100%

Nekem van is borderem, meg kertesben is lakunk és valóban most is mellettem fekszik a kutya, nem a kertben mozogja le magát. Viszont ha jól dobálod neki a labdát, igenis lefárasztja :)


Én is a kennelt tudom ajánlani vagy az előszobás módszer megtartását, a kutyának később sokkal könnyebb lesz túllendűlnie azon, hogy nem vagy mellette, mert pl barátokkal találkozol, be kell járnod dolgozni stb.


Ha megtanítod neki, hogy attól függetlenül bent kell maradnia, hogy nyitva van az ajtó, később könnyebb lesz egy fekhelyre szoktatni, majd gyorsan összeköti, hogy mikor te a laptop előtt ülsz, neki alvás van.

2021. szept. 28. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:

17# Igen, pontosan erre gondolok én is, amikor kertes házat emleget valaki border mellé. Persze aláírom, könnyebb, egyszerűbb csak kilépni a ház ajtaján pizsiben és ugy dobálni a labdát, de ettől még ugyanúgy aktív időtöltést igényel ez a tevékenység is, mint a parkban sétálás. Nem lehet megúszni azzal, hogy benn üldögél a kanapén a gazdi, a kutya meg kinn szaladgál majd a kertben :)


És akkor egy újabb voks a kennelre/elzárásra, ezt fogom alkalmazni. Kicsit megnyugodtam, hogy ezek szerint nem teszek rosszat így a kölyökkel, hanem egy jó út a későbbi, egészséges együtt éléshez.

2021. szept. 28. 16:01
 19/19 anonim ***** válasza:
100%

Hát teljesen lefáradni már csak akkor fog ha tudod utcára vinni, akkor a sok inger miatt hamar kidől. Főleg ha van a közelben kutyafuttató és oda is eltudod majd vinni,más fajtársakkal való játék mind mentálisan mind fizikálisan is kifogja őt ütni.


Most meg törekedni kell a mentális fárasztásra, egyszerű feladatokat lehet neki adni, akár egy szimat szőnyeg vagy más logikai játék,amivel gondolkodik. De tényleg majd akkor lesz jobb,ha meglesznek az oltások,illetve nyilván majd korban is elér arra szintre,hogy lehet vele sportolni meg nagyobbakat túrázni,ezek 1 éves kora után nyilván.

2021. szept. 28. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!