Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit tegyek, ha megbántam a...

Mit tegyek, ha megbántam a kutyát?

Figyelt kérdés

2021 januárjában elhoztunk egy 2 hónapos kölyök kutyust, és amint lehetett, már vittem is kutyaiskolába. Mikor vittük a kutyaiskolába, már elkezdett reaktívan viselkedni a kutyák felé: pórázon hihetetlenül húz és ugat rájuk. Az iskolában jól viselkedett, azonban itthon ugyanolyan rosszul, rémálom sétálni menni vele. Alapfokú engedelmességet ő végezte el a legjobban a nyáron, ám a séta közbeni viselkedése továbbra sem javult. Azóta két trainerrel is dolgoztunk, de sajnos pénzügyileg nem igazán tudom megengedni őket hosszútávon.


Most, hogy egy éve van már velünk, elkezdtem feladni a tanítását és elvesztettem a türelmemet. Rendszeresen sírok a séták után, többször is megharapott már, mikor próbáltam magamra vonni a figyelmét, hogy ne húzzon és ugasson a pórázon, de egyszerűen úgy érzem, egy helyben toporgunk.


Szeretem nagyon, ahogy a házban velünk van, követ és figyel, érdeklődik, azonban így, hogy elkezdtem feladni, a vele való törődéshez sincs már annyira kedvem és az időm se engedi, hogy jól megmozgassam és szellemileg is lefárasszam. Elkezdtem nyűgként tekinteni rá, főleg, ha a jövőmre gondolok. Úgy érzem, bármennyire is szeretem, megbántam a kutyatartást és nem nekem való, még 14-15 évig nem fogom tudni ezt csinálni... mit tehetnék? Leginkább egy új gazda kellene neki, aki többet tud vele foglalkozni, aki türelmesebb és aki meg tudja nevelni, viszont bennem van az önző érzés is, hogy olyan aranyos és hiányozna a pofija, na meg aggódnék hogy mi van vele, hogy a környezetem mit gondol, amiért új gazdát kerestem a kutyának, stb... és az elmúlt egy év alatt többször is voltak hasonló gondolataim, de azok két-három nap után elmúltak, viszont most már két hete ezen jár az agyam, hogy mit kellene tennem...



2022. febr. 11. 21:57
1 2 3 4 5 6
 21/53 anonim válasza:
4%

A páromnak van egy 13 éves csivavája. 3 éve költözött hozzám a kutyával együtt. A kutya itthon mint egy angyal, de amint kiteszi a lábát a házból, elkezd ugatni, be nem áll a szája. Már szólt a szomszéd is, hogy csukjuk be, mert nem hallgat el. Pórázon úgy húz, hogy majd megfullad bele. Köhög, de abba nem hagyná a húzást. A kutyafuttatót messzire elkerüljük, mert hecceli a bent lévö 50 kilós kutyákat. Játszani nem tud más kutyákkal, mert vagy fél tölük, vagy agresszív lesz.

A másik szomszédom kutyája a miénknél még sokkal rosszabb. Ö is kistermetü, de úgy húz, hogy alig lehet tartani. Sokkal agresszívabban ugat, mint a miénk.

A harmadik szomszéd családnak egy bazi nagy magyar vizslája van. Ha a férfi vezeti pórázon, akkor a legjobb kutya a világon, már a nézésétöl tudja, hogy hol a helye. A feleségére viszont egyáltalán nem hallgat, múltkor megállított a nö az utcán, hogy az enyém-e az a macska, mert a kutya meglátta, utána iramodott és neki eltörött a válla, mert nem tudta tartani a pórázt, a kutya kitépte a kezéböl.

Ezzel csak azt akarom mondani, hogy ne hidd, hogy minden kutya leül, ha egyet szólnak neki, kizárólag a tiéd nem, vagy minden más állatnál olyan ideális a helyzet, ahogy azt te elképzeled. Nem értem, miért baj az, hogy ugat és húz. A kutya ilyen és kész, nem mindegyiket lehet megnevelni, de ettöl még nem rossz. Ha megtámad és megharap másokat, akkor igen, azt nem lehet türni, de egy kis ugatásba nem hal bele senki.

Szerintem ne akard tökéletesre nevelni, mert akkor persze, hogy kudarcot vallasz. Te tanulj meg ezzel együtt élni, és ne ess kétségbe, ha kutya létére ugatni mer.

Az, hogy most jössz rá, hogy neked erre idöd sincs, az nem a kutya hibája. Ezt elöbb kellett volna meggondolnod. Vagy ezzel is csak mentegetni próbálod magad, amiért el akarod magadtól távolítani.

2022. febr. 11. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/53 anonim ***** válasza:
90%

Jó érzés persze,hiszen tudod hogy valaki haza vár.Ez sokáig hiányozni is fog.De ez tulajdonképpen nem is egy igazán városba,sétára való fajta.Nehezen meg lehet szokatni könnyebb esetekkel,de akkor is egy terelő kutya akinek minden és mindenki terelni való,minden és mindenki butább,önálló munkavégzéshez van szokva,és ráadásul valóban ugatósak.

Mert nekik amúgy az a feladatuk,hogy ugassanak,tereljenek,ezért is jó jelző kutyák is.


De ez nem való városba,és ez a fajta nem olyan alkalmazkodó,hogy könnyen be lehessen szokatni ebbe a környezetbe.Az ösztönei mindig is erősebbek lesznek még a saját akaratánál is.


Én még mindig azt mondom,hogy szeretgesd meg egy kicsit,töltsetek együtt még egy kis időt ameddig felbukkan egy jelentkező akinél jó kezekben lesz,aztán legyen aminek lennie kell.Neked is könnyebb lesz,mert ez így hosszútávon nem megoldás (főleg nem 10-15 évig,és még idővel talán családod is lesz,talán elfoglaltabb is leszel,ez soha nem könnyebb csak nehezebb lesz sajnos) és neki is mert azt teheti amit szeret: ugat,szabadon van,nem kötelező szépen sétálni,vagy ha igen akkor azt egy olyan gazdi mellett teszi,akinek jobban szót fogad.

2022. febr. 11. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/53 anonim válasza:
100%

Először is tokre sajnálom a helyzetedet, Kérdező, sztem nem vagy rossz gazdi, ez egy elcseszett helyzet. Vannak ilyen típusú kutyák, nekem kozepsnacim van, különösebb sulizas nélkül is prímán viselkedik magától. Szóval nem a te hibád, h a kutyád ilyen. Vagyis csak részben inkább.


Másrészt az nem pálya h a kutya odakap, ha raszolsz. Írta vki (jól le is pontozták), h biza ledominalta a kutyát. Van olyan fajta, amelyiket le is kell. Szembe szomszédnak egy szamojéd kutyája van, kiallhatatlan az egész kutya, nem is viszik sosem semerre, m harap mindenkire. Ott se túl domináns a gazdi, pedig lehet h 1-2 erősebb “odataposas” a kutya fele megtette volna a hatását, és most nem tartanának ott h a kutya az egész életet valszeg antiszociálisan egy kertben fogja eltölteni. Szóval fájó szívvel, de vhol én is azt mondom, h az ilyen öntörvényű, akaratos kutyákat, mint a mudi, be kell törni. Erre persze nem mindenki képes (én se biztos h az lennék), de nézve azt, h mivel jár érzelmileg az, h tovabbadod öt, lehet h inkább erőt vennék magamon és ezt az utat is megpróbálnam.

2022. febr. 11. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/53 anonim ***** válasza:
77%

Szerintem meg pont érdemes lenne kipróbálnotok az agilityt és a terelést, ha olyan helyre mentek, ahol az edzőnek van tapasztalata a fajtával, a többi problémán is tud segíteni. Ne a katonás sétához kösd ezeket a dolgokat, csak kezdd el csinálni és látni fogod a javulást vagy legalább másként fogsz a dolgokra tekinteni.


Nekem egy kicsit instabil mudi/puli/pumi keverékem van, ő is rengeteg helyzetben ugat(na) és van olyan útszakasz, ahol csak a nyüszítésig tudom letekerni a hangerőt rajta, mégis rengetegszer álltunk már a dobogón, imádok vele dolgozni és emiatt egyáltalán nem zavar, hogy neki néha sok mondanivalója van.


Nem értem, hogy túrázni miért nem jártok. Beültök a kocsiba, elmentek egy kevésbé központi helyre és nekivágtok az erdőnek. A Kék túra útvonalainak 90%-a megtehető úgy, hogy max fél óránként jön valaki szembe.

2022. febr. 12. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/53 anonim ***** válasza:
93%

De minek csináljon bármit is,ha már nem akarja? Ez a kutyának se jó,ne vicceljünk már.

Ha eddig nem túráztak,nem sportoltak,nem jártak ide-oda ÉS nem is passzolnak össze minek ez a macera..

Pikk-pakk át fog szokni gond nélkül egy másik gazdához a kutya,aki ezeket szívesen csinálja,van rá pénze és ideje és garantáltan 10 év múlva is lesz ehhez kedve.

2022. febr. 12. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/53 anonim ***** válasza:
5%
Ha házban laktok és kert is van, miért erőlteted a sétát? Nekünk is kint van és semmi baja, elfutkarozik, játszunk vele és valaki mindig kimegy hozzá, imád minket és egy boldog kutya. Nem csak azok a kutyák boldogok, akiket hurcolnak mindenhova, vidéken ez nem is szokás.
2022. febr. 12. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/53 anonim ***** válasza:
63%

És mégis kinek kéne egy elrontott, felnőtt kutya? Az oké, hogy a kutya simán megszokná az új gazdát, de sajnos nincsenek nagyon olyan emberek, akik ennyire aktív életet szeretnének élni egy kutyával, pénzt, időt és energiát akarnak áldozni rá és megfelel nekik egy elrontott, egy éves kutya is...


A többség vesz magának inkább egy kölyköt, tenyésztőtől, olyan párosításból, ami hozza magával, hogy a kutyával később dolgozni lehet.


Szerintem maximúm tanyára vagy nagyobb udvarba fogják befogadni, ahol heti 1-2x elviszik fél óra sétára...

2022. febr. 12. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/53 anonim ***** válasza:
57%

Menhelyről is kerül ki rengeteg problémás kutya,nem lehetetlen.Főleg hogy egy fajta jellegű kutyáról van szó,fajtával foglalkozók biztos felfigyelnek a segély kiáltásra.Mert ez már kb az.


És amúgy meg kinek kell? Olyannak akinek nem első kutyája lenne,akinek van vele tapasztalata és ha aktív életet nem is tud neki nyújtani,de rendelkezik hatalmas kertel és otthon is le tudja foglalni,mozgatni a Mudit aki tökéletesen érzi magát (szemben a várossal és a rengeteg korlátozással) állatok közt,nagy területen ahol lehet szabadon ugatni,terelni,járni-kelni.

Főleg külsőbb részeken a mai napig rengetegen tartanak haszonállatot is a csirkétől a disznón át a juhokig mindent olyan helyre mindig el kell egy új kutya.

Oké,hogy nem fogja 82748238 forintos kajával etetni,és nem fog naponta 5x sétálni a kutya,de testhez álló feladatot fog kapni,és olyan környezetbe kerül ahol otthon érzi magát és nem számít rosszalkodásnak,ha azt teszi amihez ért: terel,jelez,őrködik,védelmez.


Az a baj,hogy minden fajtára ugyan azt az egységes tartásmódot akarjátok ráhúzni,de ezt nem lehet.Értsük már meg végre,hogy a kutyából sose lesz szalonna.

Ahogy a társasági kutya nem való kertbe,kinti tartásra úgy a Mudi nem való városba,nem alkalmas úgy családi kutyának ahogy egy Mopszot akarnál tartani.

Tudni kell különbséget tenni,megismerni,megérteni és megadni a kutyáknak az ő saját igényeiket.Sehol nem írják,hogy a Mudi könnyű eset,és amikor ezt írják nem viccelnek.Annak fog a legjobban ez feltűnni aki nem a fajtának megfelelően tartja az ebet.


Sport,mozgás,szabadság,elfoglaltság,ennek a fajtának erre van szüksége.Nem 50 kutya iskolára azért,hogy tökéletesen végig tudjon sétálni egyenes háttal,kussban,más kutyákat és állatokat figyelmen kívül hagyva.


Valakinek ritkán,de sikerül a fajtát megnevelnie,szocializálnia és ki tudja hordani rendesen a kertből és lakásból,de a többségre ez nem lesz igaz.Ehhez kell kutya,gazda és megfelelő környezet egyaránt.


Mindig nagyon körültekintően válasszon mindenki kutyafajtát és azon belül kutyát is magának.

Lásd ennek se volt törzskönyve,nem volt egy tenyésztő aki azt mondja,hogy öcsém ez neked így nem fog működni.Elment,elhozott egy kölyköt,és azthitte elegendő lesz pár elolvasott bejegyzés,megnézett video meg egy kis kutya suli ahhoz,hogy egy kutyát bele kényszerítsen abba az életstílusba ami neki nem való.

Nem hibáztatom,megesik.Most a feladat nehezebbik része,hogy találjon egy Mudist aki hajlandó foglalkozni a kutyával és meg tudja adni azt amire szüksége van a kutyának.

2022. febr. 12. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/53 anonim ***** válasza:
85%

Sehol sem írta a kérdező, hogy lakásban, a belvárosban tartja a kutyát, vagy, hogy kicsi az udvar, vagy egyáltalán nincs (attól persze lehet, hogy így van). Az viszont lejött az írásból, hogy szeretne küzdeni és, ha továbbadná, csak egy jobb helyre vinné a kutyust.


Menhelyen önkénteskedem, így közeli tapasztalatom van arról, hogy mudi/pumi jellegű felnőtt kutyák nem igazán kellenek jobban senkinek, mint a többi kutya és nem is kerülnek olyan helyre, ahol ennyit foglalkoznának velük.


Egy tanyán egy képzetlen kutya nem lesz segítség, csak hátráltató tényező.


Amúgy meg a kérdező kutyája, neki kell döntenie, hogy mit akar lépni.

2022. febr. 12. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/53 anonim ***** válasza:
14%
Magyarul vettél egy szapis idegbeteg kutyát. Nincs több kérdés.
2022. febr. 12. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!