Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit tegyek, ha megbántam a...

Mit tegyek, ha megbántam a kutyát?

Figyelt kérdés

2021 januárjában elhoztunk egy 2 hónapos kölyök kutyust, és amint lehetett, már vittem is kutyaiskolába. Mikor vittük a kutyaiskolába, már elkezdett reaktívan viselkedni a kutyák felé: pórázon hihetetlenül húz és ugat rájuk. Az iskolában jól viselkedett, azonban itthon ugyanolyan rosszul, rémálom sétálni menni vele. Alapfokú engedelmességet ő végezte el a legjobban a nyáron, ám a séta közbeni viselkedése továbbra sem javult. Azóta két trainerrel is dolgoztunk, de sajnos pénzügyileg nem igazán tudom megengedni őket hosszútávon.


Most, hogy egy éve van már velünk, elkezdtem feladni a tanítását és elvesztettem a türelmemet. Rendszeresen sírok a séták után, többször is megharapott már, mikor próbáltam magamra vonni a figyelmét, hogy ne húzzon és ugasson a pórázon, de egyszerűen úgy érzem, egy helyben toporgunk.


Szeretem nagyon, ahogy a házban velünk van, követ és figyel, érdeklődik, azonban így, hogy elkezdtem feladni, a vele való törődéshez sincs már annyira kedvem és az időm se engedi, hogy jól megmozgassam és szellemileg is lefárasszam. Elkezdtem nyűgként tekinteni rá, főleg, ha a jövőmre gondolok. Úgy érzem, bármennyire is szeretem, megbántam a kutyatartást és nem nekem való, még 14-15 évig nem fogom tudni ezt csinálni... mit tehetnék? Leginkább egy új gazda kellene neki, aki többet tud vele foglalkozni, aki türelmesebb és aki meg tudja nevelni, viszont bennem van az önző érzés is, hogy olyan aranyos és hiányozna a pofija, na meg aggódnék hogy mi van vele, hogy a környezetem mit gondol, amiért új gazdát kerestem a kutyának, stb... és az elmúlt egy év alatt többször is voltak hasonló gondolataim, de azok két-három nap után elmúltak, viszont most már két hete ezen jár az agyam, hogy mit kellene tennem...



2022. febr. 11. 21:57
1 2 3 4 5 6
 31/53 anonim ***** válasza:
24%
Szóval vettél egy szapis kutyát, ki tudja hogy mennyire mudi egyáltalán. A szüleinek nem voltak eü szűrései, és nem vették figyelembe hogy viselkedés zavarosak vagy ideggyengék-e, ahogy valószínűleg az sem számított hogy rokonok-e vagy sem. Így ez teljesen lutri, ne is csodálkozz ha nem normális a kutyád. Bár itt leginkább veled van a baj, nincs semmi tekintélyed. A kutyaiskolában azért viselkedik jól, mert az oktatót tiszteli gondolom. A legjobb lesz annak a szerencsétlennek ha megválsz tőle, és legalább egy 10 évig nem lesz kutyád, azalatt hátha felnősz kicsit. Bár szerintem ez nem fog megtörténni. Egy tenyésztő nem adott volna neked kutyát. Egy szaporítónak csak az a lényeg hogy elpasszolja minél gyorsabban. Jó lesz ha rászoksz a gondolkodásra.
2022. febr. 12. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/53 anonim ***** válasza:
20%

Azt írod nem hirtelen felindulásból vetted a kutyát. Mégis szaporított mudit vettél occsón. Mert ilyenre te nem költesz, igaz? Mire számítasz ilyenkor?

Rengeteg a rossz idegrendszerű, szapis mudi! Ami ha társul egy felelőtlen, tapasztalatlan, lusta gazdával, annak ilyen lesz a következménye!


Tehát spóroltál a vételáron, majd most spórolsz a nevelésen. Tényleg keress neki egy jobb gazdát! És ne tarts többé állatot!

2022. febr. 12. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/53 anonim ***** válasza:
40%

Na tessék, ezért kellett a szapis mudi… vagyis igazából a fajtajellegű keverék. Gratulálok.


Elmondom neked, hogy egy normális idegrendszerű tk-s mudi ára megáll 150 ezerben. Nem egy nagy összeg a többi, nyugati, felkapott fajtához képest! Vess magadra.


Nekem kettő van itthon (fajtatiszta, tk-s), soha az életben ilyen gondom nem volt velük egyrészt, másrészt első kutyás gazdának ez a fajta kifejezetten nem ajánlott.


Idegrendszerileg jó eséllyel rotyi a kutya, ami szaporított keverékeknél igen gyakori!


A foglalkozás: pics@füst! Egy mudi az kőkemény munkakutya! Enyémek heti 4szer agilityznek, a fennmaradó 3 napból 2-n engedelmeseznek, egy nap “pihenő”. De! Igy is kertes házból napi 2-szer “jutnak” ki. Ezt úgy értsd, hogy reggel egy-masfel óra séta (póráz nélkül) margit vagy hajogyari azigeten, labdazassal rohangalassal. Delutan, melo utan pedig 3 óra aktivkodas. Seta a suliba, agility, haza. Vagy ugyanez, seta valahpva ki, engedelmes, jatek, haza. Napi 3-4 órát mennek és fontos, hogy közben dolgoznak fejben!


Ez így a minimum. A te kutyádra is biztosan van megoldás és bizonyos mértékig lehetne fejleszteni, idegrendszere miatt nyilván komoly korlátai vannak, de aki itt elbszta, az te vagy.


Keress egy mudis trénert, és amit a vételáron megspóroltál, szépen szánjad rá a képzésére.


Legközelebb légy felelősebb, és szégyelld magad, hogy egy ilyen remek hungarikumnak az állományromlását támogattad a spúrságoddal!

2022. febr. 12. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/53 anonim ***** válasza:
57%
#33 ne, egy ilyen ember ne tartsa meg a kutyát. Inkább kapjon esélyt szegény egy jobb gazdira, aki szán rá időt és pénzt. Komolyan nem értem, hogy lehet valaki ilyen felelőtlen, mint a kérdező. Szaporítót támogat, aztán csodálkozik, ha idegroncs a kutya. De állítólag ő “éveken keresztül tervezte és alaposan utánanézett mindennek”. Nagyon alapos utánanézés lehetett, ha már az sem volt egyértelmű neki, hogy szapis kutyát nem veszünk. Ráadásul munkakutyát venni úgy, hogy nem jár vele agilityre vagy valamilyen foglalkozásra (a kutyasuli tanfolyam ide nem elég…hát, nagyon okos dolog volt, mondhatom.
2022. febr. 12. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/53 anonim ***** válasza:
70%

A sétával így egyre rosszabb lesz a helyzet, mert a kutya érzi a te idegességedet, ettől ő is egyre izgatottabb lesz, ami egy ördögi körhöz vezet. A kutyák nagyon érzik és átveszik a gazda viselkedését vagy hangulatát. Ha te izgatott vagy stresszes vagy a sétától, akkor ő is az lesz,ha érzi a bizonytalanságodat, akkor ő veszi át az irányító szerepet, azért arcoskodik más kutyákkal, mert azt érzi, hogy meg kell védenie téged tőlük. Alapvetően szerintem a te hozzáállásodon kéne változtatni a séták alatt. Próbáld meg először te lenyugtatni saját magadat, az elején rövid, akár 5 perces sétákkal kezdeni, olyan helyen, ahol kevés külső inger éri, hogy csak rád tudjon koncentrálni. Amikor észreveszed magadon és a kutyádon is, hogy "bepörögtök", akkor hazamenni. Akár a lakásban is ráadhatod a pórázt és így sétáljátok végig a helyiségeket. Ha már a séta előtt, a póráz látványától izgatott a kutya, akkor lenyugtatni, leültetni, helyére küldeni és amikor ezt megtette, csak akkor ráadni a pórázt.

Nem könnyű, de szerintem nem is lehetetlen feladat. Ehhez viszont neked kell magadban meghozni egy határozott és végleges döntést.

2022. febr. 12. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/53 anonim ***** válasza:
75%

Én is szinte ugyanebben a cipőben járok/jártam. Nagyon szerettem volna kutyát, de akkor jöttem rá, hogy semmit se tudok,amikor már itt volt. Ugyanezt a cirkuszt csináltuk,mindig sírtam, mindenen kiakadtam. Úgy éreztem, hogy szenved a kutyám is meg én is,és jobb lenne neki máshol.


Amik nekem segítettek:

Barátok biztattak, hogy 2 éves korában nyugisabb lesz, ez igaz volt.

Előtte egy tréner egy alkalommal házhoz jött, és együtt sétáltunk ott,ahol amúgy is szoktunk. Rájöttem, hogy a kutya rám reagál, én szó nélkül húztam ide oda, most mindig beszélgetek vele, kikerüli a fákat meg oszlopokat,ha szólok és nem csavarodunk fel stb.

Ha kutyát látott megőrült. Ebben az segített, hogy kutya napközibe kezdtem járatni,hozták vitték kocsival. Itt egyrészt elfáradt,lemozgatták. Másrészt szocializálódott kutyákkal és nem jön lázba mindenkitől, főleg ha a kutya jelzi,hogy nem akar vele játszani.


Ja és az elején elrontottam a nyakörves sétákat, csak azt tanulta meg,hogy rángatni kell. Hámra váltottunk, nekünk sokkal jobb így sétálni, 8 méteres flexivel megyünk,nagyon ritkán húzza meg.

Amikor nincs napköziben, jön velem dolgozni, buszon,villamoson,tök ügyes.


Szerintem ne add fel. A napközit nagyon ajánlom. Az is költség, de tréner helyett.


Illetve a kutya tükröz téged. Ha ideges vagy a setától, ő is. Én az esti sétát 10 utánra tettem egy ideig, hogy üres utcán sétáljunk és legyen jó élményünk is.


Szerintem ne add fel még. Most a legnehezebb.

2022. febr. 12. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/53 anonim ***** válasza:
92%

A döntést neked kell meghozni.



Leírom az én esetemet, félig a másik oldal.


A kutyámat 2 évesen hoztam el az előző gazdájától. Jó helyen élt, megkapott mindent szerették. Az akkori gazdája valahogy úgy lehetett, mint te, hogyhogy a kutya érdekében szeretett volna neki másik gazdit találni, ő egy évet gondolkozott rajta. Én nem ismertem őket. Ismerős ismerőse. Meghirdetni nem akarta sehol a kuytust jó helyre akarta adni.



Tehát egyik ismerősöm szólt, hogy elhoznám-e a kutyát, pár napot gondolkoztam és mondtam igen. Nos ő szólt az akkori gazdának aki mondta, hogy szeretne velem találkozni, ez amúgy nekem szimpatikus volt. Átmentem, nagyon sokáig ott voltam, több órát. Megbeszéltünk mindent és hogy másnap elhozom a kuytust. Így is lett, akitől hoztam nagyon sírt.


Később találkoztunk még, illetve olyan is volt, hogy véletlen az utcán futottunk össze. Azt mondta, hogy milyen szépen sétál a kutyus és mennyivel nyugodtabb. Illetve, hogy nagyon nehezen döntött de látja, hogy jó döntést hozott.


Megértem, hogy nehéz helyzetben vagy, láttam az előző gazdit ahogy sírt, utána is biztos nagyon rossz volt neki, de ő maga mondta hogy így sokkal jobb a kutyának végre otthon van.

2022. febr. 12. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/53 anonim ***** válasza:
37%
Bocs az offért de válaszoljanak már azok akik szerint csak tenyésztett kutya lehet jó hogy mindenkit rossz gazdának tartotok akik nem költenek több százezret egy kutyára vételkor? Ellenzem én is a szaporítást, nem is vennék olyan kutyát. De más módja is lehet annak hogy valaki kutyát szerezzen. Sokan nem kérnek pénzt a kutyáért pl.
2022. febr. 12. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/53 anonim ***** válasza:
71%

Hát én voltam ugyanilyen helyzetben, felelőtlen gyerekkoromban magamhoz vettem egy tipikus kemény fajtát hogy az majd tökjó lesz... Mint kiderült se a fajta, se kifejezetten az a kutya nem passzolt hozzám. Lett más gazdája, így volt mindenkinek a legjobb.

Viszont a leírásodból azt látom hogy a kutyád próbálna neked megfelelni, te is javítanál a kapcsolatotokon, viszont nem tudjátok hogy álljatok egymáshoz. Plusz egyszerűen nem a mudi fajtát kellett volna választanod. Ha sok utánanézés előzte meg a vásárlást, nem értem hogy nem olvastad a mudinál hogy városba maximum rendszeres sport kirándulás mellett ajánlják. Na mindegy, amit most tehetsz hogy vagy kerestek jó trénert aki aktívan foglalkozik veletek, vagy keresel neki gazdát. De ezt most döntsd el, mert ennek a langyos állapotnak nincs értelme, csak rontasz vele az egészen. Pláne hogy nem ez az első hogy ezen gondolkodsz.


Ha se időd se pénzed rá akkor eldőlt a kérdés, csak akkor nem értem miért kellett vállalni.


Nem vagy rossz ember ettől, nem is leszel rossz gazda, viszont legközelebb fixen meggondolod veszel-e kutyát, és hogy milyet.

2022. febr. 12. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/53 anonim ***** válasza:
100%

Nem azért rossz a szaporítás,mert pénzért adják a fajta jellegű kölyköket.

Minden jellegű szaporítás,ami nem hivatalos tenyésztés az rossz dolog.Akkor is,ha ingyen vannak a kutyák és akkor is ha teljesen keverékek.

Sőt,tk-s szülőkkel is szaporítás szaporítani,hiszen ha se kenneled,se szakértelmed,se pénzed a kölykökre értelmetlen a kölyköket a világra hozni.


A rossz itt az,hogy ezek a kutyák valószínűleg orvost sem láttak,ahogy más esetben sem látnak.

6 hetesen átkerülnek egy új gazdához holott még 2 hétig nagyon szükségük van az anyjukra.Nem azért mert hű de jó fejek akarnak lenni,vagy nem ismerik a törvényt ami erre vonatkozik,csak egyszerűen nem akarnak 8 hetesen orvoshoz menni velük,hogy meg legyen az első oltás,mert akkor azt nekik kell állni.

Egyszerűbb úgy meghirdetni,hogy chip és oltás az új gazdi feladata..

Az anya kutya ilyenkor ugyan úgy traumát él át,mert ahelyett hogy ő maga választhatná le a kölyköket (nem csak a szoptatás itt a lényeg..) elviszi tőlük egy idegen,ami igen,nekik is trauma! Rossz élmény.

A tenyésztő azon felül,hogy szűri betegségekre a kölyköket ad garanciát is,tehát ha mégis betegek (de nem szoktak azok lenni..) minimum a fele ellátás árát ők fizetik ki.

Ha túl sok kölyke van az anyának a kölyköket se hagyja össze-vissza fejlődni,hanem besegít.A legkisebbeket táplálja,hogy egyformán növekedjenek a többivel.(van kutya tápszer,tejpótló)


Többnyire rendes helyük sincs lásd itt sem a lakásban vannak az újszülöttek és a frissen fialt anya kutya,hanem valahol egy garázsban talán.


Ez mind-mind rossz dolog az anya kutyára és a kölykökre nézve is.

A tenyésztő mindent a kutyák érdekében IS tesz,nem csak a haszonért vagy mert besikerültek és gyorsan túl akar esni mindenen.

Neked se mindegy,hogy egy beteg,elhanyagolt,traumatizált kölyköt hozol a hideg pajtából vagy egy meleg otthonból hozod a biztosan jó egészségű,megfelelő korú kiskutyádat.

2022. febr. 12. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!