Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Akinek nyomott fejű kutyája...

Akinek nyomott fejű kutyája van, hogy tudja ezt elviselni?

Figyelt kérdés

Imádom a kutyákat, de a nyomott fejű fajtáktól rosszul vagyok.

Tegnap állásinterjún voltam, és a vezető kutyája is ott volt. Francia bulldog. Nagyon kedves kutya volt, végig az ölemben ült, bújt hozzám.

De olyan rossz érzés volt bennem végig a kutya miatt. Látszott rajta, hogy minden egyes levegővételért küzdenie kell, izomból vette a levegőt, kifújásnál pedig horkoló hanggal együtt folyt a taknya.


Általában kerülöm az ilyen kutyákat, de ez pont az a szitu volt, amikor nem lehetett. Másik ilyen pár éve volt, mikor messze élő rokonoknál voltunk, a mopsz kutyájuk pedig a dülledt szemeit lehet be sem tudta csukni, mert ahogy bújt hozzá a lábamhoz, éreztem, hogy a szemét nyomja oda.

Az egyik ismerősömnek pedig van 9 kutyája, abból 8 ilyen nyomott fejű és pár hónapja kiposztolta Facebookra képekkek együtt, hogy az egyiknek kiesett a szeme.


Nem tudom hogy lehet ezt elviselni, ha nekem véletlen ilyen kutyám lenne, folyamatosan aggódnék érte, nem bírnám nézni, ahogy egész életében szenved.



2022. máj. 20. 07:03
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
39%
A szemkibuggyanás a franciákra nem túl jellemző, a légzését pedig segíteni lehet orrplasztikával. Bár az genetikától függ hogy mennyire nyitottak a kutya orrlyukai. Mopszokra az orrplasztika szerintem szintén érvényes, a szemük kiesését pedig hám használatával lehet "orvosolni", ugyanis attól esik ki ha a nyakörv megszorítja a nyakukat és megnő a nyomás a fejükben.
2022. máj. 20. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
98%

Továbbá azzal is lehetne orvosolni, ha nem lenne trend a minél rövidebb orr és kerekebb fej. És nem ilyeneket tenyésztenének... Erre vannak is kezdeményezések, a franciákból kimondottan mutatós kutyát lehet faragni pár generáció alatt, amiknek hatványozottan kevesebb az egészségügyi problémája.


A kérdésre válaszolva, én nem tudnám nézni, ahogy folyamatosan az életéért küzd a kutyám.


Egy biológus

2022. máj. 20. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
94%

Semmi olyan kutyát ami természetesen nem képes pározni, nem képes elleni nem lenne szabad tenyészteni szvsz.


Ezeket az eltorzított fajtákat meg csak kifelé keresztezéssel és hosszabb orra szelektálással lehetne megjavítani, ilyen pl. a kontinentál bulldog.

2022. máj. 20. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Én nem a kutyáktól vagyok rosszul, hanem a tudattól hogy az egészségük kárára nyomorítják az emberek szerencsétlen állatokat- divathóbortból.
2022. máj. 20. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
98%
Én nem tartanék ilyen kutyát, sajnálom őket, külföldön valahol már betiltották a tenyésztésüket.
2022. máj. 20. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
68%
Én nem is értem, mitől lettek olyan népszerűek. Olyan csúnya fejük van. És az a szuszogás meg horkolás…2 percig nem bírnám elviselni. Annyi szép és egészséges kutyafajta van, nem értem miért ezt kell terjeszteni.
2022. máj. 20. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
#6 van egy teória miszerint ezeknek a fajtáknak eléggé hasonlít a feje egy gyerekére. De alapból gondolom azért népszerűek mert nincs sok turcsi orrú fajta, tehát "egyediek". Az ilyen divatemberek mindig az egyedire mennek ezért olyan felkapottak az "egzotikus" színek is bizonyos fajtáknál mint a kék, lila, merle és társaik.
2022. máj. 20. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
87%

Nem mindegyik nyomott fejű kutya problémás, ezt jó lenne megérteni. A megnyúlt lágy szájpadlás és szűk orrlyuk kombináció okozza a jellegzetes hangokat, de ez nem mindegyik kutyánál van jelen, csak azért mert bulldog vagy mopsz. Szomszédnak mopsza van, akkor liheg hangosan, ha futkározott, játszott egyébként csendes a kutya. Terhelés után minden kutya hangosabban veszi a levegőt és gyorsabban liheg, ez teljesen normális. Környéken van 2 francia bulldog, egy gazdánál. Az egyiknek tényleg borzasztó hangja van, már percekkel korábban hallom, hogy jönnek. A társa viszont full csendes, nem röfög, nem hortyog. Mindkettő bulldog 🤷‍♀️


Azt is szeretném kiemelni, hogy amelyik kutyánal ezeket a tipikus bulldog/mopsz hangokat hallani, az műtétre szorul(na). Csak a gazdákon múlik, hogy ez megtörténik-e vagy sem. Szikével orrlyuk tágítást végeznek ilyenkor és visszavágnak a lágy szájpadlásukból is, ami túlságosan belóg a levegő útjába, ez okozza a kattogó, röfögő hangot. Ha ezek rendben vannak, normálisan veszik a levegőt. Ismerek túrázó mopszokat, akik ugyanúgy teljesítenek mint bármelyik másik hasonló méretű kutya.


Tenyésztőknek kéne nagy hangsúlyt fektetni arra, hogy hangosan lélegző kutyákat nem tenyésszenek tovább. Egyébként ha megnézitek, fajtán belül is egyed függő a nyomottság mértéke, van amelyiknek tényleg orra sincs, mert még a redője is rálóg, a másiknak meg van a fajtához képest orra, nem full lapos az egész feje oldalról nézve. Utóbbi típust kéne preferálni. Azt hiszem láttam is neten erről egy táblázatot, ha megtalálom, belinkelem.


Horkolni bármelyik kutya tud. Nekem nincs nyomott fejű kutyám, de az egyik néha úgy horkol, hogy felnőtt férfiakat megszégyenít vele, miközben az egész kutya 4kg 😅 szóval vagy horkolni fog, vagy nem, nem tudhatod

2022. máj. 20. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem találtam meg, amikor oldalról is fotózva vannak, de itt vannak példák az egészséges orrtól, egészen a nagyon szűkig.


[link]

2022. máj. 20. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
87%

#8 tökéletesen leírta.


Nekem is sokkal jobban tetszenek a kicsit hosszabb orral rendelkező bulldogok azonban akik a francia sztandardot követik nagyon, azok a teljesen lapos orrra és a krumpli testre esküsznek és mélyen lenézik azokat a kutyákat amiknek hosszabb az orruk. Németországban vannak olyan vérvonalak amiket "sportosra" terveznek. Érdekes volt mikor megemlítettem egy francia bulldogos csoportban és az ottani tenyésztők elküldtek az anyámba, hogy a németek is az ő magyar krumpli kutyáikat viszik mert ez a jó minőség, a tökéletes francia bulldog... Na itt kezdődik a probléma. Közben büszkén posztolgatnak évtizedekkel korábbi képeket a fajtáról, ahol a kutyáknak még szép szálkás testük és bőven hosszabb orruk volt, ami szerintem sokkal élhetőbb, csak a franciák teljesen elbaxták a sztandardját a fajtának.

2022. máj. 20. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!