Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Border collie/ausztrál juhász...

Border collie/ausztrál juhász nagyon nem ajánlott?

Figyelt kérdés

Első saját kutyám lenne, de sokszor hallom hogy nem ajánlják kezdőknek, de tapasztaltabbaknak se nagyon.


Jobban meggyűlne vele a bajom szerintetek mint egy sima keverék kutyával?



2022. máj. 26. 09:27
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
88%

Nézz a tenyésztőkkel videókat.


Én egy ausztrál tenyésztős videóban azt hallottam, hogy kifejezetten ajánlja kezdőknek..,


Igazából az energia szinted a lényeges tényező, mert annyi ezekben a kutyákban a “nehéz”, hogy nagyon energikusak… Viszont mivel elképesztően okosak, könnyen tanulnak és nem is kifejezetten makacs fajták, vagyis tanítani nem nehéz Őket.


Csak kell hozzájuk beállítani egy napi rutint, amitől nem nagyon lehet eltérni és ez azért elég komoly lemondásokról szólhat a részedről…

2022. máj. 26. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
94%

Szia!


Első kutyás border collie-sokon látom, hogy nem bírnak a kutyájukkal. Nincsenek lefárasztva se fizikálisan, se szellemileg :/


De ez nem azt jelenti, hogy kezdőknek nem ajánlott, hisz lehet egy kezdő kutyás jobb gazdi, mint aki már gyerekkora óta kutyákkal van. Az egész a befektetett időn múlik és azon, hogy ne múljon el a lelkesség 10 év után sem :)

2022. máj. 26. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
72%
A border és az aussie nevelése, tanítása könnyű, nagyon tanulékonyak, tehát ilyen szempontból jók kezdőnek is. Viszont mozgatni, fárasztani kell őket, fizikailag és mentálisan is. Nyilván ez minden kutyafajtára igaz, de ők hatalmas mozgásigényű, aktív, pörgős fajták, nem elég nekik napi 1-2 séta, mindenképp aktív foglalkozásra, sportra van szükségük. Ha ezt biztosítani tudod, sok szabadidőd van és tényleg aktívan tudsz vele foglalkozni, akkor bevállalhatod kezdőként. Ellenkező esetben viszont nem ajánlom, mert a felgyűlt energiát máshogy fogja levezetni, ami se a kutyának, se neked nem lesz jó.
2022. máj. 26. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
73%

"A border és az aussie nevelése, tanítása könnyű, nagyon tanulékonyak, tehát ilyen szempontból jók kezdőnek is."

Na itt látszik, hogy az előttem szólónak nincs bordere. Igen, nagyon tanulékonyak, így a rosszat is pillanatok alatt megtanulják. Elkezdik az autók terelését, a tapasztalatlan és kezdő gazdi nem tudja azonnal leállítani és már rögzül is a kutyában. Ráhagyják kétszer, mert hogy még kölyök a kutya és majd leszokik róla (talán még viccesnek is tartják) és évekig lehet dolgozni, hogy a kutyából kivegyük ezt. Rengeteg kezdő gazdának van fénykergető, bicikliterelő, autóterelő, embert terelő, más kutyákat terelő, porszívóra/hajszárítóra/minden hangot kiadó dologra ugató, kerítés mögötti kutyákra őrjöngő bordere, akit nem tud kontrollálni. De láttam már a repülő madarakra bekapcsoló bordert is. És nagyon nem vicces, amikor a kutya nekirohan a kocsinak, átfut a repülő madár után az úttesten, kilométerről visszafut a külvárosba, mert meghallja az ugatós kutyákat (igen, ilyenek mind vannak az ismerősi körben).

Semmilyen magas ösztönkészletű kutya nem való kezdő gazdának! Mert gyorsan tanulnak trükköket, de ha nincs megfelelő lefárasztás és szabályrendszer, azonnal elkezdenek pórcselekvéseket felvenni, ahol az ösztönüket levezethetik. És ez mindig, minden esetben káros és veszélyes.

2022. máj. 26. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
39%
#4 Eltaláltad, nem borderem van, bár ez a kérdés szempontjából lényegtelen. Border és border között is van különbség. Ne kelljen már magyarázni. Nyilván hobbi kutyát szeretne a kérdező (show vonal), nem munkavonalú, erős terelő ösztönű kutyát...
2022. máj. 26. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
52%

Attol fugg mi a terved vele.Mennyit akarsz vele foglalkozni stb.


Ausztral talan egy fokkal kevesbe pörög.


Ha heti 2x legalabb eljartok valami kutyas sportra vagy terelesre az nagyon jo! Plusz minden nap le kell farasztani mivel eszes kutyak nem is feltetlen a fizikai hanem mentalis faradtsag kell, kutyasuli erosen ajanlott. Azert is nehez a farasztasuk, mert könnyen tanulnak es amit mar jol tudnak az nem fogja oket lefarasztani mindig uj kihivas kell.


Eleinte bordert akartam, de orultem hogy vegul nem lett, meg be is lattam, hogy sok lenne a kutya es masfajtanal kotottem ki. Fele annyira sem pörgős mint egy border, de igy is van vele munka. (ir buza terrier)


Ugy vagyok vele, hogy tok jo, ha nagyon faradt vagyok es mondjuk a seta melo utan nem egy ora hanem csak 20 perc akkor sem csinal ugyet belole.


Aktiv fajtat valasztani elkotelezodes, mert konnyen bele lehet faradni.


Jol gondold at, lehetsz jo gazdaja kezdokent,megfelelo treningekkel, sporttal foglalkozassal.

2022. máj. 26. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
65%

Nekem border volt az első kutyám, méghozzá 10 évesen kaptam. Nekem tökéletes volt kezdő kutyának, az tény, hogy nagy volt a mozgásigénye, de teljesen partner volt benne, hogy ezt levezessem, imádott labdázni, frizbizni, huzizni, biciklizni, trükköket tanuli, agilityzni. Nem ellenem dolgozott, hanem értem, nem akart kicselezgetni. A mai napig nem futott el vad után, mindenkivel kedves volt. A kocsikat ő is akarta terelni, 10-11 évesen nekem teljesen evidens volt, hogy úgy léptem fel ellene, hogy pár próbálkozás után felhagyott ezzel.


Aztán lett még pár kutyám és nem értem, hogy ha ők nem valók kezdőknek, akkor melyik fajta igen... Pl van egy terrierem, akibe iszonyú energia van, de nem szeret labdázni és alapjáraton csak azt szerette, ha a szájába vett egy játékot, mi meg kergettük vagy futottunk, sétáltunk vele. Iszonyú munka volt, mire felépítettem annyira a motiválhatóságát, hogy anélkül is le tudjam fárasztani, hogy én is KO leszek. A bordernél konkrétan csak leültem a fűbe és dobáltam a labdáját, néha kértem tőle pár trükköt...


Persze biztos vannak borderbe is keményebb kutyák, de show vonalon, ha leírod egy tenyésztőnek, hogy milyet szeretnél, szerintem tud majd adni egy együttműködő kevésbé zsizsegős kölyköt.

2022. máj. 26. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Keveréknél jobb sokkal, mert van egy kiszámítható temperamentuma. Szerintem egy jó kennelből való aussie-val jól járnál. :)
2022. máj. 26. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
23%
#5, amiket írtam mind küllem border volt. A terelő vonallal ilyen szempontból sokszor könnyebb, mert tisztább az ösztönkészletük. A küllemnél meg félküllemnél, illetve szapisoknál gyakoribbak a mindenre bekapcsolások. Ismétlem, látszik, hogy bordert eddig csak fotón láttál. Kérlek szépen így ne adj róluk rossz tanácsokat.
2022. máj. 26. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Ha nem ragaszkodsz kölyökhöz, nézz szét fajtamentéseknél. A bordereseket ismerem, nekem tőlük van kutyám, szintén első kutya, keverék, de részben csak border, nekem nem volt olyan gond, amit ne tudtam volna kezelni, persze, van, amihez kértem segítséget, tanácsot. Gyerekkoromban sem volt kutyám, sőt, rossz tapasztalatom is volt kutyával, vele mégis jól elvagyok, hasonló az aktivitás szintünk, tanítani meg nagyon szeretem.
2022. máj. 26. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!