Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Sos nagyon nagy baj van?

Sos nagyon nagy baj van?

Figyelt kérdés
ma a kutyusomban találtam egy kulancsot de mi békén hagytuk hogy ne történjen semmi( pl:kipukad,bele szakadjon a feje)és a kutyusom ki vakarta a kulancsot áés most halott a kulancs.lehet valami baja a kutyusomnak?
2010. okt. 1. 20:41
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

Reménykedj, hogy nem volt fertőzött a kullancs..



A Lyme-kór egy idült jellegű, több szervrendszert érintő betegség. A fertőző kullancs szúrását követő néhány hét, hónap elteltével a belázasodó kutya általános tüneteket mutat: kedvetlenség, étvágytalanság, bágyadtság, gyengeség, krónikus ízületgyulladás, testszerte nyirokcsomó megnagyobbodás, szőrhullás. Ízületgyulladást leggyakrabban az elülső végtagokon lehet észlelni, ilyenkor egyik-másik ízület megduzzadása, fájdalmassága észlelhető. Néhány hét múlva a tünetek enyhülnek vagy elmúlnak, esetenként azonban hetek, hónapok alatt idült sokízületi gyulladás alakul ki, a kutya sántít, nehezen, nem szívesen mozog. Előfordulnak vese- és szívelváltozások, ideggyulladások (következményes bénulások) is. Az ember és a beteg állatok legalább hat hétig tartó antibiotikum-kúrával eredményesen gyógyíthatók, ha a diagnózist hamar felállították, és a kezelést azonnal megkezdték. Elhanyagolt esetekben a betegség idültté válik, és ilyeneken az antibiotikum-kezelés már nem segít.


A kutya babesiosisát egy Babesia nevű egysejtű vérélősködő okozza. A fertőző kullancs szúrását követő 2-20 nap eltelte után betegszenek meg a kutyák. A heveny babesiosis nagyon magas lázzal, nyugtalansággal, bágyadtsággal, étvágytalansággal, kiszáradással és rohamos lesoványodással kezdődik. Ez idő alatt a kutyákban a kórokozók mind több vörösvérsejtet rombolnak szét, ezért egyre nagyobb fokú vérszegénység és ebből fakadó felületes, szapora légzés látható. Ekkor már a széteső vörösvérsejtek a vizeletet vörösesbarnára, feketekávé-színűre színezik (súlyos fokú vérfestékvizelés). Ezután lép- és májmegnagyobbodás mellett a nyálkahártyákon sárgaság jelentkezik. E tünet megjelenése után a kutyák többsége elpusztul. Előfordulhatnak idegrendszeri tünetek is: ingadozó járás, a végtagok gyengesége, bénulása. A vérfestékvizelés gyakran csak a betegség kezdetén mutatkozik, sőt az idült, elhúzódó esetekben hiányozhat is.

A kedvtelésből tartott kutyák és macskák elkóborlásaik során, kirándulásokkor nagy veszélynek vannak kitéve, nagyon gyakran kullanccsal a bőrükben térhetnek haza. A természetes módon való védekezés azon a megfigyelésen alapul, hogy a kullancsok igénylik a magas páratartalmú környezetet, ellenben a napsütésnek kitett bőrfelületektől irtóznak. Ezért ajánlott a hosszú szőrű állatokat rövidre nyírni. Az emberek lehetőleg rövid-bőszárú nadrágban és lenge trikóban járják a meleg évszakban a legelőket és az erdőket. Az említett betegségek megelőzésében ajánlott az erdős, bokros területen való tartózkodás közben gyakorta (30 percenként), valamint utána a testfelület gondos átvizsgálásával kullancsvizitet tartanunk, hogy a kullancsok megtelepedését időben felismerhessük és mielőbb eltávolíthassuk azokat. Ha a kullancsot közvetlenül a bőrbe fúródása után, még a vérszívása megkezdése előtt eltávolítjuk, akkor a fertőződés valószínűsége minimális. A kullancsot a bőrhöz minél közelebb, a kullancs szívott vértől duzzadó testét nem összenyomva, kullancseltávolító-csipesszel vagy -kanállal megfogva, folyamatosan csavarva szedjük ki, majd a szívás helyét jóddal vagy alkohollal fertőtlenítsük.


A különféle népi eltávolítási módszerek (a kullancs bekenése, légzőnyílásának eltömése zsírral, olajjal, vajjal, krémmel, paraffin-olajjal, petróleummal, alkohollal, benzinnel, rovarirtó szerrel, stb.) a kullancs megfojtását vagy teljes elpusztítását célozzák, azonban csak az eltávolítás idejét késleltetik, és ilyenkor a fulladozó kullancs fertőző anyagait a gazdaállatba öklendezi. Hasonlóan rossz módszer a kullancs kézzel történő megragadása, összenyomása, kicsavarása is, mert ilyenkor a kullancs nyálmirigyeire és bélrendszerére jelentős nyomás (préselés) nehezedik. Ilyenkor mi vagyunk azok, akik a kullancsot a szenvedése során öklendezésre kényszerítjük, és ezzel előidézzük a kullancs nyálában található fertőző mikrobákkal történő mesterséges fertőzést. A négylábú barátaink védelmében a kullancsirtó szerek valamelyikével történő havonta egyszeri kezelésük ajánlott, illetve adott betegségek ellen (lásd Lyme-kór, babesiosis) vakcinázhatók, injekciózhatók is az állatok.

2010. okt. 2. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
0%
a kutyára semmilyen kullancs nem veszélyes még ha fertőző is
2010. okt. 2. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 MME ***** válasza:
100%

URAMATYÁM! Nehogy bekend kérdező zsírral vagy olajjal azt a szerencsétlen kullancsot!!

Azért kell kiszedni, amint észreveszed, azonnal, mert az, hogy átadja a betegséget a kutyának, egyenesen arányos azzal az eltelt idővel, amennyit a kullancs a kutyában tölt! Mert ebben az esetben a nyálán keresztül juttatja be a kórokozókat.

Ha bekened akármivel is a kullancsot, akkor öklendezni kezd! Azaz belehányja mindazt, ami fertőzést okozhat. Ugyanis a béltartalmában vannak a babesiosist okozó kórokozók is. Ha ezt teszed, 100% a fertőzés! Szóval nehogy!

Szakszerűen szedd ki, úgy, hogy ne nyomd meg a kullancs testét, mert akkor belenyomod a béltartalmát a szájszervén keresztül. Tehát nem ujjal, hanem arra szánt eszközzel. Közvetlenül a fejnél kell megragadni, és tök mindegy, hogy a feje benne marad-e. Az én kutyáimnak és macskáimnak már több tucatszor ragadt benn a kullancs feje. Max. egy pici gyulladást okoz, ami magától elmúlik. Inkább szakadjon bele a feje, minthogy babesiosisos legyen a kutyám!

2010. okt. 2. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 MME ***** válasza:
Jah, most látom, hogy valaki már alaposabban utánajárt a kérdésnek :) köszi 09:49
2010. okt. 2. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 Morfologus ***** válasza:

Igazad van MME, utánaolvastam és tényleg hülyeség :)

Ezek ilyen régi praktikák, úgy néz ki eddig szerencsém volt, bár nem kellet sokszor alkalmazni, köszi a kommentet.

2010. okt. 2. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a válaszokat.elvitem dokihoz kiszedte és semmi baja nem lett hála az istenek a kutyusomnak.nem kentem be semmivel,dehogy is :) a kutyusom nem fertözőtt kulancst viselt magában szerencsére .köszönöm a válaszokat mégegyszer
2010. okt. 3. 18:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!