Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Border collie keverék megválto...

Csucsuka kérdése:

Border collie keverék megváltozhat kinézetre nagykorában?

Figyelt kérdés
Vennék egy border collie 8 hetes kiskutyát de az van kiírva hogy fajtajellegű. Tudom ez azt jelenti hogy nincs törzskönyve és bárkik lehetnek a szülei. Ez nem zavar ne irjatok erre kommenteket. Egyetlen kérdésem az lenne hogy olyan létezik-e, ha most teljesen border collienak néz ki akkor lehetséges hogy amikor felnő máshogy fog kinézni? Ezt úgy értem hogy ha esetleg keverék lenne akkor a későbbiekben látszódhat rajta jobban egy másik fajta?

2023. márc. 24. 06:56
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Igen, lehetséges. Rengeteg ilyen yorkit láttam ami pici korában full fajtatisztának tűnt, aztán ahogy ment az idő kibukott, hogy még puli is volt abban a kutyában.
2023. márc. 24. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
Igen. Színe, "formája", mérete is teljesen más lehet, jelleme, idegrendszere is különbözhet a fajtájétól.
2023. márc. 24. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

Igen, létezik. Már ez a 3.kerdesed a témában, de még mindig nem érted, hogy mi ezzel a baj. Ha jó a keverék kutya, menj be egy menhelyre, válassz egy border jellegű kutyát, ugyanannyi köze lesz hozzá, mint amit most tervezel elhozni. Ne támogasd a rohadt szaporitokat. A nagyobb gond meg az, hogy oké, hogy nem úgy fog kinézni, mint egy border, de sanszosan szar lesz az idegrendszere is, de akár az egészségügyi hattare. Például lehet, hogy dupla merle a kutya (olvass utána, hogy mit jelent), lehet, hogy 3 évesen olyan dpje lesz, hogy a világ összes pénzét rá lehetne költeni, hogy fájdalom nélkül tudjon élni.

És te ezt a bizniszt akarod támogatni.


Ha ennyire bc kell, nézd meg a fajtamentés oldalát.

2023. márc. 24. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
Kedeves harmas😌 igen 3 kerdest tettem fel csak hogy mindharom kerdes teljesen mas volt koszke
2023. márc. 24. 07:52
 5/16 anonim ***** válasza:
83%
Ha szaporítótól veszel border mixet, egyszerűen teljesen alkalmatlan vagy a kutyatartásra. Ha valaki ennyire nem tiszteli a fajtát! Ennyire nincs felelősség tudata, annak nem való semmilyen kutya!
2023. márc. 24. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
93%
Miért nem fogadsz örökbe inkább a fajtamentéstől? Kettő is van Magyarországon, akik borderekkel foglalkoznak. Persze, változhat, egyébként meg még súlyosan beteg is lehet a kölyök. Ha már a bordert nézted ki, az egyik fajtamentésnél már többször volt dupla merle kutya. A tenyésztők nem pároztatnak merlét merlével, mert a kölyök tuti betegek lesznek, szaporítók viszont erre nem figyelnek. Miért kockáztatod, hogy a kutya vételárán felül még esetleg egy rakás pénzt ott hagysz állatorvosnál?
2023. márc. 24. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
78%

Nem szolt masrol a 3 kerdesed. Mind a harom arra iranyult hogy meggyozd magad hogy teljesen etikus es jo szaporitott kevereket venni. Es megnyugtasd magad h tobbe kevesbe bordernek fog kinezni.


Mind a harom kerdesre leirtuk hogy NE, es te mindharomnal bebizonyitottad hogy totalisan idiota vagy.

2023. márc. 24. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
36%

Szomszedok imadni fognak. Az ideggyenge border kevereked majd allandoan visitani fog es reaktiv lesz, errol lenevelni nem tudod.


Elore sajnalom a kornyezeted 🤣

2023. márc. 24. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
93%

Megkérdezhetem, hogy miért döntöttél éppen a border collie mellett?


All in all, mindhárom kérdésed arra vonatkozik, hogy oké-e szaporítótól venni "fajtajellegű" kutyát. Mindenki nagyon korrektül leírta, hogy nem jó ötlet, mert:

- ki tudja, milyen lesz a kutya fizikai egészsége

- ki tudja, milyen lesz a kutya mentális egészsége

- ki tudja, hogy van-e más fajta a kutyában.

A törzskönyv nemcsak a felmenőket és a kinéztet garantálja, hanem azt is, hogy legalább a szűrhető egészségügyi problémákra szűrve vannak a kutyák. Ezen túl rengeteg minden van kihatással a kutya fizikai és mentális egészségére: szülőktől hozott tulajdonságok, anyaméhben és születéskor történt dolgok, táplálás, kezdeti foglalkozás és szocializáció - és az a tenyésztő, aki nem kókler, ezekre mind figyel.

Régen rossz, ha mindezek ellenére a kutya kinézete miatt aggódsz.


Ráadásul egy olyan fajtáról van szó, aminek két fajtamentése van ( [link] és [link] és a Lelenc is ment brit pásztorokat + ami sosem jut el fajtamentésekig. Nem véletlenül: arra tenyésztették ki, hogy szorosan az emberrel együttműködve dolgozzon kint a pusztában, ha kell, szélsebesen, nagy területeket bejárva és ha kell, ráforduljanak a 60-70 kg-s kosra. Ezt az energiát, feladat- és mozgásigényt nagyon nehéz a modern ember életmódjával összeegyeztetni: suli és- vagy napi 8 munka, kutyán kívüli érdeklődési körök...Szóval ezt nagyon át kellene gondolnod, mielőtt bárhonnan, BÁRMILYEN kutyát veszel magadhoz.

2023. márc. 24. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
75%

Na, azért, ne essünk túlzásba, hogy a szapis kutya tuti problémás lesz.

Nekem is szapis kutyám van, csak éppen a fajtamentéstől, és utcáról lett mentve, méretében is eltér a standardtól, viszont nyugodt, csendes kutya, és távollétemben csak alszik a kanapén és néha testhelyzetet vált, meg iszik (kamerán látom, mit csinál, illetve a szomszédok is mondták már, hogy sose hallják), egyedül az előélete miatt reaktív (mint írtam, utcáról mentették), de azon meg nagyon sokat sikerült javítani. Szóval nem feltétlenül lesz egy szapis kutya problémás (a kockázat nyilván benne van), és egy szuper tenyésztőtől vásárolt kölyköt is el lehet nagyon rontani.

Én pusztán arra hívnám fel a kérdező figyelmét, hogy az ilyen szaporítók miatt dugig vannak a menhelyek és a fajtamentések, a kedvezőnek látszó beszerzési költség (esetleg szomszéd kutya kölyke ingyen) révén olyanok is hozzájutnak kutyákhoz azok is, akik nem gondolják át előre, hogy 1. való-e nekik egyáltalán háziállat 2. való-e nekik kutya 3. való-e nekik az adott fajta/egyed, a szapik ugyanis nem szűrik meg a jelentkezőket, nem nézik meg, hogy melyik kölyök milyen gazdihoz passzolna (ugye egy almon belül is vannak jellembeli eltérések). Most ide a betegségeket nem is vettem bele, mert lehet mázli, hogy nem lesz baj a kölyökkel soha életében, csak ami bármelyik kutyával előfordulhat (baleset, kullancs, időskori problémák), de egy tenyésztő vállal garanciát, ez talán más kérdésben le lett írva.

Na, és ennek a jelentkezők megszűrésének a hiánya miatt később, amikor a kölyök kamaszodni kezd, több foglalkozást igényel, elfelejt mindent, amit addig tanított a gazdi, és újra kell kezdeni az egész nevelést (hiszen kamasz, és ez normális abban a korszakban), akkor jönnek az olyan problémák, amik következtében a gazdi, aki addig imádta a cuki kölyköt, zátonyra fut, és tanácstalanságában leadja a kutyát, mert nem bír vele, és a neveletlen kamasz dupla Duracell energiával pörgő kutya rácsok mögött találja magát pont az egyik legérzékenyebb korszakában, amikor tombolnak a hormonok a felnőttkor küszöbén, és nem egyszerű ám egy neveletlen kutyát örökbe adni.

Szóval akinek mindegy, hogy mennyire nem felel meg a kutya egy adott standardnak, az szaporító helyett inkább forduljon a mentésekhez, nagyon sok fajtajellegű kutya vár gazdira, akár még kölyök is, csak át kell gondolni, hogy biztos jó ötlet-e az a kutya, az a fajta, belefér-e az életmódodba, van-e tartalékod, ha költeni kell állatorvosra mondjuk egy baleset miatt, tudsz-e megfelelő etetést biztosítani, akkor is, ha esetleg megszorulsz, tudod-e az egyed igényeinek megfelelő foglalkozást biztosítani.

Én például a border keverékemmel trükköket tanulok, az tetszik neki, meg kirándulunk és kocogunk, imádja a snakcjátékokat meg a frizbit, és az Ikea textil focilabdáját, nem plüssgyilkos szerencsére, de van, aki agilityzik ugyanígy a mentett border keverékével, van, aki terel, van, aki engedelmesezik, vannak kanapé colliek, de van magas energiaszintű is.

Én nem kockáztatnám a szaporítót. Nem azért, mert nem standard, nem azért, mert biztos, hogy beteg lesz (akkor az összes mentett szapis az lenne, de nincs így), hanem mert hozzájuk nem fordulhatsz segítségért, és ha még pofátlanul pénzt is kér, akkor ez elég nagy összeg tanulópénznek, a mentéseknél ugyanúgy kifoghatsz remek kutyákat, fajtajellegűeket is, akár olyat is, amelyikről meg nem mondanád küllemre, hogy nem fajtatiszta (az enyémet rendszerint kölyöknek hiszik a mérete miatt, de ő már évek óta velem van, szóval biztosan nem fog már nőni), és az egyesület segít, ha szükséged van rá, tanácsot ad, trénert javasol, alap immunizálás nélkül nem adnak oda kutyát. Én a borderesekről csak pozitívan tudok nyilatkozni, ritka szimpatikus színfoltjai ők az állatmentőknek, nagyon jól felkészültek, szerveznek programokat, találkozót is, nem sóznak rá senkire olyan egyedet, akitől elmegy a kedve a kutyázástól.

2023. márc. 24. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!