Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szerintetek bele merjek vágni...

Szerintetek bele merjek vágni egy komondor tartásába?

Figyelt kérdés

Éppen a házunk rendbe rakásával vagyunk elfoglalva, és a jövőben szeretnénk majd egy házőrző kutyát, falun elfér és elkél azért. Nem valószínű, hogy idén már beszereznék egy kutyát, mert előbb meg szeretném neki teremteni a megfelelő körülményeket az udvaron, és sejtem, hogy még lesznek váratlan kiadásaink.

Az a lényeg, hogy olvasgattam a különböző kutyafajták jellemzéseit, és a komondor tetszett meg a legjobban. Azonban realizálnom kellett, hogy ez egy kifejezetten nagy testű kutya, és ezért egy kicsit félek hosszútávon tartani. Kuvaszt például eleve kizártam, mert félek tőle (főleg azért mert gyerekkoromban bemásztam a szomszédba a labdámért és a kuvasz akiről azt hittem be van zárva, nem volt, szaladt utánam és azt hittem ott halok meg). Legutoljára 20 éve, gyerekként tartottunk egy angol agarat, vele nagyon jól kijöttem, én foglalkoztam vele a legtöbbet a családból.

Szóval ha eleve bennem van az érzés, hogy lehet nem fogom tudni "ledominálni" akkor jó ötlet nekem a kommondor? Vagy belevághatok úgy, hogy ha kiskorától én nevelem, akkor majd megszokom.

Másik opció az lenne, hogy idén tudnék kapni egy ismerőstől egy golden retrivert, de egyrészt tartok tőle, hogy korán van még anyagi okokból, másrészt azt olvastam hogy ez kényesebb kutya, harmadrészt, mindenképpen valamilyen magyarfajtát szeretnék (főleg olyat amiből kevés van). Attól sem zárkozóm el egyébként, hogy valamilyen kommondor keverékem legyen, ami kisebb testű.


Mi a véleményetek? Köszönöm ha válaszolsz!



febr. 28. 10:53
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
74%
Nem kell ledominálni egyetlen kutyát sem
febr. 28. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Idézőjelbe raktam, mert nem tudtam másképp megfogalmazni. Értsd jól.
febr. 28. 11:00
 3/11 anonim ***** válasza:
52%
Mindenféle házőrző jellegű kutyatartást ellenzek. A tapasztalat azt mutatja, hogy vagy nincs is szükség őrzésre vagy lenne szükség rá, de akkor megmérgezi a napbarnult és nézheti a gazdája. Ebben a formában senki értelme sincsen. Ráadásul ezek azok az ebek, amik jellemzően képezve és nevelve sincsenek, ezért rátámadnak mindenkire.
febr. 28. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Én nyugodtabban aludnék egy házőrzővel az udvaron. Ráadásul velünk megtörtént, hogy betörték az ablakunkat. Jó, mondjuk ezen nem segít a kutya a kerítés mögül, de ha egy kommondor van bent az udvaron, legalább kétszer meg kell gondolni, hogy bejönnek-e.

Egyébként a kerítés a kapu "teli" tehát beadni nem lehet a kutyának semmit, bár bedobni be lehet a kapu fölött, az igaz.

febr. 28. 11:16
 5/11 anonim ***** válasza:
92%

Komondor szerintem nem tapasztalatlan kutyásnak való. Az, hogy 20 éve gyerekkorodban volt kutyátok, akivel foglalkoztál, nem jelenti azt, hogy tapasztalt vagy. Ha a kuvasztól félsz, nem gondolom jó választásnak a komondort sem, szintén nagytestű lévén. Inkább max retriever méretű fajtában gondolkodnék a helyedben, bár mondjuk a retriever pont házőrzésre nem biztos, hogy jó - értem ezalatt a jelzést, mert nyilván komolyabb őrző-védésre a fajta jellegéből fogva nem is lehet(ne) alkalmas - náluk anno, amikor még nem küllemre szelektáltak, kifejezetten nagy hiba volt mindenfajta harapás, értem ez alatt azt is, hogy ha a vadat felsértették visszahozás közben.

Ha magyar fajta kutyákban tervezel, akkor mudi a legritkább, aztán a pumi, puli. Ők más habitusúak, élénkebb, izgágább természetűek, az őrzés riasztó, vekker funkcióját kiválóan ellátják, erre is lettek kitalálva a terelés mellett.

Egyébként ha tenyésztőtől szeretnél kiskutyát venni, akkor ott nem nézik jó szemmel azt, ha "házőrzésre kell", nyilván kellene foglalkozni is azzal a kutyával - ha meg nem tenyésztőtől veszel, ahol nem nézik, hova viszed, csak fizess érte, ott aztán szó szerint bármit "bevásárolhatsz", akár kifejezetten rossz természetű, ideggyenge vagy agresszívabb kutyát is, már csak ezért sem ajánlom a komondort "háztól" venni. Mondjuk a többieket sem, de nagytestűt főleg nem.

Ha nem tudod kiverni a komondort a fejedből, akkor azt javaslom, hogy vedd fel a kapcsolatot néhány tenyésztővel, látogass el kennelbe, ahol élőben szerezhetsz tapasztalatot a fajtával, és hozzáértő tudja elmondani, hogy ajánlja-e neked. Amennyiben van fajtamentésük (ezt bocsánat, de nem tudom, lehet, hogy úgy létezik, hogy pl. magyar pásztorkutya fajtamentés), akkor az is egy opció lehet, örökbefogadni egy kutyát, amelyik valamelyik magyar pásztor fajta keveréke vagy fajtajellegű egyede. De így látatlanban, úgy, hogy nem nagyon volt élőben tapasztalatod velük, szerintem ne komondor legyen.

febr. 28. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a korrekt választ! Megfontolom, akkor hogy eljárjak tenyésztőhöz, ha van a közelben. Ha nincs, akkor kénytelen leszek lemondani a fajtáról.
febr. 28. 11:27
 7/11 anonim ***** válasza:
90%
Szerintem az egyik legrosszabb, ha egy gazda fél a saját kutyájától. Legyen inkább riasztótok vagy ha mindenképp kutya kell, akkor valami kisebb. Egy kutyával viszont illik foglalkozni: kb naponta 1-2 órát sétálni vele, játszani és tanítgatni, mert az udvar bármilyen nagy, hamar elunják ott magukat.
febr. 28. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
40%

Ha félsz tőle kicsit is, akkor szerintem hagyd.

Egy barátnőméknél van komondor, valóban őrzi a területet és nem edged be senkit. Viszont, ha akit a gazdája beenged, azzal egy nagy bújós maci. Nevelés kérdése. Én nem szeretem, ha megfosztjuk őket a "házőrzéstől", ezek a fajták erre lettek kitenyésztve. Kint, nagy térben érzik jól magukat, ahol tudják pásztázni a portát. Nálunk itt kertes házban is egyébként foglalkoznak a kutyákkal, nem tudom, honnan jön ez.

febr. 28. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
37%

> "Én nyugodtabban aludnék egy házőrzővel az udvaron."


Én meg nem, mert aki be akar jutni, az megmérgezi a kutyámat. De hát a lepontozásokból is látszódik, hogy ki mennyire tartja a háziállatokat... Ezek szerint a többség semmire. Én mindenesetre kiállok a véleményem mellett és házőrzésre nem kutya való, hanem egy jó riasztórendszer. Még olcsóbb is.

febr. 28. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
51%
Én arra gondolnèk , ha komondort akarnék venni , hogy fognàm a szőrzetét ápolni , olyan szép zsinoros legyen.
febr. 28. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!