Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Collie vagy Sheltie?

Collie vagy Sheltie?

Figyelt kérdés

Leginkább ezek a sportok érdekelnének:

-Agility

-Frisbee

Illetve kiállítások, és terelés. Melyik fajtát válasszam? Tudom, a sheltie pörgősebb, lenne időm foglalkozni velük. Most egy spánielem van, aki szeret agilityzni, de kezd öregedni (8 éves) és nem akarom terhelni a csontjait, pláne, hogy Csípőízületi diszplázia szűrésre enyhe lett (amúgy sem szántuk tenyésztésre, csak hobbi kutyának vettük anno) és nem szeretnénk őt idő előtt elveszteni, vagy, hogy lebénuljon a hátsó részére. Őt ugyanúgy szeretjük ezek után se lenne elhanyagolva, de továbbra is szeretném folytatni a sportot, és újabban megtetszett a frisbee is (a spánim nem egy túl apportos típus, labdázni sem szeret, szóval meg se próbáltam). Illetve régi álmom, hogy egy fajtánál kipróbáljam az eredeti rendeltetését (sajnos a spancival nem járhattam el vadászni, mert nekem nincs szívem egy állatot lelőni, még akkor se ha erre lett tenyésztve) és ez egy terelőkutyánál inkább megadatik ( ha nem is áll rendelkezésemre egy birkanyáj, azért ösztönpróbát letennék vele).


2010. nov. 3. 21:49
 1/9 anonim ***** válasza:

Én csak a sheltieről tudok nyilatkozni, bár olyanom sem volt még, csak ismerek egyet. Nagyon okos kutya, bár kissé hiperaktív. Akárhányszor látom, úgy pörög, hogy le sem lehet állítani. Nagyon szeret labdázni, összevissza ugrál és futkározik. Szerintem frisbeere és agilityre is megfelel. De ahogy hallottam, ez a colliera is igaz.

Szóval én csak az anyagiakat nézve a sheltiet választanám, mert ugye kisebb... De nem tudom, neked ez mennyire számít.

2010. nov. 3. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Ezek mellett a kritériumok mellett mindenképp sheltie ;o)
2010. nov. 3. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 capsread ***** válasza:
A collie nyugodtabb, engedelmesebb szerintem, de én elfogult vagyok :).
2010. nov. 4. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
De az agilityhez és frisbeehez nem éppen a nyugodtság a cél. Bár azt tény és való h nem tudom, h Mo-on milyen az állomány egyik avagy másik fajtából. Mindenesetre ezekre a sportokra és életvitelre sheltiet vennék.
2010. nov. 4. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Én a collie-ra szavazok.
2010. nov. 4. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező,


Te merre laksz? Azért kérdem, mert az országban nagyon kevés helyen oktatnak terelést. Én is erről álmodozom (gyakorlatilag teljesen nulláról akarok indulni :( , még kutyás tapasztalatom sincs), megvallom az őszintét, de én ezt véresen komolyan akarom csinálni. Nem tudok úgy tekinteni az egyik legrégebbi magyar mesterségre, mint egy sportra vagy hétvégi szórakozásra. Nem az, ez hivatás, mint villanyszerelő vagy a postás. Na, de ne kanyarodjunk el ennyire a lényegtől!

Ha már ki akarod csalni a kutyából a benne szunnyadó ösztönöket, nem szabad parlagon hagyni. Később akár gondot is okozhat pl.: a kisebb gyerekeket a nyájának nézheti a kutya, és azokkal a módszerekkel terelné össze őket (munka híján). Nem muszáj otthon birkanyájat tartani, elég kb 10-15 fős liba vagy kacsa falka is. Sokan így gyakorolgatnak otthon. Ez a legfontosabb, mert különben a kutya elfelejti amit tanult. Attól még, hogy leteszed az ösztönpróbát nem sokra mész vele, sőt teljesen felesleges, ha nem akarod a későbbiekben haszonsítani a kutya ezen képességeit.


A kutyafajára kanyarodva: Ez alapján a leírás alapján nekem azonnal a Border Collie jutott az eszembe, de neki folyamatosan munkát kell tudni adni. Lehet kicsit elfogult vagyok, azért :o :D

Ha mindenképp e kettő közül akarsz választani, akkor inkább Collie. Ugyanis nagyobb esélyed van olyan kutyát vásárolni akinek még van terelőösztöne. Bár mindegyik fajtához egy hatalmas szerencse is kell, hogy olyan egyedet kifogjál. Idehaza talán két-három kennelben van olyan Collie/Sheltie, akiknek van TKV-ja (Terelő képesség vizsga).

2010. nov. 4. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Értem. Hát bár nekem még sosem volt terelőkutyám, ebből a szempontból én is a nulláról indulok :D Hát nekem valahogy mindig is a pörgősebb kutyák jöttek be, mert nem vagyok az a típus aki nyugodtan tud ülni egy helyben sokat. :) Most egy idős néninek is besegítek akinek egy hihetetlen mozgásigénnyel megáldott foxi keveréke van, és szoktam őt is vinni sétálni, és szombatonként néha el tudom vinni a suliba, ő most ismerkedik a flyballal.
2010. nov. 4. 22:06
 8/9 doggy11 ***** válasza:

Nekünk volt Collienk.Hihhetetlen nyugodt volt,mindig velünk akart lenni.Viszont én pörgősebb vagyok,én is szeretem ezeket a sportokat,így én egy sheltie-t választanék.:)

Mostanában kenneleket is nezegetek a neten,és a Silver Dream kennelt tudnám ajánlani,ha esetleg sheltie-d lesz!

Sok sikert a váasztáshoz;)

2010. nov. 8. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Ha agilityzni és frisbeezni akarsz, akkor mégis hogy jöhet szóba a skótjuhász ? Bár a magyar sheltie állományból is ...
2011. szept. 22. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!