Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Több tenyésztő oldalán olvasta...

Több tenyésztő oldalán olvastam a szemszűrésekről (PHPV/HC). Hogy zajlik ez a szűrés, hol csinálják meg, és mennyibe kerül?

Figyelt kérdés

Azzal tisztában vagyok hogy a HC az örökletes lencsehomály, a PHPV pedig a kezdeti üvegtest állandósult megnagyobbodása.


Kérdésem a tapasztalt kutyatenyésztőkhöz és állatorvosokhoz: minden fajtánál ezt jelenti a szemszűrés? Ha igen, hol végzik ezeket? Speciális szakember, vagy műszeres vizsgálat kell hozzá? Egy közepes testű kutyánál mennyibe kerül ez a szűrés? Altalásban végzik?


Elsősorban a vizslára vonatkozó szemszűrések érdekelnének. Itthon még nem kötelező, de sok országban már igen.


Előre is köszönöm a válaszokat.


2010. dec. 11. 12:13
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Bocsi, hogy belevau, mert én más fajtában vagyok jártas, más betegségekben.

Alapvetően vannak olyan betegségek, amik genetikailag nem, csak klinikailag szűrhetők.

Klinikailag szűrhető betegségeknél évente szokták a tenyészállatokat szűrni, ez egy "egyszerű" szemvizsgálat féleséget jelent. Itt csak azt tudják megállapítani, hogy az állat beteg vagy mentes-e. Egyes betegségek csak 7-8 éves korra alakulnak ki, azonban korábban már látszódhat a klinikai szűrésnél, hogy várható-e a betegség kialakulása. Ha igen, az állatot azonnal kivonják a tenyésztésből. A törzskönyvek alapján érdemes utánajárni, volt-e az adott vonalban beteg egyed. Sajnos a csak klinikailag szűrhető betegségekkel kapcsolatba ez van. :( De még mindig jobb, mint a semmi.

Másik eset, ha a betegségre végezhető genetikai szűrés. ez általában egy vérvizsgálatot jelent, aminek eredményét az állatorvos beküldni egy speciális, erre szakosodott laborba, mint pl. az Optigen. A labor fogja kiállítani a hivatalos szűrési bizonyítvány, a bizottság pedig olyan személyekből áll, akiknek erre jogosítványa van, tehát hivatalos szűrési eredményt nem állíthat ki akármelyik mezei állatorvos.

Azt nem tudom sajnos megmondani, hogy mit szűrnek altatásban. Az ára is sok összetevős dolog. Érdemes tapasztalt, jó nevű tenyésztőket megkérdezni, ők ebben igazán felkészültek és korrekt választ tudnak adni. Sajnos sokszor még a dokik sem tudják, kivéve ha olyan orvost kérdezel meg, aki ebben jártas, végez szűréseket. Nagyobb állatkórházakban érdemes kérdezősködni ill. utána kell járni, hol vannak bejegyzett szűrőállomások, mely klinikákon. A Budai Kisállat Klinikán pl. tudnak segíteni.

Sajnos én már jártam olyan dokinál, kis magánrendelőben, ahol kérdezgettem az orvost bizonyos betegségekről és még nem is hallott róla... :S Úgyhogy nem mindegy, kitől kérdez az ember... Remélem azért valamennyit segítettem. :)

2010. dec. 11. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi, megint okosabb lettem...már ez is nagy segítség.


Azért várom még azok válaszát, aki esetleg a fajtában is otthon van (drótszőrű magyar vizsla). Főleg Németországban, Hollandiában és Amerikában lévő kenneleknél olvastam a szemszűrések eredményét.


Szóval akkor mit is jelent ez a fajtánál? És hová fordulhatok a szűrésekért?

2010. dec. 11. 12:41
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
A szemszűrést, főleg ha tenyésztésbe vételhez van rá szükség, nem szokták egy betegségre koncentrálva elvégezni, az összes öröklődő szembetegségre szűrik a kutyát. A kivétel az, amikor olyan betegségről van szó, aminél fennáll a lehetőség, hogy csak idősebb korban jelenik meg. Ilyen a CEA, a PRA és a katarakta. Ezeknél a szűrővizsgálati lapra is rá van írva, hogy a vizsgálati eredmény csak egy évre érvényes. Saját fajtámban a fajtaklub olyan tenyésztési szabályzatot kíván bevezetni, aminél erre a 3 betegségre rendszeres szűréseket ír elő a kutyák 6 vagy 7 éves koráig. Kanoknál évente, szukáknál minden alom előtt, feltételezve persze náluk, hogy leggyakrabban évente 1 alkalommal fedeztetik be őket. Szűrővizsgálatot több orvos szokott végezni, hivatalos (Eu) dokumentumot Dr Szűcs Zsuzsa, Dr Szakmáry Katalin, valamint az egyetem szemészetén Dr. Szentgáli Zsolt állíthat ki, mivel ez szakvizsgához van kötve. Javaslom ezek közül dr. Szűcs Zsuzsát, mert a zöld hályogra szürést, gonioszkópiát (ami az általános szűréseknek nem része) tudtommal az országban egyedül ő végez. Ez annyiból áll, hogy a kutya szemére feltapasztanak egy lencsét, és az orvos ezen keresztül vizsgálja meg a szem elvezető csatornáinak állapotát. Itthon szinte sehol, semmi szűrés nem kötelező, viszont ha valaki nem szaporítani, hanem TENYÉSZTENI akar, akkor megcsináltatja őket. Egyébként nem is veszi őt senki komolyan. Főleg nem külföldön.
2010. dec. 11. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Ja, altatásban tudtommal semmit nem szűrnek, a kutyának ébernek kell hozzá lennie. Ha genetikai szűrésben gondolkodsz, akkor olyan labort válassz (Optigen pl.) ahol fajtaspecifikus teszteket használnak, mert megbízható eredményt kizárólag az ad.
2010. dec. 11. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Még egy: az ára orvosonként változó, de biztos, hogy 10 ezer felett lesz.
2010. dec. 11. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm. Jövőhéten megyünk DP szűrésre, és majd ott megkérdezem, hogy milyen szűréseket javasolnak erre a fajtára, és külföldi tenyésztőknél is érdeklődni fogok.


Minden válaszra ment a "zöld kezecske". Maximálisan hasznos válaszokat kaptam.


Köszi mégegyszer.

2010. dec. 11. 23:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!