Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit gondoltok, klikker nélkül...

Mit gondoltok, klikker nélkül is lehet eredményes a tanulás?

Figyelt kérdés

Mostanában mindenki klikkerrel tanít,csak én vagyok ilyen maradi,hogy jutalomfalattal és,,szép szóval"próbálkozok?

(Nagyon tanulékony,néha szinte,,gondolatolvasó"engedelmes kutyus;kutyaiskolát egyszer látott,akkor is csak az agilitypálya kipróbálása miatt)


2011. febr. 3. 18:47
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

Persze, hogy lehet! Sőt, igazából ha ügyes vagy, klikker nélkül is tudsz klikkerezni. Nekem van olyan oktató ismerősöm, aki az úgy és tikk szavakat használja pontosan úgy, mint a klikkert.


De persze eleinte ő is klikkerezett, igazából ha a technikát elsajátítod, akkor klikker nélkül is tudsz klikkerezni, kivéve a formálásos gyakorlatokat. Ahhoz kell a klikker.

2011. febr. 4. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
0%
10.36: Pontosan mit és hogyan?? Mondjál nekem konkrét példákat? Vagy próbáljuk ki h egy adott feladatot, pl. kutya menjen el egy bójához, kerülje azt meg és jöjjön vissza, melyik módszerrel lehet gyorsabban és pontosabban megtanítani? Mert nem az a kérdés h meg lehet-e, hanem h milyen gyorsan és milyen eredményesen. De mondhatsz te is feladatot. Ha gondolod dokumentálom a tanulás folyamatát videón, h mérhető legyen.
2011. febr. 4. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
100%

A válasz írója 87%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 11:18


Most komolyan muszály ezen vitatkozni ? Senki sem mondta h szar a klikker , nem értem a felháborodásodat....

2011. febr. 4. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 diagnostic ***** válasza:
100%

Nem értem a problémádat. Senki nem szidta a klikkert,egyelőre neked van problémád az anélküli tanítással.

Jó példa a bólyás, bár annak hiányában annak idején fák,bokrok,padok egyebek kerülgetését tanítottam a kutyának. Igazán nem tartott sokáig,kb 10 percbe. Nem a klikker a lényeg,hanem a megfelelő,pontos jutalmazás.Hiszen erre alapul a klikker. Tényleg nagyszerű dolog,én is használom ma már néha, de nem feltétlen azon alapítva a tanítást. Mellesleg sok minden múlik egy-egy kutya saját képességein.

De maradjunk a kerülgetésnél. Bár mivel borderem van,így nem okozott ez neki különösebb gondot. Szembenállok az adott dologgal,körbevezetem rajta párszor a kutyát a parancsszóval egyetemben. Amint már majdnem körbeért,dícsértem. Nem értem,egyszerűen hanggal miért ne lehetne jó az eredmény? Utána hátrébb álltam,küldtem,bekattant neki hogy az előbb miért dícsértem,több gond nem is volt vele.

Komolyan nem értem a problémát. A kutyának ígyis-úgyis legelőször meg kell érteni egy adott dolgot,hogy mit is akarok.Ha ez már megvan,ezzel-vagy azzal a módszerrel is lehet jól,pontosan dícsérni.

De példának,miket tanult klikker nélkül a kutya:kúszik,bukfenc, pacsi egyik és másik lábbal,ölbeugrás, hátraugrás, bárminek az átugrása,bármire felugrani,szégyeld magad, meghajol, láb között szlalom,és még sorolhatnám. Két dolgot volt nehezebb megtanítani: azt,hogy az ölembe és hogya hátamra ugolrjon. Egyszerűen nem értette,mit akarok. De amint rájött,nem volt nehéz dolgom vele.

Ennek ellenére,a másik kutyám,akivel szoktam klikkerezni az istennek nem akarja érteni a meghajlás lényegét, klikker ide vagy oda.

2011. febr. 4. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
A klikker nem csodaszer. A klikker előtt is volt kutyás élet, és akkor sem csak az ül, fekszikig terjedt a tudás! Te vagy itt az aki elfogult vagy, nekünk nincs bajunk a klikkerrel...
2011. febr. 4. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
76%

Szerintem frankó elbeszélünk egymás mellett.

Én úgy gondoltam, h ti fikázzátok a klikkert, mert népszerű és mert már a csapból is ez folyik (anélkül h aki esetleg mondja, tanácsolja nem is tudja hogyan kell használni).

Ti meg úgy gondoljátok, hogy én fikázom a hagyományos módszert és nem látok tovább a klikkerrel való tanításon, mert egyszer egy nagyon okos ember ezt mondta nekem és attól kezdve annak a szava szent és sérthetetlen.


Akkor elárulok egy titkot. Ezekről szó sincs.


Én tanítok hagyományos módszerrel is. Alapvetően mi agilityzünk, ahol egyedül a szlalom tanításánál használom a klikkert (mivel a 2x2-es szlalomtanítási módszert alkalmazzuk, egyébként annál sem használnám, ahogy az előző kutyámnál nem használtam). A mindennapi életben a lábnál követést (heelworköt) tanítottam klikkerrel, mert egyszeráen láttam a kutyán h azzal sokkal jobban érti mint a pórázrángatós, kajatartós módszerrel, ahol a kezemet leste. Ellenben rengeteg dolgot nem vagy csak plusz mozdulatok, eszközök beiktatásával tudnék megtanítani a kutyámnak klikker nélkül. Ilyen a "szégyell", a keresztbe tett láb, a hátsó láb emelése, akár felváltva, a joghurtos pohár kidobása a szemetesbe :o) stb. stb. stb.

Egy szó mint száz. Számomra és a KUTYA SZÁMÁRA a klikker élvezetes, változatos, gondolkodásra serkentő, csak pozitív megerősítésen alapuló tanulási mód. És ezt elvetni csak azért mert népszerű....hát? Lehet h nem épp ti, de volt itt olyan válasz vagy a kérdező érzékeltette, már nem tudom, amiből az jött le, h "h csak azért sem, mert mindenki ezt nyomatja, hát én akkor sem". Én csak a tapasztalatomat írtam le h szerintem klikkerrel gyorsabb és pontosabb feladatvégrehajtást lehet elérni. Ennyi.


Nekem egyébiránt édes mindegy, h ki mivel tanítja a SAJÁT kutyáját ha azzal eredményt ér el és a kutyában nem tesz vele kárt (se fizikailag se lelkileg).

2011. febr. 4. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 diagnostic ***** válasza:

Kedves "klikkeres"

A tegnapi eszmecserénk után kiváncsi voltam, mennyi idő megtanítani az amúgy klikkeres kutyámat anélkül, a kiragadott példánál maradva, a tárgyak megkerülését.

Jobb híján most is fánál tanítottam ezt. A kezdeti nehézségek mellett(mindenáron fel akart/neki akart ugrani a fának) kb 1,5 perc volt,mire megértette a feladat lényegét. 3 perc elteltével meglehetős stabilitással hajtotta végre a feladatot.Mindezt ahogy írtam,klikker nélkül.

Kérlek,ha van összehasonlítási alapod(vagyis mérted klikkerrel mennyi idő megtanítani),akkor írd le. Pusztán kiváncsi vagyok az eltérésre.

2011. febr. 5. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

Diagnostic, ebből lett parancs is? Én most lent voltam klikkerrel kb. fél órát. Nekünk egyrészt könnyebbség, hogy bóját már kerülget 8 méterről bója parancsra, viszont nehézség, hogy fánál fa parancsra felügrik ő is a fára, mert ezt tanulta, és eddig formálásos technikával csak itthon, ingermentes környezetben tanult, tehát eleve a kinti formálás is újdonság volt.


Az elején formálással kb. 5 perc alatt jutottunk odáig, hogy párszor ugrás után megkerülte. Aztán jött egy kutya, azzal elengedtem játszani, és utána gyakoroltunk tovább.


Visszatértünk a formáláshoz, de itt már beletettem a kerüld parancsot, azaz mikor elindult megkerülni, mondtam, hogy kerüld. Mikor ez jó volt, elkezdtünk mászkálni, és minden fát megkerültettem vele mutatással, kerüld paranccsal. A végére teljesen stabilra összeállt a került parancs, és kukákat is kerülgetett :)


Tehát fél óra viszonylag stabilan összeraktam a parancsra kerülést, mutatással, úgy, hogy másik kutya jelenlétében is megcsinálta kb. 5-6 méterről. Kíváncsi vagyok, hogy holnap menni fog-e, meg hogy el tudom-e választani a fa parancstól, amikor ugye továbbra is ugrani kell.


És te hogy csináltad másfél perc alatt? Megvezetéssel?


És van klikkelő szód? Mert azzal ugye gyakorlatilag megintcsak klikkerezel ám :)

2011. febr. 6. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 diagnostic ***** válasza:

Nincs klikkelő szóm.Csak sima dícséret.

alapvetően ugyen sok mindent klikkerrel tanítottam a kutyának, de az alapdolgokat anélkül. Nem kell neki mindenáron a klikker ahhoz,hogy tudja, ő most nagyon ügyes volt.

A fa elé álltam, és kajával körbevezettem rajta kb 2-3x. Utána már csak mutattam neki. Akkor ugrott a fának. Persze mivel nem kapott jutalmat,rögtön rájött, hogy ez most nem jó. Még egyszer körbevezette,utána értette a dolgot. Mutattam neki, ő meg körberohant. Nagy dícséret, és már tudta, hogy igen,ez lesz a dolga. Onnantól körbement. Persze mutattam neki,és közel álltam a fához.

Este még gyakoroltuk pár percet,meg nemrég sétánál. Már ha kb 1,5-2 méterre vagyok a fától is stabilan megcsinálja. De messzebbről még nem akarom egyelőre.

Egyébként ő egy tényleg ritka agyas kutya. Még a másik borderemhez képest is,pedig ő se buta... Annak idején klikkerrel pl a szégyeld magad se tartott neki tovább 2 percnél. Persze van,amit nehezebben tanulni.

De ezt a fakerülgetést most nagyon élvezi.

2011. febr. 6. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!