Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Border collie vagy mudi?

Border collie vagy mudi?

Figyelt kérdés

Miért?

(már elolvasgattam az ilyesmi kérdéseket de ott csak elkezdtek veszekedni a hozzászólók :()


Veszekedés nélkül mindenki leírná tapasztalatait, véleményét erről a két fajtáról?És melyiket választaná és miért?Melyik a szebb, okosabb, "jobb kutya"?Érdekel a saját véleményed :)

köszönöm előre is :)


2011. ápr. 18. 18:34
1 2 3 4
 11/33 anonim ***** válasza:
19%

És miért? Ha nem illik hozzám jellemben. Tudom h rövid távon kiidegelnénk egymást egy mudival, pumiról meg puliról nem is beszélek...

Két magyar fajta van amit tartanék: magyar agár és erdélyi kopó. De egyiket sem azért, mert "jaj magyar".

2011. ápr. 19. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/33 anonim ***** válasza:
81%

Mudi. De szerintem az olyan vélemény nem teljesen mérvadó ahol valaki tartja az egyik fajtát. Nekem mudim van. Jó hogy őt részesítem előnyben.

A mudiban azt tartom a legjobbnak, hogy: nagyon színes a külleme, szép, ugyanakkor természetes a kinézete, egészséges, kevés a gond vele. Belsőleg: szerintem az egyik legegygazdásabb fajta, és nekem ez az elsőszámú elvárás. Bátor, védelemező, gyors és aktív kutya. Majdnem olyan gyorsan tud futni mint az agarak. Nagyon okos. Olvastam, hogy bizonyított, amit egy munkakutya (pl német juhász) 10 alkalom alatt tanul meg, azt ő akár 1-2 alkalom után tudja. Szerintem negatív oldala egyik kutyának sincs, csak az ember van, akinek különböző az igénye. Ami az egyiknek tetszik, az a másiknak nem, de ettől maga a tulajdonság nem rossz. Pl valaki rossznak mondja hogy a mudi nagyon agaszkodó, nehezen lehet "másnak odaadni" pl egy verseny erejéig (sokszor láttam versenykutyáknál), de nekem tökéletes mert nem is szándékozom mással indítani versenyeken. Stb. Nehézség adódhat a nevelésekor, ugyanis nagyon érzékeny kutya! Ő gazdaorientált. Tehát pl a bordernek sokszor mindegy milyen kedve van a gazdának vagy egyáltalán kivel kell dolgoznia, mert csak a labdára, munkára koncentrál. Egy mudi viszont nem tud rajta túllépni, ha neked pl rossz kedved van, hiába van ott a kedvenc játéka, kajája, munkája. És olyankor megijedhet.

Találkoztam már sokféle mudival, és azért mert szeretem még nem tartom mindegyiket tökéletesnek. Sokszor látok mogorva, ideges kutyákat, mert a mudival ezt teszi ha rosszul nevelik. És olyankor szoktam is szólni a gazdának, mert idegesítő ha az ő kutyájártól itélik meg a fajtát és meg nagyobb ellenszenv támad. Mert mióta mudim van, azóta elég sok bántást kaptam, azt hittem a kutyások között majd nem fogok, de sajna ott is, legfeljebb nem nyíltan.

A border azért nem tetszik nekem, mert túl divatos. Nem tetszenek a lógó fülek. A gazdák sokszor beképzeltek, bántóak, anélkül hogy észrevennék. Nem tetszik hogy szinte bárkivel elmenne dolgozni vagy játszani, nem a gazda a legfontosabb neki. Ebből következőleg pl nem is a legjobb védőkutya. Túl munkamániás, nem tudja elfogadni ha épp nincs dolga, sokszor teljesen ártó és logikátlan dolgokat is képes a munka miatt tenni. A híres nézéséről nekem egy sunyi kutya jut eszembe aki lapul és nem kihúzza magát, odaáll és jól megmondja mint a mudi. Senkit nem akarok megsérteni aki szereti a bordert, ez csak az én tapasztalataim összesége meg a véleményem. Amúgy pl a border színei lenyűgöznek. Kikapcsolódásként sokszor nézem a tenyésztők honlapján a régi almokat direkt abból a célból, hogy vajon milyen érdekes szín van még.

Szóval nekem a mudi jobb minden szempontból, de mindenkinek másak az igényei.

2011. ápr. 19. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/33 anonim ***** válasza:
76%
Teszem hozzá, az említett érzékenység, az én mudijaim és az általam ismert NORMÁLISAN NEVELT kutyák esetében csakis a gazdára vonatkozik! Természetesen nem túl erős kutya (de engem pl szánkóztatott is az enyém kamaszkoromban), "le lehet nyomni" fizikálisan. Mint minden kutyát. De mentálisan egy normális mudi a legkevésbé megalázkodó az idegeneknek! Mi például részt vettünk etológia teszteken, ahol megpróbálták elvenni tőle a csontot, hát mit ne mondjak azonnal ráharapott a műkézre. Én egy laza mozdulattal kivettem a szájából. Az ijesztegős részben, ő volt azon kevés kutyák egyike aki azonnal bátor magatartást mutatott (ugatás, közelítés, támadás, test kihúzása, fülelés stb).
2011. ápr. 19. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/33 anonim ***** válasza:
35%

Próbálok én is objektív maradni - ahogy az előttem író mudis. Csak nekem borderem van - igaz munkavonalú, külföldről.

Már az elején leszögezném: nekem nagyon tetszenek a mudik. Elgondolkodtam amikor kutyát választottam. Ám ami visszatartott az pont a munkában - jelen esetben agilityben mutatott - túlzottan heterogén, néha "labilis" jellem. Vannak nagyon nagyon jó mudik - vagy inkább Magyarországon van egyetlen egy -, akik kiemelkedőt tudnak (ki tudja miért, mert a nevelésben sok eltérés nincs)...és vannak akik nagyon lightosak, futnak, de érzi rajtuk az ember h nincs meg bennük az a tűz... és vannak a teljesen alulmotiváltak (én ezekből egyet ismerek: a lány akié abszolút csendes, nem az a túl domináns, elnyomó típus). Ez volt a fő ok, amiért én nem vettem mudit. Mert egyébként minden elvárásomnak megfeleltek volna - testfelépítésben jók, méretben is és agyban is. De ez, h kiszámíthatatlan, h milyen jellemű kutyát kapunk, még akkor is ha ismerjük a szülőpárt...nekem nem jött be.

Pl. a már említett über állat kis mudinak van egy tesója (ugyanaz a párosítás, csak egy későbbi alom) és az a kutya olyan mintha 90%-a lenne az előbbinek.


Az h küllemre kinek milyen kutya jön be az más tészta - bár a bordernek nem lógnak a fülei... :oP

Tény h nem egygazdás - így akinek ilyen kutya kell, az nem bordert vegyen. Engem ez a tény nem zavar. Versenyre ugyan nem adom oda senkinek, de volt már rá példa, h a családból senki nem tudta vállalni h egy napig vigyáz rá és minden gond nélkül oda tudtam adni egy barátnőmnek, akit néha látott előtte.

Sok border könnyebben terhelhető mint egy mudi. Ám a minden ellenkező híreszteléssel ellentétben egy bordert is el lehet cseszni a túlzott elvárásokkal, a sok lecseszéssel, az ok nélküli túl sok ismétléssel. Ez nem rögtön mutatkozik meg, hanem egy későbbi edzésen, versenyen és azt látod h a kutya lassú, kedvetlen. Éppen ezért nem való akárkinek, mert az emberek csak nyomják a kutyát ész nélkül, nem gondolva a következményekre.

Tehát egyáltalán nem könnyű nevelni egy bordert, mint ahogy azt azok gondolják, akiknek nincs.


Ez a sunyi kutya dolog ez nevetséges, mert nem tehet arról a szerencsétlen állatja h a vadászösztön kvázi félbehagyásából alakult ki a terelés, és ő meg tökéletesítette ezt a mozdulatot.

[link]

[link]


Érdekes, h neked az a pozitív h a mudi körbeugatja a nyájat... Nekem az egyik mudis barátom mondta (akinek 2 mudija van), h úgy sajnálja h a mudik nem jók a terelésben és valahogy, koncepció nélkül egyben tartják csak a nyájat ugatással. Én ahhoz nem értek - mármint a tereléshez...úgyh ez nem az én véleményem.



Egyébiránt mindenki döntse el, h neki milyen kutya kell.

Ezekből a válaszokból kiderül, h attól függetlenül, h munka szempontjából ugyanolyan kutyáról van szó, jellemben mégis teljesen eltérőek.

2011. ápr. 19. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/33 anonim ***** válasza:
96%

Jó oké, nem lóg a füle, de nem is elvárás az 100% álló fül. :)

Sunyi--> Ez csak egy érzet. Nem sunyi, csak ez jut eszembe a testtartásról.

A mudis barátod meg bocsi de h*lyeséget mondott, hiszen hogy a fenébe lenne a mudi terelőkutya, ha nem jól terel? o.O Csupán más stílus. Annyira más, hogy a versenyeken külön kategória.

2011. ápr. 19. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/33 anonim ***** válasza:
30%

Miért külön kategória?

Én olyan terelőversenyt láttam ahol kapuk között kell "szlalomoztatni" a nyájat. Nem mindegy h hogyan oldja meg a kutya, ha az a leggyorsabb időt hozza?

2011. ápr. 19. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/33 anonim ***** válasza:
100%

A magyar fajták általában a birkát hátulról terelik, u alakban mozogva, leghátul a gazda. Bár manapság a modern nézetek szerint megtanítják őket körözni is, legalábbis nekünk tanították. Sok más fajta pedig ösztönösen köröz a nyáj körül és inkább maga és a gazda között tartja a nyájat. Van hagyományos és speciális terelőverseny.

[link]

2011. ápr. 19. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/33 (L) Bella (L) ***** válasza:
18%

Nekem borderem van, show vonal, és szuka. A kutyám (Bella) a legszebb, legcsodálatosabb teremtmény a földön, bármit kérdezel a leglegleg, az összes kutya közül, akit valaha ismertem a leglegleg, persze rendkívül elfogult vagyok.

Már korábban leírtam valamelyik kérdéshez, hogy én még ilyet nem láttam. Azon kívül, hogy sétánál megdicsértem pisinél kakinál nem volt több dolgom a szobatisztasággal. Max 5X mutattam meg neki azt hogy ül, tudja, a pacsit szintén. Ilyen eredményt még soha nem értem el más kutyánál.

Alkalmazkodó, nyugodt, higgadt, de ha kell, pörög, fut, játszik. Szereti, élvezi a közös programokat, minden szempontból tökéletes.


A Mudit nem ismerem, sajnos. Magyar fajta persze, de szerintem azt válaszd, akihez a szíved húz: )

Ő egy mudi, akibe beleszerettem, vicces, hogy ő is pont egy Bella mellett él : )

[link]

[link]

2011. ápr. 22. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/33 anonim ***** válasza:
94%

Véleményem szerint Mudi.

Sokkal szebb, mint a Border collie, meg persze magyar fajta. :-) Nagyon kevés van belőle, tehát fajtamentés céljából is inkább ő. A Border collie tagadhatatlanul nagyon intelligens, de a Mudi is van olyan okos! Nem csak a Border collie tud agilityzni, lett már Mudi is világbajnok! :-)

Azt írták az egyik kutyás újságban, hogy Petőfi Sándornak is Mudija volt!

"Morzsa kutyánk, hegyezd füled..." Szól az Anyám tyúkja című versben. Annak idején Kiskőrösön nem igen voltam külföldi fajták. A 9 magyar fajta közül pedig csak a Mudinak van hegyes füle.

Ez volt az újságban.

Így vagy úgy, szerintem akkor is a Mudi. :-)

2011. ápr. 22. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/33 anonim ***** válasza:
93%

Én a mudit választanám. Okos, jó őrző-védőnek is, és szebbek is, mint a border. Összeszoktatható mindenféle kisállattal (bár nem tudom, hogy ez a border collienál is így van-e), jó kutyás sportokban, egygazdás. Valamint a mudi nem olyan idegesítően ugrálós, állandóan pörgős, mint a border, a mudi nyugodt is tud lenni, ha épp azt kívánja a gazdi. Ja és a mudi nagyon ritka fajta, border meg minden második háznál van.

De jelzem, ez az én véleményem, lehet, hogy neked, az életkörülményeidnek a border felel meg inkább. ezt csak te tudhatod.

2011. ápr. 22. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!