Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Border collie vagy mudi?

Border collie vagy mudi?

Figyelt kérdés

Miért?

(már elolvasgattam az ilyesmi kérdéseket de ott csak elkezdtek veszekedni a hozzászólók :()


Veszekedés nélkül mindenki leírná tapasztalatait, véleményét erről a két fajtáról?És melyiket választaná és miért?Melyik a szebb, okosabb, "jobb kutya"?Érdekel a saját véleményed :)

köszönöm előre is :)


2011. ápr. 18. 18:34
1 2 3 4
 21/33 anonim ***** válasza:
23%

"Nem csak a Border collie tud agilityzni, lett már Mudi is világbajnok!"


Ki és mikor? (mert megsúgom, h mudi világbajnok nincs... 2010ben egy svájci lánynak volt esélye, de a kutya vert egyet)

Egyébiránt a jól agilityző mudik nem egy kategóriában versenyeznek a borderekkel. A border maxi, a jó mudik meg midik. Kár is összehasonlítani őket. A maxi mudik nem igazán jók - legalábbis én még jót nem láttam...mindegyik langyos, tűztelen. De az kétségtelen, h Magyarország egyik legjobb midi versenyzője egy mudi :o) - ám sajnos nem ez az általános, pedig van a magyar mezőnyben még vagy 10 mudi...

2011. ápr. 22. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/33 anonim ***** válasza:
0%
A border collie a világ legokosabb kutyája, rengeteget kell vele foglalkozni, neki nem elég, ha csak sétáltatod, kihívásokat szereti, szinte mindenre megtanítható, de érdemes naponta 3 órát foglalkozni vele...a mudi meg nagyon jópofa kutyus:)
2011. ápr. 22. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/33 anonim ***** válasza:
100%

Én személy szerint MUDIT választanék. A border szerintem kényesebb kicsit. Viszonylag sokat járok Hortobágyra láttam pásztorokat pumival, mudival, és megfordultam már jó néhány tanyán is, ahol teljesen meg voltak elégedve a mudival. Őrizte is a portát, vigyázta és hajtotta is a jószágot. Kint a pusztán kánikulában is hajtotta a birkát, pedig nem Royal Canin-on nevelkedett. Kenyér, csont, és ami maradt a gazda ebédjéből.


Bordert ugye ilyen körülmények között nem láttam dolgozni, csak agilityn láttam, ott tényleg nagyon eredményesek voltak. Nyilván gazdán is nagyban áll vagy bukik.

2011. ápr. 22. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/33 (L) Bella (L) ***** válasza:
0%

Elég sajnálatos lenne, ha minden 2. kapualjban border collie figyelne. Borderesként inkább az a tapasztalatom, hogy azt se tudják, hogy mi ez a fajta, van aki berni pásztor keveréknek nézi...:)

Remélem nem válik tömegfajtává.

2011. ápr. 22. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/33 anonim ***** válasza:
67%

Bella, a border is divatkutya, csak nem az átlagemberek között hanem a kutyások között. De az se sokkal jobb.

14:16 most ne soroljuk azt a sok tényt hogy miért nem sztár a mudi, de megsúgom, egyiknek sincs sok köze a képességeihez... Csupán annyit mondok hogy akinek csak az a jó kutya akivel világbajnokságot tud nyerni az olyan ember is... Ezzel kvázi bevallod amit a borderesek annyira tagadnak, hogy azért veszik a bordert mert könnyű vele nyerni, ami valljuk be nem épp a legnagyobb dicsőség. :)

2011. ápr. 22. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/33 anonim ***** válasza:
100%

A 14:16-osnak üzenem:

Tényleg igazad van, elnéztem mert ez egy ÚJSÁGBAN VOLT. De HELYESBÍTEK! :-)

2011. ápr. 22. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/33 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem mudi, mondjuk nekem mudim is van!
2011. ápr. 22. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/33 anonim ***** válasza:
20%

"14:16 most ne soroljuk azt a sok tényt hogy miért nem sztár a mudi, de megsúgom, egyiknek sincs sok köze a képességeihez... Csupán annyit mondok hogy akinek csak az a jó kutya akivel világbajnokságot tud nyerni az olyan ember is... Ezzel kvázi bevallod amit a borderesek annyira tagadnak, hogy azért veszik a bordert mert könnyű vele nyerni, ami valljuk be nem épp a legnagyobb dicsőség. :)"


Neked még mindig üldözési mániád van a mudik elnyomásával kapcsolatban.

Én soha egy szóval nem szidtam a mudikat - csak az általam tapasztalt - tényeket mondtam. A maxi kategóriában versenyző mudik legtöbbje egyszerűen valahogy nem drive-osak. Mennek, de nem tűzzel. A kisebb mudik között - akik midi kategóriában versenyeznek - több a jó kutya.

Egyszerűen azt kell felfognod, h a mudi egy nagyon heterogén fajta, ráadásul külföldön jobb kutyákat tenyésztenek mint itthon...


Az a teóriád "ha bordert veszel nyersz" nagyon könnyen megcáfolható. Ez nagyjából ugyanannyira állja meg a helyét, mint az ha te beülsz a legjobb Forma-1es kocsiba (ami ha jól tudom most a Red Bull) akkor te világbajnok leszel vele. Illetve ezzel megkérdőjelezed az összes világbajnok címét, mivel ők a legjobb autóval mentek - ez így nem ér!

Borderrel futni és nyerni egyáltalán nem úgy működik és nem olyan egyszerű, mint ahogy te gondolod. Most komolyan h veszed ahhoz a bátorságot - függetlenül attól, h milyen kutyáról van szó - h mások munkáját, elért eredményeit (amik sokszor nem kevés idő, pénz és enrgia befektetéssel járnak) becsmérled.


A te gondolatmeneted mentén egy ugyanolyan jó vagy még jobb mudival mint "egy" border, ugyanolyan könnyen lehetne nyerni?? És ha igen akkor vajon annak a lánynak akinek egy ilyen mudija van és emellett még nem is béna felvezető, miért nem sikerül?


Szép dolog h kiállsz a mudi mellett. De ne legyél elfogult, szemellenzős, csőlátású.

2011. ápr. 23. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/33 anonim ***** válasza:
71%

Egyszerűen nem találom halálosan fontosnak hogy minden mudi egyformán munkagép legyen. Neked ez a rögeszméd, vagy mi? Attól még hogy nem drive-os, akár okosabb is lehet mint a border. Különbözőek és ettől sokkal érdekesebbek, előbbek számomra. Miért kéne a mudinak a borderhez hasonlítani amikor mudi és nem border? Neked nem jön be hogy heterogén az állomány. Én meg halálosan tojok rá. Ennyi. Fontos a nyerés de nem annyira hogy másik fajtát válasszak amiatt. Nem utolsó sorban sokkal nagyobb dicsőség elérni valamit.

Amúgy meg én is beszélhetnék a tapasztalataimról a borderrel és a borderesekkel kapcsolatban. De leszólnál hogy az nem úgy van. Bezzeg a te tapasztalataid a mudival mind igazak... Most komolyan hogy hasonlíthatod össze azt 10 kis mudit a sok borderrel? 10 kutyából nem várhatod hogy ugyanolyan eredmények legyenek mint a legnépszerűbből. És ez megint nem a képességei miatt van.

2011. ápr. 23. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/33 anonim ***** válasza:
39%

Ha úgy tetszik akkor rögeszmém... az h egy munkakutya (mint a mudi is), ha dolgozik, akkor azt tegye tűzzel. Tök mindegy, h border, mudi, belga juhász, horvát juhász, sheltie, labrador... vagy bármi.


"Attól még hogy nem drive-os, akár okosabb is lehet mint a border."

Most ez olyan, mint az oviban? De az én apukám erősebb!

Fajtákra nem lehet ráhúzni h "okosak", "buták" stb. Vannak egyedek, akik jobb képességekkel rendelkeznek és vannak akik gyengébbekkel. De egy fajtát kikiáltani, megbélyegezni egy-egy jelzővel...hm, felelőtlenség.

Én nem vagyok hasraesve a bordertől - mint fajtától. Rengeteg - ilyen értelemben és ebben a megvilágításban - botrányos bordert láttam már - igazi barbie colliek :o) Ellenben van nagyon sok jó kutya. Akikről már megszületésük előtt lehet tudni, h jó kutyák lesznek, mert olyan szülei vannak, és olyan a vonal, amiből ezt hozza. Én ez az amit hiányolok a mudiknál. Ezeket a vonalakat, ezeket a biztos párosításokat. Én azt látom, h a mudi egy versenyzőnek lutri (ahogy pl. a sheltie is..). Ha valaki kikap egy nem drive-os kutyát abból nagyon nehéz építkezni és egy szinten túl akkor sem lehet vele jutni, ha az ember a feje tetejére áll.


"Fontos a nyerés de nem annyira hogy másik fajtát válasszak amiatt."

Két kategória van:

- van akinek van kedvenc fajtája és ő semmi pénzért nem versenyezne más kutyával - megpróbálja abból kihozni a maximumot, ám ez nem mindig elég. (itt a saját példám: imádom a labradorokat, most is az van, azzal versenyzek és biztos vagyok benne h mindig lesz labradorom, és fogok vele versenyezni is - de tudnom kell h az életben nem lesz egyik sem világbajnok)

- és van akinek nagyobb álmai, vágyai vannak: nemzetközi szinten akar nagyot alkotni. Ahhoz elengedhetetlen a border collie. Mivel aki ért ehhez a sporthoz az tudja, h borderrel nyerni a legnehezebb. Maxiban!

Bevállalhatnának ezek az emberek pl. egy "tökös" kis parson russellt - aki ugyan mini, de hasonló kihívás mint egy border. De az is tény h egy parsonnal nehezebb együtt élni mint egy borderrel. Vagy egy malit...de a malinál viszont az alkat, a fordulékonyság a kérdés.

A másik ami meg tény, h akinek ilyen álmai vannak biztosra akar menni -> olyan kutyát kevesebben fognak bevállalni ami lutri.


Nem tudom ezt mennyire érted és mennyire vagy képes ezt átérezni, úgy h nem versenyzel és a sporttal nincsenek nagy álmaid...


"Nem utolsó sorban sokkal nagyobb dicsőség elérni valamit."

Dicsőség lehet(ne)... de jó példa erre a pireneusi juhászkutya. Silvia Trkman 2x-es világbajnok pirivel. Mégsem terjedt el a fajta, mivel az ő kutyája kivételes képességű és adottságú kutya. A legtöbb - nem az összes! - piri lutri. Ilyen szempontból nagyon hasonló a fajta a mudihoz. Ezzel még mindig nem azt akarom mondani, h az összes border csak jó lehet, mert a bordereknek a többsége még a világbajnokságra sem jutna ki.

És ez rég nem a két fajta összehasonlítása - mert azt nem lehet. Hanem eszmecsere...talán olyan nézőpontot mutatni a másiknak, amivel még nem találkozott.

2011. ápr. 23. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!