Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Melyik kutyafajta lenne a...

Melyik kutyafajta lenne a legjobb választás?

Figyelt kérdés

A fajtával kapcsolatban még nyitott vagyok, komoly elvárásaim nincsenek. Amit tudnák nyújtani a kutyának (persze most nem az anyagi gondokra gondolok): Nagy kert, de igazából benti kutyát szeretnék, egy eléggé nagy házba (két emelet, mind két szint elég nagy), rengeteg mozgás, napi 4-5óra aktívan, sok játék, tanulás, és a kutyaiskola is megoldható lenne. Kutyás sportok is megoldhatóak, de kiállítani nem szeretnék vele, úgyhogy hobby célra szeretnék kutyát. Vidékéken élünk, és póráz nélküli sétákat is tudok biztosítani. Két ivartalanított kandúr macska él velünk, úgyhogy jobb lenne egy könnyebben hozzájuk szoktatható fajta. Hétvégenként több órás túra is rendelkezésére állhatna, ha kell neki. Olyan fajtát akarok, aki gazdájához nagyon ragaszkodik, és bújós.

Ha van még valami kérdés, azokra szívesen válaszolok.

Egyetlen feltételem a kutya fajtával szemben: Ne legyen nagyon kis testű, olyan közép-középnagy vagy nagy termetű legyen, de azért ne is óriási.

Ha esetleg vannak itt tenyésztők, ők is megírhatnák a véleményüket, hogy illik-e hozzám az általuk tenyésztett fajta, vagy tudnak-e hozzám illőt.

Válaszokat nagyon megköszönném :)

És kifelejtettem, hogy nem első kutya lenne, eddig keverék kutyáink voltak, menhelyről :)


2011. aug. 28. 12:33
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
100%

Tudsz angolul?

[link] ez kicsit ijesztően hangozhat, főleg a többi sportkutya ismeretében érdekes, de ha akinek olyan az ízlése annak ez mind pozitív.

Jó kennelek:

Kormosvári-Hajtó

Irhaberki

Királytelki

ezek leginkább sportkutyák

Nekem a kedvencem a Gondűző alkonyat, de ők nem sportkutyákat tenyésztenek, annak ellenére, hogy fontos nálunk a munkakedv. A mudi nagyon olcsó a kutyák között, olyan 50 ezer körül van ( a többi fajta 100-nál keződdik).

Mire vagy pontosan kiváncsi róluk?

2011. aug. 28. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors választ, igazából a fajta jelleme érdekelne, a tulajdonságaik. Ezzel kapcsolatban bármi jöhet :)
2011. aug. 28. 20:04
 13/18 anonim ***** válasza:
100%
A mudi nagyon gyorsan tanul, szeret sportolni. Nekem régebben mudim volt. Mindig figyelt rám, és hamar megtanult mindent.
2011. aug. 28. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
100%

Én a Gulakuti kennelből hozok valószínűleg kutyát, de ezek a tenyésztők nagyrészt jó kapcsolatban vannak egymással, nincs versengés, egymás közt cserélgetnek, stb. Érdekesség, egy lány írta nekem, hogy Hollandiában laktak egy ideig, meglepően sokan ismerték fel a mudit! A mudi szívósságáról meg idézek egy leveléből:

"Az egészségről és a mudiról meg annyit, hogy Csetét ivartalanítottuk, mert akkor nem gondolkodtunk tenyésztésben, és mikor vert vettek tőle a műtéthez, kiderült hogy babéziás. Kérdezte a doktor, volt e benne kullancs, mondtam, persze, nem is egy... Nem nagyon vegyszerezek semmit, a kutyámat sem, csak ha muszáj. Hát akkor miért nem hoztuk be, mikor véreset pisilt, lázas és bágyadt volt? Mert semmi baja nem volt. A doki csodálkozott, de azt mondta, előfordul hogy ez a fajta megfelelő immunitással rendelkezik.. A kutyánknak tényleg semmi baja nem volt, más kutya meg belehal."


A jelleméről meg olvasd el a fajtamentők oldalán a Tudnivalók résznél legördülő jellemzést a fajtáról, a vezetőjük maga is muditartó, tenyésztő, a fórumra is sokat ír. Nyugodtan lehet neki írni, örömmel válaszol. A többi tenyésztő honlapján is sok jellemzés olvasható róluk, amit nem elvakultan írtak, hiszen nekik sem érdekük, hogy ez a ritka fajta nem megfelelő kezekbe kerüljön.


Svédországban is amúgy nagyon elismert munkakutya, agility és egyéb kutyasportbajnokok kerülnek ki az ottani tenyészetekből, csak mi, magyarok nem becsüljük eléggé meg őket...

2011. aug. 30. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
100%
Előző vagyok, még a kutya.hu keresőjébe írd be a mudi szót, nagyon jó cikkeket találsz a fajtáról!
2011. aug. 30. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
100%

A mudimania.gportal.hu-ról hozok át egy cikket, de érdemes ellátogatni oda, vannak még jók!


-----


Már az elején le szeretném szögezni, hogy nem a fajtastandardról szeretnék itt írni : ), hanem a mudiról. A mudiról - munkában, otthon, és egyéb helyzetekben (természetesen az én megfigyeléseim alapján).


Hadd kezdjem azzal, hogy mire NEM jó a mudi. Később úgyis elveszek a részletekben : ).


A mudi nem:

-kiállítási kutya

-panel-lakó

-falkaállat

-őrző-védő fajta


Persze mindre tudok ellenpéldát, de ettől még nem válik ezekké a fajta. Miért?


Nem kiállítási kutya: A Mudi imád dolgozni. Tettrekész, állandóan azt lesi, hogy mit tehet a gazdája kedvére. Ennek fejében mondhatni szívesen elviseli a kutyakiállítások unalmát is, de szögezzük le: nem neki való. A kiállítási mudi olyan, mint az üveg alá tett lángocska.


Nem panel-lakó: A Mudi szeret intézkedni, szeret mindent figyelemmel kísérni - a postást, a szomszéd néni mozgását, az utcán sétáltatott kutyákat. Ez nem azt jelenti, hogy hideg estéken (és amúgy minden más alkalommal) ne lenne inkább a gazdája lábai előtt, mégis... a kert az ő otthona, ahol szemmel tudja tartani az utcai eseményeket, és azonnal léphet, ha valami elintéznivaló van : ).


Nem falkaállat: A Mudi Gazdabolond. Szeret mást is, de a Szíve, na, az csak a Gazdié. Ha Gazdi szól, akkor más hang nem létezik, és ha Gazdi simogat, akkor más kéz nincs a világon. Ezért a mudi mondhatni egygazdás kutya, és jó, ha a Gazdi is egykutyás ember : ), mert akkor minden szabadidejét az ő egyetlen kis mudijára tudja pazarolni, aminek az az egyetlen kis mudi nagyon nagyon örül : ). Természetesen vannak, akik több mudit is tartanak, és evvel nincs is probléma - addig, amíg minden egyes mudira megfelelő mennyiségű időt és energiát képesek áldozni!


Nem őrző-védő fajta: A Mudi jelzőkutya. Nevelés kérdése, hogy mennyire ugatós, de bizony a felesleges hangoskodásról már kiskorában le kell szoktatni. (Az enyém pl. munka közben soha nem ugat, de ismerek olyat, akié sajnos igen.)

A mudi már eleve méretéből, és mentalitásából (juhászkutya) adódóan is alkalmatlan az őrző-védő munkára, aki ilyen kutyát szeretne, az ne mudit válasszon. Ennek ellenére Gazdájáért a tűzbe megy - nem nagyon van olyan mudi, aki bokán ne marná a Gazdit veszélyeztető egyént :o). A házat is nagy vehemmel őrzi, mégis azt mondom, ilyen célból ne mudit válasszon az, aki házőrzőt akar (hanem rottweilert, bullmasztiffot, argentín dogot, stb.).


***



Szeder Tikossal :)


Mire jó hát a mudi? Javarészt már összefoglaltam, mégis összegzésként a Mudi jó:


-agilityben

-kutyatáncban (dog-dancing)

-kutyás futásban (canicross)

-terelésben


A Mudi

-remek kirándulós társ

(akár bicikli mellett is!)

-jól kijön a gyerekekkel

-nem bántja a háziállatokat (tengerimalac, cica itthon is van)


Nagy előnye, hogy amikor a Gazdi mozgásban van, akkor ő is tettrekész, viszont képes órákat is egy helyben feküdni, ha arról van szó.

2011. aug. 30. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
100%

Azért én két dologgal nem nagyon értek egyet. Nekem 3 mudim van és utánam rögtön egymást imádják a legjobban. A mudi inkább nem "emberfalka-állat". Valóban csak a gazdi létezik neki, a családtagoknak, régi barátpoknak talán kegyesen tűri a simogatást, vagy megereszt egy csóválást. Ha megnevelik nem vadállat, de egyértelműen nem érdekli nagyon a többi ember. Viszont egy jólnevelt mudi imádja a többi kutyát, és jól megvan velük, imád velük futni, stb. Ha belegondolunk, a tenyésztőnél is több kutya van együtt és én még nem hallottam tragédiákról.

És hogy nem őrző-védő? Persze nem erős egy nagy kutyához képest, de nagyon gyors és szívós. És lelkületben bizony a legtöbb mudi nagyon keményen őriz és véd. Ezek az én tapasztalataim.

2011. szept. 2. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
100%
A Dunamenti-Sáros kennelben is vannak még eladó kölykök, jó párosításból, gondos gazdának! Levelezek a tulajdonosnővel, nagyon szimpatikus lány, igazi családtag náluk a mudi, még az esküvőjükön is ott voltak, csak ajánlani tudom őket!
2011. szept. 5. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!