Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mitől nagyobbodott meg a...

Mitől nagyobbodott meg a kutyusom lépe, mit jelent a lelete?

Figyelt kérdés

1 hete még kicsattant az egészségtől, aztán hirtelen görcsölni kezdett a hasa, másnap véreset hányt. Dióhéj volt a hányadékban, ezért azt gondoltuk, a túl sok dióhéj felsértette a beleit. Az állatorvos tanácsára türelmesen vártuk, hogy kijöjjön a széklettel a dióhéj. Röntgen készült, ami a bélelzáródást kizárta. Minden kaja kijött belőle, pedig amúgy étvágya hatalmas volt a betegség alatt is, nem volt rá jellemző a fertőzéseknél jelentkező levertség, nem volt lázas sem. Kedve is jó volt, eleven volt, a görcsöket és a hányást leszámítva. Péntekre már legyengült a sok hányástól, bár volt 2 nap, amikor a hányáscsillapítók hatására jól volt és evett, ivott. A levertség hiánya miatt tényleg lehetett a dióhéjra gyanakodni. De amikor végre lett széklete, nem jött ki semmi, csak szurokfekete volt a vértől. Az állatorvos péntek este azt mondta, ha a héj okozta volna, annak már ki kellett volna jönni. Hétvégén felkerestük az állatkórházat, ahol nagyon alaposan kivizsgálták végre.

A kontrasztanyagos röntgen holnap lesz. Eddig 2 okot gyanítottak: vagy fekélye van és az vérzik, vagy daganat.

Csakhogy ma voltunk vele ultrahangon is és azt mondta az orvos, nem lát daganatot, ő bélgyulladásra gyanakszik. De azt nem mondta, amit a leletre ráírt, csak most vettem észre:


Lép: megnagyobbodott

szerkezet: diffúz

intenzitás: fokozott

alak: normál

kontúr: normál


Diagnózis:Gastroenteritis gyanúja. Splenomegalia.


A splenomegalia a lépmegnagyobbodás és most ettől rémültem halálra. A kutyusom anyja lépdaganatban halt meg. Egyszerűen elvérzett, mikor a daganattól szétrepedt a lépe.


És az én kiskutyám véreset hányt és véres a széklete.


Egyelőre csak gyomorvédő gyógyszert írt fel neki. Holnap lesz a kontrasztos röntgen.


A mája, veséje rendben, bár az epehólyaghoz is azt írták, hogy kitágult, de kő nincs semmiben.


A gyomor és bélcsatorna tágassága, falvastagsága, szerkezete, perisztaltikája normál. Folyadékot és gázt tartalmaz, a duodenum kissé megvastagodott falú.

Hasi folyadékgyülem nincs.


A kutyusom véres széklete nem eredhet a lépből, ugye???


Én kibékülnék a gyomorfekéllyel vagy a gastroenteritissel, mert ezek talán gyógyíthatók, de mi ez a lépmegnagyobbodás???


Teljesen ki vagyok. Repkedtem örömömben, hogy nem találtak daganatot, tehát fekélye van, ami szépen meggyógyul...de most elbizonytalandtam. Lehet, hogy mégis rákos? Vagy mi történhetett vele?

Mi van a lépével? Mi köze a lépnek egy gyomorfekélyhez?

Szerintem nem gyomorfekélye van.


Amúgy olyan kis virgonc volt ma. Sajnos nem tudom, vérzik-e még, mert péntek este óta nincs széklete. Akkor mindent kihányt, most meg egy nap koplaltatás után ma evett először picikét, így még nincs széklet.


2011. okt. 16. 20:28
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

Vagy lehet, hogy a vérző fekély miatt a lép fokozottan dolgozik, és ezért nagyobbodott meg és ezért fokozott az intenzitása, hogy pótolja a vérveszteséget? És ha majd eláll a vérzés, szépen megszűnik a nagyobbodás és az intenzív működés?


Ez most jutott eszembe!


Nincs itt egy állatorvos? Holnapig megőrülök!!!

2011. okt. 16. 20:33
 2/11 anonim ***** válasza:
várd meg amíg meglesz minden lelet. (tudom nem egyszerű)
2011. okt. 16. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Nem kéne azonnal megműteni egy vérző gyomorfekélyt? Én ezt nem értem. Annyira félek. Mennem kell majd dolgozni, nem nézik jó szemmel azt sem, hogy 3,5 napot szabira mentem miatta. Mondjuk marhán nem érdekel, csak igazából nem tudom felbecsülni, mennyire van közvetlen életveszélyben a kutyám. Pont azért, mert olyan kis virgonc. Holnap rákérdezek és ha azt mondják, hogy még 1 hétig bármikor elvérezhet, nem mozdulok mellőle.


Na, megyek, mert be kell adnom neki a kontasztanyagot. Fogalmam sincs, hogy fogja lenyelni azt a csúnya kék színű valamit, de majd beleimádkozom.

2011. okt. 16. 20:47
 4/11 anonim ***** válasza:
Gondolod, hogy itt több az állatorvos, mint a rendelőben? :)
2011. okt. 17. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Igazából nem derült ki, mi történt a kutyusommal. Nincs daganat, se fekély a röntgen szerint.


A lépe a gyulladás miatt nagyobb, azt mondták akár 1 hét múlva lehet hogy már teljesen normális nagyságú lesz.


Gastritisre gyanakszanak.


De én azt hiszem, magamtól rájöttem, mi történt vele.

A gyomorsava kimart neki valamit a nyelőcsövében vagy a gyomrában és az vérzett. Másik kutyám is savas. Ő a nyáron folyamatosan epét (sárgát) hányt reggelente. Ez pedig azért volt, mert január óta Acanára váltottam. Addig jóval olcsóbb, kevésbé minőségi száraz tápokat kaptak. Az Acanától gyönyörűen néz ki az összes (5 kutyám van), viszont nagyon meg is híztak. Betartottam az adagolási útmutatót, mégis. A hosszúlábú, nyurga, fürgébb kutyáimnál ez nem is gond, még az is kigömbölyödött, aki eddig tiszta vézna volt. Most tökéletes. Majd kicsattannak az egészségtől. Ugyanakkor a két kis spániel-nagyságú, lustább kutyám elindult az elhízás felé. Így hát a dagadtabbnál felére csökkentettem az adagot. Ekkor egy idő után jött minden reggel a sárga hányás. Rájöttünk, hogy a kevés táp nem tudja felszívni a gyomorsavát, azért hányja ki. Amint felemeltem újra a tápadagot, megszűnt nála az epehányás. Viszont továbbra is emésztési gondjai vannak, ultrahang kimutatta, hogy nagyon gázos a bélrendszere.

Van egy olyan érzésem, hogy ugyanez a baj a vért hányt kutyácskámmal is. Ő is elhízott, elkezdtem csökkenteni az adagot. De nem annyira, az epehányós kutyám miatt már odafigyeltem. Nem is hányt epét. Aztán jött a vérhányás.

Most már tuti a savra gyanakszom. A kutya nem volt levert, a vérlelet sem igazolt fertőzést. Az étvágya nem változott, csak minden kijött belőle. Vérző daganatnak látszania kéne kontrasztos röntgenen vagy ultrahangon!

A dióhéj lehet közvetett oka, talán felsértette az amúgyis szétmart nyelőcsövet vagy beljebb.


Én most már arra gondolok, ezekkel a szuper tápokkal az a baj, hogy olyan kis mennyiség elég belőlük, hogy a kutya gyomorsavát nem kötik le. A tápértéke tökéletes, csak közben a sav szétmarja az állatot.


Másik 3 kutyámnak egyelőre nincs baja. Ez szerintem azért van, mert 2-t nem fogyóztattam, mivel lemozogták a fölösleget, nekik adtam bőven a tápból. Az öreg kutyámnak pedig szerintem a kora miatt nem termelődik annyi gyomorsav. Mivel refluxos vagyok, olvastam erről eleget.


Az azért ijesztő, hogy csak kicsit csökkentettem az adagot, bár hosszabb távra és a kutya vért hányt 1 hétig.


Semmi más nem okozhatta, csak a táp. Én áttérek a házikosztra, és kis mennyiség Acanát keverek hozzá. Amúgyis eddig akárhány 20 ! évet megélt kutya gazdáját kérdeztem, mind azt mondta, házikoszton volt a kutya.

2011. okt. 23. 03:07
 6/11 A kérdező kommentje:

További 2 infó:

az első rosszullevős estén adtam neki egy negyed Cataflamot, ami mérgező a kutyákra, persze ezt nem tudtam. De már azért adtam, mert pokolian fájt a pocakja.


Mikor rájöttem a Cataflamra, hogy mérgező, arra fogtam az egész vérhányásos dolgot.

Csakhogy ma a másik kutyusom is véres epét hányt, aki nyáron sorozatban hányta az epét. És nem adtam neki Cataflamot. Szóval tutira gyomorfekély. Nincs epeköve, nézték ultrahangon nemrég.


Nem tudok már másra gondolni, csak az Acanára.

2011. nov. 12. 15:41
 7/11 anonim ***** válasza:

Szia! Régi a kérdés, de hátha olvasok.


Kiderült mi okozta a bajt? Mist mi a helyzet?


Acanával én is etettem sokáig, úgy meghízott a kutyám, hogy alig bírom lefogyasztani.

2016. jún. 30. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Hát ahogy az évek teltek, úgy jöttem rá magamtól, hogy mi történt. Semmi köze nem volt az Acanához, annál inkább a saját hülyeségemhez. Sőt, a 2 kutya vérhányásának se volt egymáshoz köze. Nem is voltak teljesen egyformák a tünetek. Akinek a lépe miatt aggódtam, hogy miért volt olyan rosszul, amikor Cataflammal próübáltam csillapítani a szenvedését, azt már sosem tudom meg. Lehet, hogy valóban túlzásba vitte a dióevést vagy veseköve volt, nem tudom, pokoli fájdalmai voltak éjjel amire Cataflamot adtam, no azzal csinálktam majdnem végzetes bajt, attól lett a gyomorvérzése, és valószínű a lépmegnagyobbodás is. Magyarul én mérgeztem meg. És csak negyed szemet adtam a 20 kg-os kutyának. A másik kutyám fatális véletlen, hogy épp ekkoriban szintén véres epét hányt, ő annak az áldozata, hogy nagyon meghízott a nyáron és drasztikus fogyókúrára fogtam, lecsökkentettem a táp adagot a felére. Pár hét után feltűnt, milyen kedvetlen a kutya, akkor egy idő után rájöttem, hogy szép módszeresen éhenhalasztottam majdnem. Hiába emeltem vissza azonnal a táp mennyiségét, annyira kikészült a gyomra, hogy attól lett neki véres, felmaródott gyomorsavhányás. Végül mindkét kutyát ugyanúgy kellett gyógykezelni, diéta, könnyű rizses hús zöldésgekkel, Ulcogant szirup, savlekötők, végül a legjobban a Royal Canin állatorvosi tápja vált be emésztési problémákra, mert minden mástól a fogyókúrától kikészült kutyám felfúvódott. Egyébként ő jött helyre lassabban. Közel 1 éven át nagyon komolyan tartottuk a diétát és a savlekötést, Ulcogantozást. Mindketten helyrejöttek teljesen. Hát nagyon szégyellem magam.
2017. jan. 14. 15:59
 9/11 A kérdező kommentje:
Esetleg annyi baj lehet az Acanával, hogy ha egy kutya egész életében olcsóbb tápokhoz van szokva, amiből többet kell adni, valószínű a gyomorsavtermelése is ahhoz igazodva alakul. Ezért amikor ilyen szuperprémium tápra vált az ember, még ha fokozatosan is, a kutya emésztőrendszere nem fog kevesebb gyomorsavat termelni, viszont az Acanából jóval kevesebb kell, mint egy gagyi tápból, szóval gondot okozhat, hogy a kutya gyomra nagyobb mennyiség befogadására alakult ki. De ezt csak én agyaltam ki, lehet hogy tévedek.
2017. jan. 14. 16:03
 10/11 anonim ***** válasza:

Köszönöm a választ!


Nagyon sajnálom ami történt, de a lényeg, hogy akkor most már rendben vannak a kutyuk. Hát igen, sosem szabad ember gyógyszert adni nekik.


Igazából anno én a dióevés miatt tévedtem a kérdésedhez.

Enyém is eszi, sőt elég sokat, napi 3-4 szemet. Ő nagytestű, 52 kg. Mindig félek, hogy valami baja lesz a dióhéjtól, habár szépen kipiszkálja a belét, de azért hallom ahogy egy-egy darab ropog a fogai közt és azt le is nyeli. Most 8 éves, még nem volt baj, de mai napig is aggódom néha, ezért én szoktam neki megpucolni.

2017. jan. 15. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!